Προς το περιεχόμενο

Μπλοκάρονται οι πληρωμές του Megaupload ύστερα από συνεργασία RIAA και Mastercard


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας το πάρουμε αλλιώς:

Πάμε μαζί σε μία τράπεζα να πάρουμε δάνειο. Έχουμε και οι δύο κατάστημα ενοικίασης ταινιών σε DVD. Εσένα σου εγκρίνουν το δάνειο, εμένα μου λένε "κύριε, κατόπιν πιστοληπτικού ελέγχου που κάναμε, διαπιστώσαμε ότι δεν έχετε αυθεντικά DVD προς ενοικίαση, διακινείτε αντίγραφα, δεν θέλουμε να χρηματοδοτήσουμε τη δραστηριότητα αυτή, δεν σας δίνουμε δάνειο".

 

Θεωρείς ότι μπορώ να καταγγείλω την Τράπεζα στις αρμόδιες αρχές για αθέμιτο ανταγωνισμό;

 

Αν είναι αυτός ο λόγος που επικαλούνται ναι. Θα πρέπει όπως σου είπα να σταματήσει η mastercard να συνεργάζεται και με όλους τους άλλους που είναι ύποπτοι και......

Μετά θα πας σε δικαστήριο (αν όντως δεν έχεις αντίγραφα) και θα ζητήσεις πολλά. Θα ζητήσεις να εγκριθεί το δάνειο, θα ζητήσεις διαφυγόντα κέρδη και θα κάνεις και μια μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση. Και δεν μιλάμε για περίπτωση πλήρους ανταγωνισμού. Μιλάμε για μια υπηρεσία που στην ουσία την προσφέρουν 2. Mastercard και Visa.

 

Τέλος πάντων, το θέμα μας είναι αν η Mastercard μπορεί από μόνη της να αποφασίζει τέτοιες κινήσεις. Πουθενά στην είδηση δεν λέει αυτό. Και παραπάνω λέω οτι στις ΗΠΑ συζητιέται ένα ευρύτερο πλαίσιο μέτρων ενάντια στην διακίνηση παράνομων και λαθραίων προϊόντων και ένα από αυτά τα μέτρα θα είναι και η διακοπή (αναγκαστική) των υπηρεσιών των αμερικανικών επιχειρήσεων προς τέτοια site. Λέγοντας αμερικάνικες εταιρίες μιλάμε για όλες. Google, paypal, yahoo, microsoft,visa....

Όποια από αυτές τις εταιρίες θα συνεργάζονται με πειρατικά site θα θεωρούνται συνένοχοι στην εισαγωγή λαθραίων προϊόντων. Και να σου πω... έτσι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Αν είναι αυτός ο λόγος που επικαλούνται ναι. [...]

Αν θέλουν να σε αποκλείσουν, αυτό που μπορούν να πουν είναι ότι, κατά την κρίση τους, δεν είσαι αρκετά φερέγγυος.

 

Γενικότερα, θεωρείς ότι δεν είναι στη διακριτική ευχέρεια μιας επιχείρησης να επιλέξει με ποιους θα συνεργάζεται; Μπορείς να μου εξηγήσεις πού ακριβώς στηρίζεις τέτοιο ισχυρισμό;

 

 

[...] Μιλάμε για μια υπηρεσία που στην ουσία την προσφέρουν 2. Mastercard και Visa.

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Τέτοιες υπηρεσίες προσφέρει και η American Express και η Discovery και η Diners Club αλλά και το Paypal. Δεν είναι μονοπώλιο η MasterCard.

 

 

[...] Και παραπάνω λέω οτι στις ΗΠΑ συζητιέται ένα ευρύτερο πλαίσιο μέτρων ενάντια στην διακίνηση παράνομων και λαθραίων προϊόντων [...]

