Προς το περιεχόμενο

Τρεξιμο διεργασιας στο παρασκηνιο.


goodMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω οτι το θεμα θα μπορουσε να τοποθετηθει και σε αλλη ενοτητα πα'ολα αυτα επειδη χρησιμοποιω ubuntu ποσταρω εδω και ας μεταφερθει αν πρεπει.

 

Η ερωτηση μου εχει να κανει με το "τρεξιμο" διεργασιων στο παρασκηνιο σε ubuntu αλλα και σε xp vista w7 κ.τ.λ.

 

Δεν μιλαω για χακαρισμα κ.τ.λ μην παρεξηγηθω αλλα υπαρχει καποιο script-ακι με το οποιο οταν ανοιγεις το pc να μπαινει σε μια συγκεκριμενη ιστοσελιδα ? Να φαινεται οτι τρεχει στο task manager μονο και οχι να ανοιγει τον browser.

Γενικα πως θα μπορουσε να γινει κατι τετοιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Linux συστήματα:

Επιλέγεις έναν console browser, π.χ. τον lynx. Κάνεις edit το .xinitrc αρχείο στο home directory του χρήστη σου. Άν δέν υπάρχει το δημιουργείς.

Προσθέτεις την παρακάτω γραμμή:

lynx http://URL_HERE &

 

Κάνεις logout. Στο επόμενο login θα εκτελεστεί η εντολή και θα ανοίξεις τη σελίδα που θέλεις με τον lynx. Θα παραμείνει ανοιχτή μέχρι να ξανακάνεις logout.

Άν θέλεις το ίδιο πράγμα να γίνεται χωρίς να κάνεις login τότε αλλάζει. Προσθέτεις την παραπάνω γραμμή στο /etc/rc.local και φροντίζεις να μήν σβήσεις την τελευταία που λέει exit 0.

Για Windows θα σου απαντήσει κάποιος άλλος, δέν έχω ιδέα πώς προσθέτεις ή αφαιρείς κάτι στο startup εκτός αν υπάρχει ακόμα ο φάκελος "Startup" στο menu "Start -> Programms". Άν ναι, τότε φτιάχνεις ένα .bat αρχείο που θα έχει την αντιστοιχη εντολή αλλά δέν ξέρω κανέναν text browser για Windows. Όταν το φτιάξεις κάνεις drag το .bat μέσα σε αυτό το φάκελο στο start menu. Τώρα όλα αυτά σε winnt 5 λειτουργικά, δέν ξέρω πώς είναι πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Linux συστήματα:

Επιλέγεις έναν console browser, π.χ. τον lynx. Κάνεις edit το .xinitrc αρχείο στο home directory του χρήστη σου. Άν δέν υπάρχει το δημιουργείς.

Προσθέτεις την παρακάτω γραμμή:

lynx http://URL_HERE &

 

Κάνεις logout. Στο επόμενο login θα εκτελεστεί η εντολή και θα ανοίξεις τη σελίδα που θέλεις με τον lynx. Θα παραμείνει ανοιχτή μέχρι να ξανακάνεις logout.

Άν θέλεις το ίδιο πράγμα να γίνεται χωρίς να κάνεις login τότε αλλάζει. Προσθέτεις την παραπάνω γραμμή στο /etc/rc.local και φροντίζεις να μήν σβήσεις την τελευταία που λέει exit 0.

 

Βρηκα το αρχειο το οποιο περιεχει τα παρακατω:

 

>#!/bin/sh -e
#
# rc.local
#
# This script is executed at the end of each multiuser runlevel.
# Make sure that the script will "exit 0" on success or any other
# value on error.
#
# In order to enable or disable this script just change the execution
# bits.
#
# By default this script does nothing.
http://www.EXAMPLE.de
exit 0

 

 

και το αποθηκευσα.

Απλα να ανοιγει την example.com θελω και τιποτα αλλο.

Ειναι οκ ετσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Ξαναδιάβασε το προηγούμενο post μου πιό προσεκτικά. Πρέπει να επιλέξεις κάποιον browser με τον οποίο θα ανοίξεις τη σελίδα που θέλεις. Άν δεν έχεις κάποιον, εγκατέστησε τον lynx όπως σου είπα στο προηγούμενο post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Ξαναδιάβασε το προηγούμενο post μου πιό προσεκτικά. Πρέπει να επιλέξεις κάποιον browser με τον οποίο θα ανοίξεις τη σελίδα που θέλεις. Άν δεν έχεις κάποιον, εγκατέστησε τον lynx όπως σου είπα στο προηγούμενο post.

 

Δεν καταλαβα τιποτα!

Δεν ξερω τι πρεπει να κανω. :blink: :blink: :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...