Προς το περιεχόμενο

Το Καφενείο των Φιλάθλων (2011-2012)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ισχύει αυτό που λέει ο κυρ δικαστάς τότε πολλά πέναλτι πρέπει να ακυρωθούν ακόμα.

 

Αφου ειναι κανονισμος.Εχεις δει πολλα πεναλτι να μετρανε σε παρομοιες περιπτωσεις στην διαδικασια των πεναλτι;Αλλο στην κανονικη διαρκεια και στην παραταση και αλλο στην διαδικασια των πεναλτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αφου ειναι κανονισμος.Εχεις δει πολλα πεναλτι να μετρανε σε παρομοιες περιπτωσεις στην διαδικασια των πεναλτι;Αλλο στην κανονικη διαρκεια και στην παραταση και αλλο στην διαδικασια των πεναλτι.

 

γιατί εσύ δεν έχει δει πέναλτι να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι πχ να σκάει κάτω και να μπαίνει;

 

σαν κανόνας δεν μου στέκεται εκτός και αν υπάρχει λάθος στην μετάφραση στο link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποιο μουντιαλ, νομίζω το '86, είχε συμβεί κάτι παρόμοιο.

Χτυπάει η μπάλα στο κάθετο δοκάρι, στην πλάτη του τερματοφύλακα και καταλήγει μέσα.

Δεν μπορώ να θυμηθώ αν το είχε μετρήσει ή όχι αλλά σίγουρα θυμάμαι ότι είχε γίνει ντόρος.

 

Οι μεγαλύτεροι μπορεί και να το θυμάστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τον κανονισμό, κατά τη διάρκεια ενός πέναλτι, εάν αυτό δεν χτυπηθεί στην κανονική διάρκεια ενός αγώνα (δηλαδή μέσα στο 90λεπτο ή στην παράταση), η φάση σταματάει μόλις η μπάλα -αφού χτυπήσει στο δοκάρι- σκάσει στο έδαφος.

 

Εγω απο αυτο καταλαβαινω οτι: οταν σκασει στο εδαφος μια φορα η μπαλα και αυτη τη μια φορα εχει περασει ολη τη γραμμη του τερματος τοτε ειναι γκολ, αλλα αμα σκασει απο μια και πανω και δεν εχει περασει ολη τη γραμμη του τερματος, τοτε οτι και να γινει απο κει και περα δεν μετραει.Αλλα οπως λες, μαλλον δεν ειναι σωστη η μεταφραση και δεν το διευκρινιζει καλα.Στην διαδικασια των πεναλτι ολα αυτα ε, το ξανατονιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα δεν μου στεκει.

Πχ εχω δει πεναλτι να πηγαινει δεξι-αριστερο-μεσα. Και αυτο λογικα θα επρεπε να ακυρωθει.

 

μιλαμε για penalty shoot out και οχι για κανονικη διαρκεια ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί ρε παιδιά να είναι λίγο ελαφρά μεταφρασμένο το κείμενο... ή να υπάρχει κάποια παράγραφος στον ΚΑΠ που αγνοούμε. Άλλα η παρούσα εξήγηση εμένα δεν μου κάθεται καλά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνοντας για το πεναλτυ που ανέφερα νωρίτερα, ήταν στο Γαλλία-Βραζιλία και μέτρησε τελικά, βρήκα αυτό...

 

Fifa Law 14: "When a penalty kick is taken ... a goal is awarded if, before passing between the goalposts and under the crossbar, the ball touches either or both of the goalposts and/or the crossbar and/or the goalkeeper."

 

Επίσης από wikipedia: "The ball may touch the goalkeeper, posts and/or crossbar any number of times. This was clarified after an incident in the 1986 World Cup shoot-out between Brazil and France. Bruno Bellone's kick rebounded out off the post and back into the goal off goalkeeper Carlos's back. Referee Ioan Igna gave the goal to France, and Brazil captain Edinho was booked for protesting that the kick should have been considered a miss as soon as it rebounded off the post. In 1987, the IFAB clarified Law 14, covering penalty kicks, to support Igna's decision"

 

Προφανώς λοιπόν, οι μόνες επαφές που επιτρέπονται είναι με τα δοκάρια και τον τερματοφύλακα. Σωστά το ακυρώσανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Περίεργος ο κανονισμός. Αυτό σημαίνει ότι και συρτό σουτ που χτυπάει δοκάρι και μπαίνει συρτά, δεν μετρά κανονικά (μιας και προφανώς αφού ακουμπήσει το δοκάρι, έστω και για χιλιοστά του δευτερολέπτου, η μπάλα ακουμπάει το έδαφος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς το νόημα θα είναι η πορεία της μπάλας μετά το χτύπημα στο δοκάρι.

Την μόνη περίπτωση που θεωρώ ότι δεν αποσαφηνίζει ο κανονισμός είναι το παράδειγμα που έφερε ο kirile νωρίτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Βγήκαν τα αποτελέσματα για το καλύτερο γκολ:

 

http://www.gazzetta.gr/article/item/200977-trito-kalutero-gol-tou-sialma-vids

 

Η πρώτη 5άδα είναι ακριβώς αυτά που ξεχώρισα στο πρώτο μου ποστ. Το γκολ του Γκουάριν (βλέπε Football Manager), το γκολ του Ρούνεϊ με την Μάντσεστερ Σίτι, το γκολ του Σιαλμά είναι τρίτο, το γκολ του Μπάροους επίσης στην 5άδα και τέλος το γκολ του Στάνκοβιτς.

 

Δέχομαι συγχαρητήρια. :-)

 

ΥΓ. Για κάποιο λόγο, το λινκ δε με πηγαίνει στο σωστό σημείο. Whatever. Ποστ αριθμός 1496 για τους δύσπιστους. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...