Προς το περιεχόμενο

Μια πρώτη ματιά στο Android 3.0


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Εβδομάδα εξελίξεων χαρακτηρίζεται για την πλατφόρμα του Android η εβδομάδα που διανύουμε , καθώς μετά την χθεσινή ανακοίνωση της έκδοσης 2.3 δια στόματος Google, σήμερα έκανε την πρώτη της εμφάνιση η έκδοση Android 3.0, με την κωδική ονομασία Honeycomb.
     
    Ο αντιπρόεδρος των μηχανικών της Google, Andy Rubin, έδωσε πληροφορίες σχετικά με μια ακυκλοφόρητη συσκευή tablet από τη Motorola η οποία τρέχει Android 3.0.
    Δυστυχώς, δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες σχετικά με το tablet αλλά ούτε και με το Android 3.0. Από τη μικρή σε διάρκεια παρουσίαση του Rubin στα πλαίσια του συνεδρίου All Things D Mobile, αποκαλύφθηκε ένα μικρό μέρος του γραφικού περιβάλλοντος της νέας έκδοσης ενώ στη συνέχεια έγινε περιήγηση στην τελευταία έκδοση του Google Maps 5.0 υποστηρίζει offline maps/vector γραφικά και αναμένεται να κυκλοφορήσει σε λίγες ημέρες.
     
    Επίσης, μέσα από την επίδειξη του Google Maps, δόθηκε έμφαση στην τρισδιάστατη απεικόνιση χαρτών και στο πόσο καλά ανταπεξήλθε η συσκευή στην αναπαράστασή τους. Ακόμη, πρέπει να τονιστεί ότι για την πλοήγηση δεν υπάρχουν κουμπιά διότι πραγματοποιείται μέσα από το γραφικό περιβάλλον του Honeycomb.
     
    Σύμφωνα με τον Rubin, αναμένεται να κυκλοφορήσουν αρκετά tablets στην αγορά που θα υποστηρίζουν την επερχόμενη έκδοση Android 3.0.
     
    Link.png Site:
techradar.com
 

 

UPDATE 13/12/2010

Παρακάτω δημοσιεύονται περισσότερες φωτογραφίες του tablet. Όπως φημολογείται διαθέτει τα εξής χαρακτηριστικά:

32GB Εσωτερική μνήμη αποθήκευσης

NVIDIA Tegra 2 T20 dual-core processor

Γυροσκόπιο

1280 x 800 ανάλυση οθόνης

5MP φωτογραφική μηχανή στην πίσω όψη, 2MP στη μπροστινή όψη.

κάρτες μνήμης microSD μέχρι 32GB

1.0 GHz επεξεργαστής

512 MB RAM

10 ιντσών οθόνη αφής

WiFi

Bluetooth

Android 3.0 Honeycomb λειτουργικό σύστημα

3G και LTE αποκλειστικά.

mototab2.jpg

mototab3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' εμέ η ουσία νομίζω ότι βρίσκεται στο 6:40'' του video που κάνει αναφορά στο framework, στα api και στο backward compatibility.

Κρίμα που τον έκοψε η "κομψή κυρία" πάνω που θα ξεκίναγε την αναφορά του στο google tv που όλοι αντιλαμβανόμαστε τι βαρύτητα θα έχει

στο άμεσο μέλλον ή να τον άφηναν να πει δυο πράγματα περί google books και όχι να ρωτάει το πόσο κοστίζει μία πρωτότυπη συσκευή... :lol:

Πιο off δεν μπορούσε να βρεθεί... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία παρατήρηση. Αν είναι με κάθε νέα major έκδοση του Android να πρέπει να σκάμε -εν μέσω κρίσης- και 500άρια για καινούριο κινητό, τότε καλό Πάσχα. Ο σκοπός είναι να μπαίνει κουτσά-στραβά και στα προηγούμενα μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι αφου ομολογησω οτι το android ειναι το μελλον και του αξιζει αφου εχουν πεσει ολοι πανω του και η αναπτυξη ειναι ραγδαια ,..

 

θα ελεγα ομως οτι οποιος δινει καποιο ποσο Α για android συσκευη σε 5 με 6 μηνες θα χανει τουλαχιστον το 50% των χρηματων του

 

μια συσκεη android που τωρα εχει πχ 500Ε μετα τα χριστογεννα θα πουληθει used βια 350 και μετα το καλοκαιρι 250 αφου υπαρχουν συσκευες με το ιδιο ή παρομοιο λογισμικο με 100-150 Ε απο διαφορους κατασκευαστες....