Μήπως έχεις κάποιο link που αναφέρει αυτό που λες για την εισαγωγή λαθραίων προϊόντων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αποφασίζει αν είναι νόμιμο ή παράνομο. Απλά αρνείται να συνεργαστεί με συγκεκριμένες εταιρείες τύπου Rapidshare, Megaupload κτλ. Είναι δικαίωμα της. Από εκεί και πέρα είναι στην κρίση του καθενός το αν θα χρησιμοποιεί τις κάρτες τους ή όχι.

 

Από που και ως που δικαίωμα της? καμια σχέση!

 

Η mastercard δεν είναι paysafecard η κάποια άλλη ιδιωτική εταιρία που πουλάει ένα προϊόν και το κάνει ότι θέλει!

 

Είναι πιστωτικό ίδρυμα!

 

Αυτό σημαίνει ότι (πχ εάν είμαι κάτοχος mastercard) μου δανείζει δυναμικά ένα ποσο και εγώ έχω την ελευθερια να χρησιμοποιήσω μέρος αυτού του ποσού η ολόκληρο το ποσο.

 

Το που θα ξοδέψω τα χρήματα μου δεν την ενδιαφέρει καθόλου και δεν μπορεί να κάνει τίποτα (από την στιγμή που τηρώ τους ορους δανεισμού και αποπληρωμής όπως αναγράφονται στο συμβόλαιο) μπορώ να αγοράσω και ναρκωτικά ακόμη με την mastercard μου επειδή είναι λεφτά μου και τα κάνω ότι γουστάρω!

 

 

αυτή (την mastercard) την πληρώνω (με 18% και το ετήσιο πάγιο κτλ) για να κάνει το χέρι που θα πάρει τα χρήματα από την μια τσέπη (την δικιά μου) και θα τα βάλει στην άλλη (του οποιουδήποτε γουστάρω γίαυτό την πληρώνω! αυτή είναι η δουλειά της τέλος!)

 

Eίναι σαν να έχω λεφτά στο χέρι και να παω στο ταμείο μιας τράπεζας για να τα καταθέσω στον λογαριασμό του κυριου "Τάδε" και να αρνείται η τράπεζα μου να του τα καταθέσει!!! Ισως να είναι και αντισυνταγματικό αυτό πέρα από παράνομο!

 

Κρίμα που δεν είμαι στην αμερική (γιατί εδώ στην ελλάδα είμαστε προβληματικοί στα νομικά ζητήματα) να της έριχνα ένα ωραιότατο lawsuit και να έπαιρνα damages!! και εγώ και όλοι οι υπόλοι πελάτες της mastercard αυτομάτως!

 

βεβαια είμαι σίγουρος ότι κάτι τέτοιο έχει γίνει ηδη η σχεδιάζεται να γίνει και απλά δεν έχει πάρει δημοσιότητα η τουλάχιστον τόση ώστε να ταξιδέψει το νέο αυτό σε εμάς -στην ελληνική κοινωνία εννοώ- και να συζητιέται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ papajo_r

Όταν κάποιος έχει ειδοποιήσει κάποιον για την παράνομη δραστηριότητα κάποιου, αυτός μπορεί να επιφυλαχθεί από την δραστηριότητα αυτή. Μπορεί να θεωρηθεί συνένοχος. Η τράπεζα που εν γνώση της βοηθάει στην λειτουργία ενός εγκληματικού οργανισμού, δεν μπορεί παρά να θεωρηθεί συνεργός και οτι αποκομίζει κέρδη από παράνομες δραστηριότητες. Μη λες οτι θέλεις.

Εκτός αυτών, σίγουρα θα έχεις υπογράψει οτι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το προϊόν αυτό (πιστωτική κάρτα) για παράνομες δραστηριότητες.

Αξία χειρούργου...10000$, Αξία νοσοκομείου 15000$, αξία νεφρού... ανεκτίμητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλουν να σε αποκλείσουν, αυτό που μπορούν να πουν είναι ότι, κατά την κρίση τους, δεν είσαι αρκετά φερέγγυος.

