Προς το περιεχόμενο

pinguy-os


AKISHELLAS1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:lol:

 

Κατ'αρχήν. Σας μιλάω σαν ένας μέτριου επιπέδου χρήστης, και .. σε καμία περίπτωση

δεν προσπαθώ να επιβάλω το .. "λειτουργικό μου" , αν είναι δυνατόν :-D

Αποψη εκφράζω, μέσα από την εμπείρία μου.

 

Αρχικά, ναι, είναι μια Ubuntu διανομή, όμως όπως όλες οι διανομές έχει κι αυτή τα διάφορα tweaks της..

Η χρηστικότητα του περιβάλλοντος και οι ήδη τόσοι πολλοι (προσεκτικά επιλεγμένοι) προεγκατεστημένοι κώδικες,

εξασφαλίζουν πως οτιδήποτε συνδέσεις (κάποια μετά από λιγοστές ρυθμίσεις) να είναι σχεδόν plug and play. (μερικά που δοκίμασα -> HDMI TV, κινητό NEXUS, κάμερα SONY, Web Camera, παλυμηχάνημα HP ..) χωρίς να χρειάζεσαι drivers για οτιδήποτε.

Δεν γνωρίζω πολλά :-) αλλά η εμπειρία μου σε όσα δοκίμασα ως τώρα με έκανε να αισθάνομαι

σαν να βρίσκομαι σε εξελιγμένα windows τα οποία όμως δεν βγάζουν το παραμικρό σφάλμα!

Καθώς είμαι σε κάποια κρίσιμη ηλικία ^^ και δεν ήθελα να αφιερώσω και ατέλειωτες ώρες για να φτιάξω ένα λειτουργικό όπως το θέλω, (έχω δοκιμάσει κι άλλες διανομές και ..βλαστήμησα.)

στο Pinguy βρήκα τόση ευκόλία στο να ελεγξεις και να τακτοποιήσεις τα πάντα,

καθώς και να γνωρίζεις ανα πάσα στιγμή τι γίνεται στο μηχάνημα σου, όσο σε καμία άλλη διανομή.

Δεν τα πάω και τόσο καλά με το Terminal .. ξέρω κάποια βασικά πράγματα, αλλά συνήθως δεν χρειάζονται!

Υπάρχει πρόσβαση σχεδόν σε όλα μέσα από γραφικό περιβάλλον. Αυτό ήθελα, κάτι δυνατό και εύκολο.

Mε το Pinguy έδωσαν σε ένα δυνατό Ubuntu τη μεγαλύτερη δυνατή ευχρηστία και λειτουργικότητα..

Δεν θέλω να παραθέσω εδώ τί ακριβώς περιέχει και πως διαφοροποιείται.

Είναι εύκολο να τα δει αυτά όποιος ενδιαφέρεται περεταίρω στο http://forum.pinguyos.com/Thread-Information-About-PinguyOS

 

 

Νομίζω είναι αυτονόητο πως αναφορικά με την δική μου άποψη είναι το καλύτερο.

Αυτό δεν γράφει ο καθένας? Την δική του γνώμη. Δεν θεώρησα σκόπιμο να το επισημάνω.

 

Οπως π.χ

..στην τάδε διαφήμιση τηλεφωνικού παρόχου (και όχι μόνο) στην τηλεόραση:

(vodafone, cosmote, wind, ....)

"Εχουμε το καλύτερο σήμα σε όλη την Ελλάδα. Εχουμε τα καλύτερα πακέτα. Είμαστε η καλύτερη επιλογή"

Αυτοί (που λένε αοριστίες και θέλουν τα λεφτά μου) έχουν το δικαίωμα να γενικεύουν. Εγώ όχι.

 

Να επαναλάβω ότι .. σε καμία περίπτωση δεν προσπαθώ

να επιβάλω το .. "λειτουργικό μου" , αν είναι δυνατόν :-D

Αποψη εκφράζω, μέσα από την εμπείρία μου.

 

 

Ομως συγνώμη που γενίκευσα. Θα το διορθώσω.

 

 

________

 

Ρε παιδιά! ..δεν έχω να κερδίσω τίποτα από το να πείσω κάποιον να χρησιμοποιήσει το Pinguy.

Γιατί αισθάνομαι ότι μου επιτίθεστε ( κατα κάποιο τρόπο..)

Τί να πω .. εγώ ήρθα γεμάτος ενθουσιασμό να μοιραστώ αυτό που βρήκα και.. ...

 

..τέλος πάντων . Ισως να μην είναι και τόσο καλό. Ισως να είναι το χειρότερο και δεν το πρόσεξα ακόμα.

 

 

________

 

oops.. Εριξα μια ματιά στην υπογραφή σου και τα κατάλαβα όλα........

 

3.jpg

 

 

ΟΧΙ, δεν θέλω να λάβω μέρος σε κάποιον ανόητο πόλεμο που δεν είναι δικός μου......

 

 

 

 

Ευχαριστώ για το βήμα.

