Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το Microsoft Security Essentials 2


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επαναφέρω το ερώτημά μου, με τονισμένα τα σημαντικά σημεία

 

Σε windows 7, έχοντας απενεργοποιημένο το windows/microsoft update, κάνει αυτόματες ενημερώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει "τελειώσει" την βιομηχανία AV εδώ και πολύ καιρό, απλά σαν ενα αργό κουραστικά scan αργούν να φανούν τα αποτελέσματα της παρουσίας του MSE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως θα πρέπει να διαχωριστεί το "με καλύπτει" από το "είναι το καλύτερο" ή "είναι από τα καλύτερα"...το δεύτερο είναι γενική αξιολογική κρίση που προϋποθέτει σύγκριση σε όλους τους τομείς με άλλα σχετικά προϊόντα...

Μπορείτε να το εξειδικεύσετε πάντως, πχ "είναι το καλύτερο στην κατανάλωση πόρων" ή "απ' τα καλύτερα δωρεάν προγράμματα"...εδώ τίθεται καθαρά το επιλεγμένο ως σημαντικό αξιολογικό κριτήριο και ενδεχομένως αποφεύγετε και τις ψευδείς ή/και μη τεκμηριωμένες κρίσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω το ερώτημά μου, με τονισμένα τα σημαντικά σημεία

 

Σε windows 7, έχοντας απενεργοποιημένο το windows/microsoft update, κάνει αυτόματες ενημερώσεις;

 

 

Κανει

 

Βασικα οταν ανοιγεις το Pc κανει update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η νέα έκδοση του προγράμματος φέρει δύο πολύ σημαντικές προσθήκες με πρώτη τη δυνατότητα ελέγχου ενός αρχείου ή φακέλου με δεξί κλικ.

 

ε? και πριν μπορουσες να κανεις επιλεκτικο scan με δεξι κλικ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως θα πρέπει να διαχωριστεί το "με καλύπτει" από το "είναι το καλύτερο" ή "είναι από τα καλύτερα"...το δεύτερο είναι γενική αξιολογική κρίση που προϋποθέτει σύγκριση σε όλους τους τομείς με άλλα σχετικά προϊόντα...

Μπορείτε να το εξειδικεύσετε πάντως, πχ "είναι το καλύτερο στην κατανάλωση πόρων" ή "απ' τα καλύτερα δωρεάν προγράμματα"...εδώ τίθεται καθαρά το επιλεγμένο ως σημαντικό αξιολογικό κριτήριο και ενδεχομένως αποφεύγετε και τις ψευδείς ή/και μη τεκμηριωμένες κρίσεις...

 

Θα συμφωνήσω με τον φίλο.

 

Έτσι όπως τα λέτε είναι σαν να μας λετε να μην ανανεώσουμε το licence με τον NOD,Kaspersky κτλ κτλ γιατί δεν πρόκειται να κερδίσουμε τίποτα περισσότερο από αυτό που προσφέρει το MSE.

 

ξεκαθαρίστε λίγο το τοπίο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω το ερώτημά μου, με τονισμένα τα σημαντικά σημεία

 

Σε windows 7, έχοντας απενεργοποιημένο το windows/microsoft update, κάνει αυτόματες ενημερώσεις;

 

 

Σαφως οχι,στο λαπ ειχα να το κανω αναβαθμιση πανω απο διμηνο, απλα εγινε πορτοκαλι το εικονιδιο στην μπαρα.Απο μονο του δεν εκανε τπτ (εχωντας το m$ update απενεργοποιημενο).

 

Οσο για το spynet, υπαρχει επιλογη που λεει οτι δε θες να συμμετεχεις. Θελω να πιστευω πως ετσι ειναι.. τωρα το τι πραγματικα γινεται, ενας bill το ξερει :P

 

 

ps. και οκ ,καλα θυμομουν, heuristics ειχε και πριν το mse2 , τα πραγματικα νεα εδω ειναι η καλυτερη συνεργασια που εχει το antivirus με το firewall και τπτ αλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω όλους να λένε πως είναι ελαφρύ οπότε θα ξαναρωτήσω.

Είχα εγκαταστήσει την προηγούμενη έκδοση σε 3-4 υπολογιστές αλλά επέστρεψα στο avira.

Σε netbook πχ τα περιεχόμενα τον φακέλων αργούσαν να εμφανιστούν, κοινώς ψιλοσερνόταν. Εμφανίζονταν όλα τ αρχεία με το default εικόνιδιο των win και σιγά-σιγά εμφανιζόταν το κανονικό τους. Μετά την απεγκατάσταση (και την εγκατάσταση του Avira) εξαφανίστηκε το πρόβλημα.

Σε laptop με C2D, παρόμοιο πρόβλημα. Συν ότι συγκεκριμένες σελίδες καθυστερούσαν να φορτώσουν.

Σε laptop με i3, ο chrome κολλούσε και μετά από λίγο κρεμούσαν τα win και θέλαν hard reset.

Σε desktop με C2D είδα ελάχιστες αλλά υπαρκτές καθυστερήσεις.

 

Να ταν σ ένα pc το θέμα, θα λεγα πως κάτι έκανα στραβά εγώ, κάτι δεν πήγαινε καλά με το OS, αλλά σε όσα το δοκίμασα, δε μου κατσε. Δεν είχε κανείς άλλος θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...