 

αυτο για εμενα ειναι ενα απο τα πολυ λιγα μειονεκτήματα το android ..

:unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι αφου ομολογησω οτι το android ειναι το μελλον και του αξιζει αφου εχουν πεσει ολοι πανω του και η αναπτυξη ειναι ραγδαια ,..

 

θα ελεγα ομως οτι οποιος δινει καποιο ποσο Α για android συσκευη σε 5 με 6 μηνες θα χανει τουλαχιστον το 50% των χρηματων του

 

μια συσκεη android που τωρα εχει πχ 500Ε μετα τα χριστογεννα θα πουληθει used βια 350 και μετα το καλοκαιρι 250 αφου υπαρχουν συσκευες με το ιδιο ή παρομοιο λογισμικο με 100-150 Ε απο διαφορους κατασκευαστες....

 

αυτο για εμενα ειναι ενα απο τα πολυ λιγα μειονεκτήματα το android ..

:unsure:

 

 

Αυτό συμβαίνει σε όλες τις συσκευές που δουλεύουν με generic λογισμικό. Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με τα pc.

 

Κατά τη γνώμη μου όλα τα smartphone είναι υπερκοστολογημένα και μάλιστα πάρα πολύ.

οι top συσκευές θα έπρεπε να είναι το πολύ στα 350 ευρώ, αλλά λόγω του ότι το iphone τραβάει την ανηφόρα στις τιμές θα ακολουθούν και τα android σε μια απόσταση των 200 ευρώ οπότε δε πρόκειται να αλλάξει σύντομα το τοπίο, εκτός και αν έχουμε και άλλες κινήσεις τύπου zte blade ( χλωμό το βλέπω ).

 

Οσο για τις αναβαθμίσεις που είπε ένας φίλος πιο πάνω και φυσικά έχει δίκιο , αυτό που συμβαίνει είναι απαράδεκτο.

Για παράδειγμα δε μπορεί η SE να αχρηστεύει το xperia 10 το οποίο έχει ικανότατο hardware και να το αφήνει στο eclair. Και το χειρότερο ετοιμάζει καινούριο κινητό με 2.3 και παρόμοια specs.

Η μόνη λύση είναι να μην επιτρέπεται η κάθε εταιρία να βάζει το δικό της UI για να καταργηθεί το fragmentation.

Vanilla android για όλες τις συσκεύες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙναι το μελλον και ελπιζω οτι θα αφοραο λες τις συσκευες γιατι η αναβαθμιση ειναι τα παντα για ενα κινητο, οχι οπως κανουν ορισμενοι με δυσκολο τροπο οπως τα δυσχρητα wndows.....που ποτε ΔΕΝ ειχαν αναβαθμιση οπως και το ανδροειδες και η Νοκια....να λεμε αληθειες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα μιλάς για τα windows στα pc, μια χαρα αναβάθμιση είχαν. Μακάρι να φτάσει το android στο επίπεδο των windows. Αν μιλάς για windows mobile, πάω πάσο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή φταίει το iphone για τις απαράδεκτες τιμές των smartphones; Όταν εγώ αγόραζα HTC στα 800 ευρώ και το iphone είχε 400 έφταιγε πάλι η Apple; Νομίζω ότι οι διάφοροι κύριοι των εταιρειών θέλουν να βαράνε τις τιμές και αφού πληρώνουμε εμείς τα κορόιδα καλά κάνουν. Αν και εγώ το 3GS μου δεν το αλλάζω με τίποτα... Δεν θα ξεχάσω πάντως τα 800 του kaiser με windows mobile.

 

Τέλος η Apple έδωσε τη δυνατότητα το iOS 4 να εγκατασταθεί στο 3G, αλλά αυτή της η κίνηση προκάλεσε τα έντονα και μαζικά παράπονα των χρηστών που κατηγόρησαν την Apple ότι δεν τους προειδοποίησε για κακή απόδοση του iOS 4 στο 3G. Εσείς πάλι λέτε να έμπαινε το Android 3 σε παλιές συσκευές και ας έτρεχε "κουτσά στραβά"! Συνεπώς το ερώτημα είναι... ξέρουμε σαν καταναλωτές τι θέλουμε επιτέλους;;; Διότι εγώ αν είχα εταιρεία, ειλικρινά με αυτά που ακούω και διαβάζω δεν θα ήξερα τι πολιτική να ακολουθήσω...

