Προς το περιεχόμενο

Πια έκδοση να διαλέξω;


ΠάρηςΓ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδες... Η εμπειρια μου στα linux ειναι με τα Ubuntu Και μια φορα που ειχα βαλει τα Suse.....

Τωρα θελω να δω πια εκδοση να διαλέξω για τα linux για εναν υπολογιστή Server που μαλλον δε θα κλείνει ποτέ.

Ο server δεν θα τρεχει τιποτα απαιτικό ενα παναλαφρο προγραμμα σε COBOL με TUI δηλαδη τεχτ περιβαλλ9ον οχι γραφικό, και στο μελλον ισως φιλοξενισει καποια βαση δεδομένων.. Τωρα η βαση ειναι σε αρχεία.

Επισης για να συνδεονται στον υπολογιστή χρειαζόμαστε ενα SSH με καποιους λογαριασμούς;

Πια εκδοση προτείνετε; Ειναι καινουργιος υπολογιστής πάντως entry level σε server.4gb μνημη και επεξεργαστης xeon ο απλός δε θυμαμαι μοντελο τωρα,2 σκληρους σε raid 1..

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Debian Stable, CentOS, FreeBSD και Gentoo είναι οι πιο συνήθεις απαντήσεις σε τέτοια ερωτήματα. Θα το διαπιστώσεις και μόνος σου, κάνοντας μία σχετική αναζήτηση εδώ στο forum...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ta Debian εχουν γραφικό περιβάλλον η όχι; Το freebsb ειναι συμβατο με εφαρμογες linux η οχι; Επειδη διαφερει απο οτι ειδα...

Μου ειχαν πει για redhat αλλα απο οτι βλεπω θελουν πληρωμη κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε freenas που βασίζετε στο bsd και έχει ένα φοβερό εργαλείο διαχείρισης του server και είναι και σχεδόν έτοιμο για να κάνεις οτιδήποτε. Δες εδώ\

 

http://freenas.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

check2fire, το FreeNAS είναι προσανατολισμένο σε file storage/file server ρόλο περισσότερο. Στην περίπτωση του topic starter, τί θα του προσφέρει ως χειροπιαστό πλεονέκτημα έναντι των άλλων προτάσεων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από fileserver μπορείς να σηκώσεις δικιά σου σελίδα μέσω joomla, μπορείς να σηκώσεις δικό σου σταθμό μέσω icestation, να βάλεις ajaxexplorer για να διαχειρίζεσε απομακρυσμένα και εύκολα τα αρχεία σου, twonkymedia για να φτιάξεις ένα οικιακό media streaming δύκτιο η ακόμα και να στήσεις έναν δικό σου mail server η blog. Δλδ με λίγα λόγια κάνει τα πάντα εύκολα και χωρίς δύσκολες ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έπιασες το «ζουμί» της ένστασής μου. Επαναλαμβάνω:

 

Στην περίπτωση του topic starter, τί θα του προσφέρει ως χειροπιαστό πλεονέκτημα έναντι των άλλων προτάσεων;

 

Όλα αυτά που αναφέρεις ότι μπορεί να κάνει το FreeNAS ούτε είναι αποκλειστικό προνόμιο του FreeNAS, ούτε έρχονται προεγκατεστημένα και προρυθμισμένα σε αυτό και το σημαντικότερο, δεν εγέρθησαν ως απαιτήσεις από τον topic starter. Σε μία head-to-head αναμέτρηση π.χ. με το Debian και τα repositories του που είναι νομίζω τα μεγαλύτερα οποιασδήποτε άλλης διανομής Linux ή BSD variant, το FreeNAS θα χάνει. Οπότε το επιχείρημα «με αυτό μπορείς να κάνεις ένα σωρό πράγματα» δε βοηθά, γιατί «με το άλλο μπορείς να κάνεις ένα σωρό πράγματα επί Χ». Με πιάνεις τώρα τί εννοώ... ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καταλαβαίνω αλλά εγώ μιλάω ότι μπορείς να κάνεις ότι μπορεί να κάνεις και σε ένα debian η ubuntu server αρκετά πιο εύκολα και χωρίς να μπλέξεις με άπειρα edit αρχείων για να σετάρεις τα βασικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καταλαβαίνω αλλά εγώ μιλάω ότι μπορείς να κάνεις ότι μπορεί να κάνεις και σε ένα debian η ubuntu server αρκετά πιο εύκολα και χωρίς να μπλέξεις με άπειρα edit αρχείων για να σετάρεις τα βασικά.

 

Προφανως δεν εχεις δοκιμασει ποτε σου.

 

Οποτε μην παραπληροφορεις τον φιλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...