Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με δικτυακό σκληρό σε UBUNTU 10.10


dimoss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

Είμαι αρχάριος στο Linux. Το χρησιμοποιώ στο φορητό και ομολογώ ότι έχω εντυπωσιαστεί. Το μόνο που με κρατάει και δεν το φορτώνω στο desktop είναι η αδυναμία μου μέχρι τώρα να βρω τρόπο να κάνω mount τον δικτυακό εξωτερικό σκληρό δίσκο έτσι ώστε να μπορώ να κάνω συγχρονισμό των αρχείων για backup. Ο σκληρός δίσκος είναι o WD My Book World Edition 1 Tb. Αν και τον βλέπω κανονικά χρησιμοποιώντας το 'Connecto to Server' εντούτοις δεν μπορώ να τον κάνω μόνιμα mount σε κάποιο path όπως /media/data προκειμένου μετά να χρησιμοποιήσω κάποιο από τα εργαλεία συγχρονισμού και να έχω το backup.

 

Κάποιος που να έχει κάποια ιδέα?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σ' ευχαριστώ πολύ!! Ακολούθησα τις οδηγίες σου κατά γράμμα και τώρα έχω μόνιμα τα shares.

Δύο ερωτησούλες ακόμα.

1. Μερικά αρχεία/φάκελοι στα share που έκανα mount έχουν ελληνικούς χαρακτήρες. Αυτά δεν αναγνωρίζονται, μου βγάζει ????? και λέει invalid encoding. Αυτό πως λύνεται?

2. Γνωρίζεις κανένα καλό πρόγραμμα συγχρονισμού για να μπορώ να παίρνω backup τα shares που έκανα mount?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο //192.168.1.10/2009 /mnt/samba-2009 smbfs username=nikos,password=,rw 0 0

 

προσθεσε iocharset=utf8 , δηλαδη

 

 

//192.168.1.10/2009 /mnt/samba-2009 smbfs username=nikos,password=,rw,iocharset=utf8 0 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...