Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες έκλεισα αισίως 75 ώρες παιχνιδιού και είμαι ακόμα lvl 28.

Τι διάλο δεν κάνω καλά και αργώ τόσο να ανέβω? :P

Χτές καθάρισα και έναν αντίπαλο (krosis) που συνάντησα πρώτη φορά ο οποίος ήταν ψιλοπαλουκάκι μέχρι να βρώ τον τρόπο του και πήρα τελικά την μάσκα του.

 

Mην προσπαθήσετε αν είστε χαμηλό lvl απο κοντά ή με spells διότι χλωμό, τουλάχιστον εγώ παιδεύτηκα πολύ έτσι. Απο μακρυά με enchanted τόξο, δεν σας πλησιάζει απλά πρέπει να αποφεύγετε τις φωτιές που πετά.

 

Επίσης αν και στην αρχή πήγα με τους imperials τελικά το γύρισα με τους Stormclocks, το game σου δίνει αυτή την δυνατότητα.

Κάτι που θέλω να ρωτήσω, τις λέξεις που μαθαίνεις στο shout μπορείς να τις χρησιμοποιείς καθεμιά ξεχωριστά αν επιθυμείς (εννοώ σε κάθε τριάδα)? ή όλες μαζί αποτελούν ένα shout, μια και έξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τυπος εγραψε. Ενα πολυ επικο μουσικο κομματι το απογειωσε!

 

Ισως η ο ομορφοτερη και πιο επικη μουσικη για οποιοδηποτε παιχνιδι μεχρι στιγμης !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bλέπω βγήκε update 1.2 με τα εξής fixes

UPDATE 1.2 NOTES (all platforms unless specified)

Improved occasional performance issues resulting from long term play (PlayStation 3)

Fixed issue where textures would not properly upgrade when installed to drive (Xbox 360)

Fixed crash on startup when audio is set to sample rate other than 44100Hz (PC)

Fixed issue where projectiles did not properly fade away

Fixed occasional issue where a guest would arrive to the player’s wedding dead

Dragon corpses now clean up properly

Fixed rare issue where dragons would not attack

Fixed rare NPC sleeping animation bug

Fixed rare issue with dead corpses being cleared up prematurely

Skeleton Key will now work properly if player has no lockpicks in their inventory

Fixed rare issue with renaming enchanted weapons and armor

Fixed rare issue with dragons not properly giving souls after death

ESC button can now be used to exit menus (PC)

Fixed occasional mouse sensitivity issues (PC)

General functionality fixes related to remapping buttons and controls (PC)

http://www.bethblog.com/index.php/2011/11/28/skyrim-1-2-update/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*Tι διάλο δεν κάνω καλά και αργώ τόσο να ανέβω? :P

 

*Κάτι που θέλω να ρωτήσω, τις λέξεις που μαθαίνεις στο shout μπορείς να τις χρησιμοποιείς καθεμιά ξεχωριστά αν επιθυμείς (εννοώ σε κάθε τριάδα)? ή όλες μαζί αποτελούν ένα shout, μια και έξω?

 

Αν δέν χρησιμοποιείς ήδη κάποιο απο τα Guardian Stones, καλό θα ήταν να πάρεις το Lover (+15% faster skill increases (all)) ή αν παίζεις πίο focused character, κάποιο απο τα Warrior/Thief/Wizard stones που δίνουν +20% faster skill increase σε συγκεκριμένα skills.

 

Τα shouts αν δεν κάνω λάθος χρησιμοποιούν περισσότερες λέξεις (εννοείται οτι τις έχεις κάνει unlock με dragon soul) όσο κρατάς πατημένο το Z, πάντα με τη σειρά που γράφονται στο spellbook (π.χ. στο FUS RO DAH πάντα λεεί πρώτα το FUS και μετά ανάλογα το πόσο κρατάς πατημένο το κουμπί λέει και τις επόμενες).

