Προς το περιεχόμενο

Τι απο τα 2?windows ή Linux?


Μαρακι!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ουαου!!!hahahaha!!!οκ ευχαριστω..!!

 

Βασικά δεν μας είπες αν διάβασες αυτό που σου έδωσε ο firewalker. Αν ναι παραβλέπεις το επόμενο

 

 

 

Κι επειδή, νταξ, δεν λέω, καλό είναι να μεγαλώνει η κοινότητα μας, αλλά, προσωπικά πάντα, έχω κουραστεί να βλέπω και άτομα που ενώ από την αρχή δεν έχουν όρεξη για να διαβάσουν αυτά που τους δίνουν οι "παλαιοί" πάνε και βάζουν linux και μετά καταλήγουμε σε θέματα τύπου "Ωχ! Έβαλα τα linux και κατά λάθος έσβησα τα windows", "Αλι, αλι και τρισαλι τι μακακια που είναι τα linux" ή ακόμα και το περιγραφικότατο "ΒΟΗΘΕΙΑ, ΠΝΙΓΟΜΑΙ!! :shock: :cry: :fear: :wacko: :( :( " και επειδή Linux =! Windows, καλύτερα ξανασκέψου το!

 

 

 

Το επόμενο δε, είναι για τους υπόλοιπους:

 

 

Ρε παιδιά που είναι το κουμπάκι με τα spoiler??

Εδιτ: Το βρήκα! Γιατί το κρύψατε εκεί;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

εγω ότι pc και να μου έδειχνες , για οτι χρήση και να το ήθελες θα σου ελεγα LINUX

 

εκτος βεβαια αν ηθελες παιχνιδια :blink:

 

για ολα τα αλλα linux...γιατι? βάλτα και θα καταλάβεις, αυτο σου λέω μονο

 

οταν τα βάλεις , θα απορείς γιατι εμενες με windows τόσο καιρό :rolleyes:

 

Δηλαδη αν σου ελεγα οτι θελω ενα λειτουργικο για να κανω επαγελματικο audio production τι θα προτεινες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν σου ελεγα οτι θελω ενα λειτουργικο για να κανω επαγελματικο audio production τι θα προτεινες?

 

πάλι Linux ! :mrgreen:

ειδικά για έναν ικανό και πολυτάλαντο άνθρωπο σαν κι εσένα :D

http://pcplus.techradar.com/node/3091

η ουσία της μουσικήςείναι το άϋλο περιεχόμενό της

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=xDiv_T-dXmM&NR=1&feature=fvwp

 

viva la revolinuxion ! :mrgreen:

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια που το πιάσαμε, Τρίτωνα -ως μουσικός- έχεις παίξει με ardour και jack;

 

κι αν ναι, ποιές οι εντυπώσεις σου;

 

Υποθέτω το να αφήσει κάποιος τις επαγγελματικές εφαρμογές (στις οποίες έχει επενδύσει και το ανάλογο hardware ίσως)

και να τρέξει στο ardour είναι *τρέλα*. :P

 

Αλλά για έναν που ξεκινάει απ'το μηδέν, το ardour (φαντάζομαι) έχει να του προσφέρει ένα κάρο πράγματα. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια που το πιάσαμε, Τρίτωνα -ως μουσικός- έχεις παίξει με ardour και jack;

 

κι αν ναι, ποιές οι εντυπώσεις σου;

 

Υποθέτω το να αφήσει κάποιος τις επαγγελματικές εφαρμογές (στις οποίες έχει επενδύσει και το ανάλογο hardware ίσως)

και να τρέξει στο ardour είναι *τρέλα*. :P

 

Αλλά για έναν που ξεκινάει απ'το μηδέν, το ardour (φαντάζομαι) έχει να του προσφέρει ένα κάρο πράγματα. Σωστά;

 

 

Με jack οση ωρα και αν εχω φαει στην δρομολογηση του σηματος δεν εχω εισοδο.Γιατι? Γιατι η maudio εχει γραμμενη το linux στα @@της.

