Προς το περιεχόμενο

Έβγαλα το password από το login και τώρα δε μπαίνει καθόλου!


iznotak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ubuntu 10.10. Έβγαλα το password (Don't ask for password on login) και τώρα όταν πάω να μπώ και κάνω κλικ στο όνομα μου (εκεί που κανονικά πριν θα ζητούσε κωδικό) δεν φορτώνει και μου βγάζει μετά από λίγο το μήνυμα:

" Could not update ICEauthority file/

home/iznotak/.ICEauthority |κλείσιμο|"

 

και μετά δεύτερο μήνυμα:

"Υπάρχει πρόβλημα με τον εξυπηρετητή ρυθμίσεων (/usr/lib/libgconfig2-4/gconfig-sanity-check-2 τερματίστηκε με κατάσταση 256 |κλείσιμο| "

 

και τρίτο:

" Ο Ναυτίλος δεν μπορεί να δημιουργήσει τους φακέλους /home/iznotak/Desktop, /home/iznotak/.nautilus

Πριν την εκτέλεση του Ναυτίλου δημιούργησε αυτούς τους φακέλους ή όρισε τα δικαιώματα ώστε να μπορέσει να τους δημιουργήσει ο Ναυτίλος |εντάξει| "

 

και μετά μένει δείχνοντας μόνο την κλασσική μωβ οθόνη των ubuntu και τίποτε άλλο. Όταν δώσω ctrl+alt+del μπορώ να κάνω κανονικά τερματισμό και επανεκκίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις βαλει το home σου να ειναι κρυπτογραφημενο ? γιατι λογικα μεσω απο αυτου μπορει να ειναι

 

Α ναι ξέχασα. Την πρώτη φορά που μου το έκανε αυτό μου έβγαλε και κάτι για ένα paraphrase. Εγώ έβαλ το password που είχα παλιά αλλά δεν έγινε τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα αυτο φταει φιλε μου .... ενας ειναι ο τροπος μεσω command line ...

Μπορείς να μου πεις τι να κάνω ή πως να το ψάξω στα αγγλικά γιατί τα μηνύματα λάθους είναι στα ελληνικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ίσως είναι απλά θέμα permissions του φακέλου. Δοκίμασε αυτό το Link

 

Τα δοκίμασα αλλά τίποτα. Στο λινκ που έδωσες ο χρήστης Kobalt που είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εμένα λέει: "OK, my problem is solved : I had changed my account password and didn't modify my encrypted /home passphrase. It's now done, and all is working great again. FYI". Ποιά είναι η εντολή για να αλλάξω το account password? (πάντως έκανα το http://psychocats.net/ubuntu/resetpassword άλλαξα κωδικό αλλά προκοπή δεν είδα - εξακολουθεί να μην ζητάει κωδικό στο login αλλά να μπαίνει αμέσως μόλις κάνω κλικ στο iznotak)

 

Επίσης όταν βάζω

chown iznotak:iznotak /home/iznotak/.ICEauthority

βγάζει chown: *πολλοί ρόμβοι* μ *ρόμβοι* <</home/panagiotis/.ICEauthority>> *ρόμβοι* π *ρόμβοι*

chmod 644 /home/jake/.ICEauthority

βγάζει chmod: *πολλοί ρόμβοι* μ *ρόμβοι* <</home/panagiotis/.ICEauthority>> *ρόμβοι* π *ρόμβοι*

exit

 

wtf είναι αυτοί οι ρόμβοι; Προσπαθεί να πει κάτι στα ελληνικά και βγάζει αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δοκίμασα αλλά τίποτα. Στο λινκ που έδωσες ο χρήστης Kobalt που είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εμένα λέει: "OK, my problem is solved : I had changed my account password and didn't modify my encrypted /home passphrase. It's now done, and all is working great again. FYI". Ποιά είναι η εντολή για να αλλάξω το account password? (πάντως έκανα το http://psychocats.net/ubuntu/resetpassword άλλαξα κωδικό αλλά προκοπή δεν είδα - εξακολουθεί να μην ζητάει κωδικό στο login αλλά να μπαίνει αμέσως μόλις κάνω κλικ στο iznotak)

 

