Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή όταν λέτε για melee τι εννοείτε καλο?!? Point and click? Τουλάχιστον κάνα παράδειγμα από game με καλο melee θα πείτε η έτσι απλά να είχαμε να λέγαμε?

 

Ειπα εγω πριν μερικες σελιδες.

 

Εγω αντιμετωπιζω το προβλημα πολυ χαμηλου ηχου στο παιχνιδι. Απλα φενεται σαν να δουλευει στο 50% ο ηχος ασχετα αν τα εχω στο 100%. Ειναι ετσι χαμηλο ή μπορουμε να κανουμε τιποτα για να αυξησουμε το volume?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή όταν λέτε για melee τι εννοείτε καλο?!? Point and click? Τουλάχιστον κάνα παράδειγμα από game με καλο melee θα πείτε η έτσι απλά να είχαμε να λέγαμε?

 

Για melee Dark Souls. End of story. Η Bethesda πρέπει επειγόντως να δεί τον ανταγωνισμό διότι το χάνει το παιχνίδι.

 

Βέβαια καλύτερο melee θα βρείς σε αρκετούς άλλους τίτλους.

 

Ακόμα και το Warband, που τα production values είναι στο πάτωμα, έχει χίλιες φορές καλύτερο melee. Ακόμα και στα πανάρχαια Gothic, το ένιωθες το όπλο καλύτερα.

 

Απλώς σε σχέση με το Oblibion έβαλαν και finishes, τύπου fallout να σπάσει λίγο η ασχήμια του melee του.

 

Γενικά, η μηχανή της Bethesda τα έχει φάει τα ψωμιά της. Αρκετά την αρμέξανε και ας της αλλάξανε το όνομα σε Creation από Gamebryo. Η μηχανή αυτή εξ αρχής είχε προβλήματα και δεν μπορούν να τα διορθώσουν με τίποτα.

 

Πιστεύω ότι το Skyrim θα πρέπει να αποτελέσει το τελευταίο cash-in της Bethesda από τον PC κόσμο και όχι μόνο. Πρέπει επειγόντως να αλλάξουν τεχνολογία. Ουσιαστικά μιλάμε για τεχνολογία του 2005 έτσι? Εν έτη 2011 ακόμα πληρώνουμε για DX9.

 

Είναι περίπου όπως και στο Fallout:New Vegas, το οποίο αρκετοί το κατηγόρησαν ώς expansion σε μορφή και τιμή νέου παιχνιδιού, ακριβώς επειδή δεν υπήρχε η οποιαδήποτε τεχνική εξέλιξη σε σχέση με το fallout 3. Εννοείται φυσικά ότι και στο Fallout 3 και New Vegas, το melee είναι για τα κλάματα.

 

Αν αγαπάμε πραγματικά τα παιχνίδια της Bethesda, πρέπει να μάθουμε να απαιτούμε, αλλιώς την πατήσαμε αγαπητοί φίλοι.

 

Τόσα εκατομμύρια βγάλαν καί θα βγάλουν, δεν μπορούν να επενδύσουν σε νέες τεχνολογίες?

 

Δείτε για παράδειγμα τη CD Projekt καί τί κάναν οι τύποι μόνοι τους στο Witcher 2.

 

Τώρα ποιός να με πείσει ότι ολόκληρη Bethesda δεν μπορεί να κάνει το ίδιο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως γινεται να απαιτησουμε??? Οταν ηδη το εχει αγορασει ενα σωρο κοσμος και διχνει πως το παιχνιδι ειναι τελειο, δεν μπορουμε να κανουμε κατι. Στη μετριοτητα θα μεινουμε νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Ultra παντως εμενα τα γραφικα μου φανηκαν μια χαρα.ΕΙναι παιχνιδι οπως το fallout ,οποτε δεν περιμενω γραφικαρες,περιμενω πολυ ομοργα τοπια κτλ[που εχει]

Επιπλεον εχει τρομακτικο βαθος,side missions,τεραστιο χαρτη κτλ που μονο για αυτο αξιζει να παρει πανω απο 9.Γενικα δυσκολο να δειτε γραφικα απο τετοια παιχνιδια[το wicher ειχε τρομερα γραφικα ,αλλα δεν ειχε αυτο το βαθος και επιπλεον για να το παιξεις στα full ηθελες super pc]..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμενω πολυ ομοργα τοπια κτλ[που εχει]

 

 

Εχει ομορφα τοπια και το λεω και εγω, πραγματικα...αλλα απλα λιγο καλυτερα απο το oblivion που εχει βγει κατι χρονια...αυτο θα πει χελωνοεξελιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πώ τί ήθελε το Skyrim?

