Προς το περιεχόμενο

Hp και linux ( Πρόβλημα ) !!!


kyriakos2121

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα , έχω στην κατοχή μου το hp touchsmart , έχω το λογισμικό των windows 7 32bits και θέλω να περάσω και τα linux στο δεύτερο μισό του σκληρού μου , λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα, βάζω το cd των linux ώστε να το διαβάσει , το κάνω επανακίνηση με πηγαίνει στο μενου των linux βάζω ως επιλογή την ελληνική γλώσσα και απο εδώ και πέρα δεν γίνεται τίποτα , πατάω enter και μαυρίζει η οθόνη μου σαν να έσβησε , τι πρόβλημα είναι αυτό ; γιατί δεν μπορώ να κάνω εγκατάσταση τα linux ; ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως το δισκακι ειναι κακογραμμενο ή το .iso που γραφτηκε στο δισκακι μισοκατεβασμενο?

καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση , όχι φίλε δεν έχει τίποτα γιατί το έχω κάνει εγκατάσταση σε λαπτοπ και ολα πήγαν μια χαρά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια διανομή linux προσπαθείς να εγκαταστήσεις ; (π.χ. ubuntu 10.10 32 bit, fedora κτλ ).

 

 

Επίσης δώσε link με τα χαρακτηριστικά του laptop σου (μοντέλο, specs κτλ). Υποψιάζομαι ότι θα φοράει καμιά περίεργη ATI και τρέχα γύρευε να το κάνεις να δουλέψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια διανομή linux προσπαθείς να εγκαταστήσεις ; (π.χ. ubuntu 10.10 32 bit, fedora κτλ ).

 

 

Επίσης δώσε link με τα χαρακτηριστικά του laptop σου (μοντέλο, specs κτλ). Υποψιάζομαι ότι θα φοράει καμιά περίεργη ATI και τρέχα γύρευε να το κάνεις να δουλέψει...

 

http://reviews.cnet.com/desktops/hp-touchsmart-600/4507-3118_7-33775796.html?tag=specs ορίστε τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή μου , τα linux είναι τα ubuntu 10 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού επιλέξεις γλώσσα πάτα F6 και διάλεξε ACPI=OFF

 

ubuntu10runningvirtualb.png

 

αν γίνει πάλι το ίδιο δοκίμασε και το ubuntu alternate cd

 

καλή επιτυχία.

το έκανα αυτό με το acpi , αλλά πάλι τα ίδια , πάτησα επόμενο και μαύρισε η οθόνη σαν να έχει σβήσει ! από το σαιτ που μου έδωσες τι ακριβώς να κατεβάσω ; δεν είμαι και τρομερός χρήστης και γνώστης των linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατας εκει που λεει "location near you"* και σε παει σε καποιον mirror που φιλοξενει τα iso. Εκει πατας "10.10" ή "maverick" και στην επομενη σελιδα εκει που λεει "PC (Intel x86) alternate install CD"** και ξεκιναει.

 

Αυτο που θα κατεβασεις ΔΕΝ ειναι live cd. Σε παει κατευθειαν για εγκατασταση με τον text based installer.

 

*

Alternate installer details

 

The text-based alternate installer can be downloaded from a location near you. This installation CD is suited for computers unable to run the graphical desktop based installation, either because their computer does not meet the minimum requirements for the live cd or because their computer requires configuration after the installation is complete in order to use the desktop.

 

**

PC (Intel x86) alternate install CD

For almost all PCs. This includes most machines with Intel/AMD/etc type processors and almost all computers that run Microsoft Windows, as well as newer Apple Macintosh systems based on Intel processors. Choose this if you are at all unsure.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατας εκει που λεει "location near you"* και σε παει σε καποιον mirror που φιλοξενει τα iso. Εκει πατας "10.10" ή "maverick" και στην επομενη σελιδα εκει που λεει "PC (Intel x86) alternate install CD"** και ξεκιναει.

 

Αυτο που θα κατεβασεις ΔΕΝ ειναι live cd. Σε παει κατευθειαν για εγκατασταση με τον tect based installer (εικονες).

 

*

 

**

Το κατεβάζω , ευχαριστώ για την βοήθεια , θα ενημερώσω αν ήταν επιτυχής η όλη διαδικασία !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...