Προς το περιεχόμενο

Emarald σε Ubuntu 10.10


ExaByte

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Σε Ubuntu 10.10 έχω το Emerald αλλά στο startup δεν λειτουργεί και πρέπει να πατήσω Alt+F2 και μετά την εντολή emerald --replace, ενώ έχω κάνει την κατάλληλη αλλαγή από το compiz.

 

Τί μπορεί να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσα στο CompizConfig Settings Manager (ccsm) θα βρεις στα effects το "Window Decoration" εκει στο command γραψε emerald --replace (ενεργοποησε το effect αυτο, αν δεν ενεργοποηθει αφου το γραψεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσα στο CompizConfig Settings Manager (ccsm) θα βρεις στα effects το "Window Decoration" εκει στο command γραψε emerald --replace (ενεργοποησε το effect αυτο, αν δεν ενεργοποηθει αφου το γραψεις)

 

 

ναι αυτό έχω κάνει αλλά την μια ξεκινάει κανονικά και την άλλη όχι.. δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό

μάλλον θα φτιάξω ένα script-άκι και θα το βάλω να ξεκινάει στην αρχή για να λύσω το πρόβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν λες ξεκιναει κανονικα τη μια και την αλλη οχι, τι εννοεις? Κανεις restart και αλλωτε ξεκιναει, κι αλλωτε οχι?

 

Το εχεις βαλει στα startup programs με το χερι ή το εβαλε μονο του? (τι εντολη γραφει στο command?)

 

Τα αλλα effects του compiz δουλευουν, (οταν δεν ξεκιναει το emerald) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε να ξεκιναει στην εκκινηση το fusion-icon, η μικροεφαρμογη του compiz για το tray, και αυτο θα αναλαβει τα υπολοιπα εφοσον εχεις ορισει το compiz να χρησιμοποιει το emerald.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγα στο startup applications και δεν είδα πουθενά το Emerald ή το Compiz..

πώς ακριβώς βάζω το fusion-icon να ξεκινάει??

πατάω στο startup applications add και το ψάχνω? αν ναι στο πεδίο command το γράφω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο startup applications, βαλε στο name βαλε compiz στο command βαλε fusion-icon και στο comment βαλε πχ compiz - emerald

 

(Δεν ξερω αν δουλευει στο ubuntu... αν δεν θελεις να ανοιγει το fusion-icon διπλα στο ρολοι, γραψε στο command compiz --replace ccp)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά!

Έκανα το παραπάνω και δούλεψε! (btw το fusion-icon δεν εμφανίζεται στο tray οπότε μάλλον θα έγινε αυτόματα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά είχα πάλι πρόβλημα με την παραπάνω εντολή και έβαλα να ξεκινάει η εντολή "emerald --replace" ακριβώς όπως περιγράφεται παραπάνω.

Απλά το αναφέρω μήπως κάποιος έχει το ίδιο πρόβλημα με εμένα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...