Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το εγκατέστησα και γω το παιχνίδι και έβαλα και όλα τα modes και είναι πραγματικά άλλο παιχνίδι με τα modes.

 

Αυτό παντως την νύχτα οταν προχωρας και φαίνεται στην εικόνα σαν να έχει πολυ μικρες άσπρες παράλληλες οριζόντιες διαχωριστικες γραμμες που ίσα που φαίνονται ,το κάνει και σε σας ?είναι του παιχνιδιού? Η θέλει κάποιο update-fix για να φτιάξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια γενικά που παρατήρησα που άλλαξαν σε σχέση με το oblivion:

 

Εάν σε πιάσουν να παρανομείς σε εσωτερικό χώρο μπορείς να σκοτώσεις τους μάρτυρες και τότε δεν θα ισχύουν τα πρόστιμα όταν βγεις από το κτήριο.

 

Επίσης για τον φίλο που δεν έχει χρήματα.

 

Πάνε στα δυτικά του χάρτη(δίπλα στην ποιο δυτική πόλη,μετά τον βάλτο στην ίδια ευθεία με την πρωτεύουσα) με μια αξίνα.

 

Πολύ χρήμα στα χρυσορυχεία και γενικά στα ορυχεία.

 

Ένα χρυσορυχείο μου έβγαλε 42 gold ores.

Σε συνδυασμό με τα random gems(εάν κάνεις Mining έχει κάποια πιθανότητα να βγάλει κάποιο gem)τότε μπορείς να κατασκευάσεις πολύ ακριβά κοσμήματα(σε εγκαταστάσεις που συνήθως είναι ακριβώς έξω από τα ορυχεία) και χέζεσαι στο τάλιρο.

 

Τέλος οι φλέβες μεταλλευμάτων από ότι θυμάμαι κάνουν ανανέωση κάθε μήνα.

Μια σημείωση σχετική με το σπίτι στο Whiterun.

Αν χάσετε αντικείμενα που έχετε αποθηκευμένα εκει μέσα δεν είναι bug. Υπάρχουν NPC κλέφτες :mrgreen:

 

Για αυτό γίνεσαι arc-mage, έχεις ρετιρέ στον πύργο σου/κολέγιο σου και καμιά ντουζίνα μάγους να στα φυλάνε. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν σε πιάσουν να παρανομείς σε εσωτερικό χώρο μπορείς να σκοτώσεις τους μάρτυρες και τότε δεν θα ισχύουν τα πρόστιμα όταν βγεις από το κτήριο.

 

Γίνεται και σε εξωτερικούς χώρους αυτό, αρκεί να καταφέρεις να τους καθαρίσεις όλους.

 

Να ξέρετε ότι "μάρτυρας" μπορεί να είναι troll, σκύλος, γάτα, δράκος, αρκούδα κλπ για τα έντομα δεν είμαι σίγουρος.

 

Ελπίζω να διορθωθεί γιατί είναι τραγικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το stash, έχω αφήσει μερικά πράγματα στο Pinewatch, πιο δυτικά του Falkreath. Έχω καθαρίσει τα μπουντρούμια και η καλύβα είναι στη μέση του πουθενά (no κλέφτες there), μετά από μερικά fast travel που έκανα όλα μου τα πράγματα ήταν εκεί. Νομίζω είναι ασφαλές σημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, για να απενεργοποιήσετε το vsync η γραμμή 'iPresentInterval=0' πρέπει να προστεθεί στην τελευταία γραμμή του [Display] στο αρχείο skyrim.ini και όχι στο αρχείο skyrimPrefs.ini.

 

Also a heads-up that places like PC Gamer have widely misreported the VSync tweak I posted earlier. To disable VSync you must add iPresentInterval=0 under [Display] in Skyrim.ini, not SkyrimPrefs.ini, otherwise it won't work. Alternatively you can enable Triple Buffering, but that uses more VRAM, which is why disabling VSync is the easiest solution. Either way, it is a necessary step as VSync actually reduces overall FPS, not just caps it.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ισχύει.Ήθελα να το πω κι εγώ γιατί το παθα ο ίδιος.Στο φάκελο τα έγγραφά μου, λοιπόν η αλλαγή.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις για το performance hit.Ελπίζω να βάλω κ τα mods κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή είμαι στην φάση του να αγοράσω και εγώ σπίτι στο Whiterun, λίγο πριν πάω μου έδωσαν ένα δωμάτιο στο College των Μάγων. Μπορώ να χρησιμοποιώ το δεύτερο, ή είναι κάτι προσωρινό και θα κλαίω τα πραγματάκια μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή είμαι στην φάση του να αγοράσω και εγώ σπίτι στο Whiterun, λίγο πριν πάω μου έδωσαν ένα δωμάτιο στο College των Μάγων. Μπορώ να χρησιμοποιώ το δεύτερο, ή είναι κάτι προσωρινό και θα κλαίω τα πραγματάκια μου;

 

Όχι είναι μόνιμο το δωμάτιο στο κολέγιο.

Ακόμα και arc-mage να γίνεις μπορείς απλά να μεταφέρεις τα πράγματα στο penhouse σου από το παλιό δωμάτιο σου.

Τίποτα δεν χάνεται.

