Προς το περιεχόμενο

Το Android Market προχωρά σε σημαντική ανανέωση


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω ένα smartpad 7" με froyo 2.2 και έχω μια μεγάλη απορία!

Σε τι μπορεί να χρησιμεύουν αυτά τα μηχανήματα;

Προσωπικά το έχω σαν ηλεκτρονική κορνίζα από περιέργεια ή το ανοίγω και κοιτάω τι καιρό έχει.

Τίποτα άλλο.

Επομένως για μένα σε τι θα μου χρησίμευε αυτό το android market;

Σε τίποτα φυσικά.Πεταμένα λεφτά.

 

Προφανώς κάνει πλάκα! Γιατί Υπάρχουν για παράδειγμα άτομα που αγοράζουν ένα τηλέφωνο και δεν χρησιμοποιούν έστω και μία φορά το market?

 

Να ρωτήσω (γιατί έχει πλάκα) πεταμένα λεφτά είναι: 1) Το να αγοράσεις το app για το market? 2) Το να αγοράσεις ένα app από το market? 3) Το να αγοράσεις το Κινητό/tablet/κορνίζα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ρωτήσεις παραπάνω γιατί και πως διάβασε τι γράφω.

Γράφω προσωπικά το έχω...και από κάτω Επομένως για μένα ...κτλ....

Αυτό σημαίνει ότι έχω μια γνώμη για κάτι.

Τώρα αν εσύ θεωρείς ότι είναι σωστό για σένα να αγοράσεις και όλο το android market με γεια σου και χαρά σου και ούτε με ενδιαφέρει.

Επίσης μου φαίνεται από το ύφος που απαντάς μάλλον θα έχεις και όρεξη για αντιμαχίες.

Δεν είμαι τέτοιου στυλ.Συνήθως απαντώ -σωστό ή λάθος δεν με ενδιαφέρει-και δεν ξαναασχολούμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ρωτήσεις παραπάνω γιατί και πως διάβασε τι γράφω.

Γράφω προσωπικά το έχω...και από κάτω Επομένως για μένα ...κτλ....

Αυτό σημαίνει ότι έχω μια γνώμη για κάτι.

Τώρα αν εσύ θεωρείς ότι είναι σωστό για σένα να αγοράσεις και όλο το android market με γεια σου και χαρά σου και ούτε με ενδιαφέρει.

Επίσης μου φαίνεται από το ύφος που απαντάς μάλλον θα έχεις και όρεξη για αντιμαχίες.

Δεν είμαι τέτοιου στυλ.Συνήθως απαντώ -σωστό ή λάθος δεν με ενδιαφέρει-και δεν ξαναασχολούμαι.

 

Κοίτα όχι δεν ψάχνω για αντιμαχία, απλά είσαι αστείος. Κοίτα να δεις τι γράφεις και τι καταλαβαίνω.

 

Έχω ένα smartpad 7" με froyo 2.2 και έχω μια μεγάλη απορία!

Σε τι μπορεί να χρησιμεύουν αυτά τα μηχανήματα;

 

οκ...έχεις πάρει ήδη μία συσκευή και δεν ξέρεις τι να την κάνεις και ρωτάς σε τι χρησιμεύει...Να υποθέσω ότι δεν είσαι και ο πιο αρμόδιος να απαντήσεις ε?

 

Προσωπικά το έχω σαν ηλεκτρονική κορνίζα από περιέργεια ή το ανοίγω και κοιτάω τι καιρό έχει.

Τίποτα άλλο.

 

οκ βρήκες 2 χρήσεις καλή δουλειά! Αυτό να υποθέσω ότι είναι αυτό που κατάφερες να βρεις ότι κάνουν ή ότι μόνο αυτό χρειαζόσουν από κάτι τέτοια "μηχανηματάκια"? Με επαληθεύεις ότι δεν είσαι και ο πιο αρμόδιος...

 

Επομένως για μένα σε τι θα μου χρησίμευε αυτό το android market;

Σε τίποτα φυσικά.Πεταμένα λεφτά.

