Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας κι αναφερεις για Gothic 3, πάνω από 4ωρες δε μπορεσα να το παιξω! Μη με ρωτας γιατι..Με κουρασε!

 

P.S. Σα χαντακωμενο το βλέπω το witcher 2..To εχουν θαψει λιγο από awards

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνο σε πολλά διαφωνώ σε λιγότερα σημασία έχει ότι το game είναι από τα καλύτερα rpg που έχουν βγει τα τελευταία χρονια, και κάποιος είπε ότι τα quest είναι βαρετά...αντίθετος, χτες κυνηγούσα έναν ακέφαλο καβαλάρη...και καθώς το κυνηγούσα έρχεται ένας dude μου δίνει ένα όπλο και μου λέει να του το φυλάξω, μετά από 1 λεπτό σκάει ένας άλλος και μου λέει άμα είδα κανέναν...φυσικά το ακολούθησα και παρακολούθησα να τον σκοτώνει γιατί του είχε κλέψει το όπλο,όλα αυτά στο πουθενά...βαρετά quest δεν το λες...imho always.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε δεν διαφωνεί κανείς οτι το παιχνίδι είναι πολυ καλό.

 

Τα παιδιά λένε οτι είναι λίγο βαρετό όσο αφορά τα βασικά quests. Και δεν έχουν άδικο, το κυρίως ήταν πάρα πολυ φτωχό, εώς βαρετό θα έλεγα. Επίσης είπαν κάτι για το οτι δεν σου μένουν ονόματα και ιστορίες. Εγω στο τελευταίο δεν συμφωνώ, άμα κάτεις και διαβάσεις βιβλία που βρίσκεις, φτιάχνεις μία ωραία εικόνα στο μυαλό σου για τον κόσμο στον οποίο παίζεις και σου μένουν αρκετά...

 

Τέσπα, μακάρι να γίνει αυτό που είπε ένας παραπάνω, οτι θα φτιάξουν το Morrowind με τα γραφικά του Skyrim. Θα το λιώσω.. Πάλι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ειναι να μην βαζουμε ολα τα rpg στο ιδιο τσουβαλι και να τα συγκρινουμε γιατι ειναι λαθος. Η σειρα elder scrolls παιζει σε συγκεκριμενη κατηγορια, και ειναι αδικο να το συγκρινουμε με τα παλαια old school rpg. Τα τελευταια es ειναι open world action προσανατολισμενα παιχνιδια με rpg στοιχεια με την στρατηγικη να ειναι δευτερευουσας σημασιας.

Ενα καθαροαιμο rpg οπως τα ξερω εγω, πρεπει να σε βαζει να σκεφτεσαι και να προσεγγιζεις μαχες και καταστασεις με στρατηγικη. (Μακαρι να εβγαιναν ακομη τετοια παιχνιδια)

 

Το skyrim για αυτο που πρεσβευει ειναι οτι καλυτερο εχει βγει ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις δεν ειπε οτι το Skyrim δεν ειναι εξαιρετικο παιχνιδι. Σαν RPG τετοιας κλασης ομως μου ειναι πολυ δυσκολο να "κολλησω" μαζι του γιατι πολυ απλα δεν με ενδιαφερει να δω "whats next" λογο ιστοριας. Το να γραψει καποιος ορισμενες καλες και χαρακτηριστικες ιστοριες θαρω οτι δεν ειναι και -τοσο- δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρό σκεφτόμουν παντως για remake/mod του Baldur's Gate με ιδιο στυλ γραφικών, αλλα πολυ υψηλοτερης ανάλυσης. Δηλαδή στατικά φοντα οπως και τοτε αλλα πολύ υψηλότερης ποιότητας(720p πχ) κτλ. Ονειρευομαι βεβαια αλλα τι να κανεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 140 ώρες παιχνιδιου και σχεδόν όλες τις αποστολές τελειωμένες (πλην δυο που λόγω bug δεν προχωράνε) κι εγώ είμαι της άποψης ότι πολυ καλό παιχνίδι αλλά... όχι RPG.