 

Γενικότερα, θεωρείς ότι δεν είναι στη διακριτική ευχέρεια μιας επιχείρησης να επιλέξει με ποιους θα συνεργάζεται; Μπορείς να μου εξηγήσεις πού ακριβώς στηρίζεις τέτοιο ισχυρισμό;

 

Μα δεν μιλαμε για συνεργασια εδω. Μιλαμε για προσφορα υπηρεσιων εκ μερους της mastercard. Αυτος ειναι ο σκοπος υπαρξης/ιδρυσης της. Να προσφερει τις συγκεκριμενες υπηρεσιες.

Επομενως εχει υποχρεωση να τις προσφερει.

Δεν μπορει να αρνειται η mastercard να κανει τη δουλεια της, επειδη αυτη νομιζει οτι το megaupload διακινει πειρατικα αρχεια, τη στιγμη μαλιστα που το αρμοδιο οργανο (δικαστηριο) δεν εχει αποφανθει κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορει να αρνειται η mastercard να κανει τη δουλεια της, επειδη αυτη νομιζει οτι το megaupload διακινει πειρατικα αρχεια, τη στιγμη μαλιστα που το αρμοδιο οργανο (δικαστηριο) δεν εχει αποφανθει κατι τετοιο.

Δεν έχεις άδικο, αλλά ούτε και γω. Είναι λεπτό το ζήτημα γι' αυτό και υπάρχει η παραπάνω είδηση. Δεν μιλάει οτι θα σταματήσει η mastercard, αλλά το πως ουσιαστικά θα εφαρμοστεί ο νόμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ papajo_r

Όταν κάποιος έχει ειδοποιήσει κάποιον για την παράνομη δραστηριότητα κάποιου, αυτός μπορεί να επιφυλαχθεί από την δραστηριότητα αυτή. Μπορεί να θεωρηθεί συνένοχος. Η τράπεζα που εν γνώση της βοηθάει στην λειτουργία ενός εγκληματικού οργανισμού, δεν μπορεί παρά να θεωρηθεί συνεργός και οτι αποκομίζει κέρδη από παράνομες δραστηριότητες. Μη λες οτι θέλεις.

Εκτός αυτών, σίγουρα θα έχεις υπογράψει οτι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το προϊόν αυτό (πιστωτική κάρτα) για παράνομες δραστηριότητες.

Αξία χειρούργου...10000$, Αξία νοσοκομείου 15000$, αξία νεφρού... ανεκτίμητη.

 

 

 

Συγγνώμη φιλε μου αλλα πολύ φοβάμαι πως δεν λέω εγώ ότι θέλω αλλα εσύ!

 

Καταρχήν άλλο παράνομος άλλο ΦΕΡΟΜΕΝΟΣ ως παράνομος και εντελώς άλλο ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ.

 

Αυτά τα πράγματα είναι διαφορετικά εξολοκλήρου και δεν πρέπει να συγχέονται. ένα το κρατούμενο.

 

Δεύτερο δεν έχει βγει καμια δικαστική απόφαση ότι το megauploads είναι παράνομο... επειδή η RIA δεν το χωνεύει δεν πάει να πει πως είναι και παράνομο. ισα ισα που στην αμερική είναι και καθόλα νόμιμο.

 

Και τέλος στο συμβόλαιο υπογράφεις ότι δεν θα χρησιμοποιήσεις την κάρτα για παράνομες πράξεις πράγμα που νομικά σημαίνει για πράξεις που κανεις εσύ και αποτελούνε ποινικές πράξεις.

 

Το να δωρίσω τα λεφτά μου σε κάποιο άτομο για τους δικούς μου λόγους η να αγοράσω το μπλουζάκι του δεν είναι παράνομη πράξη ακόμη και αν το άτομο αυτό καταδικάστηκε η θα καταδικαστεί για φόνο.

