Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι μαλώνετε ρε guys άμα το παιδί έτρεχε από εδώ και από εκεί με fast travel κτλ λογικό να του φανεί μικρό. Εγώ προσωπικά έχω γύρο στις 70 ώρες και μονο στο "whiterun" και στο "Riften" έχω πάει. Υπάρχουν quest παντού, μέχρι και στο πουθενά έχω βρει quest. Ανάλογος πως παίζει κανεις, χτες μου πείρε 1 ώρα για να διακοσμήσω το σπίτι στο "Riften" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτήσω κάτι, σοβαρά τώρα; Διαβάσεις πρίν απαντήσεις;;;; Καλό θα ήταν απο εδώ και πέρα να το κάνεις. Λοιπόν κάτσε να σου υπενθυμίσω γιατι μπορεί να μην φταίς εσύ αλλα η αδύναμη μνήμη σου.

<<<<<<<<<Παιδιά δεν σας φάνηκε μικρό (για elder of scroll);;;;>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Πρίν απο το Oblivion είχες ξαναπαίξει κάποιο απο την σειρά;;;; Μάλλον όχι αλλιώς θα καταλάβαινες τι έλεγα. Το skyrim είναι και πιο μικρό και πιο εύκολο απο τα παλαιότερα. Πάρε για παράδειγμα το Morrowind που για να βγάλεις μία αποστολή έπρεπε να έχεις διαβάσει χίλια δυο πράγματα και να ψάχνεις τον μισό χάρτη (χωρίς ΒΕΛΑΚΙΑ και μ@λακίες). Λοιπόν τώρα τράβα και κοιμήσου, εξυπνάκια...

 

 

 

Εγω δεν τρολάρω, τρολλοκάρω. Πάρε και μία αντίστοιχη πηγή για να μαθαίνεις. (Trolloc)

 

 

Γέλασα πραγματικά με το "αν έχεις παίξει το Oblivion ή το Morrowind", δεν μπορείς φυσικά να ξέρεις πόσες

ώρες έχω ξοδέψει σε αυτά τα παιχνίδια αλλά και πάλι μου φάνηκε τρομερά αστείο.

 

Από 'κει και πέρα, κακώς συνεχίζω και απαντάω καθώς η ασχετοσύνη σου στα παιχνίδια κάνει μπαμ από μακρυά,

θα μπορούσε αρκετά αρνητικά να βρει κάποιος στο Skyrim, το γεγονός ότι επέλεξες να το χαρακτηρίσεις μικρό σε διάρκεια

δείχνει το τι μυαλό κουβαλάς.

 

Το παιχνίδι δεν έχει καν μήνα που βγήκε.

Έχει άκομα που έχουν καεί από την πρώτη στιγμή παίζοντας 12 ώρες την μέρα, έχει

άτομα που έχοπυν συμπληρώσει 280 ώρες παιχνιδιού και ακόμα ανακαλύπτουν νέες περιοχές

και νέα quests. Το παιχνίδι, υπό φυσιολογικές συνθήκες, έχει υλικό για να παίζεις ΧΡΟΝΙΑ.

 

Αν εσύ έκανες το main quest και πήγαινες παντού με fast travel, λογικό να το βρήκες μικρό.

Αν έκανες τα πάντα όπως λες, τότε συγχαρητήρια, είσαι ο πρώτος στον πλανήτη που το κατάφερε

αν και δυσκολεύομαι να το πιστέψω γιατί δεν βγαίνουν οι ώρες.

Όταν μια πόλη έχει αρκετά quests για να περάσει ακόμα και ένας hardcore παίκτης μια βδομάδα,

το πως εσύ γύρισες με το πόδι όλο τον χάρτη με τις εκατοντάδες περιοχές, σπηλιές, dungeons κτλ.

είναι κατόρθωμα.

 

Όχι λοιπόν, δεν βρίσκω μικρό το Skyrim ούτε για ES παιχνίδι.

Όταν ένα game μου προσφέρει 100άδες ώρες παιχνιδιού και ουσιαστικά ατέλειωτα quests,

το τελευταίο πράγμα που θα το χαρακτηρίσω είναι μικρό σε διάρκεια.

 

Το γεγονός ότι το έκανες δείχνει τι άνιωθος gamer είσαι, σε όποιον σοβαρό πεις ότι

"τερμάτισα το Skyrim και δεν έχω τι άλλο να κάνω, έκανα όλα τα quests και περιμένω να βγει κανά expansion

για να παίξω" θα βάλει τα γέλια.

