Προς το περιεχόμενο

O VLC σύντομα διαθέσιμος και για Android συσκευές


Rooters

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O VLC, ο δημοφιλής, ανοιχτού κώδικα video player αναμένεται να γίνει διαθέσιμος και για Android συσκευές τον ερχόμενο χρόνο. Ο Jean-Baptiste Kempf τόνισε πώς θα χρειαστούν μερικές βδομάδες ακόμη μέχρι την κυκλοφορία της πρώτης έκδοσης.Ο VLC είναι αρκετά δημοφιλής στους χρήστες Windows, Mac και Linux καθώς μπορεί να αναπαράγει κάθε τύπο αρχείου.

 

Το συγκεκριμένο project έκανε τα πρώτα του βήματα στο χώρο των κινητών συσκευών με την κυκλοφορία μιας iOS έκδοσης για το iPad της Apple τον περασμένο Σεπτέμβριο. Η ομάδα εργαζόταν για καιρό πάνω στη έκδοση που πρόκειται να κυκλοφορήσει αλλά δεν σημείωσε αρκετή πρόοδο εξαιτίας κάποιων προβλημάτων.Οι βιβλιοθήκες του VLC έχουν ήδη μεταφερθεί σε Android. Ωστόσο ο Kempf επισημαίνει ότι προβλήματα με συγκεκριμένες συσκευές θα μπορούσαν να καθυστερήσουν ακόμη περισσότερο την κυκλοφορία.

 

Link.png Site: GigaOM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν έχω κινητό με Android,μ'αρέσει σαν είδηση διότι ο VLC συνεχώς εξελίσσεται και σίγουρα είναι ο καλύτερος και πιο απλός player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι ελαφρύς σε σχέση με τον ανταγωνισμό,τότε είναι καλοδεχούμενος.Αν είναι όπως στα windows, που πάντα είναι πιο βαρύς σε σχέση με τον ανταγωνισμό, τότε σιγά τα ωά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά άργησε να έρθει στο Android και έχει βγει εδώ και λίγο καιρό ήδη ένας αξιόλογος δωρεάν player που παίζει τα πάντα και με υπότιτλους, ελπίζω τουλάχιστον να φέρει κάποια καινοτομία για να κάνει τη διαφορά.

 

Στα windows ο λόγος που νομίζουμε ότι είναι πιο βαρύς αν δεν απατώμαι είναι γιατί επιλέγει από defult να έχει 32bit αναπαραγωγή βίντεο ενώ ο ανταγωνισμός 16bit, κατά τα άλλα δεν τον προτιμάω ούτε εγώ γιατί δεν μου άρεσε ποτέ ο τρόπος απεικόνισης των υποτίτλων και πάντα προτιμούσα τον mpc ή vobsub γιατί με αυτά τους έφερνα στα μέτρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν έχω κινητό με Android,μ'αρέσει σαν είδηση διότι ο VLC συνεχώς εξελίσσεται και σίγουρα είναι ο καλύτερος και πιο απλός player.

Ο VLC ειναι καλυτερος απο τον GOM???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω δοκιμασει τον Gom,γιατί είναι καλύτερος όμως? (χωρις να σημαινει οτι αμφιβαλλω)

 

Φιλος κομπιουτερας μου τον εκθείαζε... Μετα απο δοκιμη γυρνάω στον vlc, που αν και πιο απλος ηταν πιο σταθερος. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...