Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες, πείτε ποιον Mod manager χρησιμοποιείτε και γιατί.

Ο Πάνος μου 'πε, τον ΝΜΜ - που κι εγώ τον θεωρώ πιο "friendly user". Αλλά πολλοί στα ξένα φόρουμ, φωνάζουν δια ροπάλου να χρησιμοποιύμε τον ΜΟ.

 

Για πείτε, ποιόν έχει ο καθένας και γιατί το επέλεξε... Και χρόνια πολλά, βασικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν, αφού ασχολήθηκα πολύ με το ΤΜΡ του Πάνου, είπα να δοκιμάσω το δικό μου "σετάκι" (έχω φτάσει "αισίως" τα ...215 mods)...

 

Εξακολουθώ και λέω ότι... ως eyecandy... απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ απ' το ΤΜΡ του Πάνου! Έχω άδεια 2,5 'βδομάδες (μισή καλοκαιρινή) και ασχολούμαι συνέχεια με το Skyrim και τα mods. Έχω δει ΑΠΕΙΡΑ "packs", όπως και το STEP που ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ βασίστηκα και έφτιαξα το δικό μου "σετάκι". Κανένα δεν φτάνει το 60% του ΤΜΡ του Πάνου, πραγματικά είναι χάρμα οφθαλμών.

 

Το θέμα που είχα με το ΤΜΡ και το άφησα, ήταν ότι του Πάνου για να 'ναι τόσο εκπληκτικά eyecandy έχει περί τα 400+ mods installed!!!! Πραγματικά, χρειάζεσαι "υπερτούμπανο" μηχάνημα για να το απολαύσεις. Με το δικό μου, είχα γύρω στα 55-60 fps στο 60% του παιχνιδιού, γύρω στα 15-30 fps στο 30%... αλλά είχα και κάτω των 8 fps στο 10% (λίγες φορές, αλλά είχα). Επίσης, το ΤΜΡ έχει διάφορα mods που αρέσουν στον δημιουργό του αλλά εμένα δεν μου άρεσαν ή με "χαλούσαν" στο gameplay. Αλλά να "μετα-μοντάρεις" το ΤΜΡ δεν γίνεται! Εδώ κι ο Πάνος, δουλεύει πολύ για να κάνει μικροαλλαγές, μιας και έχει Merge-άρει πολλά mods μαζί...

 

Οπότε, είπα να φτιάξω το δικό μου βασισμένος στο STEP guide με χρήση του ΜΟ - Mod Organizer, το οποίο είναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟ (έκανα 2-3 φορές restart το process γιατί ξέχασα ΜΙΚΡΟΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΣ στις οδηγίες που ΟΛΕΣ ΟΜΩΣ είναι σημαντικότατες για να λειτουργήσει το όλο πράμα), είναι σαφέστατα πολύ λιγότερο "user friendly" απ' το ΝΜΜ (Nexus Mod Manager) αλλά τελικά άμα ακουλουθήσεις "σαν Βίβλο" τις οδηγίες... τα καταφέρνεις. Σιγά-σιγά (μου πήρε... 5 μέρες η όλη ιστορία, με 5-6 ώρες την ημέρα, ως άσχετος που είμαι με το modding), τα κατάφερα και τελείωσα και είμαι σ' ένα στάδιο τώρα του "personal flavor" (το STEP το τελείωσα όλο)...

 

...Το STEP, κάνει MAJOR improvement στο Vanilla παιχνίδι αλλά ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ Vanilla παιχνίδι σε πάρα πολλούς τομείς - δεν θέλει το STEP team να κάνει "δραματικές" αλλαγές, για να περαμένει υψηλό το performance. Πραγματικά, τα 60 fps είναι "κολλημένα" σταθερά, δεν χάνεις ούτε μισό (ενώ οπτικά είναι σαφέστατα πολύ πιο ωραίο απ' το Vanilla). Αλλά... αν θέλει κάποιος να ...προσπαθήσει να... "φτάσει" το ΤΜΡ "κάπως" (δεν θα το φτάσει ποτέ αν δεν ρίξει την δουλειά τόσων χρόνων του Πάνου), θα χρειαστεί ΕΞΤΡΑ ώρες για να τεστάρει και να προσθέσει πράγματα και εάν το ζητούμενο είναι ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ το performance σε υψηλά επίπεδα (για midrange-to-high μηχανήματα), το process είναι πιο αργό.

 

Τεσπά... σιγά-σιγά θα τα καταφέρω. Θα ποστάρω και screenshots, μόλις φτάσω σε ένα ικανοποιητικό σύνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν... παίζω δύο διαφορετικά Skyrim. Το ένα είναι το σπουδαίο "ΤΜΡ" του Πάνου και το άλλο είναι ένα δικό μου σετάκι (180+ mods) στην Skyrim SE edition... Είτε παίζεται το Legendary είτε το SE, πρέπει να δείτε ΔΥΟ FOLLOWERS που έχω βάλει στην SE.

