Προς το περιεχόμενο

Insomnia modding με user styles και user scripts


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

bluesattack, έτοιμος κι εσύ:

 

>
/*
   Author:     parsifal
   Style name: Insomnia.gr - Slightly larger topics' titles
   Version:    0.1
   Date:       20101130
*/

@namespace url(http://www.w3.org/1999/xhtml);

@-moz-document domain("insomnia.gr") {
   a[id*="tid-link-"] { font-size: 115% !important; }
}

 

 

Άλλες παραγγελιές δεν αναλαμβάνω...εκτός αν είναι κάτι που ενδιαφέρει κι εμένα! :P

 

 

Επίσης: Εκτός από Praetorian, δε βλέπω άλλη συμμετοχή στο scripting. Έλα, να σηκώνουμε τα μανίκια! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παλεύω μπας και αλλάξω το background αλλά δε με θέλει. Θέλω να κάνω κάτι σαν αυτό αλλά με τα λευκά κενά ανάμεσα στο directory να έχουν το ίδιο χρώμα με το υπόλοιπο. (αν και μου φαίνεται πως αυτό δε γίνεται)

post-92112-0-62430300-1291077620_thumb.jpg

 

Το θέμα είναι πως ενώ βρίσκω τα απαραίτητα divs με το dragonfly, όταν ενσωματώνω τον κώδικα στο αρχείο css δεν γίνεται σχεδόν τίποτα.

Πχ, απ'τα παρακάτω δουλεύει μόνο το board_index. Δεν ξέρω πολλά από style sheets και δεν μπορώ να βρω ποιο είναι το λάθος μου. Καμιά ιδέα? :P

>div#content {  background-color: #9eadb8; !important; } 
div#board_index {  background-color: #9eadb8; !important; }
div#secondary_nav {  background-color: #9eadb8; !important; }

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάφερα να εντοπίσω οποιαδήποτε αναφορά σε "board_index":

 

post-43041-0-22531200-1291079181_thumb.png

 

Ίσως σίγουρος ότι δε γράφεται κάπως αλλιώς;

 

 

Αλλά έστω ότι υπάρχει. Και λες ότι σου δουλεύει μόνο αυτό. Από που σχημάτισες αυτήν την εντύπωση; Στο screenshot που ανεβάζεις, φαίνεται καθάρα ότι και το div#content και το div#secondary_nav έχουν «πάρει» το background-color που όρισες... :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το board_index το βρίσκεις στην κεντρική σελίδα του φόρουμ άμα κλικάρεις ανάμεσα στα sections. (πχ ανάμεσα στο Ειδήσεις και Hardware)

post-92112-0-30000800-1291080642_thumb.jpg

Όσο για την εικόνα που πόσταρα πριν, είναι το πως φαίνεται το φόρουμ όταν αλλάξω τις παραμέτρους μέσω του dragofly. Έψαξα να βρω αν γίνεται να τις αποθηκεύσω κάπως αλλά δεν βρήκα τέτοια επιλογή, οπότε πήγα να τα φτιάξω μόνος μου.

 

Τώρα για να πάρεις μια ιδέα, το κεντρικό φόρουμ φαίνεται έτσι με το παραπάνω css, ενώ τα διάφορα sections φαίνονται όπως είναι από default.

post-92112-0-77459000-1291080629_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pappous_soulis, τσέκαρα λίγο τον κώδικά σου και το DOM της σελίδας.

 

1. Δεν χρειάζεται να ορίσεις το ίδιο background-color και στο #content και στο #board_index. Το 2ο κάνει inherit από το 1ο την τιμή του συγκεκριμένου attribute

 

2. Έχεις συντακτικό λάθος που μάλλον εμποδίζει τη σωστή εφαρμογή του user style. Είναι:

>
div#content { background-color: #9eadb8 !important; }

και όχι:

>
div#content { background-color: #9eadb8; !important; }

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά δε σε προλαβαίνω, πότε τα ετοίμασες όλα αυτα!!