 

Φυσικά εγώ είμαι υπέρ του να διατηρούνται οι παλιές συσκευές, όσο αυτό είναι εφικτό και για αυτό αγοράζω iphone και όχι ppc (αλήθεια τον θυμάστε αυτόν τον όρο;). Ελπίζω οι διάφορες εταιρείες (HTC, Sony, κτλ) να αλλάξουν πολιτική και να μην κοιτούν μόνο το πώς θα πουλήσουν όσο πιο πολλά μηχανάκια γίνεται με εκβιαστικό τρόπο. Αλλά αν δεν κάνουμε και μεις κάτι σαν καταναλωτές, εταιρείες, ειδικά σαν την HTC που έχει το πιο αμαρτωλό παρελθόν, δεν πρόκειται να βάλουν μυαλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το hardware ενός smartphone κοστίζει γύρω στα $200 τότε προφανώς και η υπεραξία του καλύπτεται από άλλες παραμέτρους που δεν έχουν να κάνουν με αυτό ή με το λειτουργικό του, σωστά;

 

Αν θυμάμαι καλά το λειτουργικό έχει το ρόλο να καθιστά αξιοποιήσιμα τα επιμέρους τμήματα του εκάστοτε συστήματος. Αν με νέα έκδοσή του αυτά λειτουργούν αποδοτικότερα τότε κακώς η LG υποστηρίζει ότι δεν θα μπορεί η συσκευή της στα 600MHz να τρέξει το android στην έκδοση 3.0. Αν το μεταφέρουν και είναι υπερβολικά βαρύ όπως το iOS4 στο 3G τότε με το δίκιο τους όσοι το αγόρασαν θα διαμαρτύρονται και θα υποστηρίζουν ότι η κίνηση της Apple αποσκοπούσε στο να πάρουν τελικά iphone4.

 

H γνώμη μου είναι ότι από την στιγμή που πρόκειται για συσκευές με μή αναβαθμίσιμο hardware θα πρέπει οι ίδιες οι εταιρίες να τυποποιήσουν το hardware ανάλογα των δυνατοτήτων και της αξίας της συσκευής γιατί έτσι όπως έχει σήμερα η αγορά μή ξέροντας οι καταναλωτές τι να αγοράσουν και πόσο θα κρατήσει η αξία της συσκευής τους στο χρόνο, τελικά ζημιωμένες θα βγουν αυτές και όχι ο κόσμος, αν νομίζουν ότι με κάθε νέα έκδοση του λειτουργικού ο κόσμος θα αγοράζει και νέα συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Πάντως προτιμώ την πολιτική του iOS, από την πολιτική ένα λειτουργικό - μια συσκευή. Όμως τα λες πολύ σωστά. Οι εταιρείες είναι υποχρεωμένες να κάνουν αυτά που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή φταίει το iphone για τις απαράδεκτες τιμές των smartphones; Όταν εγώ αγόραζα HTC στα 800 ευρώ και το iphone είχε 400 έφταιγε πάλι η Apple; Νομίζω ότι οι διάφοροι κύριοι των εταιρειών θέλουν να βαράνε τις τιμές και αφού πληρώνουμε εμείς τα κορόιδα καλά κάνουν. Αν και εγώ το 3GS μου δεν το αλλάζω με τίποτα... Δεν θα ξεχάσω πάντως τα 800 του kaiser με windows mobile.

 

Τέλος η Apple έδωσε τη δυνατότητα το iOS 4 να εγκατασταθεί στο 3G, αλλά αυτή της η κίνηση προκάλεσε τα έντονα και μαζικά παράπονα των χρηστών που κατηγόρησαν την Apple ότι δεν τους προειδοποίησε για κακή απόδοση του iOS 4 στο 3G. Εσείς πάλι λέτε να έμπαινε το Android 3 σε παλιές συσκευές και ας έτρεχε "κουτσά στραβά"! Συνεπώς το ερώτημα είναι... ξέρουμε σαν καταναλωτές τι θέλουμε επιτέλους;;; Διότι εγώ αν είχα εταιρεία, ειλικρινά με αυτά που ακούω και διαβάζω δεν θα ήξερα τι πολιτική να ακολουθήσω...

 

Φυσικά εγώ είμαι υπέρ του να διατηρούνται οι παλιές συσκευές, όσο αυτό είναι εφικτό και για αυτό αγοράζω iphone και όχι ppc (αλήθεια τον θυμάστε αυτόν τον όρο;). Ελπίζω οι διάφορες εταιρείες (HTC, Sony, κτλ) να αλλάξουν πολιτική και να μην κοιτούν μόνο το πώς θα πουλήσουν όσο πιο πολλά μηχανάκια γίνεται με εκβιαστικό τρόπο. Αλλά αν δεν κάνουμε και μεις κάτι σαν καταναλωτές, εταιρείες, ειδικά σαν την HTC που έχει το πιο αμαρτωλό παρελθόν, δεν πρόκειται να βάλουν μυαλό.

