Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα κάτι αλχημείες στην τύχη πριν ,δεν έβγαλα κάτι χρήσιμο .Εδώ πέρα έχει τους συνδυασμούς που μπορείς να κάνεις ,μιλάμε για πολύ πράμα :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά εκτός από το να αγοράσεις σπίτι και σεντούκι για να βάλεις την πραμάτεια σου, υπάρχει άλλος τρόπος τύπου warehouse να τα βάλεις ? Επίσης ξέρει κανείς που πουλάς όλες αυτές τις πολύτιμες πέτρες ?

 

Infinite weight limit

Containers are persistent and items do not disappear. Thus, any barrel, box, or chest can be used to store your items. It works best to use containers near a quick travel loading location. However, since the game is buggy, your items probably will not disappear when placed in a random barrel or chest, but there is no way to guarantee they will not disappear unless you purchase a house and store your items in it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήτανε παλούκι είναι η αλήθεια. Spoiler Tactic I used.

 

 

 

Εγώ χρησιμοποίησα Scroll of Call to Arms για να buffάρω την Λυδία και combination από Fire Bolt για τα μικρούλια, double Fire Bolt με Staggering Effect (περκ από Destruction) και Push Shout (το πρώτο πρώτο Shout) για να τον κάνω staggered και spell healing Hands πάνω στην Λυδία για να την σηκώνω κάθε φορά που πέφτει στα γόνατα για να μην πεθάνει.

 

Το κόλπο για το δεύτερο boss είναι να αφήσεις την Λυδια να κοπανάει και εσύ με απλά spellakia να βγαζεις εκτός τα fake vissage του boss που κάνουν συνεχώς shout, να τραβήξεις ένα shout και να βγάλεις για λίγο εκτός το πραγματικό ώστε να το κοπανάει η Λυδία χωρίς να τρώει ξύλο.

 

Το τρίτο boss πανεύκολο απλά κοπάνα το.

 

 

 

 

Πάντως την Λυδία μου εγώ την έχω full σε Enchanted Dwarven Plate και είναι κινούμενο κίτρινο τανκ. :mrgreen:

 

Ωραίος @zeniath και γω κάπως έτσι το παίδευα στον main boss αλλά κυρίως με destrustion spells (fire) και στα 2 χέρια (LR) που τα έχω σχετικά ψηλά σε lvl. Απο shout δεν δοκίμασα με το πρώτο (push) αλλά με το kill και το Froze. Mετά απο 5 ώρες καψίματος όμως φάνταζε πολύ δύσκολο και το παράτησα. Οι άλλοι 2 που βγαίνουν απο τον boss μετά το κάλεσμα είναι εύκολοι, βγαίνουν με την μία αλλά το πράγμα είναι επαναλαμβανόμενο αν δεν φάς τον main.

Και εγώ και η λυδία είμαστε κίτρινα tank με Dwarven plates. Armor καπου 190 (lvl 57) αν θυμάμαι καλά μαζί με τα απαραίτητα amulets. Δεν έχω κάνει ακόμα enchanted τις πανοπλίες όμως είναι στο 60.

Thanks φίλε θα το δοκιμάσω σήμερα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εκτός από το να αγοράσεις σπίτι και σεντούκι για να βάλεις την πραμάτεια σου, υπάρχει άλλος τρόπος τύπου warehouse να τα βάλεις ? Επίσης ξέρει κανείς που πουλάς όλες αυτές τις πολύτιμες πέτρες ?

 

Φιλε θα σου πω τι εκανα.. Σε ενα μπαρ υπαρχει μια τυπισα που σου λεει να παιξετε τις μπουνιες για 100gold. Αν την κερδισεις παιρνεις τα 100 gold και επισης αν της μιλησεις σου δινει την επιλογη να ερθει μαζι σου ως companion, να παλευει δηλαδη πλαι σου.

Την πηρα λοιπον.. σε μια μαχη πεθανε, την ψαχνω μετα και ειχε πανω της το κλειδι του σπιτιου της. Ειδα στον χαρτη που ειναι το σπιτι της και πλεον μενω εκει! και ολα τα πραγματα τα χω εκει και τα αποθηκευω.. γλιτωσα λεφτα για σπιτι, βασικα εκανα καταληψη, με βλεπω να με μαζευουν μπατσοι..