 

Έχει άτομα που πήγανε στην τρίτη πόλη μετά από 70 και 80 ώρες παιχνιδιού, αλλά εσύ τα έκανες όλα,

έγινες Archmage στο Mage Academy, έγινες Guild Master στο Thieves Guild, το ίδιο στους Companions, το ίδιο

στο Dark Brotherhood, έκανες το main quest, βρήκες όλους τουw high priests, ανακάλυψες όλα τα shouts και τα ξεκλείδωσες,

έκανες όλα τα Daedric quests, όλα τα sidequests, όλα τα "go fetch" quests και γύρισες με το πόδι όλον τον χάρτη και ανακάλυψες κάθε μύλο, κάθε fort, κάθε σπηλιά...πότε σκατά πρόλαβες δεν ξέρω, ξαναλέω, είσαι ο πρώτος στον πλανήτη.

 

Να πας να παραπονεθείς στην Bethesda, πες "παιχνίδι είναι αυτό που βγάλατε ρε, τα λεφτά μου πίσω, το τέλειωσα σε μια βδομάδα να πούμε!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γέλασα πραγματικά με το "αν έχεις παίξει το Oblivion ή το Morrowind", δεν μπορείς φυσικά να ξέρεις πόσες

ώρες έχω ξοδέψει σε αυτά τα παιχνίδια αλλά και πάλι μου φάνηκε τρομερά αστείο.

 

Από 'κει και πέρα, κακώς συνεχίζω και απαντάω καθώς η ασχετοσύνη σου στα παιχνίδια κάνει μπαμ από μακρυά,

θα μπορούσε αρκετά αρνητικά να βρει κάποιος στο Skyrim, το γεγονός ότι επέλεξες να το χαρακτηρίσεις μικρό σε διάρκεια

δείχνει το τι μυαλό κουβαλάς.

 

Το παιχνίδι δεν έχει καν μήνα που βγήκε.

Έχει άκομα που έχουν καεί από την πρώτη στιγμή παίζοντας 12 ώρες την μέρα, έχει

άτομα που έχοπυν συμπληρώσει 280 ώρες παιχνιδιού και ακόμα ανακαλύπτουν νέες περιοχές

και νέα quests. Το παιχνίδι, υπό φυσιολογικές συνθήκες, έχει υλικό για να παίζεις ΧΡΟΝΙΑ.

 

Αν εσύ έκανες το main quest και πήγαινες παντού με fast travel, λογικό να το βρήκες μικρό.

Αν έκανες τα πάντα όπως λες, τότε συγχαρητήρια, είσαι ο πρώτος στον πλανήτη που το κατάφερε

αν και δυσκολεύομαι να το πιστέψω γιατί δεν βγαίνουν οι ώρες.

Όταν μια πόλη έχει αρκετά quests για να περάσει ακόμα και ένας hardcore παίκτης μια βδομάδα,

το πως εσύ γύρισες με το πόδι όλο τον χάρτη με τις εκατοντάδες περιοχές, σπηλιές, dungeons κτλ.

είναι κατόρθωμα.

 

Όχι λοιπόν, δεν βρίσκω μικρό το Skyrim ούτε για ES παιχνίδι.

Όταν ένα game μου προσφέρει 100άδες ώρες παιχνιδιού και ουσιαστικά ατέλειωτα quests,

το τελευταίο πράγμα που θα το χαρακτηρίσω είναι μικρό σε διάρκεια.

 

Το γεγονός ότι το έκανες δείχνει τι άνιωθος gamer είσαι, σε όποιον σοβαρό πεις ότι

"τερμάτισα το Skyrim και δεν έχω τι άλλο να κάνω, έκανα όλα τα quests και περιμένω να βγει κανά expansion

για να παίξω" θα βάλει τα γέλια.

 

Έχει άτομα που πήγανε στην τρίτη πόλη μετά από 70 και 80 ώρες παιχνιδιού, αλλά εσύ τα έκανες όλα,

έγινες Archmage στο Mage Academy, έγινες Guild Master στο Thieves Guild, το ίδιο στους Companions, το ίδιο

στο Dark Brotherhood, έκανες το main quest, βρήκες όλους τουw high priests, ανακάλυψες όλα τα shouts και τα ξεκλείδωσες,

έκανες όλα τα Daedric quests, όλα τα sidequests, όλα τα "go fetch" quests και γύρισες με το πόδι όλον τον χάρτη και ανακάλυψες κάθε μύλο, κάθε fort, κάθε σπηλιά...πότε σκατά πρόλαβες δεν ξέρω, ξαναλέω, είσαι ο πρώτος στον πλανήτη.