 

Επειδή είναι άλλο πράγμα να αγοράσω το μπλουζάκι του και άλλο το οτι για τους δικούς του λόγους παράλληλα σκοτώνει κόσμο... δεν τον πλήρωσα για να σκοτώσει για το μπλουζάκι του τον πλήρωσα.

 

Έτσι και στο megaupload εγώ το πληρώνω για να πάρω τα μπλουζάκια του η γιατί μου άρεσε που εξαιτίας του σήκωσα ένα αρχείο του word σημαντικό για εμενα και τον συνάδελφο μου που το κατέβασε από την άλλη μεριά του πλανήτη!!

 

Το αν έχει και πειρατικό λογισμικό δεν με αφορά και δεν με νοιάζει ούτε με εκφράζει...

 

Τα πράγματα δεν πρέπει να τα βάζουμε όλα σε ένα τσουβαλι... τα πάντα είναι σχετικά!

 

Το κακό είναι ότι σαν και εσένα σκέφτονται και πολλοί έλληνες νομικοί και δικαστές και είναι κακό γιατί έχουν βγάλει και μια νομική και επηρεάζουν τις ζωές των ελλήνων πολιτών.. ευτυχώς που υπάρχουν και οι εξαιρέσεις..

 

 

Δεν έχεις άδικο, αλλά ούτε και γω. Είναι λεπτό το ζήτημα γι' αυτό και υπάρχει η παραπάνω είδηση. Δεν μιλάει οτι θα σταματήσει η mastercard, αλλά το πως ουσιαστικά θα εφαρμοστεί ο νόμος.

 

 

δεν είναι καθόλου λεπτό το ζήτημα φιλε μου, τα πράγματα είναι ξεκάθαρα απλά ίσως εσύ να μην αντιλαμβάνεσαι τον ρολο ενός πιστωτικού ιδρύματος και πως λειτουργεί στις συναλλαγές μας.

 

Η mastercard δεν είναι ένα "μαγαζί" που πηγαίνουμε σε αυτό για να πάρουμε η να δώσουμε λεφτά όπως πχ η westernunion.

 

Αν ήταν έτσι θα είχες δίκαιο γιατί τότε θα μπορούσε να αποφασίσει σε ποιον θα δώσει και σε ποιον δεν θα δώσει χρήματα η που θα επιτρέπει να χτίζονται υποκαταστήματα τHς (Σε ποιες σελίδες και σε ποιες φυσικές διευθύνσεις)

 

 

Το θέμα είναι ότι η καρτούλα που κρατάς δεν είναι ακριβώς κάρτα μέλους... είναι μια πλαστική ταυτότητα που σε συσχετίζει με ένα πιστωτικό ίδρυμα (την τράπεζα σου) η mastercard έχει έρθει σε συμφωνία με την τράπεζα σου και τις υπόλοιπες τράπεζες ότι θα αναλαβει τον ρολο να διευκολύνει τους πελάτες τους (εμάς) στις συναλλαγές τους περνοντας τα λεφτά τους και στέλνοντας τα όπου αυτοί νομίζουν.

 

Την πληρώνουμε δηλαδή για να κάνει τον σοφέρ των χρημάτων μας εμείς αποφασίζουμε που θα στείλουμε τα χρήματα είτε σε εστιατόρια είτε σε ρουχαδικα είτε όπου θέλουμε εμείς.

 

Η mastercard συνεργάζεται με εμάς δηλαδή και την τράπεζα.

 

Δεν συνεργάζεται με τον οποιοδήποτε εμείς θελήσουμε να στείλουμε χρήματα... για αυτούς η mastercard δεν είναι συνεργάτης αλλα ο ταχυδρόμος που θα φέρει τα λεφτά για λογαριασμό του αφεντικού του (εμείς δηλαδή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλά, μιλάμε για ένα νομοσχέδιο που η σκεπτόμενη Αμερική (βλ. EFF, ACLU) κατακρίνει.

