Προς το περιεχόμενο

ποιο linux να βαλω ;


tsi.dimitris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω να βαλω και εγω linux με dual boot με windows 7 πια εκδοση μου προτεινεται πια ειναι η καλητερη εγω θελω να εχει ωραια γραφικα και τετοια ευχαριστω πολυ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ubuntu ειναι το καλυτερο ...

Και ευκολο στην χρηση και ωραια γραφικα...

Ειναι το καταλληλο αν εισαι αρχαριος στα linux, εμενα με βοηθησαν πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει καλυτερη και χειροτερη διανομη ffs.

 

Δοκιμασε ubuntu να δεις τι παιζει.

 

Ριξε και μια ματια εδω

 

http://www.insomnia.gr/topic/390784-info-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%BD%CE%B5%CE%BF%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B5%CF%81%CF%87%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-gnulinux/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν το super os(ή super ubuntu).

-όχι ότι έχω κάτι συγκεκριμένο μαζί του-

αλλά αφού μπορεί κανείς να βάλει κανονικό(canonical :P) ubuntu

και να προσθέσει μετά ακριβώς ότι χρειάζεται,

δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα αν ειναι η πρωτη φορα που δοκιμαζεις Linux τοτε Ubuntu.Οντως δεν υπαρχει καλο και κακο..Απλα θα σοθ ειναι πιο ευκολο και να το εγκαταστήσεις αλλα και να το λειτουργησεις.Τουλαχιστον τις βασικες του λειτουργιες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν το super os(ή super ubuntu).

-όχι ότι έχω κάτι συγκεκριμένο μαζί του-

αλλά αφού μπορεί κανείς να βάλει κανονικό(canonical :P) ubuntu

και να προσθέσει μετά ακριβώς ότι χρειάζεται,

δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρει.

Γενικα παντως αυτες οι super/extreme/on steroids εκδοσεις του x λειτουργικου πρεπει να εχουν ως στοχο τους νεοφερμενους. Και δεν το λεω υποτιμητικα, far from it.

Πρεπει να ειναι ενα απο τα βηματα που κανει κανεις οταν ξεκινα κατι, ψαχνει να βρει το το λιγο παραπανω, το οποιο ομως θα του προσφερεται ετοιμο (aka "tweaked" versions).

Με τον καιρο φυσικα και αφου παρεις το κολαι καταλαβαινεις τι παιζει και συνηθως (..ελπιζω) λες "θα το κανω μονος μου"smile.gif

My 2 cents φυσικα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οπως και οι αλλοι εχω Ubuntu :huh: και ειναι υπεροχα! :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Αμα τα κατεβασεις και τα κανεις εγκατασταση και εχεισ οποιαδηποτε απορια τοτε πανε στο ελληνικο Forum Ubuntu!

Και θα εισαι complet! B) B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο windows like είναι! Όχι πιο user friendly!!

 

Εξαρτάται πως θα το δει κανείς...

 

Αν εξαιρέσω το κεντρικό μενού του Mint, το οποίο όντως φέρνει λιγάκι σε Windows Start Menu, δε βλέπω κάποια άλλη χτυπητή ομοιότητα με Win...Για μένα το Mint είναι όντως φιλικότερο προς τον νέο χρήστη σε σχέση με το Ubuntu, έστω και ελάχιστα (π.χ προεγκατεστημένα codecs, flash κλπ). Στην τελική κ αυτό στο Ubuntu πατάει, όποιο και αν προτιμήσει ο υποψήφιος χρήστης πάλι παρόμοια εμπειρία θα ζήσει.

 

Προσωπικά προτιμώ το Mint γιατί δε πολυσυμπαθώ τις επιλογές της Canonical στις τελευταιές releases του Ubuntu (τόσο σχεδιαστικές/εικαστικές όσο και σε θέματα marketing και νοοτροπίας γενικότερα).

 

@ Topic starter: Όπως κατάλαβες και εγώ προτείνω Mint ή Ubuntu...Γιατί δεν δοκιμάζεις να τα τρέξεις και τα δυο από το Live CD τους και να δεις ποιό σου αρέσει περισσότερο καθώς και αν όλο σου το hardware υποστηρίζεται σωστά απ' τις εν λόγω διανομές; Εννοείται πως μπορείς να δοκιμάσεις σχεδόν όλες τις διανομές Linux που κυκλοφορούν από τα Live CD τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...