Προς το περιεχόμενο

Drupal 7 με φιλικότερο περιβάλλον χρήσης και απλούστερη εγκατάσταση


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Το Drupal, ένα από τα πιο αξιόλογα open source συστήματα διαχείρισης περιεχομένου (CMS), κυκλοφόρησε την έκδοση 7, φέρνοντας αρκετές αλλαγές που αποσκοπούν στο να το κάνουν φιλικότερο στη χρήση του. Συγκεκριμένα, στο Drupal 7 η διαδικασία εγκατάστασης έχει απλοποιηθεί σημαντικά, ενώ έχει επανασχεδιαστεί το περιβάλλον διαχείρισης.

 

Επίσης, ο κώδικας έχει βελτιστοποιηθεί, έχουν προστεθεί επιλογές που δίνουν μεγαλύτερη ευελιξία στη διαχείριση του περιεχομένου, ενώ έχουν βελτιωθεί η διαδικασία αναβάθμισης και συντήρησης και η δυνατότητα σύνδεσης του CMS με σχεδόν κάθε τύπο βάσης δεδομένων.

 

Η προεπιλεγμένη εγκατάσταση περιλαμβάνει modules για υποστήριξη OpenID, forums και φόρμες επικοινωνίας, επιτρέποντας την ενεργοποίηση / απενεργοποίησή τους ανάλογα με τις ανάγκες του χρήστη.

 

Αυτή τη στιγμή, το 1% των ιστοχώρων όλου του κόσμου τρέχουν σε Drupal, μερικοί από τους οποίους μάλιστα είναι ιδιαίτερα υψηλού κύρους (π.χ. το WhiteHouse.gov).

 

Μπορείτε να κατεβάσετε το Drupal 7 από τον επίσημο ιστοχώρο του ή να το αναβαθμίσετε από την προηγούμενη έκδοση 6 ακολουθώντας τις σχετικές οδηγίες.

 

[vm]

[/vm]

Link.png Site: DownloadSquad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σημειώσω ότι το Drupal 7 είναι και η πλέον εξελληνισμένη έκδοση που έχει βγει

 

σε συνεργάσια με την υπόλοιπη μεταφραστική ομάδα εχθές είχαμε έτοιμη στο 100% την ελληνική μετάφραση για το core ενώ παράλληλα δουλεύουμε και στα modules

 

το release page έχει επίσης μεταφραστεί (http://drupal.org/drupal-7.0/el)

το παραπάνω βίντεο έχει και ελληνικούς υπότιτλους (μέσα από το release page υπάρχει δυνατότητα επιλογής)

και το press-release έχει μεταφραστεί και περιμένουμε να ανέβει στο επίσημο site

 

στο μεταξύ μπορείτε να το διαβάσετε από εδώ:

http://srm.gr/blog/bserem/drupal-7-einai-tora-diathesimo-pagkosmios-elliniko-press-release

 

αν κάποιος θέλει τα transcripts ας το ζητήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν παραδέχομαι τέτοιου είδους εφαρμογές. Και τι θα γίνει αν κάνω μια σελίδα και ξαφνικά δω οτι υπάχει ολόιδια με άλλο θέμα.

Γενικά ειμαι τις άποψεις οτι αν ειναι να κανεις κατι κάντο σωστά.Drupal και Joomla και τέτοια δεν τα συμπαθω καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι θα γίνει αν κάνω μια σελίδα και ξαφνικά δω οτι υπάχει ολόιδια με άλλο θέμα.

Το οτι κάνεις μια σελίδα με ένα CMS δεν πάει να πεί οτι θα την κάνεις με κάποιο απο τα έτοιμα θέματα του CMS? Μπορείς να πάρεις ένα CMS και να κάνεις ΜΟΝΟ το θέμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν παραδέχομαι τέτοιου είδους εφαρμογές. Και τι θα γίνει αν κάνω μια σελίδα και ξαφνικά δω οτι υπάχει ολόιδια με άλλο θέμα.

Γενικά ειμαι τις άποψεις οτι αν ειναι να κανεις κατι κάντο σωστά.Drupal και Joomla και τέτοια δεν τα συμπαθω καθόλου.