Και το οποίο, ευτυχώς, ακόμη δεν έχει γίνει νόμος.

 

Μα δεν μιλαμε για συνεργασια εδω. Μιλαμε για προσφορα υπηρεσιων εκ μερους της mastercard. Αυτος ειναι ο σκοπος υπαρξης/ιδρυσης της. Να προσφερει τις συγκεκριμενες υπηρεσιες.

Επομενως εχει υποχρεωση να τις προσφερει.

Δεν μπορει να αρνειται η mastercard να κανει τη δουλεια της, επειδη αυτη νομιζει οτι το megaupload διακινει πειρατικα αρχεια, τη στιγμη μαλιστα που το αρμοδιο οργανο (δικαστηριο) δεν εχει αποφανθει κατι τετοιο.

Αυτό που εσύ λες "προσφορά υπηρεσιών", ονομάζεται "επιχειρηματική συνεργασία". Μπορεί, σύμφωνα με το δίκαιο που διέπει την MasterCard (υποθέτω ότι είναι το δίκαιο των ΗΠΑ) κάποιος ιδιώτης να αρνηθεί επιχειρηματική συνεργασία με κάποιον άλλο ιδιώτη για δικούς του λόγους; Δεν ξέρω. Υποθέτω όμως ότι η απάντηση είναι καταφατική. Στην Ελλάδα αυτό ονομάζεται "ελευθερία των συμβάσεων".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ΄αυτήν την κίνηση έχει συμφωνήσει και η google λέγοντας οτι θα πάψει να συνεργάζεται μέσω του διαφημιστικού της μηχανισμού με τέτοια site.

Xμ..πάντως μέχρι τώρα, κάνω search και βρίσκω αρχεία (κυρίως .mp3) με τη βοήθεια του <<φίλου μου>>.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, μιλάμε για ένα νομοσχέδιο που η σκεπτόμενη Αμερική (βλ. EFF, ACLU) κατακρίνει.

Και το οποίο, ευτυχώς, ακόμη δεν έχει γίνει νόμος.

 

 

Αυτό που εσύ λες "προσφορά υπηρεσιών", ονομάζεται "επιχειρηματική συνεργασία". Μπορεί, σύμφωνα με το δίκαιο που διέπει την MasterCard (υποθέτω ότι είναι το δίκαιο των ΗΠΑ) κάποιος ιδιώτης να αρνηθεί επιχειρηματική συνεργασία με κάποιον άλλο ιδιώτη για δικούς του λόγους; Δεν ξέρω. Υποθέτω όμως ότι η απάντηση είναι καταφατική. Στην Ελλάδα αυτό ονομάζεται "ελευθερία των συμβάσεων".

 

κανεις λάθος γιατί απλοποίησες πολύ την κατάσταση...

 

καρταρχας θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε πoια είναι η υπηρεσία για την οποια μιλάμε πoια η φύση της δηλαδή και από ποιον σε ποιον παρέχεται.

 

Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με το αν ένα άτομο θέλει να σταματήσει την συνεργασία του με ένα άλλο η για το αν μια εταιρία θέλει να σταματήσει την συνεργασία της με μια άλλη ..

 

Εδώ έχουμε 5 πρόσωπα αν δεν κατάλαβες καλά και οχι 2!

 

 

1 τον εκάστοτε δωρητή(ο "κυριοςΧ").

 

2 την τραπεζα του δωρητή(t1).

 

3 Το megauploads

 

4 Την τραπεζα του megauploads(t2)

 

5 την mastercard.

 

 

ωραία τώρα που λύσαμε το θέμα τον πρόσωπων ας πάμε τώρα στο ποια είναι η επίμαχη υπηρεσία.