Είμαι σίγουρος γιατί έτσι έκανα και εγώ.

 

Δεν ξέρω βέβαια για bugs και για την περίπτωση που σε πετάξουν έξω για κάποια παράβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

That's a real big question......

 

Εγώ έκανα την επιδρομή στο Whiterun με τους Stormcloaks και μόλις είδα την πόλη διαλυμένη ξενέρωσα.....Και ξαναγύρισα σε save πριν την επιδρομή και τώρα κάνω quests πέραν του εμφυλιου πολέμου μέχρι να αποφασίσω.....( αν και πάλι τείνω προς τους Stormcloaks)

από την άλλη οι Imperials είναι αυτή που πήγαν να με εκτελέσουν στην αρχή και μάλιστα χωρίς λόγο και μάλιστα πλέον ειναι κατευθυνόμενοι από τους Thalmor οι οποίοι είναι σίγουρα the bad guys.

Στους δε Stormcloaks ο Ulfric μου φαίνεται οτι είναι μόνο για τον Ulfric και για κανέναν άλλο.Απλά το θέμα είναι μήπως και όντως είναι "The bad guy of the story" αλλά να γίνει κάτι και να του πάρω την θέση εγώ ως Dragonborn.Επίσης μου δίνει την ιδέα το παιχνίδι οτι οι υπόλοιποι Jarls που είναι με το μέρος των Imperials απλά τους φοβούνται και είναι με το μέρος τους χωρίς να το επιθυμούν κάπου βαθιά μέσα τους

 

 

 

Ulfric δαγκωτο και Stormcloacks εννοειται. Και ναι δεν αποκλειεται εμείς οι Dragonborn να γίνουμε Jarl στη θέση του Jarl. Αλλα αν και όντως τρως μια ξενέρα λίγο με Ulfric που στα καλά καθούμενα την πέφτει στο Whiterun (λόγω μια βεντέτας που δεν ξέρω τι παίζει από πίσω, εσείς; έχασα κάτι; ), μετά καταλαβαίνεις ότι ο κόσμος δεν υποφέρει, δηλαδή δεν τους έχει κάνει σκλάβους ή κάτι άλλο.

 

Και το σπίτι σου δεν το χάνεις, όλα συνεχίζουν όπως ήταν και πριν. Επίσης, έκανα ένα quest το οποίο και καλά είναι για να φτιάξει το δέντρο στο κέντρο της πόλης. Πήγα στο ναό εκεί και μίλησα με έναν priest. Το έκανα βέβαια το κουέστ αλλά δεν είδα το δέντρο να φτιάχνει, ισως αργότερα.

 

Επίσης, εντάξει guys, πόλεμο έχουμε, δεν υπάρχει χώρος για συναισθηματισμούς και ρομαντισμούς τύπου alliance-καλά παιδιά, ιππότες πάνω στο άλογο να σώσουμε τον καλό κοσμάκη. Δυστυχώς θα θυσιάσουμε πράγματα αν θέλουμε να κρατήσουμε το Skyrim ελεύθερο από τους γαμω-Thalmor :devil:. Σκατά, πωρώθηκα πάω να λογγάρω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο college of winterhold παροτι ειμαι arch mage μου επιτεθηκαν ολοι!

Φταιει οτι ειμαι και vampire? :P

 

δεν εχει βγει ακομα κουκούλα που να μη σε καταλαβαίνουν;

 

 

100% βρυκόλακας+κουκούλα=θεος(τουλάχιστον στο ομπλιβιον)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το stash, έχω αφήσει μερικά πράγματα στο Pinewatch, πιο δυτικά του Falkreath. Έχω καθαρίσει τα μπουντρούμια και η καλύβα είναι στη μέση του πουθενά (no κλέφτες there), μετά από μερικά fast travel που έκανα όλα μου τα πράγματα ήταν εκεί. Νομίζω είναι ασφαλές σημείο.

 

Πιο πριν είχε εχθρούς εκείνο το σημείο ???

Γιατί αν είχε να ξέρεις οτι τα μέρη τα οποία τα καθαρίζεις από εχθρούς μετά από 5-10 μέρες γεμίζουν πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν αφήνετε όλα τα πράγματα σας στο Jorvaskr να σας τα φυλάνε οι Companions κιόλας?

 

Υπάρχει περίπτωση να μπουν κλέφτες εκεί? Δε νομίζω...

 

Εγώ τα έχω αφήσει στο σπίτι στο Whiterun και έχω αφήσει την Lydia εκεί και το φυλάει + ένα σκύλο.... :rolleyes:

 

Επίσης πήρα και σπίτι στο Riften μιας και τα χρήματα ρέουν άφθονα.(Έχει και enchantment table)Η καλύτερη μαγκιά είναι να ανεβάσετε level στο smithing και να φτιάχνεται όπλα και να τα πουλάτε....Πολύ χρήμα !!!

Έχω βρεί ενα elven bow το οποίο έχει πιο πολύ damage από τα άλλα elven bows (δεν ξέρω γιατί και πως).Ακόμα και από άλλα που μπορώ με smithing να τα κάνω βελτίωση σε superior έχει περισσότερο. Το έχω κάνει enchant με shock και κοστίζει 1400 !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...