Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ το είχα πεί μόλις βγήκαν τα πρώτα reviews, ότι υπάρχει πρόβλημα με το UI και μάλλον παίζεται καλύτερα με το gamepad, και οι φίλοι εδώ πέρα μόνο που δεν ξεριζώσαν τα μαλλιά τους από την ύβρη που ειπώθηκε.

 

Να σε ρωτήσω όμως, με το τόξο τί παίζει με το gamepad? Είναι παλεύσιμη η κατάσταση ή χρειάζεσαι οπωσδήποτε ποντίκι για τα headshots?

 

Εγώ που το παίζω μέρες τώρα με gamepad είμαι πολύ ευχαριστημένος. Άλλωστε όπως είπα το ξεκίνησα στο xbox 360 και δεν γινόταν διαφορετικά.

Όταν το έβαλα και στο pc με το mouse δεν την πάλευα και έβαλα το wired χειριστήριο του xbox που χρησιμοποιώ σε τέτοιου είδους games (όπως και στο witcher 2 που έπαιξα προ μηνών).

Πολύ βολικό το χειριστήριο, τόσο στο melee όσο και με το τόξο. Συνιστώ αν έχεις του xbox ενσύρματο να το χρησιμοποιήσεις asap. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σούπερ. Και εγώ το Witcher 2 με το XBOX360 controller το έβγαλα και ήταν απόλαυση.

 

Οπότε μόλις το ξεκινήσω, αν φυσικά δεν υπάρξει κάποια ουσιαστική αλλαγή στο UI, το XBOX360 gamepad είναι μάλλον μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα μαθε να χρησιμοποιεις WASD και E και tab (ναι για το μενου). Το ποντικι οποτε θελει δουλευει.

 

Ναι, δυστυχως ειναι ο μονος τροπος για να μη σου σπασει τα νευρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σούπερ. Και εγώ το Witcher 2 με το XBOX360 controller το έβγαλα και ήταν απόλαυση.

 

Οπότε μόλις το ξεκινήσω, αν φυσικά δεν υπάρξει κάποια ουσιαστική αλλαγή στο UI, το XBOX360 gamepad είναι μάλλον μονόδρομος.

 

Αφού έπαιξες και το wither 2 με το controller του xbox360, τότε καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Πράγματι απόλαυση με το χειριστήριο αν και έχω σχετικά καλό gaming mouse και keyboard.

Το ίδιο χειριστήριο χρησιμοποίησα και στο Arcania Gothic 4 πρό του wither 2 και το φχαριστήθηκα.

Για μένα είναι πράγματι μονόδρομος με το ui που έχει.

Δοκίμασέ το και βλέπεις τι σου ταιριάζει. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το είχα πεί μόλις βγήκαν τα πρώτα reviews, ότι υπάρχει πρόβλημα με το UI και μάλλον παίζεται καλύτερα με το gamepad, και οι φίλοι εδώ πέρα μόνο που δεν ξεριζώσαν τα μαλλιά τους από την ύβρη που ειπώθηκε.

 

Να σε ρωτήσω όμως, με το τόξο τί παίζει με το gamepad? Είναι παλεύσιμη η κατάσταση ή χρειάζεσαι οπωσδήποτε ποντίκι για τα headshots?

 

Δεν χρησιμοποιησα καθολου τοξο επειδη ειμαι pure mage. Αλλα θα σε καλυψω στην ουσια γιατι σαν caster δεν ειχα κανενα θεμα.

 

Ειναι παντως γαματη αισθηση με τα 2 triggers του xbox χειριστηριου στη μαχη. Επαιζα και το oblivion προσφατα σε mouse keybord και τωρα μου φαινεται απιστευτα πιο immersive η εμπειρια!

 

Α και ενημερωτικα Destruction+Restoration Mage ειναι γαματος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι πολυ περιεργος να δω τι σοι προβλημα ειναι αυτο που εχετε επισημανει στις μαχες. Δεν ειναι ο ιδιος χειρισμος οπως και στο OBlivion;

Γιατι στο Oblivion ηταν γαματος?Αντε τοτε ηταν το 2006(Αν και παλι δεν βελτιωθηκε ουτε σε σχεση με το Morrowind)τωρα που φτασαμε πια 2012 δεν θα θελες εσυ να δεις μια αλλαγη προς το καλυτερο?Αν ειχε ενα σωστο συστημα μαχης και stats και οχι perks και αλλες προχειραντζες ναι θα ηταν uber και κανεις δε θα λεγε τπτ,πιθανον να προσπερνουσαν και τα μετρια γραφικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι στο Oblivion ηταν γαματος?Αντε τοτε ηταν το 2006(Αν και παλι δεν βελτιωθηκε ουτε σε σχεση με το Morrowind)τωρα που φτασαμε πια 2012 δεν θα θελες εσυ να δεις μια αλλαγη προς το καλυτερο?Αν ειχε ενα σωστο συστημα μαχης και stats και οχι perks και αλλες προχειραντζες ναι θα ηταν uber και κανεις δε θα λεγε τπτ,πιθανον να προσπερνουσαν και τα μετρια γραφικα!