Δυστυχώς σχεδόν καμία από τις αποστολές δεν είχε δυνατότητα να κάνεις κάτι διαφορετικό πλην μιας-δυο όπου είχες την δυνατότητα να αφήσεις κάποιον να ζήσει ή όχι. Δεν εννοώ βέβαια ότι είναι οσιαστική διαφορά stealth ή μαγεία ή H2H combat.

Οι αποστολές, ευτυχώς ή δυστυχώς, είναι πρακτικά αυτόνομες οπότε η πραγματοποίηση μίας δεν επηρεάζει τις υπόλοιπες, εκτός αν είναι στην ίδια σειρά. Δεν είναι δυνατό να είμαι thane από την μία και να μην είχε καμία διαφορά στις αντιδράσεις του κόσμου. Ή αμέσως μετά να κλέβω και να σκοτώνω μέσα στην πόλη με καμία ουσιαστική επίπτωση πλην οικονομικού πρόστιμου.

Τα dungeons έχουν ουσιαστικά γραμμική δράση, φτάνεις σε μια πόρτα, ανοίγεις την πόρτα κτλ. φτάνεις στο τελικό δωμάτιο, σκοτώνεις το boss, ανοίγεις την κλειδωμένη πόρτα και ξαναγυρίζεις στην αρχή. Σε λίγα σημεία πρέπει πραγματικά να σκεφτείς τι πρέπει να κάνεις, συνήθως όταν συναντάς για πρώτη φορά κάποιο γρίφο. Πάρα πολύ μου άρεσαν τα dungeons που έπρεπε να έχεις διαβάσει κάποιο βιβλίο για πάρεις μια ίδεα του τι πρέπει να κάνεις, αν και αυτό ήταν σπάνιο και κατά κανόνα το βιβλίο ήταν στο ίδιο δωμάτιο με τον γρίφο.

Από πλευράς μάχης, τα πράγματα είναι ζόρικα μέχρι το 25lvl όπου το blacksmithing και το echanding δεν είναι τερματισμένα, οπότε περνάνε και μαγικά και H2H damage. Μετά κανένας μάγος δεν κάνει ζημιά (90% resist cold 80% resist fire lightning) και χρειάζονται 4-5 άτομα μαζί για να αρχίζουν να ρίχνουν το ΗΡ.

Πάντως πολλά πράγματα έχουν πλάκα και σε γενικές γραμμές ο κόσμος είναι αληθοφανής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dragon age origins old school μας δουλεύετε; Πρόπερσι βγήκε και είναι Action RPG.

To BG2 είναι πολύ μικρότερο του Skyrim και γραμμικό. Τα Fallout 1-2 τα ίδια.

 

Να έλεγε κάποιος το Ultima 7 (ενωμένο με τις δύο εκδόσεις του) να συμφωνήσω μερικώς.

 

Χαχαχα τι διαβαζω πια!!!! Ρε μαν παιξε εκει τον εξομοιωτη περπατηματος αλλα μην μου το βαφτιζεις πιο rpg απο το Origins γιατι δακρυζω!!!!Για BG και Fallout 1-2 δε θα πω τπτ γιατι προφανως εισαι σε αγνοια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ αχ αχ πανε οι εποχες RPG !!! Τωρα βλεπουμε παιχνιδακια τυπου Mass effect , Elder Scrolls , Gothic , Witcher!

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

 

Κοντα ειμαστε σε αυτό το συμπερασμα..Μπορειτε!! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι oldschool και τι newschool και τι εποχές RPG Dungeon Master (1987) από τότε αρχίσανε τα action rpg και πολύ καλά κάνανε εν τάξη δεν λέω και τα κλασικά AD&D πολύ καλά και το phantasie έπαιξα και τα dragonslance και δεν συμμαζεύεται,θέμα γούστου είναι όλα,σε άλλους αρέσουν αυτά σε άλλους κάποια άλλα,αντικειμενικά κριτήρια δεν υπάρχουν στο γούστο.

 

P.S. το Planescape: Torment είναι text adventure στην καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλη μια φορά έκανα μ@λ@κί@ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Έκανα format και ξέχασα να κάνω backup τα save του Skyrim !

Έχω ξενερώσει εντελώς !!!!! Τζάμπα τόσες ώρες......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...