 

Την "Lost Princess Ambriel" & "Rigmor of Bruma"!

 

Η μεν πρώτη, είναι μια αθάνατη Ξωτικό πριγκίπισσα που την προστατεύει ο Τάλος αλλά την κυνηγά η "Σίθις" (έχει πολύ επιρροή από StarWars! Η "Σίθις" είναι ο Αυτοκράτορας κι έχει και έναν "Dark Lord" ακόλουθό του, άλα-Βέιντερ)! Δεν "σποϊλάρω", έχει πολύ πράμα η ιστορία, φοβερή... Η δε άλλη, είναι μια πιτσιρίκα έφηβη, που ο πατέρας της ήταν ένας μέγας και τρανός warlord και τώρα σχεδιάζεται εισβολή ενός ξένου στρατού στο Skyrim και την εμπλέκουν στην μηχανοραφία. Σε μια φάση, την κυνηγούν ΟΙ ΠΑΝΤΕΣ (μισθοφόροι και μη) να την σκοτώσουν και ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ... κυνηγούν οι πάντες ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ παντού! Και όταν λέω ΠΑΝΤΟΥ, εννοώ παντού (και στις πόλεις που είσαι "Θρέιν" των εκάστοτε "Τζαρλ")! Σε κυνηγούν "on-sight", αμέσως!...

 

...Και οι δύο followers, έχουν ουσιαστικά μίνι-DLC quests, ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ που έχω τύχει σε RPG!

 

Καρα-προτείνονται! Εγώ, παράτησα ΤΕΛΕΙΩΣ την main quest και τις λοιπές και παίζω αυτών των δύο (πολύ "ψωμί" και ΔΥΣΚΟΛΕΣ αποστολές)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την "Lost Princess Ambriel" & "Rigmor of Bruma"!

 

 

Η πρωτη ειναι μια dump follower που εχει απλα το follower system του skyrim χωρις εξτρα AI, και η δευτερη ειναι επισης το ιδιο μονο που ειναι καρα μπαγκαρισμενη του κερατα.

Δε θα παρω ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ πλήρως.

 

Η πρώτη είναι μία που σου ανοίγει μια πολύ ενδιαφέρουσα μίνι-DLC και η οποία γίνεται ΚΑΙ αυτή Dragonborn. Και δεν καταλαβαίνω γιατί είναι dump follower, όταν συμπεριφέρεται σαν την Σοφία ή την Ρεκόρντερ - σχεδόν ίδια είναι.

Δεν έχω βαρεθεί καθόλου (την "DLC" της), ενώ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ 'ΛΕΓΑ το ίδιο και για της Σεράνας το DLC ("Dawnguard"), που ΣΚΥΛΟΒΑΡΕΘΗΚΑ στο "Soul Cairn" (και θέλει και άπειρο χρόνο να το τελειώσεις εκείνο το σημείο).

 

Η δε δεύτερη, είναι μια πιτσιρίκα που σε οδηγεί η μίνι-DLC της σε πολλές "τσιμπούκι" αποστολές, ενώ όπως προανέφερα ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ είσαι ανεπιθήμητος και σε κυνηγούν οι πάντες (άρα, άπειρο sneaking για να μπεις στις πόλεις κτλ).

 

Και με 390+ ώρες στο Skyrim και έχοντας φτάσει 64 level (και έχοντας βάλει/βγάλει άπειρους followers), έχω μια αντικειμενική άποψη για το άν είναι καλές αυτές οι δύο - και δεν το λέω εγώ, το Skyrim Community το λέει.

(Και δεν μιλώ αν έχουν bugs ή αν κάνουν conflict κτλ. Μιλώ ΩΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ αποστολές που σου δίνουν. Δεν είναι απλά ωραία γκομενάκια που σε ακολουθούν και βαρούν μαζί σου. Έχουν πολύ ενδιαφέρουσες αποστολές).

 

Εν πάσει περιπτώσει, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Όποιος θέλει, τις δοκιμάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχει ασχοληθεί κάποιος με το Elder Scrolls Online;;;

Έλεγα να το πάρω κι αυτό... Η Golden Edition αξίζει ή μπορώ να πάρω την πιο "απλή" έκδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ασχοληθεί κάποιος με το Elder Scrolls Online;;;

Έλεγα να το πάρω κι αυτό... Η Golden Edition αξίζει ή μπορώ να πάρω την πιο "απλή" έκδοση;

 

Αυτό σηκώνει μεγάλη συζήτηση...

