Προς το περιεχόμενο

Σενάρια και μοντάζ


BunnyDragon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τρέχω κλασικό Ubuntu Lucid Lynx (10.04) και έψαχνα κάποιο πρόγραμμα που, όντως, να βολεύει για video editing (ακόμα και όπως το Windows Movie Maker, αν δεν έχει τίποτα πιο ειδικευμένο, σαν το Adobe After Effects για εφέ κτλ). Επίσης ψάχνω για κάποιον "ειδικά προσαρμοσμένο" κειμενογράφο για σενάρια, αν είναι να μη χρησιμοποιήσει απλά Open Office κάποιος, ξέρω 'γω.

 

Οι ως τώρα εμπειρίες μου με ανάλογα προγράμματα είναι από Windows και MacOS αποκλειστικά, ενώ όταν έψαξα για video editing συγκεκριμένα στο Software Center, δε με πολυ-βόλεψαν δύο που ψιλο-δοκίμασα...

 

Αν δεν είναι το θέμα σας και δεν το έχετε ψάξει γενικά, καταλαβαίνω, απλά θέλω να δω αν έχει κανείς κάποιο να προτείνει, όχι επειδή "το είδε κάπου, και λένε ότι είναι καλό", αλλά από προσωπική εμπειρία, κατά προτίμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε στο webupd8.com + omgubuntu.com όπου ανά καιρούς ποστάρουν νέα προγράμματα ή παλιά αναβαθμισμένα .. έχει πάρει και εμένα το μάτι μου αλλά δεν δοκίμασα κάτι προς το παρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κειμενογράφος για σενάρια: celtx

 

στο στύλ του Movie Maker: openshot

 

και για περισσότερα πράγματα: kdenlive και cinerella, cinerella-cv.

 

απ'αυτά μόνο το openshot έχω χρησιμοποιήσει. Για τα υπόλοιπα όμως έχω ακούσει/διαβάσει καλά λόγια. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...