Προς το περιεχόμενο

Απεγκατάσταση Fedora 14 σε Dual boot


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Έχω ένα σημαντικό ζήτημα σε εξέλιξη. Έχω έναν υπολογιστή που έχει προεγκατεστημένα τα Windows 7 και εγκατέστησα με dual boot το Fedora 14. Όλα καλά, μέχρι που αποφάσισα να κάνω απεγκατάσταση στο Fedora. Έψαξα στο google να βρω πως γίνεται η απεγκατάσταση και υπάρχουν οδηγίες μόνο για dual boot με Windows XP. Αυτές οι οδηγίες λένε ότι χρειάζεται το cd των Windows για να γίνει η απεγκατάσταση. Εγώ cd για τα Windows 7 δεν έχω. Πως μπορώ λοιπόν να απεγκαταστήσω το Fedora και να μην διορθώσω το boot ώστε να μην εμφανίζεται η οθόνη για επιλογή λειτουργικού; Έχω ήδη διαγράψει το partition στο σκληρό δίσκο που περιείχε το Fedora. Να σας τονίσω ότι σας γράφω από το pc που έχει το πρόβλημα και δεν έχω εναλλακτική επιλογή για να δω το forum. Επομένως θα ήθελα μια επιβεβαιωμένη λύση για να μπορέσει να ξεκινήσει ο υπολογιστής κανονικά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις φορματ το partition μεσα στο οποιο ειχες τη fedora, κανονικα μεσα απο τα windows 7, και μετα εκκινεις απο το rescue disk των 7 και επιλεγεις Startup repair για να σου επαναφερει τον ntldr.

 

http://neosmart.net/blog/2009/windows-7-system-repair-discs/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις φορματ το partition μεσα στο οποιο ειχες τη fedora, κανονικα μεσα απο τα windows 7, και μετα εκκινεις απο το rescue disk των 7 και επιλεγεις Startup repair για να σου επαναφερει τον ntldr.

 

http://neosmart.net/blog/2009/windows-7-system-repair-discs/

Σ' ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Έχω κατεβάσει ήδη το συγκεκριμένο .iso από το site που μου έδωσες μια προηγούμενη φορά απλά δεν το έχω δοκιμάσει αν κάνει boot από εκεί. Μια μόνο ερώτηση. Το αρχείο το κατεβάζω και απλά το κάνω εγγραφή σε ένα cd. Δεν χρειάζεται να κάνω κάτι παραπάνω για να γίνει bootable το cd. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα, απλα καις το iso σε ενα cd και κανεις boot απο αυτο, τιποτα αλλο.

 

Αν δεν πιασει η λυση του jim_p (αυτοματη επαναφορα ntdlr)... τοτε το ξανακανεις και πας στο fix menu που θα σου βγαλει, πατας στο dos mode και γραφεις bootrec/fixmbr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν πιασει η λυση του jim_p (αυτοματη επαναφορα ntdlr)... τοτε το ξανακανεις και πας στο fix menu που θα σου βγαλει, πατας στο dos mode και γραφεις bootrec/fixmbr

Σ' ευχαριστώ πολύ! Δοκίμασα την λύση του jim_p και μου έβγαλε ότι όλα ήταν ok και δεν χρειαζόταν τίποτα για repair. Έκανα επανεκκίνηση και μου έβγαλε μια μαύρη οθόνη κλπ.

Ξαναδοκίμασα με την λύση του Bandura και μέσα από το Command prompt που έχει ως επιλογή όταν κάνεις boot από το repair disc έδωσα την εντολή που είπες (bootrec/fixmbr) και μετά την επανεκκίνηση όλα λειτούργησαν ρολόι.

Σας ευχαριστώ και τους δύο για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...