Προς το περιεχόμενο

Πια έκδοση να διαλέξω;


ΠάρηςΓ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία, αυτό που λες είναι σημαντικό. Επειδή έχω πολύ καιρό να παίξω με FreeNAS: Πώς εξασφαλίζεται αυτή η ευκολία; Διαθέτει κάποια έτοιμα δικά του scripts που σετάρουν αυτόματα τα έξτρα πακέτα/add-ons που εγκαθιστάς; Τα διαχειρίζεσαι όλα (α λα Webmin) μέσα από το web interface που ούτως ή άλλως σηκώνει; Ή κάτι άλλο;

 

Σε κάθε περίπτωση, εγώ προσωπικά δε θα ένιωθα άνετα να προτείνω FreeNAS για production server. Το να στήνεις από το μηδέν κάποια σημαντικά services (ακόμη κι αν θέλει μπόλικο χρόνο που θα ξοδευτεί σε διάβασμα και δοκιμές πιο πριν) είναι κάποιες φορές επιθυμητό έναντι της...ας πούμε «ετοιματζίδικης»...ευκολίας.

 

Αλλά φόρουμ συζήτησης είμαστε, καλό είναι που ακούγονται κι άλλες απόψεις πλην της πεπατημένης. :) Ο ΠάρηςΓ μπορεί να δοκιμάσει πρώτα και να δει τί θα τον βολέψει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειχαν πει για redhat αλλα απο οτι βλεπω θελουν πληρωμη κτλ..
Debian Stable, CentOS, FreeBSD και Gentoo είναι οι πιο συνήθεις απαντήσεις σε τέτοια ερωτήματα. Θα το διαπιστώσεις και μόνος σου, κάνοντας μία σχετική αναζήτηση εδώ στο forum...

 

πράσινο = κόκκινο, χωρίς λεφτά

 

http://en.wikipedia.org/wiki/CentOS

 

Αλλά φόρουμ συζήτησης είμαστε, καλό είναι που ακούγονται κι άλλες απόψεις πλην της πεπατημένης.

 

ο πιό ευγενικός και διακριτικός super moderator της χρονιάς!:mrgreen:

 

το ότι μας παίρνεις στα σοβαρά

μας δίνει το "δικαίωμα" και την χαρά, να "ποστάρουμε" ! :D

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο εψαξα και εγω ειδα πως αυτες οι λυσεις παιζουν...

CentOS η Debian... δε ξερω πια να διαλέξω απο τις δυο..

Επειδη ειμαι noobas στα linux μπορώ να βαλω οποιο desktop θέλω ετσι δεν ειναι;

Εχουν αυτα τα δυο καποιο desktop απο τη μανα τους λογικά; Η οχι; (Για ψυχολογικους λογους το θελω ως windows boy)

Για τα redhat ζητάγανε γυρω στα 500 ευρώ παντως δεν ξερω λεπτομέριες δεν εκανα εγω το deal,απλα θεωρησα οτι ηταν περιττό κοστος για τοσο απλό server και ετσι αποφασισαμε να το βαλω εγώ.

Εχω εδω και δυο μηνες ubuntu και πειραματιζομαι και εχω μαθει καποια πραγματα απο linux..( αν και εχω ενα τρομερο προβλημα με τα flash τελευταια δεν ξερω γιατι παει 100% το cpu!)

Με εκνευριζει ωρες ωρες το γραψιμο στην console αλλα οταν αλλαζω τον κωδικα σε καποια sources και κανω ενα απλο make ειναι τελεια... και γενικα εχει πολλες χρησιμες εντολές που στα windows θες ειδικα προγραμματα για να τα κανεις,βεβαια ισχυει και το αντιθετο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...