 

Σε γενικές γραμμές τα λες πολύ καλά. Σε ένα σημείο όμως διαφωνώ. Για τα 800 του Kaiser με WM. Λάβε υπόψιν ότι εκείνη την εποχή πουλιόντουσαν πολύ λιγότερα smartphones με αποτέλεσμα για να αποσβέσει το R&D και την όλη επένδυση η HTC έπρεπε να πουλάει ακριβά. Κοστίζει πολύ πιο ακριβά ένα πληκτρολόγιο, μία οθόνη ή μία μπαταρία όταν κατασκευαστεί σε 100.000 κομμάτια αντί σε 10.000.000 κομμάτια. Και αλλιώς αποσβένει μία γραμμή παραγωγής αν δουλεύει full και αλλιώς μία βάρδια. Και βέβαια δεν υπήρχαν εναλλακτικές εκείνη την εποχή και οι geeks που ήθελαν κάτι τέτοιο αναγκαστικά(επειδή το ήθελαν) πλήρωναν. Ουσιαστικά η HTC δημιούργησε αυτή την αγορά. Οπότε το σχόλιο σου για την HTC και το αμαρτωλό της παρελθόν το θεωρώ λανθασμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, αλλά η περίπτωση του kaiser ήταν μια ιδιαίτερη περίπτωση. Ενδεικτικά: http://www.htcclassaction.org/ για να μην ξεχνάνε οι παλιοί και να θυμούνται οι νέοι. Την ίδια εποχή κυκλοφορούσαν πολύ καλύτερα ppc στη μισή τιμή από την ίδια εταιρεία. Στα χαρτιά όμως το kaiser ήταν η ναυαρχίδα, άλλο αν δε λειτουργούσε η μισή πλακέτα λόγω διαφόρων προβλημάτων της qualcomm με την broadcomm ή διότι απλώς η HTC δεν έβαλε ποτέ σωστούς drivers. Τότε όμως υπήρχε και το iphone στα 400 περίπου ευρώ και ακόμα χτυπώ το κεφάλι μου στον τοίχο.

 

Σήμερα το iphone έκανε μόδα τα smartphones, αλλά και τότε η αγορά ήταν πολύ ώριμη με φοβερές συσκευές. Ποιος θα ξεχάσει τα αθάνατα Qtec (θυγατρική της HTC που η HTC την έκλεισε λόγω μείωσης κόστους... και ποιότητας) με τους θεϊκούς bulverde; Και τότε τα windows mobile μια χαρά πλατφόρμα ήταν. Είχε Office, Multitasking, ήταν ανοιχτό λειτουργικό (όχι με την έννοια του open source), επέτρεπε κάθε είδους file transfer και είχε κανονικό filesystem σαν τα windows των pc, ήταν καθαρό από ιούς και υπήρχαν και πολλά άλλα καλούδια και μεγάλη γκάμα εφαρμογών, ειδικά πλοήγησης. Απλώς δεν υπήρχε το πολύ σικάτο UI και τα super apps του iphone, που τώρα σιγά - σιγά μεταφέρονται και στο Android. Ακόμη και το kaiser μου, αν είχε μια σωστή κάμερα, πλακέτα και επεξεργαστή (που θα έπρεπε να τα έχει με βάση τα λεγόμενα της HTC), δε θα είχε να ζηλέψει και πολλά. Άλλο τώρα αν η ίδια η microsoft παραμέλησε την mobile αγορά για άνωστο λόγο. Δυστυχώς όμως η HTC πούλησε με 800 ευρώ κάτι πολύ χειρότερο από ΤΙ ΟΜΑP 200 MHz που το έβρισκες max στα 400 ευρώ και έδωσε δήθεν έναν qualcomm στα 400 MHz με ανενεργή GPU για ναυαρχίδα... Το kaiser μάλλον έμεινε στην ιστορία ως η μεγαλύτερη απατεωνιά στο χώρο των smartphones.

 

Σήμερα η HTC δεν κάνει τα ίδια λάθη, αλλά εγώ ως θύμα δεν θα ξαναγοράσω ποτέ συσκευή από την εν λόγω εταιρεία. Αν ποτέ θελήσω να μεταβώ σε Android, θα προτιμήσω Samsung, ή κάποια άλλη εταιρεία. Ή θα κάνω hack το παλιό μου 3GS και θα το βάλω εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...