 

προφανώς δεν έχεις δουλέψει με Drupal για να το λες αυτό (no-offense)

 

ο σωστός τρόπος είναι αυτός που είναι εύκολος για εσένα και το χρήστη, μελλοντικά επεκτάσιμος, εύκολα παραμετροποίησιμος, σταθερός, δοκιμασμένος, σίγουρος (κτλ κτλ κτλ)

τίποτα hand-made δεν μπορεί να φτάσει τις άπειρες εργατοώρες του Drupal community

και αν θες κάτι που το Drupal δεν το κάνει απλά γράφεις το δικό σου module και το δίνεις με τη σειρά σου στην κοινότητα

φυσικά απαιτείται μεγάλη εξοικείωση με το Drupal, αλλά το οφέλη είναι πολλά

 

δες το σαν: "δεν υπάρχει λόγος να ανακαλύψεις τον τροχό όταν χιλιάδες άλλοι ήδη των βελτιώνουν"

 

επίσης όπως είπε και ο ποστερ πριν απο εμένα η σελίδα δεν είναι το theme , είναι πολύ πολύ περισσότερα!

 

a fellow active Drupaler, συντονιστής στην ελληνική μεταφραστική ομάδα και πολύ χαρούμενος που παράτησα όλα τα αλλά συστήματα και ασχολιέμαι μόνο με το Drupal εδώ και μερικά χρόνια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά και καλή χρονια σε όλους...

Η αλήθεια ειναι οτι δεν έχω δουλέψει drupal καθόλου. Ασχολήθηκα λίγο με joomla που ειναι και αυτό CMS και δεν με εντυπωσίασε.

Ο λόγος που δεν τα χρησιμοποιώ ειναι οτι είδα οτι για να γίνει κάτι έχει δουλευτεί σε άλλα προγράμαμτα σχεδιασμού.

Επίσης θέλω να έχω τον έλεγχο σε αυτό που κάνω και να μην τον έχει το CMS. Θέλω να δουλεψω from scratch γίνετε?

Και αν δεν χρησιμοποίσω drupal ή κάτι σημαίνει οτι ανακαλύπτω τον τροχό?

Δεν λέω οτι δεν ειναι καλό ή οτι δεν κάνει αυτό που σχεδιάστικε να κάνει απλώς εμένα δεν μου αρέσει αυτη η λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης θέλω να έχω τον έλεγχο σε αυτό που κάνω και να μην τον έχει το CMS. Θέλω να δουλεψω from scratch γίνετε?

Και αν δεν χρησιμοποίσω drupal ή κάτι σημαίνει οτι ανακαλύπτω τον τροχό?

Δεν λέω οτι δεν ειναι καλό ή οτι δεν κάνει αυτό που σχεδιάστικε να κάνει απλώς εμένα δεν μου αρέσει αυτη η λύση.

 

 

Φυσικά και γίνεται να δουλέψεις from-scratch! Δεν τίθεται θέμα συζήτησης επ'αυτού.

Απλά με το Drupal μπορείς να αφιερώσεις τον χρόνο σου σε πραγματικά σημαντικά θέματα και να αφήσεις το CMS να κάνει κάποια άλλα (πχ: γιατί να γράψεις εσύ ένα user system με logins κτλ και να μην αφιερωθείς σε κάτι πιο σημαντικό για το project σου?)

 

Ελπίζω να μην σε ενόχλησε το "ανακαλύπτεις τον τροχό", απλά έπειτα από την επαφή μου με το Drupal είναι μια φράση που συχνά πυκνά χρησιμοποιώ (και να σκεφτείς ότι ερχόμουν από το στρατόπεδο του SMF που ήταν μακράν ότι πιο πρωτοποριακό, και όχι μόνο σαν φόρουμ!)

Επίσης όποιον drupaler και να ρωτήσεις θα σου πει ότι δεν μπορείς να το συγκρίνεις με το joomla ή κάποιο άλλο σύστημα (αν και η ελλάδα είναι joomla-χώρα όπως λέγαμε και στο τελευταίο drupalcamp πριν ένα μήνα).