Φυσικα μπορεις και να την παρεις μαζι σου και να την σκοτωσεις ο ιδιος και να της παρεις το κλειδι (το δοκιμασα και αυτο!)..

Ναι τα σπαω.. δεν θα το βρειτε πουθενα αυτο, εγω δεν το χω διαβασει πουθενα, εχω πατενταρει αυτο που εκανα. θελω δικαιωματα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή και η Λυδία μπορεί να τα τεζάρει? Αν γίνει κάτι τέτοιο, πρέπει να βρεις το πτώμα της για να μαζέψεις τα πράγματα που τις έχεις δώσει? Αν δεν βρίσκεις το πτώμα τι κάνεις?

Πάντως κάτι πράγματα που πέταξα χύμα μέσα σε ένα σπίτι, δεν έχουν εξαφανιστεί εδώ και κάτι μέρες. Όποτε πάω, τα βρίσκω εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μαλλον δεν εξαφανιζονται, ακομα και εξω να τα αφησεις.. απλα εγω εχω και σπιτι και κρεβατι να κοιμηθω και να φερω καμια κοπελα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τugito μπορείς μέσα απο τον χάρτη όμως να μετακινηθείς γρήγορα στο σπίτι σου όπως στις άλλες περιοχές;

 

Δεν το χω δοκιμασει, θα το τσεκαρω. Στην χειροτερη πας στο χωριο, ειναι αν θυμαμαι καλα το πρωτο σπιτι. :) ιδιο πραμα δηλαδη.

Γιατι αν αγορασω και επισημα δικο μου σπιτι μπορω να μετακινουμε απευθειας σε αυτο; θα το ψαξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα χύμα όπου να' ναι, σε κάποια γωνιά για να αισθάνεστε καλύτερα (όχι σε κάνα δάσος γιατί άντε να τα ξαναβρείς).

 

Με τους δράκους και τις λέξεις τι γίνεται; Πρέπει αφού σκοτώσω δράκο να βρω κάποιον τοίχο με τις λέξεις; Μπορώ να πάω σε κάποιον τοίχο που έχω ξαναβρεθεί, πχ τον πρώτο τοίχο σε μια σπηλιά στην αρχή του main quest και βγήκε και ένας παπάρας από τον τάφο του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα χύμα όπου να' ναι, σε κάποια γωνιά για να αισθάνεστε καλύτερα (όχι σε κάνα δάσος γιατί άντε να τα ξαναβρείς).

 

Με τους δράκους και τις λέξεις τι γίνεται; Πρέπει αφού σκοτώσω δράκο να βρω κάποιον τοίχο με τις λέξεις; Μπορώ να πάω σε κάποιον τοίχο που έχω ξαναβρεθεί, πχ τον πρώτο τοίχο σε μια σπηλιά στην αρχή του main quest και βγήκε και ένας παπάρας από τον τάφο του;

 

Εγω εμαθα αλλες δυο λεξεις απο τους μοναχους greybirds. Αλλα απο κει και περα δεν το χω ψαξει, εκει το χω αφησει βασικα... η μια λεξη σε κανει να τρεχεις μια μικρη αποσταση σαν αστραπη. Αν εχω καταλαβει καλα δηλαδη γιατι το παιχνιδι ειναι χαος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ini tweaks τι χρησιμοποιείτε???

 

 

Εγω με στοχο τη καλύτερη ποιότητα και να διορθωσει το απαισιο flicker που είχαν τα shadows ελιωσα στο ψαξιμο (πηρα πραγματα και απο την εκδοση 1.4 αυτου του εργασειου: http://donotargue.com/cfg-makers/skyrim/ αλλα και απο γνωμες αλλων για καποια π.χ. σκιες).