 

Ωραία συγκεκριμένα σε εσένα εάν έχεις ορίσει ότι θες να βλέπεις την ώρα και τον καιρό σε τίποτα!

Εάν από την άλλη απλά έχεις βρει αυτά τα 2 χρήσιμα πράγματα όπου μπορείς να κάνεις από το smartpad σου μέσα από από τον κόλαφο των 10 apps που έχει preinstalled και υπέθεσες ότι αυτά θες, τότε πιθανόν να βρεις άλλα 2 τουλάχιστον από το "καινούργιο" για εσένα matket. Επίσης ποιός σου είπε να πληρώσεις? Κάνεις ένα σχόλιο πεταμένα λεφτά και σε ρώτησα που αναφέρεσαι και δεν απάντησες. Τα περισσότερα apps που έχει το market είναι free και αυτό περιλαμβάνει μερικά από τα πιο χρήσιμα, το ίδιο το market δεν κοστίζει κάτι.

 

Πάντως δεν σου επιτέθηκα απλά βρήκα λίγο "αστείο" να βγάζεις ένα συμπέρασμα ενώ προφανώς δεν ξέρεις καν για το τι μπορεί να σου προσφέρει το market. btw η είδηση δεν λέει για ένα καινούργιο market αλλά για ένα ρετουσάρισμα του παλιού market.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για γράψε μερικά από τα πιο χρήσιμα και ελεύθερα apps και τι κάνουν.

Υπαρχουν χιλαδες μην πω εκατομμυρια αποτελεσματα στο google που μπορουν να σου δειξουν χρησιμα apps για τα Android,

πχ: http://android.appstorm.net/roundups/100-absolutely-essential-android-apps-tips/

 

 

Εχω γυρο στα 30 apps στο δικο μου κινητο και πληρωσα μονο για 2-3 (τα υπολοιπα ειναι free).

Ειδικα στην Ελλαδα που η google δεν επιτρεπει να πωλουνται apps δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το angry birds ειναι free ????? =S

Sent from my iPhone using Insomnia.app

 

 

Ναι γιατι δεν ειναι για iPhone :P

 

Μισο λεπτο, αυτο εχει ενδιαφερον. Δηλαδη στο iphone το συγκεκριμενο παιχνιδι κοστιζει ενω στο android ειναι δωρεαν; Μιλαμε για το ιδιο παιχνιδι; Ιδιες πιστες, ιδιος χειρισμος; Γιατι συμβαινει αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν χιλαδες μην πω εκατομμυρια αποτελεσματα στο google που μπορουν να σου δειξουν χρησιμα apps για τα Android,

πχ: http://android.appstorm.net/roundups/100-absolutely-essential-android-apps-tips/

 

 

Εχω γυρο στα 30 apps στο δικο μου κινητο και πληρωσα μονο για 2-3 (τα υπολοιπα ειναι free).

Ειδικα στην Ελλαδα που η google δεν επιτρεπει να πωλουνται apps δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα...

 

 

Αυτο δεν το καταλαβαινω γιατι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω πως εχει να κανει με φορους και συμφωνιες.

 

http://market.android.com/support/bin/answer.py?hl=en&answer=138294

Λιστα σε ποιες χωρες επιτρεπετε η αγοραπωλησια apps και σε ποιες οχι.

 

Αν και αν θες να αγορασεις ενα application πλεον οι περισσοτεροι πωλητες εχουν "donate version" του προγραμματος η οποια ειναι ιδια με την paid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω πως εχει να κανει με φορους και συμφωνιες.

 

http://market.android.com/support/bin/answer.py?hl=en&answer=138294

Λιστα σε ποιες χωρες επιτρεπετε η αγοραπωλησια apps και σε ποιες οχι.

 

Αν και αν θες να αγορασεις ενα application πλεον οι περισσοτεροι πωλητες εχουν "donate version" του προγραμματος η οποια ειναι ιδια με την paid.