 

Το Ardour δεν το εχω δουλεψει.vst plugins σηκωνει? (απο dll's)

 

Αν μπορουσα με virtualization να τρεχω win και τα προγραμματα μου (nuendo,soundforge,vsti και plugins)θα ειχα μετακομησει μονιμα εδω και καιρο.

 

Τα υπολοιπα τα κανω στο linux ανετα.Χαιρω πολυ.

 

Ενα παιχνιδι παιζω ολο κι ολο(urban terror) και αυτο βγαινει native και σε linux/osx :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι η maudio εχει γραμμενη/o το linux στα @@της.

 

γράψτην κι εσύ !

 

ο τολμών και επιμένων, νικά !:mrgreen:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Linux_audio_software

http://www.linux.com/archive/articles/126408

http://www.theory.physics.ubc.ca/transit.html

 

http://www.m-audio.com/index.php?do=support&tab=faqs

 

post-74848-0-44811200-1292024959_thumb.jpg

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω μια απορια γτ δε βγαινουν παιχνιδια για Linux.

 

 

Ε αμα ειχε directX θα εβγαιναν..lol

 

gtroza τα links που παρεθεσες τα εχω δει.

 

There is an open source driver for M-Audio USB interfaces, but unsurprisingly it hasn't been updated for the recently released Fast Track yet. Until it is, it doesn't look like we'll be using Fast Track on Linux.

 

Πρωτα θελω το hardware μου να λειτουργει στο επακρο

 

και μετα μιλαμε για audio software.

 

Δεν πληρωσα καρτα ηχου για να κουτσο-υπολειτουργει με generic usb modules της πλακας, ισα ισα για να ακους mp3.

 

 

Eπισης οποιος ασχολειται με video - image επεξεργασια - production ας μας πει τι γινεται στο ανοιχτο κοσμο. :D

 

Να εχουμε μια σφαιρικη εικονα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πληρωσα καρτα ηχου για να κουτσο-υπολειτουργει με generic usb modules της πλακας, ισα ισα για να ακους mp3.

 

τότε θα είσαι δέσμιος της πληρωμής:mrgreen:

εσύ ξέρεις καλύτερα

 

 

πάντως η άποψή σου γύρω απ' το θέμα

κινείται στα όρια του "μύθου"

με όλο τον σεβασμό που λέει κι ο Λάκης:mrgreen:

 

για την περίπτωση που ο/η χρήστης Μαρακι!, θέλει να ασχοληθεί επαγγελματικά με την μουσική, με λειτουργικό GNU/Linux

http://createdigitalmusic.com/2009/08/linux-music-workflow-switching-from-mac-os-x-to-ubuntu-with-kim-cascone/

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τότε θα είσαι δέσμιος της πληρωμής:mrgreen:

 

Οκ , καποια στιγμη θα παω σε ενα υποκαταστημα της m-audio και θα τους πω οτι ο gtroza® μου ειπε να σας ψραψω κανονικα,μετα θα τους κανω ενα νιε νιε νιενιεεεε νιε και θα φυγω.

 

οκ? :lol: :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τις λίγες φορές που έχω παίξει σε linux με audio production δε με κράτησε (πάνε λίγα χρόνια βέβαια.. 2-3...) Κακά τα ψέματα δεν υπάρχει ακόμα η υποστήριξη που χρειάζεται ούτε για το hardware (μια maudio audiophile firewire εχω) αλλά ουτε software-ικα. Κάπου είχε πάρει το μάτι μου για vst support σε λινουξ αλλα δε θυμάμαι αν ήταν για υποστήριξη κατευθείαν των windows dll (χλωμό μου φαίνεται) --edit-- http://www.breakfastquay.com/dssi-vst/ αλλά έχει σοβαρά προβλήματα.

 

Η μόνη καλή φάση είναι αν θες να ασχοληθείς με σύνθεση με το csound (ή αντίστοιχα)..