 

Να πας να παραπονεθείς στην Bethesda, πες "παιχνίδι είναι αυτό που βγάλατε ρε, τα λεφτά μου πίσω, το τέλειωσα σε μια βδομάδα να πούμε!"

 

Υπαλληλος στην Bethesda εισαι αδερφε?

Δεν εξηγειται αλλιως αυτο το wall of text υπερασπιζομενος απλα ενα παιχνιδι

Την γνωμη του ειπε ο αλλος και καλα εκανε και την ειπε,τι ζορια τραβατε μερικοι δεν μπορω να τα καταλαβω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καμιά "μηχανή" που παράγει quests;

 

Το skyrim έχει ατελείωτα quests σύμφωνα με την bethesda

Η φοβερή και τρομερή engine του παιχνιδιού δημιουργεί τυχαία νέα quests, στέλνοντάς σας σε περιοχές που δεν έχετε εξερευνήσει ακόμα. Ο σκοπός δεν είναι τόσο το να έχετε

συνέχεια πράγματα να κάνετε, όσο το να ανακαλύψετε τα μυστικά του κόσμου του παιχνιδιού κάνοντας

αποστολές.

 

Πηγή: game20.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φοβερή και τρομερή engine του παιχνιδιού δημιουργεί τυχαία νέα quests, στέλνοντάς σας σε περιοχές που δεν έχετε εξερευνήσει ακόμα. Ο σκοπός δεν είναι τόσο το να έχετε

συνέχεια πράγματα να κάνετε, όσο το να ανακαλύψετε τα μυστικά του κόσμου του παιχνιδιού κάνοντας

αποστολές.

 

Μια διόρθωση. Μου έχει τύχει αρκετές φορές να πάρω radiant quest για μπουντρούμι που όχι μόνο έχω ανακαλύψει (βάλει στο χαρτι) αλλά έχω ήδη καθαρίσει (με ένδειξη cleared), και μάλιστα πάλι σε radiant quest. Το σύστημα απλά τραβά μπουντρούμια από ένα σακούλι και σου λέει "τρέχα εκεί". Μα πήγα! "Να ξαναπάς!!"

 

Πιο ενδιαφέρουσες είναι οι μικρές τυχαίες encounters στο δρόμο, που πάλι γίνονται σε λίγο πολύ συγκεκριμένα σημεία. Έχω μαρκάρει μερικά και περνάω συχνά πυκνά. Αγαπημένη μου η μουρλή που θέλει να της ρίξω με το Wabbajack :shock: :-( :fear: :confused: και ο τύπος δίπλα του που βρήκε ένα ραβδί και την είδε Μέρλιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καμιά "μηχανή" που παράγει quests;

 

Όπως λένε πιο πάνω οι {TDi}Dj2k...infc, aekoupoli και Tobajara, αυτό φαίνεται ιδιαίτερα στα μεγάλα guilds, όταν τερματίσεις το main questline τους μπορείς να παίρνεις quests απο τα άλλα μέλη του guild, τα οποία συνήθως είναι του στυλ "Πήγαινε στην Χ σπηλιά και σκότωσε Ψ τέρατα" (απ'όσο έχω δεί μέχρι τώρα στους Companions τουλάχιστον).

 

Απ'οσα έχω ακόυσει γενικά, έχω επίσης την υποψία οτι ορισμένα απο τα quest που παίρνεις απο couriers και άλλους τυχαίους στις πόλεις δημιουργούνται τυχαία, αν και για το συγκεκριμένο δεν βρήκα κάποιο σχετικό άρθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γέλασα πραγματικά με το "αν έχεις παίξει το Oblivion ή το Morrowind", δεν μπορείς φυσικά να ξέρεις πόσες

...................ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ κτλ.....................

Να πας να παραπονεθείς στην Bethesda, πες "παιχνίδι είναι αυτό που βγάλατε ρε, τα λεφτά μου πίσω, το τέλειωσα σε μια βδομάδα να πούμε!"

