Προς το περιεχόμενο

Toshiba Satellite L655-1DX και linux


spiounos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αγοράσω το Toshiba Satellite L655-1DX. Έχει ό,τι ακριβώς χρειάζομαι, σε καλή τιμή και - το πιο σπουδαίο - 4 χρόνια εγγύηση. Μελανό σημείο, επειδή φυσικά θα εγκαταστήσω ubuntu, είναι η κάρτα γραφικών που κουβαλάει (στο παλιό laptop έχω φτύσει αίμα με την ATI).

 

Μήπως ξέρετε τι γίνεται με την HD 5650 σε περιβάλλον linux (ή γενικά με τη σειρά 56xx) ? Επίσης αν έχετε εναλλακτικές προτάσεις με τις παραπάνω προδιαγραφές, αλλά με nvidia, ευπρόσδεκτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ati ειναι απλα τα πραγματα πλεον.

 

Αν η διανομη που θα βαλεις εχει νεοτερο radeon, αρα και νεοτερο πυρηνα και xorg, ωστε να μπορει να κανει powersaving, μενεις με τον radeon και το υποτυπωδες 3d που μπορει να κανει.

 

Αν οχι ή αν θες σβαρο 3d, πας σε fglrx και ανεχεσαι τα οσα (ξερεις οτι) εχει.

 

http://www.x.org/wiki/RadeonFeature

 

Θα προτιμουσα παντως λαπτοπ με ati και τον πονοκεφαλο του fglrx παρα με nvidia που θα καει μετα απο καιρο γιατι θα εχει προβληματικο τσιπακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμουσα παντως λαπτοπ με ati και τον πονοκεφαλο του fglrx παρα με nvidia που θα καει μετα απο καιρο γιατι θα εχει προβληματικο τσιπακι.

 

Αναφερεσαι σε καποιο συγκεκριμενο μοντελο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν η σειρα 8xxx Μ αρχισε να... εξαφανιζεται απο το χαρτη, η nvidia βγηκε και ειπε οτι εχει προβλημα υπερθερμανσης, google it.

Το ειδα σε λαπτοπ ενος φιλου μου το οποιο δεν πιστευα οτι θα καει μιας και ηταν vaio, αρα με αριστη ροη αερα.

 

Εκτος αυτου, εχω ενα με 5700 που παιζει μονο με vesa και ενα παρομοιας ηλικιας με 5200 που απλα καηκε, acer και τα 2.

 

Πλεον περιμενω να δω τι καταλληξη θα εχουν αλλα 4 hp με 8xxx και πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν η σειρα 8xxx Μ αρχισε να... εξαφανιζεται απο το χαρτη, η nvidia βγηκε και ειπε οτι εχει προβλημα υπερθερμανσης, google it.

Το ειδα σε λαπτοπ ενος φιλου μου το οποιο δεν πιστευα οτι θα καει μιας και ηταν vaio, αρα με αριστη ροη αερα.

 

Εκτος αυτου, εχω ενα με 5700 που παιζει μονο με vesa και ενα παρομοιας ηλικιας με 5200 που απλα καηκε, acer και τα 2.

 

Πλεον περιμενω να δω τι καταλληξη θα εχουν αλλα 4 hp με 8xxx και πανω.

 

αα ναι κατι θυμαμαι με την 8 σειρα!

 

Παντως η 420 go (agp) στο laptop μου ακομα κραταει! :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, είχε θέμα η σειρά 8xxx (ενδεχομένως και προηγούμενες). Για σειρές GT xxx δεν έχω ακούσει τίποτα. Γ@μώτο, μάλλον δε θα κάνω κίνηση για ATI. Τώρα που το σκέφτομαι δεν αξίζει να δώσω χρήματα για εταιρεία που δε με σέβεται ως χρήστη ανοικτού λογισμικού. Θα πρέπει να βρω αντίστοιχες προδιαγραφές με nvidia και 2ετή εγγύηση τουλάχιστον.

 

Προτάσεις; (Όσο το δυνατόν πιο χαμηλά από 1000 ευρώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω η nvidia που

- δεν εχει δωσει ουτε μια γραμμη κωδικα (δεν με νοιαζει εμενα κατι τετοιο μιας και δεν εχω τις oss παρωπιδες πολλων)

- σταματησε την αναπτυξη του nv πριν κατι μηνες και ειπε "βαλτε vesa", με οτι συνεπαγεται αυτο, δηλαδη οχι xv, οχι widescreen αναλυσεις κλπ ή nouveau

- βγαζει μια πραγματικα καινουρια καρτα καθε 1,5 χρονo κανοντας rebranding τις παλιες της ενδιαμεσα

- πεταει εκτος support τις καρτες τις χρονια τωρα βαση χρονoδιαγραμματος που τηρει

σε σεβεται...

 

Με παρομοιο σκεπτικο και η ati σε σεβεται, εφοσον

- μεινεις σε windows μονο

- ξερεις τι διανομη θα βαλεις οπου ο fglrx με τον πυρηνα της δουλευουν παντα στο 100%.

 

Με 1000Ε μπορεις να παρεις εναν i5, με intel vga, απο καλη εταιρια και να σου μεινουν και λεφτα στην ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι ότι οι restricted drivers της nvidia δουλεύουν καλύτερα σε σχέση με ό,τι άλλο υπάρχει. Είχα σκεφτεί και εγώ τη λύση intel vga, αλλά για κάποια multimedia επιτάχυνση που χρειάζομαι, δε νομίζω ότι θα με καλύψει . (εκτός και αν η intel έχει προοδεύσει πολύ στις vga της και δεν έχω πάρει πρέφα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Multimedia επιταχυνση οπως λεμε... vdpau?

 

Ο τελευταιος vlc (1.1.x) υποτιθεται οτι ειχε κατι αναλογο, ασχετο με το παραπανω, αλλα δεν καταφερα ποτε να το δω στην πραξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ, το τραγικό είναι ότι τα περισσότερα mainstream laptops (στην κατηγορία που ψάχνω) έρχονται με την HD 5650 η οποία είναι κατά πολύ ταχύτερη από την (αντίστοιχα mainstream) GT 420. Τι να το κάνεις όμως που λόγω drivers η HD σέρνεται.... Άσε που η 420 είναι και πολύ πιο ακριβή, ανεβάζοντας το κόστος του laptop. Την ατυχία μου μέσα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...