Προς το περιεχόμενο

Εντολή στο τερματικό για προηγούμενες εργασίες


bosei

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποια εντολή που μπορώ να δώσω στο τερματικό που να βγάζει τι εργασίες έχουν γίνει στο PC και τον χρόνο που έγιναν?

 

Ευχαριστώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ps ειναι η εντολη για να βγαλει της τρεχουσες διεργασιες. αν πατησεις πχ ps -a θα βγαλει αυτες που εχουν δημιουργηθει απο την κονσολα http://www.computerh...om/unix/ups.htm .Επισης θα σου βγαλει τις στειλες για καθε διεργασια

PID TTY TIME CMD οπου

PID -- μοναδικη ταυτοτητα διεργασιας

TTY --κονσολα που δημιουργησε την διεργασια

TIME -- συνολικος χρονος εκτελεσης

CMD -- εντολη που εκτελεστηκε

 

ευχομαι να βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη απ' ό,τι είδα δείχενι τι εργασία έγινε τελευταία στο τερματικό...θέλω κάτι παρόμοιο δηλαδή να δείχνει τι έργασίες έχουν γίνει γενικά στο PC (π.χ. άνοιξε το internet ή προβλήθηκε η τάδε φωτογραφία).

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο centralized. Θα πρέπει να ψάχνεις τα log files της κάθε εφαρμογής ή daemon για τον οποίο θέλεις να μάθεις τι έκανε. Αλλά και πάλι τόσο αναλυτικά logs πολύ δύσκολα θα καταφέρεις να τα διαβάσεις.

Π.χ. αν θέλεις να δεις τι HTTP requests έκανε το σύστημα θα πρέπει να φροντίσεις να κάνεις ένα τέτοιο setup που θα σου δίνει τέτοια logs όπως να στήσεις έναν proxy στο σύστημα και να φροντίσεις να κάνεις route όλο το HTTP/FTP traffic από εκεί (localhost). Είναι λίγο ποντιακό αλλά είναι ο ευκολότερος τρόπος που μπορώ να σκεφτώ στα γρήγορα για τέτοιου είδους καταγραφή. Μετά θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το logging του proxy σε τέτοιο επίπεδο που να σου εμφανίζει ακριβώς όση λεπτομέρεια χρειάζεσαι. Τέλος και δυσκολότερο είναι να πάρεις όλη αυτή τη πληροφορία και να αρχίσεις να κοιτάς ένα ένα τα requests μέχρι να βρείς αυτό που ψάχνεις. Εναλλακτικά υπάρχουν προγράμματα που σου φιλτράρουν γνωστά format log αρχείων και σου παρουσιάζουν τα αποτελέσματα με χρώματα για πιο εύκολη αναζήτηση αλλά και πάλι θα πρέπει μόνος σου να ψάξεις όλες τις εγγραφές.

Αυτά όσον αφορά το web traffic. Όσον αφορά πρόσβαση σε τοπικά αρχεία ψάχνεις για το last access time το οποίο μπορείς να πάρεις για όλα τα αρχεία που έχει πρόσβαση ο user σου με την εντολή stat

>stat filename | grep Access

Αν δεν γίνομαι αδιάκριτος (και για να έχω τη συνείδησή μου καθαρή) για ποιό λόγο θέλεις τόσο λεπτομερή ανάλυση του τι έκανε το σύστημά σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να checkarw αν ο bro μου ψάχνει τα ubuntu μου γιατί τον έχω πετύχει να το κάνει.

 

Αλλά επειδή δεν κάνω lock screen τα ubuntu μου γιατί αν κάνω σταματάει το seeding (δεν ξέρω γιατί) θέλω να ξέρω αν κάνει κατευθείαν restart για να κάνει boot στα windows ή αν κάθεται να κοιτάει το ιστορικό μου φωτογραφίες και τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις λεγοντας "προσβαση"?

Θα εχει το δικο του /home, τα δικα του αρχεια και ρυθμισεις για τις εφαρμογες του και τα αντιστοιχα δικα σου δεν θα ειναι προσβασιμα απο αυτον.

Επισης δεν θα μπορει να τρεξει κατι με sudo ωστε να ανησυχεις μην χαλασει κατι που θα ειναι system-wide.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρει να χρησιμοποιεί windows δεν θα κάνω το λάθος να του δώσω πρόσβαση στα ubuntu.
Εννοώ δεν θέλω να έχει καμία σχέση με τα Ubuntu και νομίζω ούτε αυτός θέλει...

 

τελικά πώς "χρησιμοποιεί" τον υπολογιστή

ώς "φυσικό αντικείμενο του πόθου του" ; :mrgreen:

 

sorry για την πλάκα, αλλά δεν το διευκρινίζεις :confused:

 

του NullScan οι λύσεις είναι για προχωρημένους χρήστες

ο jim_p πρότεινε την πιό απλή και σίγουρη

 

βάλε στον υπολογιστή, κάτι που θα τον "ενοχλήσει" πολύ

οπότε θα στο "πεί" μόνος του οτι ψάχνει !

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

του NullScan οι λύσεις είναι για προχωρημένους χρήστες

Για την ακρίβεια, στο συγκεκριμένο πρόβλημα όσα έγραψα δέν είναι προχωρημένη λύση, είναι λάθος λύση.

Άν ο αδερφός του πρέπει να έχει access στο PC και πρέπει να το κάνει με Linux τότε η σωστή λύση είναι ο δικός του account.

Την καλησπέρα μου σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν ...

 

1. για το Internet βάζεις έναν keylogger στον firefox και είσαι ΟΚ. Του παίρνεις τα password και μετά του λες να μην παίζει με το linux

 

2. φτιάχνεις έναν δαίμονα που βαράει print screens κάθε ένα χρονικό διάστημα .

 

3. Φτιάχνεις ένα honey pot. Δηλαδή βάζεις στο desktop έναν φάκελο και τον ονομάζεις Προσωπικές φωτογραφίες . Η Μαιρούλα μου . Κάτι τέτοιο . Και κάνεις μόνο monitor αυτό τον φάκελο.

 

Όλα αυτά είναι πολύ έυκολα να τα κάνεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρά είναι pro όλα αυτά...εγώ απλά ζήτησα αν υπάρχει κάποια εντολή στο τερματικό...το πολύ πολύ τέλος πάντων θα κάνω ένα lock screen και απλά θα ξεχάσω το seed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...