Προς το περιεχόμενο

Backtrack 4 Tutorial


M4X1t1S

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ειμαι καινουριος στο θεμα του Backtrack 4 και θα ιθελα αν γινετε καπιος να γραπσει ενα ενα τα βιματα και της εντολες που δινουμε για να μπορεσουμε να φερουμε την wifi καρτα μας σε monitor mode και αν χριαζετε drivers πως θα τους περασουμε απο που θα τους κατεβασουμε και τι εντολες θα τρεξουμε.

Εγω εκανα καπια πιραματα κατεβασα το backtrack 4 και το τρεχω με vmware αλλα δεν αναγνοριζει την καρτα μου Atheros ar9285.

Plz help μια βδομαδα πεδεβομε. sorry και για τιν ορθογραφια μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τρεχω με vmware αλλα δεν αναγνοριζει την καρτα μου Atheros ar9285.

Κάρτα, σα να λέμε PCI ή PCI Express κάρτα επέκτασης; Αν ναι, ατύχησες, δε μπορείς να τη δεις και να την χρησιμοποιήσεις μέσα στην εικονική μηχανή. Αν θέλεις να παίξεις μέσω virtualization, χρειάζεσαι οπωσδήποτε έναν WiFi adapter σε μορφή USB stick. Με την τωρινή τεχνολογία virtualization που είναι διαθέσιμη στο ευρύ καταναλωτικό κοινό, μόνο USB συσκευές του host συστήματος μπορείς να χρησιμοποιείς στο guest σύστημα.

 

Αλλιώς ξέχνα virtualization, κάψε το Backtrack σε δισκάκι ή USB φλασάκι και κάνε από αυτό boot το PC ή laptop σου, για να δει το Backtrack τον WiFi adapter σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει ο parsifal... Μόνο με wi-fi adapter θα κάνεις δουλειά και όχι με όλους. Ψάξε για λίστα με συμβατούς adapters με το backtrack αν είναι να αγοράσεις. Αλλιώς κατέβασε το iso με το live dvd και κάνε boot από 'κει. Οι εντολές είναι λίγες και μπορείς να τις βρεις οπουδήποτε. βλ.youtube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειχα δοκιμαση να το τρεκσω και με cd αλλα εγραφα /etc/init.d/networking start ή airckrack-ng start ath9k παλη δεν μου το εβρισκε μετα δοκιμαζα να μπω στο startx και μου εγραφε error και δεν εμπενε.

διλαδη με vmware δεν μπορει να διαβασει wireless cards? mono usb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν, οι εντολές αυτές είναι άσχετες. Κατέβασε το live dvd από εδώ , καψ' το σε ένα live dvd και μπούταρε από ΄κει. Άστο να φορτώσει, διάλεξε ανάλυση και όταν εμφανιστεί ο κέρσορας, γράψε startx και πάτα enter. Μετά, για τις εντολές, ψάξε λίγο και θα τις καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quoting myself...

Ας πω την αποψη μου με ενα παραδειγμα...

 

Εστω οτι η διαδικασια του να σπασεις ενα ασυρματο δικτυο ειναι τοσο ευκολη οσο να βιδωσεις μια βιδα σε μια οπη η οποια εχει βολτες...

 

Απο το συνολο των hacker wannabes, το 75% (για να μην πω παραπανω) πανε να βιδωσουνε την βιδα με πενσα, αναζητωντας στοιχεια για το ασυρματο δικτυο στην ενσυρματη συνδεση!

 

Το υπολοιπο 25% δεν ξερουν οτι το καθε κατσαβιδι εχει συγκεκριμενες δυνατοτητες στο βιδωμα και εξακολουθουν να παιδευονται τζαμπα χωρις αποτελεσμα.

 

Οποτε, αν δεν ξερετε μερικα βασικοτατα πραγματα, οπως αν η καρτα σας κανει πραγματικα για σπασιμο, γιατι δεν εχουν ολες το ιδιο τσιπακι αρα και τον ιδιο driver, και ακομα χειροτερα οτι virtual hardware != πραγματικου, μην το προσπαθειτε καν.

 

http://www.insomnia.gr/topic/376214-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-backtrack-3/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Άστο να φορτώσει, διάλεξε ανάλυση και όταν εμφανιστεί ο κέρσορας, γράψε startx και πάτα enter.

Το οποιο startx δεν σημαινει πως θα σηκωσει και τον x (οπως και συμβαινει απ οτι λεει στην τελευταια του απαντηση).Αν μιλαμε για ati mobility για παραδειγμα,μονο με εγκατασταση drivers απο την κονσολα θα καταφερει να δει γραφικο περιβαλλον στο backtrack.

 

Γι αυτο λοιπον θα συμφωνησω με τον jim_p.Αν μιλαμε καθαρα και μονο για το πως να βρω το wep key του ασυρματου ή κατι αντιστοιχο,ας κανει την δουλεια του με οποιαδηποτε διανομη linux (με το ubuntu σε περιωπη θεση) η οποια θα συνεργαστει πολυ ποιο ευκολα με τον υπολογιστη του.

Φυσικα αν ο στοχος του ts ειναι η επιμορφωση, μαζι του, καλη αρχη και του ευχομαι να του κεντρισει την περιεργεια καποια στιγμη το arch, το gentoo κλπsmile.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα καλητερα να παω για Dota που το κατεχω κιολας το αθλημα :P

thx παντος για τον χρονο σας! τα πραματα δεν ειναι τοσο εφκολα οσο μου φανικαν στην αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα καλητερα να παω για Dota που το κατεχω κιολας το αθλημα :P

thx παντος για τον χρονο σας! τα πραματα δεν ειναι τοσο εφκολα οσο μου φανικαν στην αρχη.

 

Για να παιξεις dota.. Αν οχι με μποτακια θελει να στροφαρεις 1 ωρα νον στοπ.(για καλο game).

μη μου λες τωρα οτι το backtrack θα σε δυσκολεψει..

Work sucks, i know αλλα θελει λιγο μερακι και το backtrack.. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...