Προς το περιεχόμενο

Λείπουν κάποιοι χαρακτήρες


strangerX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχικά να πω οτι έψαξα γρηγορα-γρήγορα εαν υπάρχει αυτό το θέμα αλλά δεν βρήκα κάτι..

Λοιπόν, έβαλα linux στο laptop, και οταν πήγα να κάνω ένα script κατάλαβα, εκτός του οτι τα σύμβολα είναι μπερδεμένα,

οτι δεν υπάρχουν πουθενά τα σύμβολα "|" και "\". Σε άλλους βγαίνουν κανονικά!

Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να φταίει, αν υπάρχει κάποια λύση?

το laptop είναι: sony vaio vpceb2m1e.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν είναι πάνω απο το Enter. έψαξα όλο το πληκτρολόγιο και με shift! δε ξέρω αν υπάρχει και κάποιος άλλους συνδιασμός πλήκτρων για να εμφανιστούν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι στησιμο εχει το πληκτρολογιο σου?

Πχ, πανω απο το 2 εχει το @? Το sony ενος φιλου μου το εχει αλλου!

 

Εδω παντως φαινεται να ειναι πανω απο το enter.

 

84597.jpeg

 

Η εικονα ειναι απο ενα VPCEB2M1E/WI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά απεικονίζεται και στα windows έβγαινε στο 2, αλλά εκεί βγαίνει δίπλα στο enter (στο πλήκτρο που δείχνει " και ') για το @ αναφερομαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα που πήγα να αλλάξω το keyboard layout, είδα οτι έχει keyboard model:generic 104-key pc και απο κάτω έχει μια λίστα με διάφορα. μήπως να αλλάξω και τίποτα από εκεί??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πρέπει να βάλεις το σωστό αν και το πρόβλημά σου είναι το layout. Πληροφοριακά, ένα συμβατικό keyboard χωρίς να μετράμε Windows keys, multimedia keys και "right click" keys έχει 101 πλήκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πληκτρολόγιο μου ειναι αυτο που φαινεται στη φώτο, στην απάντηση του jim_p... κρίμα, δεν άλλαξε τίποτα :( σας ευχαριστώ παααααρα πολυ! προς το παρόν πάω για μάθημα, θα κάνω δοκιμές αργότερα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν το keyboard σου είναι αυτό που βλέπω στο post του jim_p τότε είναι U.S. layout. Αλλού είναι το πρόβλημα. Δώσε μας τις ρυθμίσεις που τρέχεις τώρα για το keyboard και την γλώσσα στην οποία δοκιμάζεις τα σύμβολα που δεν εμφανίζονται και κάτι θα βρεθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι στησιμο εχει το πληκτρολογιο σου?

Πχ, πανω απο το 2 εχει το @? Το sony ενος φιλου μου το εχει αλλου!

 

Εδω παντως φαινεται να ειναι πανω απο το enter.

 

84597.jpeg

 

Η εικονα ειναι απο ενα VPCEB2M1E/WI.

 

Νομίζω είναι τα αγγλικά keyboard έτσι φτιαγμένα. Πρόσφατα παράγγειλα ένα πληκτρολόγια από βρετανία και είχε ακριβώς το ίδιο στήσιμο τους χαρακτήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλαξε το vaio*

 

είναι πιό εύκολο ! :mrgreen:

 

*η SONY δεν είναι φιλική πρός το GNU/Linux

 

το laptop είναι: sony vaio vpceb2m1e.

http://www.zive.sk/spravy/test-sony-vaio-vpceb2m1e-bledy-elegan/sc-30-a-289918/default.aspx

 

η 1η ^^ εικόνα δείχνει

http://www.zive.sk/ShowArticleImages.aspx?id_file=211373696&article=289918

 

[ \|] πρότελευταία σειρά, δεύτερο απο αριστερά

[ 2@] επάνω

 

http://www.zive.sk/ShowArticleImages.aspx?id_file=211094202&article=289918

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gtroza δεν υπάρχει κανένα τέτοιο πλήκτρο εκει, απλά είναι το shift πιο μεγάλο! έλα δε θέλω να το αλλάξωωωω,το αγαπάω :D

 

γενικά το πληκτρολόγιο δεν έχει κάτι το περίεργο, μου φαίνεται ίδιο με όλα τα άλλα... ή είμαι τοοοοοοσο άσχετη :unsure:

 

@nullscan ποιες ρυθμίσεις να πω; απο το keyboard layout??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δείς κάποιο σημείο που λέει π.χ. en_US, en_UK, el_GR κτλ. Δέν ξέρω να σου πώ πού ακριβώς γιατί δεν έχω πουθενά gnome και δέν γνωρίζω πλέον που τα έχουνε βάλει. Το σωστό για το keyboard σου είναι το en_US. Επίσης, το keyboard σου φαντάζομαι οτι είναι 105 πλήκτρων, και αυτό πρέπει να είναι σωστά ρυθμισμένο.

Άν έχει κάνει καμμιά μαγκιά η Sony θα το ψάξουμε στο παρακάτω βήμα αν αυτό δέν δουλέψει, κοιτάζοντας τα keycodes του κάθε πλήκτρου που δέν δουλεύει.

Εναλλακτικά πάντως, μπορείς αυτό να το ρυθμίσεις στο αρχείο /etc/X11/xorg.conf. Εκεί με ένα section όπως αυτό:

>Section "InputDevice"
   Identifier  "Keyboard0"
   Driver      "kbd"
   Option      "CoreKeyboard"
   Option      "XkbRules"  "xorg"
   Option      "XkbModel"  "pc105"
   Option      "XkbLayout" "us,gr"
   Option      "XkbOptions"   "grp:alt_shift_toggle,lv3:ralt_switch,eurosign:5"
EndSection

Θα έχεις US και GR layouts και θα αλλάζουν με το αριστερό Alt+Shift.

Για να είμαστε σίγουροι όμως οτι είμαστε στον σωστό δρόμο, όταν πατάς το πλήκτρο του pipeline π.χ. ( | δηλαδη), τί εμφανίζεται στην οθόνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...