Προς το περιεχόμενο

Insomnia modding με user styles και user scripts


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

 

 

Ένα user style που θα προσομοίαζε σε μεγάλο βαθμό την εμφάνιση του παλιού Insomnia: Ο,τι γίνεται, γίνεται. Θα απαιτούσε όμως:

  • Πρόσβαση στο παλιό forum. Μόνο με screenshots δυστυχώς δε γίνεται η δουλειά. Και δεν πρέπει να έχει κρατήσει o Hal9000 σηκωμένο κάπου το παλιό forum. Μόνο τη βάση δεδομένων νομίζω
  • Πάρα πολύ χρόνο! Ο τρόπος που δουλεύω τώρα, για όσους ενδιαφέρονται και γνωρίζουν, είναι να εξετάζω με τα (εξαιρετικά) Developer Tools του Google Chrome το DOM της σελίδας, για να εντοπίσω τα elements που θέλουν αλλαγή, να τεστάρω live το αποτέλεσμα τις αλλαγές των attributes τους και να κατασκευάσω τους απαραίτητους CSS selectors μαζί με τα statements που θα αναπαράγουν αυτό το αποτέλεσμα

 

Οπότε, αν μου ζητάς να φτιάξω ένα ολοκληρωμένο style που να κάνει το νέο Insomnia ίδιο με το παλιό, η απάντηση είναι δυστυχώς αρνητική! Μερικά συγκεκριμένα πραγματάκια όπως αλλαγή χρώματος background που ζητάει ο bluesattack είναι πιο εφικτά.

 

 

 

 

 

Είσουν πολύ επεξηγηματικός και ακριβής, αλλά ταυτόχρονα και πλήρως κατανοητός.Σε ευχαριστώ πάρα πολύ...:)

Επεξ/σία από Rooters
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Είσαι σίγουρος ότι θέλεις κάτι τέτοιο; Εγώ να το κάνω, κανένα πρόβλημα. Αλλά στο userstyles δεν το ανεβάζω, να ξέρεις! Θα στο στείλω με p.m. :P

 

 

Ναι, είμαι 100% σίγουρος, pm me! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα! Μόλις έγινε μίνι-αναβάθμιση στο forum software και εκτός των άλλων, έχουμε ως default font τη Verdana! Άκυρο το ένα από τα user styles λοιπόν!

 

 

@liopyr: θα το κάνω post εδώ σε CODE tags όταν είναι έτοιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επισης κ το http://userstyles.org/styles/40545 , δεν απαιτειται. Παταμε το Χ πανω δεξια και φευγει η δεξια στηλη.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης κ το http://userstyles.org/styles/40545 , δεν απαιτειται. Παταμε το Χ πανω δεξια και φευγει η δεξια στηλη.

 

:blink:

 

Που βρίσκεται αυτό; Δε βλέπω κάπου Χ στην κεντρική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα! Μόλις έγινε μίνι-αναβάθμιση στο forum software και εκτός των άλλων, έχουμε ως default font τη Verdana! Άκυρο το ένα από τα user styles λοιπόν!

 

 

 

 

Aμα σε προλαβαινε ομως η αναβαθμιση μπορει να μην ειχες φτιαξει την tahoma (ναι μερικοι αυτη θα κρατησουμε :lol: )

 

(Το Χ ειναι μονο στην εσωτερικη , ε :rolleyes:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ρωταω εδω (αν και το δοκιμασα με και ανευ ενεργοποιημενου script )μηπως και παιχτηκε κατι και εξαιτιας αυτου .Τωρα (μετα την αναβαθμιση )τα quote τα βλεπετε και εσεις με ανοιχτο γκρι ?

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω

Χμμμ. Μάλλον δεν το δοκίμασες καν. Το συγκεκριμένο user style δρα στην κεντρική σελίδα, όπου:

1. Δεν υπάρχει X button

2. Και να υπήρχε, το container DIV των newsbits έχει fixed width 960px. Το user style λοιπόν μετατρέπει το layout από fixed width σε liquid, δηλαδή όσο μεγαλώνεις το πλάτος του παραθύρου του browser σου, τόσο μεγαλώνει και το πλάτος των newsbits.

 

 

Το ρωταω εδω (αν και το δοκιμασα με και ανευ ενεργοποιημενου script )μηπως και παιχτηκε κατι και εξαιτιας αυτου .Τωρα (μετα την αναβαθμιση )τα quote τα βλεπετε και εσεις με ανοιχτο γκρι ?

 

Δες πως φαίνεται τώρα σε εμένα:

 

post-43041-0-24915700-1291071868_thumb.png

 

Συν τοις άλλοις, δεν έχω καταπιαστεί ακόμη με styling τέτοιων tags για να προκαλείται από τα user styles. Ούτε νομίζω πως θα ασχοληθώ με το QUOTE συγκεκριμένα. Μια χαρά είναι. Το CODE είναι απαράδεκτο και θέλω να φτιάξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

 

 

 

Δες πως φαίνεται τώρα σε εμένα:

 

Ναι ετσι φαινεται και σε μενα.Αρχικα δεν ηταν πρασινωπο το πλαισιο των quote αλλα και πιο σκουρα τα γραμματα μεσα ?

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Parsifal μπορει να γινει ενα script για μεγαλυτερο μεγεθος στην γραμματοσειρα των θεματων (οχι των ποστ)? :D

Χαχα, είστε απίστευτοι ρε! Μόλις φτιάχτηκε και αυτή η γκροτέσκα :D λεπτομέρεια κεντρικά και θέλετε πισωγύρισμα; ΟΚ, περί ορέξεως, που λένε. Μετά του liopyr, κάτι θα κάνω και γι' αυτό.

 

 

Ναι ετσι φαινεται και σε μενα.Αρχικα δεν ηταν πρασινωπο το πλαισιο των quote αλλα και πιο σκουρα τα γραμματα μεσα ?

Δες στο post #2, το screenshot για το "Proper hyperlinks" user style.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαχα, είστε απίστευτοι ρε! Μόλις φτιάχτηκε και αυτή η γκροτέσκα :D λεπτομέρεια κεντρικά και θέλετε πισωγύρισμα; ΟΚ, περί ορέξεως, που λένε. Μετά του liopyr, κάτι θα κάνω και γι' αυτό.

 

 

 

Δες στο post #2, το screenshot για το "Proper hyperlinks" user style.

 

1.Πολλα thanxxx !! :D

 

2.Ναι πιο καλο δεν ηταν με τα σκουρα γραμματα και το πρασινο ? Δεν μπορουμε να επιλεγουμε και εκει ? :lol:

 

Sorry για τις απαιτησεις και ιδιοτροπιες αλλα πραγματικα με αυτες τις ρυθμισουλες εγινε (εστω για μερικους απο εμας )ΠΟΛΥ πιο ξεκουραστο στην αναγνωση το φορουμ :P

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιοπύρα, είσαι έτοιμος νομίζω:

 

>
/*
   Author:     parsifal
   Style name: Insomnia.gr - Unread topics' titles not bold
   Version:    0.1
   Date:       20101130
*/

@namespace url(http://www.w3.org/1999/xhtml);

@-moz-document domain("insomnia.gr") {
   a[id*="tid-link-"] { font-weight: normal !important; }
}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...