Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά δούλεψε κανονικά το Lanterns of Skyrim χωρίς τις π@π@ριες του developer για το load order.

 

 

ssyAhXT.jpg

 

@Tmark, αυτό συνέβη σήμερα. Τα χει αυτά το Skyrim. :-)

 

qvuQA5c.jpg

 

 

Εμ τα ελεγα εγω :P :P :P

Κάτσε, ρε... Ο follower σου... αντιλήφθηκε εχθρική παρουσία και στο 'πε;;;;;;;;

Ψιτ νεος :P ενθουσιαζεσαι χωρις λογο scripted διαλογος ειναι

http://elderscrolls.wikia.com/wiki/Beem-Ja

http://elderscrolls.wikia.com/wiki/Salma_(Skyrim)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ, μετά και κάποια τελευταία βίντεο του Πάνου απ' την νέα του δική του έκδοση (με πολλά mods)... "ερωτεύτηκα"!!!!

Τελικά! Θα το ξανα-ξεκινήσω, με το σετάρισμα του Πάνου - "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ" αυτό το Skyrim, του Πάνου, έχω πάθει "ντουβρουτζά"!

 

Τελικά... δεν κατάλαβα τί εννοούσες με τις "Λάτερνς"...

Εγώ νόμιζα τις ΔΗΜΟΣΙΕΣ, εκείνες που 'ναι στους δρόμους, στις γέφυρες κτλ. Αυτό που ποστάρεις, είναι κάποια εξοχική κατοικία ή κάτι άλλο, δεν είναι δημόσιος δρόμος με "λατέρνες"...

 

Κάτσε, ρε... Ο follower σου... αντιλήφθηκε εχθρική παρουσία και στο 'πε;;;;;;;;

 

 

Όχι ρε. Δεν ειναι follower αλλά μια γκόμενα έξω από κάτι Ruins, που μιλούσε με έναν Argonian εκείνη τη στιγμή και εννοεί εμένα όταν λέει "we arent alone". Lol.

 

Οι Lanterns οf Skyrim μπαίνουν σε διάφορους δρόμους και σπίτια/πανδοχεία κτλ. Ωραίο mod, τη νύχτα κάνει τη διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια μάχη, αυτή τη φορά στο Αrcwind Point κατά τη προσπάθειά μου να συλλέξω και να συμπληρώσω όλα τα shouts.

 

Απλά έπος να χαζεύεις τις σκιές δυο δράκων που παλεύουν μέσα στη χιονοθύελλα.

 

 

Xdk3ckW.jpg

 

 

 

SprG9Rk.jpg

 

mDGQ9BW.png

 

 

 

 

 

Καλά Χριστούγεννα! (Skyrim Flora Overhaul SE mod)

 

 

gFoZNrL.jpg

 

 

Η μια γάτα ιππεύει την άλλη γάτα...

 

zOSsOhs.jpg

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσενα ζοριζεται η καρτα χωρις enb, μολις περασεις enb θα αφοδευσει πατοκορφα :P

 

Απο την αλλη ολο ξεχναγα να σε ρωτησω, enboost και memory patch χρησιμοποιεις ;

Γιατι με 70 mods κατα βαση textures mods, να εχεις τοσα ctd μαλλον δεν εχεις κανενα memory patch και ειναι απαραιτητα.

 

Προφανώς... όχι! Λολ... Δεν έχω ιδέα καν τί είναι και πώς τα κάνεις!

Άλλη μια μάχη, αυτή τη φορά στο Αrcwind Point κατά τη προσπάθειά μου να συλλέξω και να συμπληρώσω όλα τα shouts.

 

Απλά έπος να χαζεύεις τις σκιές δυο δράκων που παλεύουν μέσα στη χιονοθύελλα.

 

 

mDGQ9BW.png

 

 

 

Άμα τσεκάρεις το προφίλ μου στο Steam, έχω ποστάρει παρόμοιο... "dogfight"! Χεχεχε... Καθόμουν κάτω από ένα "τόξο" (αψίδα) πέτρινο και απλά... χάζευα τους δράκους που "την έπεφτε" ο ένας στον άλλον!

 

Δεν χρειάζονται όλα τα Shouts, φίλε.

