Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι, δεν παω να δικαιολογησω κατι και αν θες συνεχισε την κουβεντα στο θεμα ''περι πειρατειας και παλι''. Εγω απλα ειπα οτι δεν κατεβαζει μονο ο Ελληναρας...

 

Προσωπικα το εχω κατεβασει, αν και αγοραζω αρκετα παιχνιδια (και ας με κραζουν οι φιλοι μου που τα αγοραζω, ειδικα εκεινα που δεν εχουν mp..... εχθες αγορασα και kaspersky internet security...ναι, οπως και περσυ kaspersky antivirus :mrgreen: ....που μια χαρα μπορω να τα βρω και πειρατικα ). Aν το παιχνιδι μαρεσει, θα παω να το αγορασω. Υπαρχουν και αλλα που τα αγοραζω χωρις να τα δοκιμασω γιατι ειναι του στυλ μου οπως εκανα πχ με το shogun 2, το fifa 12 κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου φταίει κανείς που έχω τα νεύρα μου; Που βλέπω τον κάθε κατεστραμμένο να μην έχει ιδέα από elder scrolls και μόνη του εμπειρία να είναι 10' με το oblivion; Να διαβάζω για τα γραφικά ενός παιχνιδιού που το τελευταίο που μας νοιάζει είναι η τεχνολογία; Που διαβάζω για το combat system ενός franchise? Διαβάζω σχόλια από haters οι οποίοι δεν έχουν δώσει € στην bethesda αλλά έχουν απαιτήσεις από τα παιχνίδια της;

 

Φίλε μου, κατανοώ τα νεύρα σου επειδή δεν έφτασε ακόμα η προπαραγγελεία σου, αλλά το να βάζεις ταμπελίτσες στο κόσμο εδώ πέρα δεν δικαιολογείται σε καμία περίπτωση.

 

Δεν ζούμε στη δεκαετία του 80. Τώρα έχουμε τη πολυτέλεια να ξέρουμε τα πάντα για το προϊόν που μας ενδιαφέρει πολύ πρίν κυκλοφορήσει.

 

Επίσης, δεν ζούμε όλοι Ελλάδα ξέρεις, το παιχνίδι κυκλοφορεί με digital distribution από Steam, ενώ ναί υπάρχει και κόσμος εδώ πέρα που το παίζει πειρατικό.

 

Επίσης, υπάρχουν και αυτοί οι οποίοι ακόμα δεν το αγόρασαν, αλλα φροντίζουν να ενημερώνονται συνεχώς για ένα franchise που το αγάπησαν εξ αρχής.

 

Τέλος, θα πρέπει να κατανοήσουν μερικοί, ότι δέν είναι δυνατόν επειδή ορισμένοι ανάβουν λαμπάδες για κάποιο παιχνίδι, αυτό το καθιστά υπεράνω κριτικής από τους υπόλοιπους.

 

Ενώ παράλληλα, το ότι το παιχνίδι είναι κορυφαίο, ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ την αντιμετώπιση της εταιρίας απέναντι στους PC gamers, που θα μπορούσε να είναι απείρως καλύτερη.

 

Πάνε μιά ματιά από τα επίσημα forums της Bethesda να δείς τί πίκρα βγαίνει από το κόσμο.

 

Το να ασκώ κριτική σε μία πολυαγαπημένη μου εταιρία και σε ένα πολυαγαπημένο franchise, γίνεται ακριβώς γιατί θέλω και περιμένω περισσότερα.

 

Δικαίωμα του καθενός να εκστασιάζεται με το παιχνίδι, όπως επίσης δικαίωμα και οποιουδήποτε άλλου να κριτικάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το να ασκώ κριτική σε μία πολυαγαπημένη μου εταιρία και σε ένα πολυαγαπημένο franchise, γίνεται ακριβώς γιατί θέλω και περιμένω περισσότερα.

 

 

 

+1000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σου συμβαίνει είναι φυσιολογικό και οφείλεται στην μηχανή γραφικών.

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπιζε και το Oblivion και το Fallout 3,και τώρα και το Skyrim,και για αυτό φταίει η βάση της gamebryo engine.

Το πρόβλημα της gamebryo είναι πως έχει memory leaks τα οποία δεν φτιάχτηκαν ποτέ.

Δηλαδή όταν φορτώνεται κάτι στη RAM σου μένει συνέχεια εκεί όσο τρέχεις το παιχνίδι και δεν σβήνεται για να γραφτούν νέα δεδομένα όπως θα έπρεπε κανονικά,με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να σου φουλάρει η RAM και να κρασάρει.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις για αυτό είναι να αναβαθμίσεις τη RAM σου προκειμένου να προλάβεις να παίξεις περισσότερο πριν κρασάρει.

Στα Oblivion και Fallout 3 αυτό μου είχε σπάσει απίστευτα τα νεύρα γιατί έχανα πρόοδο του παιχνιδιού απότομα μιας και δεν ήξερα ποτέ πότε θα κρασάρει.

Μερικές φορές έχασα και ολόκληρα dungeons,μιάμιση ώρα παιχνιδιού...

 

Όταν λες να αναβαθμίσω τις Ram μου τι εννοείς ???

Αν βάλω κάποιο πρόγραμμα που να ελευθερώνει ram (πχ FreeRamXp)θα βοηθήσει ???

 

Πάντως λίγο που έψαξα βρήκα αυτές τις λύσεις τις οποίες ακόμα δεν δοκίμασα.

