Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν κάνω λάθος μέχρι τα 30 Frames δεν φαίνεται στο ανθρώπινο μάτι οτι κολλάει το game επίσης αν δεν κάνω λάθος οι κονσόλες δουλεύουν μέχρι 30 frames.

 

Και εγω νομιζω το ανθρωπινο ματι βλεπει 24 ή 25 καρε το δευτερολεπτο. Ναι οι κονσολες στα 30 frames δουλευουν.

 

Εβαλες εσυ το: Antiallias and sharpen effect?

 

Edit: Το ανθρώπινο μάτι μπορεί να δει μέχρι 24 καρέ το δευτερόλεπτο. Τι σημαίνει αυτό; Ότι αν δει μια κίνηση η οποία διαρκεί 1 δευτερόλεπτο, θα το σπάσει σε 24 “κομμάτια” ή “εικόνες” ή “καρέ” (όπως θέλετε πείτε τα) με ίσες αποστάσεις χρονικά μεταξύ τους.

 

http://www.gameover.gr/lexicon/Frame-Rate.51.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εγω νομιζω το ανθρωπινο ματι βλεπει 24 ή 25 καρε το δευτερολεπτο. Ναι οι κονσολες στα 30 frames δουλευουν.

 

Εβαλες εσυ το: Antiallias and sharpen effect?

 

 

Όχι το είχα στην αρχή μέχρι που βγήκε το FXAA_PPI το οποίο αντικαθιστεί τα αρχεία του Antiallias and sharpen effect και έχει καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα.

Μόλις βγήκε και καινουργιο mod για το έδαφος....

http://www.skyrimnexus.com/downloads/file.php?id=329

 

Εχει ανάλυση εδαφους The medium (1024) res pacκ και το The High (2048) res pack for skyrim διαλέγεις και βάζεις.

Εγώ τα κατεβάζω και τα δύο να δω αν το high μου ρίξει τα frames κατά πολύ και αν είναι ναβάλω τα medium

 

329-2-1321454584.jpg

 

329-2-1321454753.jpg

 

329-2-1321454979.jpg

 

329-4-1321454979.jpg

 

329-2-1321455224.jpg

 

329-4-1321455465.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού πολλές φορές γύρω απο το περίγραμα του χαρακτήρα μου βλέπω μια πότε λευκή άλλες φορές κίτρινι γραμμή να τον περιβάλει είτε είμαι σε 1st person είτε σε 3rd person view.

Μήπως σας έχει τύχη και εσάς ; Τί θα πρέπει να αλλάξω στις ρυθμίσεις ή χρειάζετε κάποιο tweak ; :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι το είχα στην αρχή μέχρι που βγήκε το FXAA_PPI το οποίο αντικαθιστεί τα αρχεία του Antiallias and sharpen effect και έχει καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα.

Μόλις βγήκε και καινουργιο mod για το έδαφος....

http://www.skyrimnexus.com/downloads/file.php?id=329

 

Εχει ανάλυση εδαφους The medium (1024) res pacκ και το The High (2048) res pack for skyrim διαλέγεις και βάζεις.

Εγώ τα κατεβάζω και τα δύο να δω αν το high μου ρίξει τα frames κατά πολύ και αν είναι ναβάλω τα medium

 

Μα και εγω εχω το fxaa_ppi και εβαλα και το α.ntiallias and sharpen effect. Bλακια εκανα? αχ0αχ0 :mrgreen:

 

Τι να λεμε για αυτη τη φωτο...περιττα τα λογια:

 

http://www.skyrimnexus.com/downloads/images/329-2-1321455224.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού πολλές φορές γύρω απο το περίγραμα του χαρακτήρα μου βλέπω μια πότε λευκή άλλες φορές κίτρινι γραμμή να τον περιβάλει είτε είμαι σε 1st person είτε σε 3rd person view.

Μήπως σας έχει τύχη και εσάς ; Τί θα πρέπει να αλλάξω στις ρυθμίσεις ή χρειάζετε κάποιο tweak ; :(

 

Περίεργο δεν μου λέει κάτι...