Ζήτημα να χρησιμοποιώ 4-5 (τα κορυφαία, σε πλήρη ανάπτυξη - και οι 3 λέξεις δηλαδή)... Έχω περί των 15 Drago-souls και δεν τις χαλάω, δεν αξίζουν κάποιες shouts. Π.χ. μια λέει "αναγκάζεις τα άγρια θηρία να πολεμήσουν στο πλευρό σου"... Χέστηκα! Μια χαρά τα πάω μόνος μου, δεν με νοιάζει να "μαγέψω" 2-3 αρκούδες να πολεμήσουν για χάρη μου. Μια άλλη λέει "Αφοπλίζεις τον εχθρό, του πετάς τα όπλα του"... Επίσης χέστηκα! Με τέτοιο level που έχω το Block/Heavy Armor/One-Hand Melee και τα όπλα που έξω forg-άρει, οι περισσότεροι εχθροί είναι "φάπα-και-νεκρός"! Τί με νοιάζει να σπαταλήσω shout για να τους αφοπλίσω;;;

Και άλλες, αρκετές δηλαδή, που τις θεωρώ πολύ "άκυρες".

 

Εγώ χρησιμοποιώ ΚΥΡΙΩΣ την "Bend Will" (άκρως πολύτιμη), την άλλη που "προσεδαφίζεις" τους δράκους για να τους σακατέψεις με melee, την Fire Breath, Frost Breath, την άλλη που που "σπιντάρεις" και μεταφέρεσε ταχύτατα πιο μπροστά, την άλλη που "τους πετάς" (εκτινάζεις) εδώ και κει, την άλλη που κάνεις Summon τον δράκο που βρίσκεις στο "Soul Cairn"... αυτές πάνω-κάτω, χρησιμοποιώ.

Και ΟΧΙ πάντα, μόνο όταν τα βρω ΠΟΛΥ σκούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω, απλά έχω τερματίσει το 85% των επίσημων αποστολών του Skyrim και των DLC και τώρα προσπαθώ να ολοκληρώσω ότι έχω αφήσει στη μέση ή δεν έχω ξεκινήσει μέχρι να φτάσω στο 100% των πάντων, παίζοντας παράλληλα διάφορα Quest Mods. 

 

Παρεπιπτόντως, σήμερα έβαλα  τα Skyrim SE Re-Engaged ReShade (αδιανόητα τέλειο mod γραφικών), Ruins Clutter Improved, Rustic Clutter Collection, No snow under the Roof, Stunning Statues of Skyrim και σε συνδυασμό με τα Skyrim Flora Overhaul και Static Mesh Improvement, το παιχνίδι έχει γίνει eye-candy που λένε και οι ξένοι. Δε χορταίνεις να παίζεις μόνο και μόνο για να βλέπεις τα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ γραφικά του. Θυσίασα βέβαια περίπου 10 frames στους εξωτερικούς χώρους αλλά σκασίλα μου. Τα γραφικά έχουν γίνει δυο φορές καλύτερα της vanilla SE έκδοσης και χαίρεσαι να τα χαζεύεις.

 

Ένα τυχαιο δείγμα

 

u3nPx8N.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω, απλά έχω τερματίσει το 85% των επίσημων αποστολών του Skyrim και των DLC και τώρα προσπαθώ να ολοκληρώσω ότι έχω αφήσει στη μέση ή δεν έχω ξεκινήσει μέχρι να φτάσω στο 100% των πάντων, παίζοντας παράλληλα διάφορα Quest Mods. 

 

Παρεπιπτόντως, σήμερα έβαλα  τα Skyrim SE Re-Engaged ReShade (αδιανόητα τέλειο mod γραφικών), Ruins Clutter Improved, Rustic Clutter Collection, No snow under the Roof, Stunning Statues of Skyrim και σε συνδυασμό με τα Skyrim Flora Overhaul και Static Mesh Improvement, το παιχνίδι έχει γίνει eye-candy που λένε και οι ξένοι. Δε χορταίνεις να παίζεις μόνο και μόνο για να βλέπεις τα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ γραφικά του. Θυσίασα βέβαια περίπου 10 frames στους εξωτερικούς χώρους αλλά σκασίλα μου. Τα γραφικά έχουν γίνει δυο φορές καλύτερα της vanilla SE έκδοσης και χαίρεσαι να τα χαζεύεις.

 

Ένα τυχαιο δείγμα

 

u3nPx8N.jpg

 

Να φανταστω εβαλες τη "μικρη" εκδοση ετσι ;

 

Μπορεις να κανεις ενα fast travel (οχι με τα ποδια, fast travel) στο riverwood, μολις φτασεις εκει κατευθυνσου τρεχοντας ευθεια προς τη γεφυρα που ειναι μπροστα, οταν φτασεις εκει κατσε στηγ μεση της γεφυρας και κοιτα προς το riverwood για μερικα δευτερολεπτα.

Εαν μπορεις σε ολο αυτο το διαστημα να κοιτας τα fps σου και να μου πεις ποσο πανε.

 

Εαν μπορεις επισης μια λιστα με mods που χρησιμοποεις και τι settings εχεις (view distance/shadows κλπ).