 

 

Η mastercard προσφέρει υπηρεσίες μεταφοράς χρηματων (η πίστωση έχει να κάνει μεταξύ συμφωνίας τράπεζας/mastercard δεν εμπλέκεται ο πελάτης και δεν μας ενδιαφέρει στην προκειμενη περίπτωση) η μεταφορά χρημάτων μας ενδιαφέρει γιατί είναι συμφωνία μεταξύ του τελικού πελάτη διαμεσου της τράπεζας.

 

 

Ο πελάτης ("κυριοςΧ")έχει συμφωνήσει με την τράπεζα του (t1) να μεταφέρει χρήματα όπου αποφασίσει ο ίδιος και εφόσον μπορεί να καλύψει το συγκεκριμένο ποσο με τις αντίστοιχες επιβαρύνσεις.

 

 

όταν λοιπόν ο "κιριοςΧ" στέλνει λεφτά στο megauploads γίνεται το εξής.

 

Η τράπεζα (t1) ενημερώνει πως ο εντολέας της (κύριος X) ζητεί την μεταφορά του τάδε ποσού στην t2 για να τα εισπράξει το megauploads.

 

 

η mastercard λοιπόν βάση ενυπόγραφης δέσμευσης τόσο με την τράπεζα t1 όσο και με τον εντολέα της t1 δηλαδή τον τελικό πελάτη της κυριο Χ πρέπει να μεταφέρει τα χρήματα αυτά στην t2.

 

 

Αν αρνηθεί να τα μεταφέρει δεν αρνείται συνεργασία με την t2 ούτε με το megauploads...(<-- σημαντικο διαβαστε το παλι)

 

Αρνείται συνεργασία με την t1 και τον κύριο X!!!

 

Παραβιάζει την σύμβαση της με την t1 και το συμβόλαιο της με τον κύριο X με αφορμή ότι ένα 3ο φυσικό πρόσωπο (megauploads) ΑΣΧΕΤΟ με την σύμβαση που υπάρχει μεταξύ

Mastercard -> T1

και άσχετο με το συμβόλαιο

Mastercard -> κύριο X

 

χμμμμ τι? δεν της αρέσει?

 

Εδώ είναι η παράνομη πράξη!

 

και επίσης η mastercard δεν δίνει τα χρήματα απευθείας στο megauploads αλλα στην t2 έτσι παραβιάζει (αντιστροφα) και την σύμβαση της με την t2!!!

 

όλα αυτά επειδή δεν της αρέσει πως τα χρήματα του Κυριου X θα περάσουν στα χερια της T2 η οποια θα αναγκαστεί να τα δώσει στο megauploads το οποιο

 

χμμμ τι? δεν το χωνεύει??

 

 

 

 

Θα μπορούσε να γίνει αυτό που λες ΑΝ η t2 (η τράπεζα του megauploads ) αρνούταν υπηρεσίες στο megauploads έτσι μόνον θα ήταν νόμιμο και δεν θα θιγόταν τα αλλα 2 πρόσωπα (t1, κύριος X) και δεν θα αθετούσε τις συμβάσεις της η mastercard ως προς τα αλλα 3 πρόσωπα.

 

Κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει άρα μιλάμε για κάτι παράνομο και ίσως αντισυνταγματικό (βάση αμερικής)

 

EDIT:

 

Το να ονομάζουμε όλες τις ξεχωριστές και διαφορετικές μεταξύ τους συμβάσεις ως "σύμβαση"

 

να ενώνουμε όλες τις ξεχωριστές και διαφορετικές υπηρεσίες μεταξύ τους ονομάζοντας τες "υπηρεσία"

 

και να ενώνουμε όλα τα εμπλεκόμενα πρόσωπα που συμμετέχουν στην αποστολή των χρημάτων ονομάζοντας τα "πελάτης"

 

και όλα τα πρόσωπα που εμπλέκονται στην παραλαβή χρημάτων ονομάζοντας τα "κατάστημα"

 

και γενικα να τα εξισώνουμε όλα και να τα βάλουμε σε ένα τσουβάλι ανάγοντας τα σε παραδείγματα καθημερινοτητας μεταξύ 2 ατόμων η και βάζοντας υποκειμενικά κριτήια όπως είναι το φιλότιμο η το σωστό η το λάθος