 

Αν ειχε να κανει με φορους γιατι η Apple πουλαει κανονικα για Iphone ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γράψω εγώ μερικά από τα free του android market, αλλά εδώ εσύ δεν χρησιμοποιείς τα "βασικά".

Explorer-mail-ημερολόγια είναι πάνω κάτω το 50% (μπορεί και παραπάνω) της χρήσης κάποιον.

 

Μετά το google reader για να βλέπεις με rss όλα τα sites που σου αρέσουν. Το tapatalk για να ποστάρεις και να διαβάζεις από στα αγαπημένα σου blog (στην free μπορείς να δεις στην paid μπορείς να διαβάσεις αλλά μιλάμε για αστείο ποσό 2-3 euro)

 

βλέπω έχεις ένα χαζό τριφυλλάκι, όλο και κάποιο app υπάρχει για να βλέπεις πράγματα για την ομάδα σου ή για το στοίχημα.

 

Γενικά να γράφεις κειμενάκια σημειώσεις - todo Lists - ακόμα και word αρχεία. Μετατροπές νομισμάτων - μονάδων. A και εάν διαβάζεις βιβλιαράκια (και εσύ που έχει 7" είσαι σε καλό μέγεθος) μπορείς να χρησιμοποιήσεις το aldiko ή to google books όπου και τα 2 έχουν άπειρα free βιβλία και to aldiko (επειδή το έχω δοκιμάσει) μπορείς να βάλεις και δικά σου epub/mobi αρχεία από το net.

Γενικά πάντως τα πιο χρήσιμα γα εμένα είναι το tapatalk - gmail - google reader, άντε και κάνα παιχνιδάκι να περάσει η ώρα.

 

αυτά :D

 

Αν ειχε να κανει με φορους γιατι η Apple πουλαει κανονικα για Iphone ?

 

Δεν νομίζω να έχει να κάνει με φόρους. Κάτι είχα ακούσει (το οποίο βαριέμαι να εξακριβώσω :P ) ότι έχει να κάνει με τους carriers. Επειδή η google βάζει να μοιράζονται ένα κομμάτι από τα χρήματα των apps οι carriers και οι developers, οπότε πρέπει να κάνει τόσες συμφωνίες όσοι είναι οι carriers. Ενώ η apple δεν δίνει τίποτα στους carriers γιατί τα μοιράζεται αυτή με τους developers. Γενικά μπορείς να κάνεις root+market enabler, και να αγοράσεις ότι θες, ή να στο δώσει κάνας θείος. Πάντως τα paid apps δεν σου δίνουν και τόσο πολύ περισσότερα σε σχέση με τα free. Το angry birds ας πούμε είναι free με διαφημίσεις και βγάζει τα κέρατα του, άρα γιατί να το κάνει paid στο android?

 

Μπορεί να λέω και μαλακίες με τους carriers όποιος ξέρει ας με διορθώσει :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω πάντως ότι το android Market σε σχέση με το app store είναι πιο πλήρης στις free εκδόσεις. Τώρα αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο με τους carriers πιστεύω ότι αυτοί θα έπρεπε να κάνουν ουρά προκειμένου να κλείσουν κάποιο deal με την google. Βέβαια οι δικοί μας μπορεί να είναι και τα ζώα μου αργά. Ποιος ξέρει. Πρόσφατα πάντως η google διεύρυνε τις χώρες που ψωνίζουν. Μπορεί σε μελλοντικό να ενταχθεί και το Ελλαδιστάν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισο λεπτο, αυτο εχει ενδιαφερον. Δηλαδη στο iphone το συγκεκριμενο παιχνιδι κοστιζει ενω στο android ειναι δωρεαν; Μιλαμε για το ιδιο παιχνιδι; Ιδιες πιστες, ιδιος χειρισμος; Γιατι συμβαινει αυτο;

Το angry birds ας πούμε είναι free με διαφημίσεις και βγάζει τα κέρατα του, άρα γιατί να το κάνει paid στο android?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...