 

Βασικά αν το δεις σαν ενα MMO με Elder Scrolls theme είναι σχεδόν άριστο.

- Δεν είναι καθόλου P2W, οτιδήποτε πληρώνεις έξτρα αφορά cosmetics ως επι το πλείστον, πάντως σίγουρα δεν επηρεάζουν το gameplay. Προσωπικά δηλαδή βρίσκω το σύστημα του πολύ δίκαιο.

- Άπειρα quests και πολλές περιοχές για εξερεύνηση με διάφορα activities (world events κλπ.) όπως και dungeons.

- Με 2 απανωτά sales του παιχνιδιού στο 10αρικο + ενα free weekend ο κόσμος αυξήθηκε κατακόρυφα (τουλαχιστον τριπλασιάστηκε σύμφωνα με το steamcharts

- Όμορφο παιχνίδι απο γραφικά και παράλληλα αρκετά ελαφρύ.

- Πολύ καλό PvP αν και έχει μικρά θεματάκια

Έχει και άλλα θετικά αλλά είμαστε σε λάθος thread για περαιτέρω ανάλυση.

 

Το πρόβλημα βρίσκεται στο γεγονός οτι αρκετοί περιμένουν να δουν ακριβώς ενα Skyrim Online κάτι που δεν είναι, οπότε απογοητεύονται και καταδικάζουν το παιχνίδι σαν χάλια κλπ. χωρίς να ισχύει.

 

Οπότε εφόσον δείς κάποια gameplay videos και reviews (αλλά reviews το πολύ 6-8 μήνων, καθώς το παιχνίδι έχει αλλάξει δραματικά απο παλαιότερα μετά κυρίως το One Tamriel update) και σου αρέσει αυτό που βλέπεις τσίμπα το άφοβα. Αν δεν είσαι σίγουρος ή ονειρεύεσαι το Skyrim Online περίμενε ξανά κανένα free weekend.

 

ΥΓ. Συγνώμη για το offtopic, τέλος απο μένα :)

@lupus_Hegemonia για περισσότερες πληροφορίες υπάρχει το αντίστοιχο thread του ESO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά την εξεταστική,θα επιστρέψω στην Ταμριέλ..όσο και αν με τρώει τώρα να μπω,ξέρω ότι θα φάω ώρες και θα το μετανιώσω μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν προσπαθω να τρεξω το TES5Edit μου βγαζει σφαλμα

"Fatal: Could not open registry key: \SOFTWARE\Bethesda Softworks\Fallout4\

This can happen after Steam updates, run game's launcher to restore registry settings"

 

ετρεξα ξανα τον Launcher αλλα τα ιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος, γιατί μου κάνει αυτές τις "ταρζανιές" το LOOT;;;;

Πέρασα στον C τα Win10, οκ; Όχι "upgrade", αλλά φορμάτ αρχικά και μετά κανονικά σε fresh clean installation. Έπειτα, αφού είχα ΣΒΗΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ξαναπέρασα το Steam & τα Skyrim LE & SE. Εκτός του STMP στο LE, θέλω να "χαβαλεδιαστώ" με την SE, οπότε να βάλω mods σ' αυτήν. Βάζω το Nexus Mod Manager, βάζω το LOOT, τρέχω το Nexus Mod Manager... προφανώς μου δείχνει ΤΙΠΟΤΑ (αφού δεν έχω περάσει τίποτα ακόμα)... και το LOOT μου δείχνει... 220 mods απ' την προηγούμενη εγκατάσταση στα Win 8.1!!!!!!!!!!!!!!!

 

Μα ΠΩΣ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ "βλέπει" mods το LOOT (και μάλιστα και "active"), όταν το Nexus Mod Manager μου δείιχνει (προφανώς!) τα 5 active plugins (Skyrim, Update, Dragonborn, Hearthfire, Dawnguard);;;;;; Μπορεί κάποιος να μου πει ΠΩΣ ΘΑ "ΚΑΘΑΡΙΣΩ" το LOOT να μη κρατά της προηγούμενης εγκατάστασης το list; Και πώς τέλος πάντων ΚΡΑΤΑ την list, αφού ΚΑΙ το LOOT KAI το Nexus Mod Manager ΚΑΙ το Steam ΚΑΙ το Skyrim... τα 'χα απεγκαταστήσει και επαναγκαταστήσει ξανά πάλι... ενώ δεν έχω ΚΑΝ το προηγούμενο λειτουργικό (να πεις ότι ΚΑΤΙ ΚΡΑΤΗΣΕ στον C);;;;;;;;;;;;


Υπάρχει περίπτωση να κρατά κάποιο κόπι/κάτι το Steam Cloud;;;;;;; Κι αν ναι γιατί, αφού το LOOT ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ με το Steam;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...