 

εμενα να σου πω την αληθεια δε με πειραζουν ολα αυτα, επισης ο χειρισμος στο Oblivion μου αρεσε, δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα και γενικα ηταν ενα τελειο παιχνιδι.

 

Χωρις να εχω παιξει το παιχνιδι , διατηρω τις επιφθλαξεις μου για οσα λεγονται εδω μεσα περι χειρισμου και gamepad και παραμενω αισιοδοξος οτι δεν θα εχω προβλημα με το UI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδία εγώ έχω core2duo [email protected], 2Giga μνήμη και GeForce 7900 GS 256 MB.

να μην το σκέφτομαι καν;

Αν πάρω άλλη καρτα γραφικώνε και βάλω και 2 giga μνήμη, θα γίνει δουλεία;

με 50-70 γιοροζ τη καρτούλα να κοιτάξω (και μεταχειρισμέ) για πείτε οι γνώστες. Ώστε να παίξω ψιλοαξιοπρεπώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδία εγώ έχω core2duo [email protected], 2Giga μνήμη και GeForce 7900 GS 256 MB.

να μην το σκέφτομαι καν;

Αν πάρω άλλη καρτα γραφικώνε και βάλω και 2 giga μνήμη, θα γίνει δουλεία;

με 50-70 γιοροζ τη καρτούλα να κοιτάξω (και μεταχειρισμέ) για πείτε οι γνώστες. Ώστε να παίξω ψιλοαξιοπρεπώς.

 

Αν κάνεις αυτά που λες μαζί μ'ένα overclock στον επεξεργαστή κάτι θα γίνει. Θα μπορείς να παίζεις αξιοπρεπώς πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δυο pc το έχω δοκιμάσει. Στο laptop της υπογραφής μου με razer ποντίκι δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα μενού, επιλέγει με τη μία τα πάντα. Σε ένα desktop, όμως, φίλου με logitech αλλά και microsoft ποντίκι, δε δουλεύει καλά το ποντίκι, πχ στο μενού των αγαπημένων (Q) επιλέγει μόνο το δεξί, ενώ και σε άλλα σημεία όπως την ανάγνωση βιβλίων, οι σελίδες γυρίζουν με τα A,D και όχι με τα M1,M2. Με άλλα λόγια, δε μπορείς να παίξεις. Από την άλλη, το να σημαδεύεις έναν μακρινό στόχο (ή και κοντινό) με το αναλογικό, είναι καραγκιοζιλίκι μεγάλο και σπάσιμο νεύρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δυο pc το έχω δοκιμάσει. Στο laptop της υπογραφής μου με razer ποντίκι δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα μενού, επιλέγει με τη μία τα πάντα. Σε ένα desktop, όμως, φίλου με logitech αλλά και microsoft ποντίκι, δε δουλεύει καλά το ποντίκι, πχ στο μενού των αγαπημένων (Q) επιλέγει μόνο το δεξί, ενώ και σε άλλα σημεία όπως την ανάγνωση βιβλίων, οι σελίδες γυρίζουν με τα A,D και όχι με τα M1,M2. Με άλλα λόγια, δε μπορείς να παίξεις. Από την άλλη, το να σημαδεύεις έναν μακρινό στόχο (ή και κοντινό) με το αναλογικό, είναι καραγκιοζιλίκι μεγάλο και σπάσιμο νεύρων.

 

 

+1, ούτε εγώ έχω πρόβλημα με το razer.

 

Σας είπα παιδιά, το έπαιξα λίγο στο xbox και δε μπορούσα να σημαδεύω καλά με το αναλογικό, αντίθετα με το ποντίκι είναι απόλαυση.

 

Γούστα, τι να πω..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δυο pc το έχω δοκιμάσει. Στο laptop της υπογραφής μου με razer ποντίκι δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα μενού, επιλέγει με τη μία τα πάντα. Σε ένα desktop, όμως, φίλου με logitech αλλά και microsoft ποντίκι, δε δουλεύει καλά το ποντίκι, πχ στο μενού των αγαπημένων (Q) επιλέγει μόνο το δεξί, ενώ και σε άλλα σημεία όπως την ανάγνωση βιβλίων, οι σελίδες γυρίζουν με τα A,D και όχι με τα M1,M2. Με άλλα λόγια, δε μπορείς να παίξεις. Από την άλλη, το να σημαδεύεις έναν μακρινό στόχο (ή και κοντινό) με το αναλογικό, είναι καραγκιοζιλίκι μεγάλο και σπάσιμο νεύρων.

 

 

Είχα το ίδιο πρόβλημα μέχρι που έβαλα το update repack από τον θείο. Βεβαιώσου ότι έχεις την ίδια version και στα 2 pc.

(Εγώ έχω ένα απλό ποντίκι M$)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...