 

Χωρίς παρεξήγηση.. οταν κάποιος λέει να ασχοληθεί επαγγελματικα με audio production/editing/synthesis (ξαναλέω περα απο προγραμματισμό synths ή αλγοριθμικών μουσικών) μια απάντηση "βάλε linux" την παρούσα στιγμή τη θεωρώ αφελή (όσο και αν γουστάρω το linux). Αν δηλαδή κάποιος έχει ενα project και θέλει να το πάει μετά σε ενα studio τι θα κάνει? (το απλούστερο παράδειγμα και με την προϋπόθεση οτι έχουμε ξεπεράσει τα παραπάνω προβλήματα)..

 

Το κάθε εργαλείο είναι για κάποιες συγκεκριμένες δουλειές.

 

Και για να πάω και λίγο on topic...

Μαράκι.. αφού αυτά που θες δεν είναι κατι εξειδικευμένο (που να υπάρχει μόνο σε win) σου προτείνω και γω να πειραματιστείς με linux αφού διαβάσεις πρώτα το παραπάνω post του tritona που είπε ο twinner.. Θα ξεγνοιάσεις απο αρκετά κουσούρια των windows. (και αν είσαι και νέα (ηλικιακά) θα μάθεις και κατι που σε λίγα χρόνια πιθανότατα να στο ζητάν σε κάποιες δουλειές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τότε θα είσαι δέσμιος της πληρωμής:mrgreen:

εσύ ξέρεις καλύτερα

 

.

 

ε μα βρε gtroza δεν είναι μαζοχιστής να το γουστάρει κιόλας.. απλώς δεν υπάρχει άλλη λύση (ικανοποιητική)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικά με τα παιχνίδια: η πρόσφατη "μόδα" στο χώρο των indie developers είναι η υποστήριξη linux.

Το humble indie bundle απέδειξε ότι αξίζει τον κόπο.

 

Μεγάλους τίτλους δε νομίζω να δούμε. Ο λόγος: δε συμφέρει.

Το ποσοστό των χρηστών είναι ψίχουλα για να επενδύσουν οι μεγάλες εταιρείες.

 

Στο θέμα της επεξεργασίας ήχου , που λες Τρίτωνα, δε γίνεται να διαφωνήσουμε. :D

Αφού έτσι έχει η κατάσταση. Το linux υστερεί -για διάφορους λόγους-

 

παρόλα αυτά παίξε με το ardour να μας πεις κι εμάς. :P

 

Eπισης οποιος ασχολειται με video - image επεξεργασια - production ας μας πει τι γινεται στο ανοιχτο κοσμο. :D

 

Να εχουμε μια σφαιρικη εικονα..

 

στο θέμα του video encoding είμαστε πίσω. Tο avisynth 3 είναι εδώ και καιρό μόνο στα όνειρα.

Το mencoder βέβαια δεν είναι καθόλου άσχημο. Απλά δεν είναι avisynth. :P

 

στο image production έχουμε το παράδειγμα του David Revoy

που δουλεύει με gimp, mypaint και άλλες ελεύθερες εφαρμογές.

 

το blender επίσης είναι μια χαρά για επαγγελματικές δουλειές (π.χ το 3d κομμάτι του Secret of Kells, Sintel)

 

επίσης πήρε τ'αυτί μου πρόσφατα το εξής κουλό: (δεν έχω links και αποδείξεις, use with caution! :P )

 

Στην Pixar λέει χρησιμοποιούν linux όχι μόνο για rendering, αλλά για τα πάντα, και μάλιστα εφαρμογές της adobe που τρέχουν natively σε linux. Μπορεί να 'ναι και ράδιο αρβύλα αλλά το άκουσα από "σχετικό" άνθρωπο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε μα βρε gtroza δεν είναι μαζοχιστής να το γουστάρει κιόλας.. απλώς δεν υπάρχει άλλη λύση (ικανοποιητική)

παραδίνομαι, επιμένων στην άποψή μου :mrgreen:

πρώτα ο επιούσιος

 

 

βρήκε άλλη λύση, βρήκε άλλη λύση

παράτησε τον αργιλέ

και γύρισε στη φύση (δις)

απο τσομπαναρέηβ

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...