 

Μετα απο πειραματισμο ειμαι πολυ ευχαριστημενος και κατεληξα σ αυτα:

 

 

skyrimprefs.ini

 

 

[Display]

fShadowBiasScale=1.0000

fInteriorShadowDistance=1000.0000

fShadowDistance=1500.0000

iBlurDeferredShadowMask=2

bFloatPointRenderTarget=1

iShadowMaskQuarter=4

iShadowMapResolution=4096

iShadowMapResolutionSecondary=4096

iShadowMapResolutionPrimary=4096

iShadowSplitCount=2

fDefault1stPersonFOV=75.0000

fDefaultWorldFOV=75.0000

fDefaultFOV=75.0000

bFXAAEnabled=0

iPresentInterval=1

iMaxAnisotropy=16

fGamma=1.0000

iShadowFilter=3

fDecalLOD2=3500.0000

fDecalLOD1=3000.0000

iActorShadowCountExt=6

iActorShadowCountInt=6

fSpecularLODStartFade=4000.0000

fShadowLODStartFade=400.0000

fLightLODStartFade=5500.0000

iTexMipMapMinimum=16

iTexMipMapSkip=0

bTransparencyMultisampling=0

iWaterMultiSamples=4

iMultiSample=16

iShadowMode=4

bTreesReceiveShadows=1

bDrawLandShadows=1

bDrawShadows=1

bFull Screen=1

iSize W=1920

iSize H=1080

fLeafAnimDampenDistEnd=6600.0000

fLeafAnimDampenDistStart=5600.0000

fTreesMidLODSwitchDist=20000000.0000

fMeshLODFadePercentDefault=3.2000

fMeshLODFadeBoundDefault=1024.0000

fMeshLODLevel2FadeTreeDistance=8192.0000

fMeshLODLevel1FadeTreeDistance=11376.0000

fMeshLODLevel2FadeDist=20000000.0000

fMeshLODLevel1FadeDist=20000000.0000

iScreenShotIndex=2

bShadowMaskZPrepass=0

bMainZPrepass=0

iMaxSkinDecalsPerFrame=50

iMaxDecalsPerFrame=300

sD3DDevice="NVIDIA GeForce GTX 570"

iAdapter=0

[imagespace]

bDoDepthOfField=1

iRadialBlurLevel=4

[Grass]

b30GrassVS=1

fGrassStartFadeDistance=15000.0000

fGrassMaxStartFadeDistance=15000.0000

fGrassMinStartFadeDistance=400.0000

[Water]

iWaterReflectHeight=2048

iWaterReflectWidth=2048

bUseWaterDisplacements=1

bUseWaterRefractions=1

bUseWaterReflectionBlur=1

bUseWaterReflections=1

bUseWaterDepth=1

bReflectExplosions=1

iWaterBlurAmount=4

bAutoWaterSilhouetteReflections=0

bForceHighDetailReflections=1

bUseWaterHiRes=1

bUseWaterLOD=0

bReflectLODObjects=1

bReflectLODLand=1

bReflectSky=1

bReflectLODTrees=1

bUseWaterShader=1

[blurShaderHDR]

bDoHighDynamicRange=1

[blurShader]

bUseBlurShader=0

[MAIN]

fSkyCellRefFadeDistance=150000.0000

bGamepadEnable=1

bCrosshairEnabled=1

fHUDOpacity=1.0000

bSaveOnPause=1

bSaveOnTravel=1

bSaveOnWait=1

bSaveOnRest=1

[GamePlay]

bShowFloatingQuestMarkers=1

bShowQuestMarkers=1

iDifficulty=3

[interface]

bDialogueSubtitles=1

bGeneralSubtitles=1

bShowCompass=1

[Controls]

fMouseHeadingSensitivity=0.0125

fGamepadHeadingSensitivity=1.5700

bAlwaysRunByDefault=1

bInvertYValues=0

bGamePadRumble=1

[Particles]

iMaxDesired=2048

[saveGame]

fAutosaveEveryXMins=2.0000

[AudioMenu]

fAudioMasterVolume=1.0000

fVal7=1.0000

uID7=0

fVal6=1.0000

uID6=0

fVal5=1.0000

uID5=0

fVal4=1.0000

uID4=0

fVal3=0.6000

uID3=466532

fVal2=0.9000

uID2=554685

fVal1=0.7000

uID1=1007612

fVal0=0.8000

uID0=94881

[Clouds]