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, στη μέση της γέφυρας και κοιτώντας προς το Riverwood τα fps έπεσαν στα 23. Κυκλοφορώντας μέσα στο Riverwood τα fps ήταν 27-30.

 

Περι Re-Shade, ναι την απλή έκδοση έβαλα γιατί έχω φορτωμένη την Special Edition που ήδη βαραίνει τη κάρτα μου από μόνη της. Άπαντα τα settings των γραφικών, shadows, view distance, ότι υπάρχει τέλοσπάντων είναι τερματισμένο στο Ultra και ανάλυση 1920x1080.

 

 

Εδώ τα mods που χρησιμοποιώ. (Το Re-Shade δεν εμφανίζεται)

 

8t42qcd.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση, ηθελα απλα να επιβεβαιωσω την αποψη μου περι επιδοσεων της SE σε σχεση με τη παλι : καμια βελτιωση, καμία απολύτως.

 

Και δεν εχεις περασμενο μεσα κανενα script intensive mod, οπως το interesting npc, dragon combat overhaul, skytest, obis, κλπ καποιον full scripted and voiced custom follower (πχ sofia, indigo, mirai, recorder κλπ) ουτε καν εχεις ενα mod που να προσθετει clutter στο περιβαλλον/πολεις/χωρια...

 

Edit, δεν εχεις και ουτε texture pack! (τα μαμισια hd δε πιανονται, ειναι χαλια και unoptimised).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση, ηθελα απλα να επιβεβαιωσω την αποψη μου περι επιδοσεων της SE σε σχεση με τη παλι : καμια βελτιωση, καμία απολύτως.

 

Και δεν εχεις περασμενο μεσα κανενα script intensive mod, οπως το interesting npc, dragon combat overhaul, skytest, obis, κλπ καποιον full scripted and voiced custom follower (πχ sofia, indigo, mirai, recorder κλπ) ουτε καν εχεις ενα mod που να προσθετει clutter στο περιβαλλον/πολεις/χωρια...

 

Edit, δεν εχεις και ουτε texture pack! (τα μαμισια hd δε πιανονται, ειναι χαλια και unoptimised).

 

Εδώ κάνεις λάθος. Υπάρχει μεγάλη βελτίωση στις επιδόσεις σε σχέση με την 32-bit έκδοση και το παρατήρησα από τη πρώτη στιγμή που την εγκατέστησα. Το stuttering/framedrop της μηχανής έχει μειωθεί κατά 80%. Επίσης τα shaders που έχω, το SMI και το flora overhaul έχουν ήδη μειώσει την επίδοση κατά 20-25 frames συν ότι τα εφέ στην SE είναι κατά πολύ ανώτερα της vanilla έκδοσης με αποτέλεσμα να επιβαρύνουν την κάρτα. Πχ το official HD Texture Pack προτείνει την GTX 260 ενώ η SE την 780, 4 Ram η μία, 8 η άλλη. Ακόμη, δεν είναι ανάγκη να έχεις μόνο textures mod για να πέσουν τα καρέ. Πχ στο Riverwood έχω το κακοπρογραμματισμένο Castle Draco το οποίο αναγκάστηκα να απενεργοποίησω για να δω τα καρέ που ήθελες. Ειδάλλως, όταν το κοιτάω τα καρέ πέφτουν από τα 23 σε 13.

 

Να προσθέσω βέβαια ότι οι βελτιωμένες επιδόσεις αφορούν κυρίως την επεξεργαστική ισχύ και όχι την GPU, αν και η SE δεν ήρθε για να βελτιώσει επιδόσεις αλλά για να αναβαθμίσει τα γραφικά.

 

Το μόνο μείον που δίνω στην SE είναι ο ήχος, ο οποίος ψιλοδιορθώθηκε με patch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεχουμε διαφορετικο παιχνιδι ; :P

Το stuttering εχει μειωθει γιατι δεν εχεις αδιασε/γεμισε τη μνημη για κανενα αλλο λογο.

Τo φλορα εχει ακριβως την ιδια μειωση και στο vanilla και το κακο ειναι οτι παρολλες τις φιλοδοξε προσπαθιες μου να πεισω το vurt να χρησιμοποιησει αλλα meshes που δεν εχουν τοσο δραματικη επιδραση στις επιδοσεις (του εχω στειλει δειγματα) χωρις καμια οπτικη διαφορα, βαριεται που ζει.

Τα εφε ειναι καλυτερα, φυσικα, αλλα ακομα και με το καλυτερο enb* δε φτανουν τα enb της παλια.. ακομα.