 

 

Problem #1 The Elder Scrolls V: Skyrim Crash Fix – Crash to Desktop upon Launch / Startup

If you’re game randomly crashes upon launching the game, ensure or try the following:

 

Update your nVidia / ATI graphics drivers //έχω τους 285.62

Turn off SLI / Crossfire

Try using only one GPU first (turn the other one off via your graphics control panel)

Disable anti-aliasing and filtering

Disable V-sync

Disable background apps, and turn off your anti-virus software

Try changing the compatibility to Vista SP 2

Exit, disable, or uninstall FFDshow (it’s an audio/video controller, check if you have it installed)

Run through our list of general fixes, which will most likely resolve your problems

 

 

Επίσης όσοι έχετε άλλα προβλήματα μπείτε εδώ....

 

http://crashfixes.com/fixing-skyrim-crashes-freezes-errors-steam-crash-no-sound-lags-choppy-framerates/

 

 

Για το θεμα του ηχου στην ενταση εχει παρατηρησει κατι κανεις? Μονο σε εμενα παιζει χαμηλα σε σχεση με οτιδηποτε αλλο?

 

Το έχω παρατηρήσει και εγώ. Τα έχω σχεδόν τέρμα τα ηχεία για να ακούω.

 

δεν υπαρχει κανενας που να ξερει γιατι κρασαρει συνεχως στο βαγονι?

 

android.png

 

Προλαβαίνει να μπει στην πόλη ?

 

Παίδες μια ακόμα ερώτηση....

Τα άλογα έχουν κάποια χαρακτηριστικά όπως είχαν στο oblivion ??? Πχ στο oblivion ανάλογα από ποια πόλη έπαιρνες το άλογο ήταν ή πιο γρήγορο ή πιο δυνατο..... Επίσης αν πεθάνει το αλογο σας χάνετε 1000 gold διότι το άλογο δεν ξαναεμφανίζεται στους στάβλους της επόμενης πόλης που θα πάτε (κάτι το οποίο γινοταν στο oblivion .Μάζεψα με τα χίλια ζόρια τα 1000 για να το πάρω και στο πρώτο sidequest μου το σκότωσε ενας χιονανθρωπος ο οποίος για κάποιο λόγο δεν έκανε επίθεση σε εμένα παρα μόνο στο άλογο μου όσο και αν τον βαρούσα.Αφού το σκότωσε είχα εγώ σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χίλια ζήτω στην BreXesta που έβγαλε αυτό το καρά-τέλειο game που τρέχει ακόμα και στο καβουρδιστήρι μου ^_^

Δεν μπορώ να καταλάβω τι λέτε για την μνήμη,έχω 1,5GB και το τρέχω το game από της 2 το μεσημέρι μέχρι πριν από λίγο και δεν κολλάει καθόλου.

Πολύ ωραίο αλλά αυτή η μακακία με το κονσόλο-μενού θέλει πολύ προσπάθεια για να το συνηθίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μενου κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ καλυτερο απο του Oblivion.Σουπερ ευχρηστο.Φυσικα θεωρω οτι ειναι εξαιρετικο το παιχνιδι, επιτελους εχει κατι απο Morrowind.Η κριτικη παντα ειναι ευπροσδεκτη, ομως ειναι γεγονος οτι παρα τα μικροπροβληματα το παιχνιδι ειναι ανταξιο του ιστορικου αυτου franchise.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερώσω όσους δεν ακολουθούσαν το modding community των Elder Scrolls,πως οτιδήποτε για mods μπορείτε να το βρείτε στη σελίδα SkyrimNexus. :)

 

Έχει πολύ καλό σύστημα ψαξίματος,και αρχειοθετεί τα mods ανά κατηγορίες,ενώ αφού βγει το Creation Kit θα φροντίσει να έχει και tutorials για modding.

 

SkyrimNexus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τρισάθλιο κονσολάδικο μενού/interface , με απογοήτευσε.

Αν και περίμενα εναγωνίως το παιχνίδι.

 

Το interface γενικότερα

δείχνει ότι είναι φτιαγμένο για να είναι ίδιο και στις κασέλες της M$ και της $ony.

Δεν μπορούσαν να έχουν ένα διαφορετικό για την pc έκδοση ;;;;;;;

Πόσο θα τους κόστιζε πια ;;;;;;;;;

 

Αν θέλαμε τέτοιες μπακατέλες

παίζαμε με gamepad σε κάποια κονσόλα

κανένα fable ή τόσα άλλα που υπάρχουν για τις trendy κονσόλες

για τους teenagers.

 

Θα μου πάρει καιρό να περάσω το σοκ

και να ξαναφορτώσω το παιχνίδι.

 

Όσο για την επόμενη έκδοση

μάλλον δεν θα ασχοληθώ καν.

 

Απογοήτευση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα μετρια γραφικα που λετε καποιοι σκεφτητε οτι ισως μας φενοντε ετσι επειδη το συγκρινουμε με το oblivion που βγηκε to 2006 που τοτε αρχισαν να κανουν ''μπαμ'' τα next-gen games σε σχεση με παλιοτερα(2005,2004 κλπ) και τοτε ηταν ακρως εντυπωσιακα λογο συγκρισης με παλιοτερα...ενω τωρα ειναι απλα οκ γιατι πανω κατω τα τελευταια χρονια ολα τα games πανω κατω ιδια καλα γραφικα εχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...