fCloudLevel2Distance=462144.0000

fCloudLevel1Distance=52768.0000

fCloudLevel0Distance=36384.0000

fCloudNearFadeDistance=20000.0000

[General]

iStoryManagerLoggingEvent=-1

bEnableStoryManagerLogging=0

[TerrainManager]

fTreeLoadDistance=95000.0000

fBlockLoadDistanceLow=50000.0000

fBlockLoadDistance=125000.0000

fBlockMaximumDistance=300000.0000

fBlockLevel1Distance=90000.0000

fBlockLevel0Distance=40000.0000

fSplitDistanceMult=1.9000

fHighBlockLoadDistanceLow=20000.0000

bShowLODInEditor=0

[Trees]

bRenderSkinnedTrees=1

uiMaxSkinnedTreesToRender=50

[Decals]

bDecals=1

bSkinnedDecals=1

uMaxDecals=1500

uMaxSkinDecals=200

uMaxSkinDecalsPerActor=120

bDecalMultithreaded=1

[LOD]

fLODFadeOutMultSkyCell=1.0000

fLODFadeOutMultObjects=30.0000

fLODFadeOutMultItems=30.0000

fLODFadeOutMultActors=30.0000

[Launcher]

bEnableFileSelection=1

bShowAllResolutions=1

uLastAspectRatio=3

 

 

 

και στο skyrim.ini

 

 

[General]

sLanguage=ENGLISH

uExterior Cell Buffer=204

ugridstoload=5

bAllowConsole=1

iIntroSequencePriority=3

iPreloadSizeLimit=26214400

 

 

 

επισης χρησιμοποιησα το graphics patch απο enbseries :

http://enbdev.com/download_en.htm

το βαζεις στο installation folder

 

ακομη ενεργοποίησα το ambient occlusion στο performance mode με βαση αυτα:

http://www.skyrimnexus.com/downloads/file.php?id=31

 

α και ενεργοποιησα το laa flag για 4gb του TesV.exe

 

Πως σας φαίνεται? έχω κάνει κάτι λάθος? Από ποιότητα ειμαι πολυ ικανοποιημενος, ειναι σταθερο και απο fps ειμαι 40-44 εξω και 51-55 μεσα.

 

 

Παραπεπιπτόντως... το παιχνιδι ειναι ΕΠΙΚΟ!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα μαγαζι που να το εχει ΣΗΜΕΡΑ το skyrim υπαρχει?! εχω φαει τον κοσμο... θελω να ριξω τοσα καντιλια...μα πως γινεται να μην υπαρχει πουθενα στην ελλαδα αυθεντικο για pc μιλαω παντα?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα χύμα όπου να' ναι, σε κάποια γωνιά για να αισθάνεστε καλύτερα (όχι σε κάνα δάσος γιατί άντε να τα ξαναβρείς).

 

Με τους δράκους και τις λέξεις τι γίνεται; Πρέπει αφού σκοτώσω δράκο να βρω κάποιον τοίχο με τις λέξεις; Μπορώ να πάω σε κάποιον τοίχο που έχω ξαναβρεθεί, πχ τον πρώτο τοίχο σε μια σπηλιά στην αρχή του main quest και βγήκε και ένας παπάρας από τον τάφο του;

 

To χυμα οπου να'ναι ειναι λιγο δυσκολο.Ακουμπησα 2-3 πραγματακια σε μια γωνια και με ειδε ενας φρουρος, μου εκανε παρατηρηση και μετα με πηγε καρφωτο φυλακη για παρανομη εναποθεση αντικειμενων.Αλλη μια φορα πεταξα κατι και το βρηκε γεματος χαρα ενας ζητιανος. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου ηρθε ενα γραμμα που ελεγε να παω να εξερευνησω μια δυναμη

και τελικα ειχε εναν δρακο εκει και ενα νεο shout να μαθω.Μου φανηκε αρκετα random οπως εγινε.

Δλδ ενας κουριερ εφερε ενα ανωνυμο γραμμα που μου ελεγε να παω καπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...