Προς το περιεχόμενο

Η Ε.Ε. ερευνά τη Google για υποβάθμιση ανταγωνιστών στα αποτελέσματα αναζήτησης


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χε... χρησιμοποιώ google analytics στο website μου... όπως επίσης και τα logs του apache για να βλέπω την κίνηση και τους referrers...

 

ε το google analytics τέσσερα χρόνια τώρα μου λέει ότι κατά 99,99% έρχονται από google search engine, και ότι ελάχιστες επισκέψεις έχω μέσω yahoo, bing, ...

 

τα apache logs άλλα όμως λεν καρδιά μου...

 

Δεν μπορείς να εξάγεις πληροφορίες από raw data αν δεν είσαι πιστοποιημένος.

 

Στείλε τα στην google και θα δεις ότι θα σου στείλει τα σωστά αποτελέσματα... :lol:

 

To θέμα των αποτελεσμάτων δεν είναι νέο και το συζητούσαμε πριν μερικούς μήνες όπου και ανάλογα πχ την ταχύτητα του κάθε site θα έμπαινε ένας συντελεστής βαρύτητας που θα το βούλιαζε στην λίστα των αποτελεσμάτων.

 

Από την στιγμή λοιπόν που η μέθοδος που χρησιμοποιεί για να σορτάρει τα αποτελέσματα είναι γνωστή και θα επικρατεί απόλυτη διαφάνεια, δεν θα έχουν και λόγο να διαμαρτύρονται όσοι νομίζουν ότι αδικούνται από την θέση στην οποία κατατάσσονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν φαγωθεί όλοι με τη google ετσί? Δεν καταλαβαίνω πιο ειναι το πρόβλημα.

Η εταιρεία ειναι απίστευτη και παρόλαυτα δέχεται πόλεμα απο παντού. Το έργο της ειναι αξιοθαύμαστο και για πολλά χρόνια θα ειναι

πολύ μπροστά για την εποχή της.

 

μαλλον δεν βλεπετε γενικοτερα γιατι αν βλεπατε δεν θα λεγατε ετσι απλοικα its ok

 

αφου λοιπον υπαρχουν υπονοιες οτι το κανει με ανταγωνιστες της ποιος μας λεει οτι αυριο μεθαυριο δεν θα φιλτραρει πχ την αναζητηση σου/μου για vga αναλογως με το αν τα εχει καλα η της τα εχει ριξει η ati η η nvidia

 

ενα σχετικα ανωδυνο παραδειγμα γιατι μπορω να αναφερω πολυ ποιο επικινδυνες καταστασεις

 

δεν λεω οτι μαλλον δεν το κανουν και αλλοι,λεω οτι εμεις οι κοινοι θνητοι δεν θα επρεπε να παιρνουμε τοσο αψηφιστα τετοια πραγματα

 

 

ps οταν ειχε ανακοινωθει η αλλαγη του αλγοριθμου παλιοτερα εδω στο insomnia ειχα γραψει για τους κινδυνους και ειχατε πεσει να με φατε

 

 

Δεν ξέρω ποια οπτική ειναι η σωστή, αλλά θα πρέπει να σταματήσουμε να είμαστε "ενάντια" σε ότι νέο μας παρουσιάζεται.

 

Η google όπως και πολλές άλλες ειναι μια εταιρεία παροχής υπηρεσιών. Όπως λοιπόν ειναι λογικό θα πρέπει να βελτιώνει τις υπηρεσίες της για την καλύτερη εξυπυρέτηση των πελατών της.

 

Γιατί να είναι κακό να θέλει να αλλάξει τον αλγόριθμο ή να κάνει κάποια αλλαγή στον τρόπο που δουλέυουν μερικά πράγματα? Πρός ώφελος των πελατών της θα το κάνει.

 

Σαν επιχείρηση φυσικά θα κάνει λάθη και πιθανόν να πάρει και λάθος αποφάσεις αλλά γιατί αυτό να ειναι δικάσιμο μόνο για την google και 2-3 άλλους?

 

Μέχρι και στην apple την έχουν πέσει όλοι τώρα που πήρε μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά λόγω των i συσκευών της. Μόλις έκανε ενα λάθος πέσανε όλοι να την φάνε (Λόγω προβλήματος με το σήμα στο iphone4).

Τόσα χρόνια δηλαδή δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα τα προιόντα της? Μόνο τώρα που βγάλαμε λεφτά έχουμε προβλήματα?

 

Δεν είμαι αφελής και σίγουρα καταλαβαίνω οτί αν έρθει σε ρίξη με κάποια άλλη εταιρεία μπορεί να την φτάσει στον πάτο τον αποτελεσμάτων. Γι΄αυτό κρατάο πισινή και περιμένω να δώ τι θα γίνει.

Μπορώ επίσης αν θέλω να κάνω την αναζήτηση μου και σε άλλες μηχανές για να διασταυρώσω τα αποτελέσματα μου ετσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλας σε ανθρωπο που χρησιμοποιει chrome,google και γενικοτερα ειναι ενθερμα υπερ της αλλαγης-νεου στην πραξη

 

ο κινδυνος που περιεγραψα ειναι υπαρκτος δεν ειναι sci fi ειδικα με μεγαθηρια οπως η google

 

οποιος δεν το καταλαβαινει θα πρεπει να αρχισει να ανησυχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλας σε ανθρωπο που χρησιμοποιει chrome,google και γενικοτερα ειναι ενθερμα υπερ της αλλαγης-νεου στην πραξη

 

ο κινδυνος που περιεγραψα ειναι υπαρκτος δεν ειναι sci fi ειδικα με μεγαθηρια οπως η google

 

οποιος δεν το καταλαβαινει θα πρεπει να αρχισει να ανησυχει

 

Δεν είναι προσωπικό το θέμα απλά πήρα αφορμή απο σένα :)

 

Είναι όντως υπαρκτός ο κίνδυνος και θα πρέπει να τον βλέπουν όλοι.

 

Δίνω απλώς μια διαφορετική οπτική γωνία στο θέμα. Έδωσες τροφή όπως κατάλαβες!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...