Πάντως τα περισσότερα προβλήματα λύνονται με καινούργιους drivers και Update το Directx http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?id=35

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και εγω εχω το fxaa_ppi και εβαλα και το α.ntiallias and sharpen effect. Bλακια εκανα? αχ0αχ0 :mrgreen:

 

Τι να λεμε για αυτη τη φωτο...περιττα τα λογια:

 

http://www.skyrimnexus.com/downloads/images/329-2-1321455224.jpg

 

+1

 

619490_460s.jpg

 

xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa !!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

Aπαντησε μου αν θελεις και στο αν εκανα βλακια.....να κανω απεγκατασταση το antiallizing και sharpen αφου εχω κανει εγκατασταση το fxaa_ppi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπαντησε μου αν θελεις και στο αν εκανα βλακια.....να κανω απεγκατασταση το antiallizing και sharpen αφου εχω κανει εγκατασταση το fxaa_ppi?

 

Εγώ το έκανα απεγκατάσταση και μετά έβαλα το fxaa-ppi

Διέγραψε τα αρχεία

dxgi.dll

Fxaa3_11.h

shader.hlsl

Sharpen.h

και πέρνα το fxaa_ppi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη δεν τα ειδες και τα 2 μαζι. Οκ. Θα αφησω μονο το fxaa_ppi να δω πως θα ειναι και αν μαρεσει καλυτερα μονο του δδεν θα ξαναβαλω τo antiallizing και sharpen..

 

Εχω βαλει και τα textures για τα δεντρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit: Το ανθρώπινο μάτι μπορεί να δει μέχρι 24 καρέ το δευτερόλεπτο. Τι σημαίνει αυτό; Ότι αν δει μια κίνηση η οποία διαρκεί 1 δευτερόλεπτο, θα το σπάσει σε 24 “κομμάτια” ή “εικόνες” ή “καρέ” (όπως θέλετε πείτε τα) με ίσες αποστάσεις χρονικά μεταξύ τους.

 

Βλέπω αυτό το Urban Myth καλά κρατεί έτσι? Στρατηγέ δε μας τα λες καλά! Το ανθρώπινο μάτι δεν έχει περιοσμούς..

 

Δηλαδή από 30 fps σε 60 δεν καταλαβαίνεις διαφορά?

 

Και από 60 σε 120 βλέπεις διαφορά και πάω στοίχημα και από 120 σε 240 πάλι υπάρχει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω αυτό το Urban Myth καλά κρατεί έτσι? Στρατηγέ δε μας τα λες καλά! Το ανθρώπινο μάτι δεν έχει περιοσμούς..

 

Δηλαδή από 30 fps σε 60 δεν καταλαβαίνεις διαφορά?

 

Και από 60 σε 120 βλέπεις διαφορά και πάω στοίχημα και από 120 σε 240 πάλι υπάρχει διαφορά.

 

Kοιτα, προσωπικα δεν ξερω. Αυτο που εγραψα παραπανω και παρεθεσες ειναι κατι που το βρηκα στο internet. Αν ξερεις για πες γιατι εγω δν ξερω. Καποιοι λενε πως αφου το ματι δεν καταλαβαινει διαφορα πανω απο 30 fps μου κανει εντυπωση πως γιατι καποιοι gamers λενε αν δεν ειναι το παιχνιδι πανω απο 60 fps πχ. δεν τους αρεσει κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kοιτα, προσωπικα δεν ξερω. Αυτο που εγραψα παραπανω και παρεθεσες ειναι κατι που το βρηκα στο internet. Αν ξερεις για πες γιατι εγω δν ξερω. Καποιοι λενε πως αφου το ματι δεν καταλαβαινει διαφορα πανω απο 30 fps μου κανει εντυπωση πως γιατι καποιοι gamers λενε αν δεν ειναι το παιχνιδι πανω απο 60 fps πχ. δεν τους αρεσει κλπ?

 

Φυσικά και υπάρχει διαφορά και μάλιστα τεράστια. Τα 30 Fps θεωρούνται πολύ λίγα για PC game , γι αυτό κράζουν και το NFS:The run που είναι κλειδωμένο στα 30.

 

Πάντως , 5 ημέρες έχουν περάσει απ΄την κυκλοφορία του παιχνιδιού και έχουμε τρελαθεί στα mods!

 

Τέτοια βλέπω και χαίρομαι που είμαι PC gamer :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...