Επίσης όταν βάζω

chown iznotak:iznotak /home/iznotak/.ICEauthority

βγάζει chown: *πολλοί ρόμβοι* μ *ρόμβοι* <</home/panagiotis/.ICEauthority>> *ρόμβοι* π *ρόμβοι*

chmod 644 /home/jake/.ICEauthority

βγάζει chmod: *πολλοί ρόμβοι* μ *ρόμβοι* <</home/panagiotis/.ICEauthority>> *ρόμβοι* π *ρόμβοι*

exit

 

wtf είναι αυτοί οι ρόμβοι; Προσπαθεί να πει κάτι στα ελληνικά και βγάζει αυτά;

Βάλε αγγλικά για να δούμε καλύτερα τα errors

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν σου βγάλει το μήνυμα: πάτα ctrl+alt+F1 και δοκίμασε να κάνεις login από κει.

 

ή καλύτερα μπες σε recovery mode: επιλογή απ'το μενού του grub.

 

αν καταφέρεις να κάνεις login, εκτέλεσε διαδοχικά:

 

 

>chmod 1777 /tmp/

>sudo reboot

και ξαναδοκίμασε να μπεις κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς τα σωστά permissions για το .ICEauthority αρχείο είνει rw μόνο για τον owner του home dir. Οι εντολές που βρίκες απο το site δηλαδή είναι λάθος.

>sudo chown iznotak:iznotak /home/iznotak/.ICEauthority
sudo chmod 0600 /home/iznotak/.ICEauthority

Επίσης δώσε το output

>ls -la /home/iznotak/

Γιά το peace of mind και για την περίπτωση που κάτι έκανε την εξυπνάδα και άλλαξε τα permissions του /tmp στο οποίο σώζονται πληροφορίες για το authentication πληροφορίες του χρήστη σου με τον X server, δώσε και το output του

>ls -la /tmp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ξε-θάβωντας αυτό το θέμα...

Είχα τα ubuntu και έβγαλα τον κωδικό του login και μετά δεν μπορούσα να μπω. Το είχα προσπαθήσει αρκετά τότε να το φτιάξω και τελικά το παράτησα, έβαλα μια επιπλέον φορά τα ubuntu (με κωδικό login) οπότε είχα triple-boot:

1.ubuntu (προβληματικά)

2.windows xp

3.ubuntu 11.10 (κανονικά).

 

Ο καιρός πέρασε, δεν ξανασχολήθηκα σοβαρά και με επιμονή άλλη φορά (όλο κάτι τύχαινε και τα παρατούσα στη μέση) αλλά τώρα ο υπολογιστής βγήκε off και πρέπει επειγόντως να τραβήξω τα δεδομένα βάζοντας τον δίσκο ως εξωτερικό με e-sata στον φορητό μου που τρέχει ubuntu 11.04.

Μπορώ να δω τα δεδομένα από το 2.windows xp αλλά και από τo Home/Iznotak του 3.ubuntu 11.10 (κανονικά) (!!!) παρόλο που τα έχω κλειδωμένα με κωδικό στο login (φανταζόμουν ότι ο φάκελος Home/User θα ήταν προστατευμένος όπως ο Documents and Settings/Iznotak των Windows, δεν ξέρω από Linux, -εκτός αν παίζει ρόλο ότι ο κωδικός μου στον φορητό είναι ο ίδιος με του partition των ubuntu που κάνω mount...)

 

Ερώτηση: πάω να δω το partition του 1.ubuntu (προβληματικά) και βλέπει όλα τα αρχεία εκτός από όταν μπαίνω στον φάκελο Home/Iznotak όπου βλέπω 2 αρχεία τα οποία όταν πάω να ανοίξω μου βγάζει:

post-208505-0-09337700-1337452583_thumb.jpg

 

Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρω πίσω τον έλεγχο του φακέλου Home/Iznotak;

 

 

 

ΥΓ: Όταν βλέπω το partitiοn των Ubuntu(προβληματικών) μου βγάζει ότι είναι 55GB used/148GB total αλλά όταν πάω και επιλέγω ΟΛΟΥΣ τους φακέλους (συμπεριλαμβανομένου και Home/Iznotak) μου βγάζει ότι όλα μαζί είναι μόνο 3.0gb!!!

post-208505-0-80419100-1337453877_thumb.png

Δηλαδή θεωρεί ότι ο Home έχει μέγεθος μόνο μερικά KB!

Τις πταίει; (εκτός από μένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...