Προς το περιεχόμενο

Επιλογή διανομής Linux


xlapatsas4000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τόσα χρόνια με xp,win vista και win 7 ε σαν να θέλω μία μικροαλλαγή,Θα ήθελα να μου προτείνεται την ποιο κατάλληλη διανομ΄λη για εμένα,έχω δουλέψει σε virtual machine τα ubuntu και τα βρηκα καπως γελοια δεν με δυσκολεψαν οπως άκουγα,'επειτα άκουσα για debian ότι είναι δύσκολα αλλά πολύ καλλά,Άστε που τρελάθηκα με το γραφικό περιβάλλον αυτού του Βίντεο αν και είναι σίγουρα πειραγμένα,Θα ήθελα να με βάλεται στα ποιο βαρυά διανομή,μαθαίνω εύκολα αλλά θα τα έχω με DUAL BOOT Μαζί με Windows xp,7 και τα linux αν και θα με βολευε αν βρίσκαμε κάτι σε live cd,διάβασα πολλά θέματα απο εδώ και πήρα μία γεύση.Τι όφελος όμως θα έχω με τα linux ???Σύστημα υπογραφής.....(64 βιτ να είναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δούλεψα το ubuntu αρκετά, για το Debian τι λες θα κανω τιποτα εαν το βαλω και μηπως γνωριζεις εαν μπορω να κανω το γραφικο του περιβαλλον οπως το βιντεακι πανω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δούλεψα το ubuntu αρκετά, για το Debian τι λες θα κανω τιποτα εαν το βαλω και μηπως γνωριζεις εαν μπορω να κανω το γραφικο του περιβαλλον οπως το βιντεακι πανω ?

 

 

Ότι διανομή και να βάλεις μπορείς να κάνεις τα ίδια ακριβώς, δεν αλλάζει τίποτε στην εμφάνιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες οπωσδηποτε να πεσεις στα βαθια, arch ή debian testing, απο οσο εχω διαβασει. Αλλα ειναι καλο να εχεις βοηθεια κατα την εγκατασταση τους.

Τωρα, το λογικο ειναι να πας σε ubuntu, linux mint, open suse, τετοια πραγματα και μετα βλεποντας και κανοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο αυτοματοποιημένα πράγματα πηγαίνεις σε ubuntu, mint(mint σκέτο, όχι lmde), fedora, mandriva, opensuse. Υπάρχουν σε αυτά διαφορές που αφορούν το default γραφικό περιβάλλον (gnome και kde μόνο η opensuse και η mandriva), και τον package manager (apt κτλ).

Απο τις δύσκολες διανομές με την έννοια του μη πολύ αυτοματοποιημένου λειτουργικού είναι η debian testing (μη σε μπερδεύει το testing είναι σταθερή), arch και slackware νομίζω, αν θυμάμαι καλά. Για άλλες δε ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξυ ο τιτλος ειναι "Επιλογή Διανομής Ubuntu"...

 

:blink:

 

 

Anyway... Αν θες σιγα σιγανα μπαινεις στο κλιμα,περνα στα πιο ευκολα debian και arch(KISS rulez :P ) και αφου καταλαβεις τι παιζει προχωρα στα πιο μη αυτοματοποιημενα οπως slackware.

 

Βεβαια κρινοντας απο τα λεγομενα σου ,μαλλον το ubuntu δεν σου εχει μαθει τιποτα(λογικο) οποτε consider yourself οτι με οποιαδηποτε αλλη σοβαρη διανομη θα ειναι σαν να ξεκινας απτο μηδεν.

 

:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο πρόβλημα που είχα εγώ είναι η κάρτα ήχου μου. Δεν μπορούσε να βρει Drivers και αν έβρισκε, δεν μπορούσα να έχω έξοδο από το SPDIF out.

Ununtu 9. κάτι είχα βάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είμαι της γνώμης πως πρέπει πρώτα να κάτσεις αρκετό καιρό με ubuntu, να κάνεις μερικά λάθη, να ζοριστείς με το θέμα linux και να μάθεις πως δουλεύει καλά, και μετά αν βαρεθείς και νομίζεις πως δεν σου προσφέρει τίποτα παραπάνω, πηγαίνεις σε slackware και παιδεύεσαι εκεί, αν όπως λες σου αρέσουν τα δύσκολα. Αλλά να πας αμέσως σε slackware δεν θα πετύχει κατα πάσα πιθανότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...