 

 

τα λέμε ............

 

Μηπως εισαι λιγο διπολικος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως εισαι λιγο διπολικος;

 

σχιζοφρένεια και διπολική διαταραχή...

 

πέραν της πλάκας κανείς δε σε πιάνει απο τα μούτρα, απλά όλα αυτά τα οποία αναφέρεις ισχύουν και στο Ubuntu. Γι'αυτό σε ρώτησα τι διαφορά είδες που σε ενθουσίασε τόσο. Προφανώς δεν έχεις χρησιμοποιήσει άλλες διανομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλει κανείς να σου επιτεθεί. Απλά αυτό που προσπαθούν να πούνε τα παιδιά είναι ότι το pinguy είναι απλά μια επανέκδοση του ubuntu με άλλο θέμα και κάποιες ρυθμίσεις.

 

Διάβασα τα links που έβαλες και είδα ότι ο τύπος που βγάζει την διανομή έχει κάποιους στόχους. Όμως η φύση του linux είναι το να το φέρνεις εσύ στα μέτρα σου. Απαιτεί από εσένα να το ρυθμίσεις.

 

Άρα μία διανομή που σου τα κρύβει όλα αυτά αντιμετωπίζεται με δυσπιστία από τους χρόνια χρήστες του λειτουργικού. Καταλαβαίνω ότι επειδή έρχεσαι από τα windows και έχεις συνιθίσει να δουλεύουν out-of-the-box κάποια πράγματα, θες να είναι έτσι και όποιο άλλο λειτουργικό χρησιμοποιείς. Όμως και πάλι σου λέω ότι κάποια πράγματα πρέπει να μάθεις να τα κάνεις στο linux. Έχει ένα πιο δύσκολο learning curve αλλά είναι έτσι για κάποιο λόγο.

 

Τέλος, ελπίζω να μείνεις ευχαριστημένος για πολύ καιρό από το pinguy και να μην χρειαστείς να ξαναψάξεις. Δεν σε κατακρίνει κανένας, απλά χτυπάς ευαίσθητες χορδές(ειδικά του tritona  :-D ) χωρίς να το ξέρεις. 

 

ΥΓ Προσπάθησε να χρησιμοποιήσεις το S.T.A.R.(system tar and restore) και μετά δες αν είναι δύσχρηστο ή όχι. Μην κατηγορείς του άλλους για αυτό που ενοχλεί εσένα. Αν πετύχει το backup και το restore(σε vbox), γράψτο στο ανάλογο thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω καμία εμπάθεια με καμία διανομή/λειτουργικό. Ο καθένας χρησιμοποιεί αυτό που του αρέσει και τον ευχαριστεί.

 

Σου έδωσα μία απάντηση χωρίς κανένα ίχνος επίθεσης, προσπαθώντας να συνεχίσω την συζήτηση και να μας πεις περισσότερα για την εμπειρία σου από το pinguy όμως δεν βλέπω καμία τέτοια διάθεση. Εγώ στην θέση σου θα αγνοούσα τα "επιθετικά" post και θα συνέχιζα με αυτούς που θέλουν να μου μιλήσουν ακόμα και αν έχουν άλλη άποψη. Στο έγραψα με τρόπο και στο ΥΓ πριν.

 

Τεσπα ελπίζω να μείνεις στο forum και να συνεχίσεις να μας δίνεις feedback για αυτή την διανομή ή όποια άλλη χρησιμοποιείς γιατί είναι καλό να υπάρχει πολυφωνία και επιλογές. Άλλωστε αυτό τον δρόμο ακολουθεί και το linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήξερα ότι έχετε τέτοια εμπάθεια

απέναντι στο Ubuntu και τις διανομές του

δεν θα έγραφα τίποτα, όμως το κατάλαβα αργά.... μετά τις απαντήσεις σας .

 

 

Αν παραθέσω αυτά που γράφεις τώρα και γράψω απο κάτω "μήπως είσαι διπολικός και σχιζοφρενής?" θα υποθέσεις ότι δεν θέλω να σου "επιτεθω"

..

Πρώτα απ'όλα εγώ που σε είπα σχιζοφρενή, είμαι χρήστης Ubuntu! Άρα το θέμα της εμπάθειας που έθιξες, μάλλον έιναι άτοπο!

Δεύτερον, οι χαρακτηρισμοί ήταν χιούμορ και συγνώμη αν παρεξήγηθηκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θυληπρεπές αγοράκι με τα χίλια τικ πάντως (βλ κασιδιάρης) μάλλον θα ήταν χρήστης του Aperthaid Linux

 

plv-graylo.png

 

http://www.stormfront.org/forum/t786671/

 

 

αν και σύμφωνα με ένα site φυλετικής καθαρότητας μάλλον προς μουλάτος πάει γιατί από τι φαίνετε έχει νέγρικο αίμα μέσα του. Ο δε Μιχαλολιάκος έχει φυσικά και λίγο χιμπατζή.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...