 

Λοιπόν καλό θα ήταν όταν μεταφέρεις τα λογια μου, να τα μεταφέρεις απ'ακριβώς. Πότε είπα οτι τερμάτησα το Skyrim;;;; Πότε είπα οτι έκανα όλα τα quests;;;;; Εγω είπα οτι έκανα όλα τα quest που περιλαμβάνουν ομάδες (black brotherhood, thieves κτλ), καθώς και τις αποστολές απο 4 μεγάλες πόλεις και το main story. Επίσης ΟΧΙ δεν πήγαινα με fast travel αλλα με άλογο και γιαυτό όπως είπα έχω ανακαλήψει πάρα πολλα κάστρα, dungeons, κτλ. Τέλος ανέφερα οτι θα το ξαναπιάσω το Skyrim μετά απο λίγο γιατι τώρα οι περισσότερες αποστολές μου θυμίζουν άλλες παραλλαγμένες.

 

Τώρα άμα βρίσκεις την άποψη μου υπερβολική, πάρε τα κόμπλεξ σου και τράβα και "ξυρίσου".

 

Υ.Γ. Για να θίγεσαι για το Skyrim τόσο πολύ μάλλον το SKyrim και το κάθε Skyrim είναι η ζωή σου. Οπότε σε κατανοώ και σε συμπονώ, παίζει κι εγω στην θέση σου την ίδια αντίδραση να είχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δεν θυμάμαι αλλα περίπου στις 3 βδομάδες, βέβαια το έλιωσα αυτές τις τρείς βδομάδες. Ε εγω μόνο τα elder of scrolls παίζω και κανα stratedy. Σπάνια και κανα call... Οπότε όταν βγαίνει κάποιο καλό (το πολυ 2 φορες το χρόνο γιατι τα περισσότερα είναι μούφα), το λιώνω για λίγες μέρες.

 

Τώρα το skyrim θα το έχω για μια φορά την εβδομάδα για 2-3 ωρ'ιτσες ώστε να ξεχνιέμαι στο γαμάτο κόσμο του. Παιδιά το παιχνίδι ήταν πολυ ωραίο, δεν λέω. Μόνο το main story με τον Δράκο θεωρώ οτι ήταν λίγο πρόχειρο αλλα όλα τα άλλα με άφησαν απόλυτα ευχαριστημένο.

 

Μόνο όσοι έχουν ασχοληθεί στο παρελθόν με Morrowind θα με καταλάβουν. Εγω το MOrrowind το έπαιζα 2 χρόνια συνολικά. Το έπιανα, καταπιανόμουνα για ανέβω level και να περάσω καμια αποστολή, το παρπάταγα για λίγο και μετά πάλι το ίδιο. Ήταν μαγεία, ακόμα βάζω το soundtrack ότε πότε και μου ανεβαίνει η τρίχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και 3 βδομαδες ρε φιλε ειναι λιγο για παιχνιδι??

 

Εδω εχει αλλα που βγαινουν με 10-15 ωρες content....

 

Ναι συμφωνω απόλυτα. Το witcher για παράδειγμα (όμορφο παιχνίδι αλλα απίστευτα μικρό). Γιαυτό δεν είπα οτι είναι μικρο παιχνίδι. ΤΕΡΑΣΤΙΟ είναι σε σχέση με τα άλλα. Είπα οτι μου φάνηκε μικρό σε σχέση με τα παλιά elder of scrolls.

 

ΑΠοστολές δεν έχει λίγες απλα ακόμα και οι πιο δύσκολες παλεύονται με λίγο ζόρι. Εγω πχ. δεν κόλλησα ποτέ, πράγμα που στο Morrowind το πάθαινα συνέχεια(*) (και αυτό με έκανε να το απολαυμβάνω περισσότερο γιατι γινόμουνα καλύτερος παίχτης και πιο προσεχτικός).

 

Νομίζω οτι το κάνανε λίγο πιο console friendly, δηλαδή 10χρονα παιδάκια που δεν σκέφτονται καθόλου. ΓΙΑΤΙ πραγματικά και τίποτα να μην διάβαζες απο τα documents και κανέναν διάλογο να μην διάβαζες, μπορούσες να το τερματίσεις απλά ακολουθόντας τον χάρτη στα τυφλά.

(*) Θυμάμαι στο Morrowind (στην πολυ αρχή), στην πόλη Caldera αν θυμάμαι καλα που έψαχνα μία μέρα ολόκληρη τρόπο για να κλέψω ένα κλειδί απο έναν τύπο χωρίς να με πάρουν χαμπάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...