 

(Σχετικό link): Dragon Shouts: Elder Scrolls Wiki

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες έκλεισα αισίως 75 ώρες παιχνιδιού και είμαι ακόμα lvl 28.

Τι διάλο δεν κάνω καλά και αργώ τόσο να ανέβω? :P

Χτές καθάρισα και έναν αντίπαλο (krosis) που συνάντησα πρώτη φορά ο οποίος ήταν ψιλοπαλουκάκι μέχρι να βρώ τον τρόπο του και πήρα τελικά την μάσκα του.

 

Mην προσπαθήσετε αν είστε χαμηλό lvl απο κοντά ή με spells διότι χλωμό, τουλάχιστον εγώ παιδεύτηκα πολύ έτσι. Απο μακρυά με enchanted τόξο, δεν σας πλησιάζει απλά πρέπει να αποφεύγετε τις φωτιές που πετά.

 

Επίσης αν και στην αρχή πήγα με τους imperials τελικά το γύρισα με τους Stormclocks, το game σου δίνει αυτή την δυνατότητα.

Κάτι που θέλω να ρωτήσω, τις λέξεις που μαθαίνεις στο shout μπορείς να τις χρησιμοποιείς καθεμιά ξεχωριστά αν επιθυμείς (εννοώ σε κάθε τριάδα)? ή όλες μαζί αποτελούν ένα shout, μια και έξω?

 

Προφανως ανεβαζεις μονο skills που χρησιμοποιεις,πχ αν εισαι mage μπορει να ανεβαζεις μονο destruction και ενα ακομα school of magic ετσι ωστε να μην παιρνεις exp απο αλλους παραγοντες

Υπαρχουν αρκετοι ευκολοι τροποι να ανεβασεις πολλα skills οπως Restoration,Conjuratio,Smithing,Enchanting κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το άρχισα χθες το game. Με το που μου ήρθε η απλή του έκδοση από amazon το έκανα και εγκατάσταση. Πρώτες εντυπώσεις όπως και με όλα τα elder scroll θετικότατες αν και για άλλη μια φορά έχει απίστευτα εκενευριστικό κονσολάδικο μενού.

Δεν μου αρέσει ακόμα και η απλοποίηση που υπάρχει. Νομίζω στο oblivion έβλεπες ποιο πολλέ πληροφορίες ενώ τώρα μέχρι και τα quest περιγράφονται μέσα σε δύο γραμμές. Η μηχανή γραφικών νομίζω δείχνει τα χρόνια της αν και τουλάχιστον το game είναι πανάλαφρο και τρέχει άψογα.

Ερωτήσεις μια και έχω παίξει μόνο ένα δύωρο.

Το πρόβλημα με τον χαμηλό ήχο έχει βρει κανείς καμιά λύση?

Πως γίνετε να εναλλάσσεις set όπλων? Δεν το έχω βρει ακόμα. Θέλω να παίξω σαν warrior με sword με ασπίδα και archer ποιο πολύ το δεύτερο για hit and run για τα boss.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ηχο δεν εχω ιδεα

Οσο για τα οπλα και γενικα τα items,μπορεις να τα βαζεις στα favorites μεσα απο το inventory και να τα αλλαζεις εν ωρα μαχης με το Q(νομιζω οτι ειναι το default keybind στο pc)

Επισης,καπου ειδα εναν ο οποιος ειχε βαλει keybinds σε spells και δεν εκανε "pause" το game

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα favorites δεν δουλεύει στην περίπτωση των οπλων η τουλάχιστον δεν το έχω βρει πως γίνετε. Κάτι γίνετε πάντα και μου αφαιρεί τα όπλα η μου εμφανίζει μόνο το σπαθί χωρίς την ασπίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες έκλεισα αισίως 75 ώρες παιχνιδιού και είμαι ακόμα lvl 28.

Τι διάλο δεν κάνω καλά και αργώ τόσο να ανέβω? :P

Χτές καθάρισα και έναν αντίπαλο (krosis) που συνάντησα πρώτη φορά ο οποίος ήταν ψιλοπαλουκάκι μέχρι να βρώ τον τρόπο του και πήρα τελικά την μάσκα του.

