Προς το περιεχόμενο

Νέο blog για το GNU/Linux


tipnux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ gtrotza. Δεν παρεξηγώ το ύφος σου γιατί λες κάτι πολύ λογικό. Απλά το τονίζω γιατί, πολλοί μπορεί να μην γνωρίζουν την διαφορά ανοικτού κώδικα / και δωρεάν λογισμικού και φροντίζω να τα διαχωρίζω. Στο μέλλον θα φροντίσω να γράψω ένα ποστ για τις δυο αυτές κατηγορίες για να γίνουν πιο κατανοητές.

Ευχαριστώ και πάλι για την συμβουλή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ευχαριστώ πολύ gtrotza. Δεν παρεξηγώ το ύφος σου γιατί λες κάτι πολύ λογικό. Απλά το τονίζω γιατί, πολλοί μπορεί να μην γνωρίζουν την διαφορά ανοικτού κώδικα / και δωρεάν λογισμικού και φροντίζω να τα διαχωρίζω. Στο μέλλον θα φροντίσω να γράψω ένα ποστ για τις δυο αυτές κατηγορίες για να γίνουν πιο κατανοητές.

Ευχαριστώ και πάλι για την συμβουλή σου.

 

καλή ιδέα ένα μικρό κείμενο, ίσως και σε παραπομπές άλλων πηγών

 

προτιμώ το, συμβολή

το άλλο με κάνει παππού ! :mrgreen:

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blog Update: http://tipnux.blogspot.com

 

* Μετά από ζήτηση, προστέθηκε μενού με τις πιο δημοφιλής κατηγορίες για πιο εύκολη πρόσβαση.

* Νέες κατηγορίες Gadgets και Games όπου θα παρουσιάζονται συσκευές με ανοικτό λογισμικό και παιχνίδια που μπορούν να τρέξουν στις διανομές GNU/Linux

 

Παρακαλώ πείτε την γνώμη σας

 

Ευχαριστώ

μπράβο πολυ καλο ... ηδη εγω το εχω συμβουλευτει αρκετες φορες (απο εκει ειδα το vlc το καινουριο, το vlc movie creator κα...)

 

καλο θα ηταν να έβαζες ενα αλλο θεμα πιο ανοιχτο στο ματι .. ε τι λες?

 

εγω σε προσθεσα στα αγαπημενα μου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ALdaperan δουλεύω ένα καινούριο template στο Gimp με πιο ξεκούραστα χρώματα. Μόλις το ετοιμάσω θα το ανεβάσω. Χαίρομαι που σου χρησιμεύουν τα θέματα μου και πάλι ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ALdaperan δουλεύω ένα καινούριο template στο Gimp με πιο ξεκούραστα χρώματα. Μόλις το ετοιμάσω θα το ανεβάσω. Χαίρομαι που σου χρησιμεύουν τα θέματα μου και πάλι ευχαριστώ

μια ερώτηση : το vlmc το χεις δοκιμάσει εσυ?

 

εγω το έβαλα και παω να φτιαξω ενα βιντεακι αλλα μου κρασαρει και κλεινει :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ALdaperan το έχω δοκιμάσει. Όπως αναφέρω και στο blog, βρίσκεται ακόμα σε εξέλιξη με αρκετά bug και δεν είναι σταθερό. Αν θέλεις να επεξεργαστείς βίντεο, προτίμησε τα Pitivi και Openshot που είναι σταθερά.

Αν σου βγάζει κάποιο σφάλμα γράψε το εδώ μήπως βρούμε κάποια λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο blog. Μπήκε στα bookmark και θα το επισκέπτομαι. Μ'αρέσει και μένα που είναι λιτό και έχει και κατηγορίες. Καλή επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ALdaperan το έχω δοκιμάσει. Όπως αναφέρω και στο blog, βρίσκεται ακόμα σε εξέλιξη με αρκετά bug και δεν είναι σταθερό. Αν θέλεις να επεξεργαστείς βίντεο, προτίμησε τα Pitivi και Openshot που είναι σταθερά.

Αν σου βγάζει κάποιο σφάλμα γράψε το εδώ μήπως βρούμε κάποια λύση.

ναι όμως αυτα που αναφέρεις δεν έχουν εφφε αν δε κανω λάθος...και επίσης ποτέ δε κατάφερα με αυτα να ανεβάσω video στον συσωλην(youtube) που να ειναι hd . Παντα χάνω σε ποιότητα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Openshot έχει αρκετά εφέ και μπορείς να προσθέσεις/τροποποιήσεις και άλλα. Τα εφέ του είναι αρχεία με κατάληξη .XML

Σε αυτό το thread έχει περισσότερες πληροφορίες http://openshotusers.com/forum/viewtopic.php?f=25&t=16

 

Πάντως το Openshot μπορεί να εξάγει HD video για το Youtube, αρκεί το βίντεο που επεξεργάζεσαι να έχει την ανάλογη ποιότητα.

Εγώ τα βίντεο tutorial που ανεβάζω με το Openshot τα επεξεργάζομαι και τα εξάγω σε 720p HD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Openshot έχει αρκετά εφέ και μπορείς να προσθέσεις/τροποποιήσεις και άλλα. Τα εφέ του είναι αρχεία με κατάληξη .XML

Σε αυτό το thread έχει περισσότερες πληροφορίες http://openshotusers.com/forum/viewtopic.php?f=25&t=16

 

Πάντως το Openshot μπορεί να εξάγει HD video για το Youtube, αρκεί το βίντεο που επεξεργάζεσαι να έχει την ανάλογη ποιότητα.

Εγώ τα βίντεο tutorial που ανεβάζω με το Openshot τα επεξεργάζομαι και τα εξάγω σε 720p HD

ωραιος ... ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Blog Update: http://tipnux.blogspot.com

 

* Μετά από ζήτηση, δημιουργήθηκε καινούριο, πιο ξεκούραστο template. To template δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη και έχει κάποια προβληματάκια, όπως οι ημερομηνίες των post. Στις επόμενες ημέρες θα λειτουργεί 100%

 

Παρακαλώ πείτε την γνώμη σας

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ πείτε την γνώμη σας

 

Ευχαριστώ

 

θα δοκίμαζα λίγο μάυρο μέσα στο μπλέ-γαλάζιο, όπου το χρησιμοποιείτε πχ στα buttons

 

αλλιώς όλα καλά tipnux

 

καλή συνέχεια

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνεις να βάλω μαύρο μέσα στο μενού; Σαν gradient? Δεν το πολυκατάλαβα γι αυτό ρωτάω.

 

 

να γίνει λιγο πιό "της αεροπορίας" το μπλέ γαλάζιο" στα buttons και όπου αλλού το χρησιμοποιείς ως χρώμα

τόσο όσο να σπάσει ο "τσαμπουκάς" του,

και αυτό γίνεται αν μέσα σ' ένα χρώμα "στάξεις" λίγο μαύρο

 

αυτά όμως είναι και προσωπικές προτιμήσεις

 

επίσης μπορεί να προτιμάς να κάνει "μπάμ" με το πρώτο

 

μη δίνεις πολύ σημασία

μαζεύω πόστ :mrgreen:

τώρα πρόσεξα ότι τα buttons είναι δίχρωμα

μπορεί και να μην τα λέω καλά

αν είναι τα "γαλάζια" ίδια και στα γράμματα

και γίνουν λίγο σκούρα, μετά δεν θα φαίνονται μέσα στο μαύρο

απλά μου φάνηκε κάπως και γι αυτό το έγραψα

 

τελικά όσο το κοιτάω, μ' αρέσει !

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...