Προς το περιεχόμενο

Ati 4870 στα ubuntu 10.4


aris2134

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω τα Linux ubuntu 10.4 LTS και προσπαθώ να εγκαταστήσω τους drivers για την καρτα γραφικών ATI 4870.

Δεν αναγνωρίζει τους drivers και στο terminal αν προσπαθήσω να κανω εγκατασταση μου λεει can't open the file ...

Γνωρίζει κάποιος την διαδικασία ? βήμα - βήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην καρτέλα Hardware Drivers μου εμφανίζει το μήνυμα "No proprientary drivers are in use on this system"

Τα πακέτα sudo apt-get install fglrx τα έχω εγκαταστήσει απο τον synaptic package manager.. αλλα τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν λύθηκε ακριβώς..

Αρχικά δεν μπορούσα να κάνω εγκατάσταση το αρχείο με τους drivers επειδή το είχα σε λάθος κατάλογο..

Το έβαλα στο home directory και το έκανα εγκατάσταση.. Το πρόβλημα όμως παραμένει γιατί πάλι μου λέει οτι δεν εχει εγκατασταθει driver στο σύστημα. :blink:

Εχω την ATI 4870 και τα linux ubuntu 10.4 LTS. Τι άλλο χρειάζεται.. ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες το "αρχειο με τους drivers" εννοεις αυτο που κατεβασες απο τη σελιδα της ati?

Αν ναι, καλη τυχη απο μενα, επειδη δεν ακολουθησες τον προβλεπομενο τροπο του apt και αντε να ξεμπερδεψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό εννοω! Στο τέλος της εγκαταστασης μου εμφανισε μηνυμα επιτυχημενης ολοκληρωσης.

Εχει κάποια συγκεκριμενη διαδικασια δηλαδή που πρεπει να ακολουθησεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτη που λεω στο τριτο μηνυμα και ειναι η προβλεπομενη.

 

Τωρα αν εχεις βαλει τον fglrx ετσι οπως ειπα και απο πανω τα οσα φτιαχνει ο installer της ati, καπου τα πραγματα γινανε μπου... μπαχαλο και μονο φορματ σε σωζει πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Β.ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΡΑΚΤΙΚΗ - ΝΟΟΤΡΟΠΟΙΑ - ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΕΙΧΑΜΕ ΣΤΑ WINDOWS.

 

ΔΗΛΑΔΗ:

 

--Δεν κατεβαζουμε - εγκαθιστουμε προγραμματα απο οπου ναι και γενικοτερα απο το internet με το χερι.

Ολα τα αναλαμβανει ο Διαχειριστης Πακετων (Package Management System - aka PMS) της διανομης μας.

 

http://www.insomnia.gr/topic/390784-info-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%BD%CE%B5%CE%BF%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B5%CF%81%CF%87%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-gnulinux/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω περασμένα σε virtual mashine οποτε η διαδικασια ειναι ευκολη..

Τα διεγραψα και τα ξαναπερασα. Αυτη τη φορα περασα την εκδοση Ubuntu 10.10 desktop 32 bit

Ποια διαδικασία πρεπει να ακολουθησω ωστε να εγκατασταθουν σωστα οι drivers της καρτας γραφικων ATI 4870 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι εχεις καταλαβει λαθος.

Virtualisation, με οποιαδηποτε εφαρμογη του ειδους, σημαινει virtual hardware που συνηθως κανει μονο τα βασικα.

Αρα, δεν θες drivers για το κανονικο hardware που εχεις, και την καρτα σου κατ' επεκταση, μιας και το guest λειτουργικο δεν εχει καμια προσβαση σε αυτο.

 

Για να σε πειστεις, δωσε σε ενα τερματικο ενα lspci και δες τι hardware σου βγαζει. Μεσα εκει ΔΕΝ θα ειναι η κανονικη καρτα γραφικων/ηχου/δικτυου σου αλλα μια αλλη, ψευτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...