 

βοηθάει στο να δουλεύουμε σαν κοινωνία πιο εύκολα και να "κάνουμε την δουλειά μας"... αλλα οδηγεί σε πέρα για πέρα λάθος συμπεράσματα όταν μιλάμε για απόδοση δικαιοσύνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που εσύ λες "προσφορά υπηρεσιών", ονομάζεται "επιχειρηματική συνεργασία". Μπορεί, σύμφωνα με το δίκαιο που διέπει την MasterCard (υποθέτω ότι είναι το δίκαιο των ΗΠΑ) κάποιος ιδιώτης να αρνηθεί επιχειρηματική συνεργασία με κάποιον άλλο ιδιώτη για δικούς του λόγους; Δεν ξέρω. Υποθέτω όμως ότι η απάντηση είναι καταφατική. Στην Ελλάδα αυτό ονομάζεται "ελευθερία των συμβάσεων".

 

Χμ...

Δεν ξερω ποια ειναι η διαδικασια της ον λαιν πληρωμης, γιατι ιντερνετικες συναλλαγες δυο φορες εχω κανει. Κι αυτες, μεσω paysafe. Μια φορα για να πληρωσω τη skype και μια φορα για να κανω καταθεση χρηματων στο pokerstars.

Οποτε δεν ξερω πως λειτουργει το ολο συστημα.

Αν δηλαδη στο site του megaupload υπαρχει καποιο API της mastercard εγκατεστημενο, τοτε αν δεν κανω λαθος μιλαμε για συμβαση. Ομως, ακομα κι ετσι, για "επιχειρηματικη συνεργασια" δεν ξερω αν μιλαμε, γιατι το megaupload ειναι πελατης της mastercard κι οχι συνεργατης της. Εμενα σ αυτο το σημειο μου φαινεται οτι κατι δεν κολλαει. Το κατα ποσο μπορει μια επιχειρηση να αρνηθει τις υπηρεσιες της στον πελατη, τη στιγμη μαλιστα που ο σκοπος ιδρυσης της (τυπικα τουλαχιστον) ειναι να προσφερει τις συγκεκριμενες υπηρεσιες. Νομιζω πως εχει υποχρεωση να προσφερει τις υπηρεσιες που γραφει στο καταστατικο οτι θα προσφερει.

 

Απ την αλλη βεβαια, τσαμπα bits ξοδευουμε γιατι με τον νομο που προκειται να ψηφισουν οι ΗΠΑ, αυτη η συζητηση που κανουμε τωρα ειναι εντελως ασκοπη.

Με ενα νομο, θα μετατρεψουν την (ενδεχομενως) παρανομη κινηση της mastercard σε νομιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βοηθάει στην λειτουργία ενός εγκληματικού οργανισμού, δεν μπορεί παρά να θεωρηθεί συνεργός και οτι αποκομίζει κέρδη από παράνομες δραστηριότητες. Μη λες οτι θέλεις.

 

:lol: :lol:

Το MEGAUPLOAD απο πότε έγινε εγκληματικός οργανισμός;

:lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ονειρεύονται, πως οτιδήποτε <<ακουμπάει>> ακόμα και με έμμεσο τρόπο τη παράνομη μεταφορά αρχείων, θα (πρέπει να) μπλοκαριστεί;

Πριν έγραψα, πως με το Google βρίσκω .mp3.

Η Google δεν οφελείται από αυτή τη διαδικασία;Άρα τα bots της, πρέπει να σταματήσουν να σκανάρουν αυτά τα sites/forums..;

 

Καταλαβαίνουμε όλοι νομίζω, πως οι συνδυασμοί είναι ατελείωτοι, όπως ατελείωτη είναι και η γελοιότητα των πνευματικών δικαιωμάτων, αλλά και η υστερία της RIAA και των συναφών οργανισμών/εταιριών/σωματείων/μουρλοκομείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ονειρεύονται, πως οτιδήποτε <<ακουμπάει>> ακόμα και με έμμεσο τρόπο τη παράνομη μεταφορά αρχείων, θα (πρέπει να) μπλοκαριστεί;

Πριν έγραψα, πως με το Google βρίσκω .mp3.

