Προς το περιεχόμενο

Νέος σε Linux


KinigosPsixon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα...

προσπαθώ να παίξω μουσική από live usb με fedora 14 γίνετε?? όταν πάω να τρέξω κάποια κομμάτια βγάζει σφάλμα με τον movie player που τα ξεκινάει λέει ότι θέλει να κάνω install ένα πληγήν για mp3

 

υγ1 είμαι νέος στα linux και οποτε δεν ξέρω να αλλάξω ούτε την γλώσσα (με shift και alt δεν αλλάζει)

υγ2 θα εκτιμούσα μια γρηγορη απάντηση γιατί το χρειάζεται για μουσική σε ένα μαγαζί που τα windows τα έφτυσαν

υγ3 η αλλαγή από greeklish σε greek έγινε με μηχανή σρι για τα λάθη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις σοβαρες διανομες που σεβονται τα copyrights κλπ τα codecs για την αναπαραγωγη ΔΕΝ περιλαμβανονται στην αρχικη εγκατασταση αλλα τα βαζεις μετα. Αυτο ισχυει και για αναπαραγωγη βιντεο, dvd, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τρέχει πάντα live

 

διάλεξε κάποιο live cd που περιλαμβάνει codecs: π.χ. Linux Mint, Sabayon ...

 

για να γράφεις ελληνικά μπορείς να εκτελέσεις στο τερματικό:

>setxkbmap us,el -option grp:alt_shift_toggle

 

αν γίνει εγκατάσταση στο pc:

 

μπορείς -σε οποιαδήποτε διανομή εφόσον υπάρχει σύνδεση στο ίντερνετ- να εγκαταστήσεις εκ των υστέρων τους codecs και να ρυθμίσεις τη διάταξη πληκτρολογίου με τα ελληνικά.

 

 

Είτε τρέχει live είτε όχι, αν θέλεις καλές επιδόσεις, πες τα χαρακτηριστικά του pc για να βρούμε καταλληλότερη έκδοση,

π.χ. αν το pc έχει λιγότερο από 1 γίγα ram δεν πας σε KDE, αν έχει λιγότερα από 512 Mb δεν πας σε Gnome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα...

ειναι μονο για μια δυο μερες, μεχρι να βρουμε ευκαιρια να περασουμε παραθυρα απο την αρχη ,να μπορει το πισι να παιζει music αλλα ολα οκ εβαλα τον vlc επειδη ομως με λιγο ψαξιμο (για να εγγαταστησω vlc) ειδα οτι τελικα δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο φαινετε στην αρχη (εγκατεστησα vlc με 2-3 εντολες ,αν θυμαμαι καλα sh και μετα yum install vlc ,)ψηθυκα να βαλω στο δικο μου πισι (2 gb ram intel core two duo 3.1) απ'οτι καταλαβαινω οποια και να βαλω θα ειμαι οκ δεν θα ειναι βαρια για το συστημα μου??? μαλλον θα βαλω fedora η madriva με τα οποια ειμαι λιγο εξοικιωμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είσαι ΟΚ ναι.

 

γενικά πάντως, στους νέους προτείνουμε το Ubuntu ως πιο εύκολο

και επειδή έχει τους περισσότερους χρήστες(=βρίσκεις θεωρητικά πιο εύκολα βοήθεια)

 

φυσικά Fedora και Mandriva είναι επίσης αξιόλογες διανομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...