 

Πρώτα από όλα ήθελε νέα engine. Αλλά εκμεταλλευόμενοι τη τεχνολογική στασιμότητα των παιχνιδιών, λόγω της τεχνολογικής στασιμότητας που φέρνουν οι κονσόλες, σε συνδυασμό με το multiplatforming, δεν τους σύμφερε να επενδύσουν σε νέα τεχνολογία.

 

ΑΛΛΑ, μπορούσαν να επενδύσουν σε developers αποκλειστικά για το PC, να γίνει το παιχνίδι τουλάχιστον εν μέρη DX11, να σχεδιαστεί καλύτερο UI και να ανεβάσουν πραγματικά το επίπεδο των γραφικών.

 

Φυσικά αυτό δεν θα άλλαζε το πυρήνα της engine, όπου περιλαμβάνεται το κάκιστο melee...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιποοοον,εχω το συστημα της υπογραφης μου και δοκιμασα αρχικα να το παιξω σε ultra τα παντα

με 16x AF & 2xAA

Αλλα τα fps δεν ηταν οτι καλυτερο,οποτε τωρα ειμαι με 0xAA και 4xAF ενω παραλληλα εχω τα shadow medium

Σε εξω περιοχες γενικα εχω 40-50 fps αλλα σε μια πολη που πηγα(whiterun νομιζω) πεφτουν στα 30 μολις μπω

και ειναι μεταξυ 25-30 μολις παω στο ψηλοτερο σημειο της και την βλεπω ολοκληρη.

Μου φαινεται ψιλο-crap performance για την 5870 αλλα δεν ξερω,τι λετε εσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια απαντηστε μου λιγο γιατι δεν εχω βρει λυση..μου κολλαει καθε τρεις και λιγο στο βαγονι.τι να κανω?drivers εχω τους τελευταιους της ατι..

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ομορφα τοπια και το λεω και εγω, πραγματικα...αλλα απλα λιγο καλυτερα απο το oblivion που εχει βγει κατι χρονια...αυτο θα πει χελωνοεξελιξη.

 

Καλα δεν ειναι και -τοσο- χελωνοεξελιξη τουλαχιστον για τα τοπια. Το Oblivion ηταν τιγκα στο copy paste. Ολες οι σπηλιες ιδιες, ολα τα σπιτια ιδια, ολα τα περιβαλοντα με το ιδιο theme ιδια. Αυτη η λιγη ωρα που ασχοληθηκα με το Skyrim ομως μια χαρα φενεται το παιχνιδι αν βγαλουμε εκτος τα low res textures. Πραγματικα δινει την αισθηση οτι οι developers τα σχεδιασαν στο χερι.

 

Εγω παντως μαγακι θα εξελιξω. Εχει μια ιδιαιτερη χαρη να βαζω 2 μαγειες και να τις κανω dual wield. Επισης μεγαλη υποθεση η πληθωρα μαγικων που σιγουρα θα με αφησουν να κανω και το περιβαλλον οτι γουσταρω. Χαλαρα θα επιστρεψω στις παλιες μεθοδους μου να παιρνω τα οπλα απο τα μαγαζια με τηλεκινηση και να σκοτωνω τον merchant με τα ιδια του τα οπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα στα @@ μου τα γραφικα,δεν σκαλωσα εκει,σκαλωσα ομως τρελα με τη μηδενικη αισθηση της μαχης σε melee...και σορρυ παιδες αλλα oi μαχες ειναι τεζα action based με καμια τακτικη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Stavrakas13 και γενικα:

 

Με το συστημα της υπογραφης μου και τις ρυθμισεις οπως φαινονται στις εικονες εχω γενικα 60 fps ακινητο και που και που σε κανα τοπιο μπορει να παει 57 - 55 κλπ για λιγο.

 

skyrimx.png

 

Stavrakas13 νομιζω θα επρεπε να σου παιζει με πιο πολλα frames. Iσως ειναι και προβλημα του παιχνιδιου και οχι του συστηματος σου. Μπορει και εγω αμα παιξω πολυ ωρα να δω αλλα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησα μεσα απο το αρχειο .ini να κανω καποιες αλλαγες που λετε αλλα οταν μπαινει το παιχνιδι κανει αυτοματο ελεγχο στα γραφικα και τα χανει..Μηπως πρεπει να το βαλω read-only;

 

Ειναι σε λαθος γραμμη η εντολη του 3D renderer σου.Κανε την cut/copy ακριβως μετα την εντολη full screen=1 και θα λυθει το προβλημα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...