Η Google δεν οφελείται από αυτή τη διαδικασία;Άρα τα bots της, πρέπει να σταματήσουν να σκανάρουν αυτά τα sites/forums..;

 

Καταλαβαίνουμε όλοι νομίζω, πως οι συνδυασμοί είναι ατελείωτοι, όπως ατελείωτη είναι και η γελοιότητα των πνευματικών δικαιωμάτων, αλλά και η υστερία της RIAA και των συναφών οργανισμών/εταιριών/σωματείων/μουρλοκομείων.

 

Αυτό ακριβώς θα προβλέπει ο νόμος που θα περάσει στις ΗΠΑ. Θα δημιουργείται μια blak list από το υπουργείο δικαιοσύνης των ΗΠΑ. Λίστα την οποία ο καθένας που θίγεται θα έχει το δικαίωμα να κάνει ένσταση. Με τις εταιρίες λοιπόν που θα υπάρχουν στην λίστα αυτή, θα θεωρείσαι υπόλογος αν συνεργάζεσαι. Συνεργασία θεωρούν τις πληρωμές μέσω mastercard ή paypal, καθώς και τις διαφημιστικές υπηρεσίες της google.

 

Και για το γενικότερο θέμα της πειρατείας θα ξαναγράψω την άποψη μου. Θεωρώ οτι δεν προστατεύονται αρκετά τα πνευματικά δικαιώματα και θα πρέπει να τα διαφυλάξουμε σαν κόρη οφθαλμού. Είναι ο μόνος τρόπος να προοδεύσουμε. Είναι ο μόνος τρόπος ώστε η πνευματική εργασία κάποιου να ανταμείβεται σωστά.

 

Θεωρώ σήμερα κανείς δεν μπορεί να επενδύσει στην μουσική και στον κινηματογράφο. Κανείς δεν θα αφιερώσει ατελείωτες ώρες να συνθέσει έναν δίσκο ξέροντας οτι θα πάρει το τρίτο το ..... Αντιθέτως ακούμε τα ίδια και τα ίδια αναμασημένα. Κανείς δεν θα επενδύσει ώρες δουλειάς για να πάρει το τίποτα. Ποιος θα κάτσε να συνθέσει έναν σπουδαίο δίσκο αναλώνοντας 1-2 χρόνια ξέροντας την σημερινή πραγματικότητα.

Εδώ o Peter Jackson δεν μπόρεσε να βρει χρηματοδότες για να γυρίσει το Hobit. Έψαχνε 5 χρόνια χρηματοδότηση. Το εγγυημένο σενάριο με εγγυημένο παραγωγό. Τι να λέμε τώρα. Όσο αυξάνεται η πειρατεία τόσο θα πέφτει η ποιότητα.

 

Και θα κάνω μια ερώτηση. Ποιος θα με προστατέψει εμένα ή τον καθένα από κακόβουλο πρόσωπο-ανταγωνιστή, αν θέλει αυτός να μου κάνει ζημιά μέσω του internet; Πόσο εύκολο είναι για κάποιον να συκοφαντήσει κάποιον χωρίς να μπορείς να προστατευτείς. Τι μπορώ να κάνω εγώ, αν ο ανταγωνιστής μου συνεχώς παραποιεί στοιχεία με σκοπό το κακό μου. Τι μπορώ να κάνω αν κάποιος με κατηγορήσει για κλέφτη ή απατεώνα και μου καταστρέψει την ζωή. Θα ήθελα να ακούσω λύση και όχι αφορισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...