 

Mην προσπαθήσετε αν είστε χαμηλό lvl απο κοντά ή με spells διότι χλωμό, τουλάχιστον εγώ παιδεύτηκα πολύ έτσι. Απο μακρυά με enchanted τόξο, δεν σας πλησιάζει απλά πρέπει να αποφεύγετε τις φωτιές που πετά.

 

Επίσης αν και στην αρχή πήγα με τους imperials τελικά το γύρισα με τους Stormclocks, το game σου δίνει αυτή την δυνατότητα.

Κάτι που θέλω να ρωτήσω, τις λέξεις που μαθαίνεις στο shout μπορείς να τις χρησιμοποιείς καθεμιά ξεχωριστά αν επιθυμείς (εννοώ σε κάθε τριάδα)? ή όλες μαζί αποτελούν ένα shout, μια και έξω?

ρε πες μου οτι δεν πας παντου με τα ποδια και οτι πατας στο χαρτη για τελεπορτ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε πες μου οτι δεν πας παντου με τα ποδια και οτι πατας στο χαρτη για τελεπορτ :P

 

Μπορείς να νοικιάσεις ένα καρότσι για να σε πάει στις μεγάλες πόλεις. Όταν τις ανακαλύψεις μπορείς με "τέλεπορτ". Τώρα για τα άλλα μέρη που δεν έχεις ανακαλύψει ακόμα αναγκαστικά κάνεις τέλεπορτ κάπου σχετικά κοντά και μετά περπατάς ή καβαλάς άλογο! Οπότε έχει κάμποσο περπάτημα.

 

Παίδες έκλεισα αισίως 75 ώρες παιχνιδιού και είμαι ακόμα lvl 28.

Τι διάλο δεν κάνω καλά και αργώ τόσο να ανέβω? :P

Χτές καθάρισα και έναν αντίπαλο (krosis) που συνάντησα πρώτη φορά ο οποίος ήταν ψιλοπαλουκάκι μέχρι να βρώ τον τρόπο του και πήρα τελικά την μάσκα του.

 

Όσο πιο πολύ χρησιμοποιείς ένα skill το ανεβάζεις, κερδίζοντας παράλληλα XP για το level. Ειδικότερα μετά το 35 όπου θα πιάσεις 100άρια στα βασικά σου skill...τότε δυσκολεύει ακόμα περισσότερο να ανέβεις.

 

Κάτι που θέλω να ρωτήσω, τις λέξεις που μαθαίνεις στο shout μπορείς να τις χρησιμοποιείς καθεμιά ξεχωριστά αν επιθυμείς (εννοώ σε κάθε τριάδα)? ή όλες μαζί αποτελούν ένα shout, μια και έξω?

 

Απ'όσο καταλαβαίνω, απλά όσο πιο πολλές λέξεις μαθαίνεις τόσο πιο δυνατό είναι το shout. Δηλαδή το unrelenting force που έχω και τις 3 λέξεις τον πετάει τον άλλο κάτι χιλιόμετρα πίσω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα favorites δεν δουλεύει στην περίπτωση των οπλων η τουλάχιστον δεν το έχω βρει πως γίνετε. Κάτι γίνετε πάντα και μου αφαιρεί τα όπλα η μου εμφανίζει μόνο το σπαθί χωρίς την ασπίδα.