Respect x1000 :D

 

Ζητήσατε μήπως το CSS από το παλιό Insomnia;

Οτι βρήκα είναι εδω: http://paste.org/pastebin/view/25558

και στο google cache υπάρχουν ακόμα σελίδες ολόκληρες.

 

 

Προτείνω στους συνφορουμίτες να πάνε τα scripts απ'ευθειας σε GreaseMonkey γιατι προβλέπω σε 1 εβδομάδα από τώρα ο Parsifal να μας παρουσιάζει μεγαλοπρεπές UserScript με αλλαγές περιεχομένου, custom επιλογές κτλ. :P

 

 

@Parsifal: Δες κι αυτό αν καταπιαστείς με τα userscripts: Jquery & GreaseMonkey. Θα γλιτώσεις χρόνο στο coding, με απειροελάχιστη επιβάρυνση στον target browser.

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pappous_soulis, τσέκαρα λίγο τον κώδικά σου και το DOM της σελίδας.

 

1. Δεν χρειάζεται να ορίσεις το ίδιο background-color και στο #content και στο #board_index. Το 2ο κάνει inherit από το 1ο την τιμή του συγκεκριμένου attribute

 

2. Έχεις συντακτικό λάθος που μάλλον εμποδίζει τη σωστή εφαρμογή του user style. Είναι:

>
div#content { background-color: #9eadb8 !important; }

και όχι:

>
div#content { background-color: #9eadb8; !important; }

Thanks parsi. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mερικά ακόμη user styles που ετοίμασα:

 

[table]

Τίτλος

|

Πριν

|

Μετά

|

Σχόλια

Buttonize "View New Content" link | post-43041-0-80705900-1291126994_thumb.png | post-43041-0-66375500-1291127000_thumb.png | Σε παλιούς browsers, οι γωνίες του κουμπιού δε θα φαίνονται στρογγυλεμένες

Proper list margins | post-43041-0-63994700-1291127008_thumb.png | post-43041-0-80417900-1291127013_thumb.png

Proper code tag | post-43041-0-55240700-1291153309_thumb.png | post-43041-0-97614300-1291153688_thumb.png | Το bug της προηγούμενης έκδοσης διορθώθηκε με τη βοήθεια του Praetorian!

Lightweight background images | Για πιο γρήγορο και ομαλό scrolling. "Your mileage may vary!" :P

Limit Active Users list height | post-43041-0-96738400-1294000009_thumb.png | post-43041-0-14537200-1294000017_thumb.png |

[/table]

 

 

Enjoy!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mερικά ακόμη user styles που ετοίμασα:

 

[table]

Τίτλος

|

Σχόλια

Proper code tag | Έχει ένα ελαττωματάκι: το δεξί άκρο της κεφαλίδας δεν εκτείνεται μέχρι το περιθώριο του στοιχείου-πατέρα. Βασάνισα το μυαλό μου πώς να το φτιάξω μόνο με CSS, αλλά νομίζω ότι γίνεται μόνο με user script/JS. Αν κάνω λάθος, πείτε μου παρακαλώ!

[/table]

Enjoy!

 

Δεν είναι διόρθωση, αλλά "μπακάλικα" σε μένα δούλεψε το εξής δοκιμάζοντας διάφορους συνδυασμούς:

>
    pre.prettyprint:before {
       font: bold 11px verdana, geneva, lucida, 'lucida grande', arial, helvetica, sans-serif;
       display: block !important;
       position: relative;
       top: -12px;
       left: -20px;
       width: 100% !important;
       padding: 8px 10px;
       border-bottom: 1px solid #c4dae4;
       background-color: #e4eef4;
       content: "Κώδικας:" !important;
   } 

 

Δείγμα:

codecss2.jpg

 

Επίσης για να μου δουλέψει το "Κώδικας" στον Opera έπρεπε να αποθηκεύσω το user stylesheet .css αρχείο με κωδικοποίηση UTF-8. (Εξού και το ξεχασμένο "Code" που χρησιμοποιώ στο screenshot).

Επεξ/σία από Praetorian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερός, δεν το σκέφτηκα να ορίσω 100% width! Με την άδειά σου, το κάνω update και στο userstyles.org (με το απαραίτητο attribution φυσικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...