 

Φυσικά στο τέλος είναι θέμα γούστου, απλά σκέψου ένα σενάριο που θέλει τον admin να είναι υπεύθυνος για 10-20-100 σελίδες και να πρέπει να περάσει updates σε αυτές ή να διορθώσει κάποιο bug που μόλις βρήκες! ;)

 

Επιτέλους... το περίμενα πως και πως. Μπράβο και στα παιδιά της ομάδας μετάφρασης που έδρασαν τόσο γρήγορα.

 

τέλη του 2009 και όλο το 2010 η ελληνική μεταφραστική ομάδα διοργανώθηκε, έκανε τα σωστά βήματα για ένα καλυτερο workflow (όπως και όλο το drupal translation project άλλωστε) και αποφασίσαμε όλοι μαζί να βάλουμε και εμείς ένα #D7 pledge και να είμαστε έτοιμοι με το επίσημο release

 

φυσικά μεταφράζοντας το D7 ολοκληρώθηκε στο 100% και η μετάφραση του D6 ενώ η ομάδα άρχισε να είναι πολύ πιο αποδοτική από παλαιότερα και πλέον μεταφράζουμε και modules όταν ο χρόνος μας το επιτρέπει

το τίμημα είναι ότι αφήσαμε τελειώς το D5, αλλά νομίζω κανείς δεν θα μας κακολογήσει για αυτό

 

δεν χρείαζεται να πω ότι η ομάδα πάντα χρειάζεται νέα μέλη, όποιος ξέρει κάλα αγγλικά και θέλει ας δώσει ένα χέρι

το D7 είναι έτοιμο αλλά υπάρχουν modules που σίγουρα πρέπει να μεταφράσουμε στα ελληνικα (views, pathauto, token είναι μόνο μερικά από αυτά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενόχλησε καθόλου η έκφραση σχετικά με τον τροχό. Μετά το joomla η γνώμη μου διαμορφώθηκε και δεν μου άφησε περιθώρια για τέτοιου είδους πειραματισμούς. Αν ο τρόπος λειτουργίας των εφαρμογών αυτών έχει αλλάξει τόσο δραματικα ώστε να καταφέρουν να μου κεντρισουν πάλι το ενδιαφέρων δεν έχω καμένα προβλα να το δοκιμάσω. Ελπίζω ο τόνος μου να μην είναι επιθετικός κα ζητώ συγνώμη αν άφησα υπονιες για κάτι τέτοιο. Θα χαρώ πολύ αν η άποψη μου περί Cms είναι λανθασμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα την πω λανθασμένη σε καμία περίπτωση, πολλοί από τους φίλους μου (και από τους ανταγωνιστές μου στην αγορά) έχουν την ίδια άποψη με εσένα, κάτι θα ξέρουν

 

θα μου άρεσε όμως να ακουσω την αποψή σου στο θέμα αν δοκιμάσεις το D7

για το D7 η δικιά σου άποψη μετράει πιο πολύ από την δικιά μου (που έτσι και αλλιώς ακολουθώ το Drupal εδω και χρόνια) και μόνο οι νέοι χρήστες στο Drupal θα μας πούνε αν το usabillity όντως άλλαξε προς το καλύτερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή δουλειά, θα το στήσω να το δώ. Με το 6 είχα μείνει ευχαριστημένος, αλλά είχα θεματάκια με τα δίγλωσσα site.

Το 7, υποστηρίζει από τη μαμά του multilingual sites?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα την πω λανθασμένη σε καμία περίπτωση, πολλοί από τους φίλους μου (και από τους ανταγωνιστές μου στην αγορά) έχουν την ίδια άποψη με εσένα, κάτι θα ξέρουν

 

θα μου άρεσε όμως να ακουσω την αποψή σου στο θέμα αν δοκιμάσεις το D7

για το D7 η δικιά σου άποψη μετράει πιο πολύ από την δικιά μου (που έτσι και αλλιώς ακολουθώ το Drupal εδω και χρόνια) και μόνο οι νέοι χρήστες στο Drupal θα μας πούνε αν το usabillity όντως άλλαξε προς το καλύτερο!

 

Μόλις βρω χρόνο θα το δοκιμάσω και θα μαθεις την αποψη μου. Τωρα ποτε θα βρω χρόνο ειναι αλλο θέμα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...