 

Μια χαρα μπαινουν τα οπλα στα favorites οπως και τα spells η και αλλα items,απλα πατας το αναλογο key binding,διαλεγεις ποιο item θες να βαλεις και εισαι οκ.Μονο που οταν αλλαξεις σε ενα spell η κατι αλλο πρεπει παλι να πατησεις τα favorites και να βαλεις ξανα οτι οπλο ειχες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑντως παιδια,δεν αξιζει με τιποτα το αλογο.Καθολου ομως.Ολα τα τερατα το κανουν focus,δεν βαρανε ποτε εσενα,μονο αυτο και βεβαια πεθαινει.Ασε που δεν ειναι και τοσο γρηγορο οσο νομιζα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να νοικιάσεις ένα καρότσι για να σε πάει στις μεγάλες πόλεις. Όταν τις ανακαλύψεις μπορείς με "τέλεπορτ". Τώρα για τα άλλα μέρη που δεν έχεις ανακαλύψει ακόμα αναγκαστικά κάνεις τέλεπορτ κάπου σχετικά κοντά και μετά περπατάς ή καβαλάς άλογο! Οπότε έχει κάμποσο περπάτημα.Όσο πιο πολύ χρησιμοποιείς ένα skill το ανεβάζεις, κερδίζοντας παράλληλα XP για το level. Ειδικότερα μετά το 35 όπου θα πιάσεις 100άρια στα βασικά σου skill...τότε δυσκολεύει ακόμα περισσότερο να ανέβεις.Απ'όσο καταλαβαίνω, απλά όσο πιο πολλές λέξεις μαθαίνεις τόσο πιο δυνατό είναι το shout. Δηλαδή το unrelenting force που έχω και τις 3 λέξεις τον πετάει τον άλλο κάτι χιλιόμετρα πίσω :P

 

Δεν έχει βασικά skills όπως στο oblivion,όλα μετράνε το ίδιο.Η διαφορά είναι ότι μια αλλαγή από το 22->23 είναι πολύ μικρότερη στο lvl counter παρά από 66-67.

 

Όλα επίσης τα shouts είναι ποιο δυνατά όσο περισσότερες λέξεις ξέρεις.Το force στο τελευταίο επίπεδο πετάει όλους μπροστά σου μακρυά,στο πρώτο απλά τους καθυστερεί λίγο.

 

ΠΑντως παιδια,δεν αξιζει με τιποτα το αλογο.Καθολου ομως.Ολα τα τερατα το κανουν focus,δεν βαρανε ποτε εσενα,μονο αυτο και βεβαια πεθαινει.Ασε που δεν ειναι και τοσο γρηγορο οσο νομιζα..

Επειδή άφησαν τους ίδιους μηχανισμούς με το oblivion.Ούτε εκεί άξιζε να έχεις άλογο.Περισσότερο βάρος είναι παρά χρήσιμο.

Το ωραίο είναι ότι άλλα rpg σαν και το Mount&Blade που είναι μικρές παραγωγές έχουν εξαιρετικά ενσωματώσει τα άλογα στο gameplay ακόμα και στην μάχη και αυτοί με τόσο χρήμα δεν μπόρεσαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο αρκετές ώρες μπορώ να πω πως το User interface που στην αρχή ξενίζει στην συνέχεια συνηθίζεται, για να μην πω πως είναι και εύχρηστο κιολας, αν είσαι λίγο τακτικός με το favorites menu και τα 1-8 bindings. Τα γραφικά επίσης μου αρέσουν αρκετά. Το άλογο το αγόρασα αλλά δεν το χρησιμοποιώ καθόλου γιατί μου αρέσει οταν περπατάω να μαζέυω διάφορα φυτά κλπ.

 

Α, επίσης όταν μου ήρθε το κανονικό και το έβαλα (πριν είχα του θείου), λύθηκαν όλα τα προβλήματα με τα κουμπιά του ποντικιού και την περιστροφή των αντικειμένων στο inventory.

 

Ξεκίνησα σαν μάγος σε συνδυασμο με one handed weapons, αλλά τώρα το έχω γυρίσει sneaking, archer και όταν με παίρνουν χαμπάρι μάγος. Γενικώς δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα με τις μάχες, παίζω σε μεσαια δυσκολία. Επίσης απο όταν ψόφησε η lydia και την έχασα γυρίζω μόνος μου...

 

Α, και επίσης μπορώ να πω πως είναι απο τα καλυτερα παιχνίδια που έχω παίξει ποτέ και πάιζω απο το 86...(1986)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...