Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με εκκίνηση xaamp


sukalas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω στήσει το πακέτο xampp (lampp) σε openSuse και λειτουργούσε κανονικά ώσπου μετά από ένα restart απλά δεν ανοίγει.Το τρέχω ώς root και μου πετάει error 1! μετά κάνει diagnose και i 've no idea what's going wrong.Εrror logs δεν έχει αφήσει.Υπάρχει κάτι που μπορώ να δοκιμάσω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε ένα άλλο terminal και κάνε tail -f /opt/lampp/logs/error_log (εκεί βλέπω πως είναι το default location του xampp. Άν είναι διαφορετικό το location χρησιμοποίησε το σωστό).

Άσε αυτό το terminal ανοιχτό και δοκίμασε να ξεκινήσεις το init script. Παρακολούθησε την 1η κονσόλα να δείς άν σου πετάει κάποιο error. Άν δέν υπάρχει το log file για να το κάνεις tail κάνε πρώτα ένα touch /opt/lampp/logs/error_log και ας ελπίσουμε το init script να μήν το σβήνει κάθε φορά που ξεκινάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε ένα άλλο terminal και κάνε tail -f /opt/lampp/logs/error_log (εκεί βλέπω πως είναι το default location του xampp. Άν είναι διαφορετικό το location χρησιμοποίησε το σωστό).

Άσε αυτό το terminal ανοιχτό και δοκίμασε να ξεκινήσεις το init script. Παρακολούθησε την 1η κονσόλα να δείς άν σου πετάει κάποιο error. Άν δέν υπάρχει το log file για να το κάνεις tail κάνε πρώτα ένα touch /opt/lampp/logs/error_log και ας ελπίσουμε το init script να μήν το σβήνει κάθε φορά που ξεκινάει.

 

Λοιπόν.. Εδωσα:

 

>tail -2 /opt/lampp/logs/error_log

 

και πήρα :

 

>httpd: Syntax error on line 54 of /opt/lampp/etc/httpd.conf: Cannot load /opt/lampp/modules/mod_authn_file.so into server: /opt/lampp/modules/mod_authn_file.so: cannot open shared object file: No such file or directory 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ευχαριστώ πάρα πολύ! το έλυσα.Είχα διαγράψει όλο το φάκελο modules από το /opt/lampp μπερδεύοντας τον με τον φάκελο modules του drupal από κεκτημένη ταχύτητα. Έκανα extract εκ νέου τον φάκελο mοdules και φαίνεται να παίζει.Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...