το HD pack της bethesda για το SE ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο Pixel προς Pixel και byte προς byte με το HD pack για το vanilla, μπορεις να ανοιξεις και τα 2 bsa να τα συγκρινεις, η να τα κανεις extract και να ανοιξεις τα dds με photoshop...

Το συγκεκριμενο pack δε χρειαζεται πανω απο 2GB vram για να φορτωθει, εγγυηση σε αυτο.

Το οτι προτεινει μεγαλυτερη μνημη η bethesda ειναι λογικο, αφου ειναι πλεον x64 μπορει να προφορτωσει οτι γουσταρει ειτε σε vram ειτε στη ram.

 

To αντιθετο, οι βελτιωσεις αφορουν μονο τη gpu και τα γραφικα, οτιδηποτε αφορα τον επεξεργαστη εχει μεινει ακριβως το ιδιο. Ουτε καν παραλληλοποιηση scripts οπως στο fo4.

Και για να μη τα ξαναγραφω.

http://www.insomnia.gr/topic/390229-the-elder-scrolls-v-skyrim/?view=findpost&p=55261065

http://www.insomnia.gr/topic/390229-the-elder-scrolls-v-skyrim/?view=findpost&p=55259055

 

*enb, ακομα το μονο που κανει ειναι να αφαιρει την επεξεργασια των γραφικων που κανει η default μηχανη γραφικων ΑΦΟΥ εχει γινει το rendering και απο εκει και περα αναλαμβανει το reshade/sweetfx γιαυτο και υπαρχει τοσο μεγαλη δραστικη μειωση στις επιδοσεις με καλα enb presets, κανεις δηλαδη σχεδον την διπλη δουλεια. Oταν με το καλο φτασει στα επιπεδα του enb για το παλιο, δηλαδη να κανει το ιδιο το rendering τοτε θα μπορει να προσθεσει οτι εφε γουσταρει με νορμαλ μειωση ή και καθολου εφοσον μιλαμε για DX11 στα fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα μισό λεπτό, την vanilla δεν τρέχεις? Άρα κατά κάποιο τρόπο τρέχουμε διαφορετικό παιχνίδι όσων αφορά τη συμπεριφορά. Επίσης, από τη στιγμή που η game engine από 32-bit γίνεται 64 αυτομάτως έχει και καλύτερη συμπεριφορά σε 64-bit επεξεργαστές. Αυτό είναι δεδομένο και το παρατήρησα από τη πρώτη στιγμή που την εγκατέστησα, χωρίς κανένα mod πάνω. Στον ίδιο επεξεργαστή και Gpu, με βαρύτερα γραφικά και όλα στο τέρμα, το παιχνίδι έτρεχε καλύτερα από την vanilla. Δεν έχω κανένα λόγο να σου πω ψέματα. Και αν δεν πιστεύεις εμένα, τσέκαρε τα εκατοντάδες reviews παιχτών που το επιβεβαιώνουν.  B)

 

Τα HD δεν έχει σημασία αν είναι ίδια. Ήθελα απλά να σου πω ότι τα maximum official γραφικά της vanilla ειναι κατά πολύ ελαφρύτερα της SE. Με τα Mods δε ξέρω τι ειναι καλύτερο γιατί δεν έχω εμπειρία. Σου μιλάω καθαρά για το βασικό παιχνίδι.

Επεξ/σία από Undertaker25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα μισό λεπτό? Την vanilla δεν τρέχεις? Άρα κατά κάποιο τρόπο τρέχουμε διαφορετικό παιχνίδι όσων αφορά τη συμπεριφορά. Επίσης, από τη στιγμή που η game engine από 32-bit γίνεται 64 αυτομάτως έχει και καλύτερη συμπεριφορά σε 64-bit επεξεργαστές. Αυτό είναι δεδομένο και το παρατήρησα από τη πρώτη στιγμή που την εγκατέστησα, χωρίς κανένα mod πάνω. Στον ίδιο επεξεργαστή και Gpu, με βαρύτερα γραφικά και όλα στο τέρμα, το παιχνίδι έτρεχε καλύτερα από την vanilla. Δεν έχω κανένα λόγο να σου πω ψέματα. Και αν δεν πιστεύεις εμένα, τσέκαρε τα εκατοντάδες reviews παιχτών που το επιβεβαιώνουν.  B)

 

Τα HD δεν έχει σημασία αν είναι ίδια. Ήθελα απλά να σου πω ότι τα maximum official γραφικά της vanilla ειναι κατά πολύ ελαφρύτερα της SE. Με τα Mods δε ξέρω τι ειναι καλύτερο γιατί δεν έχω εμπειρία. Σου μιλάω καθαρά για το βασικό παιχνίδι.

 

Και τα 2 τρεχω, πως αλλιως θα περασω το TMP στο SE;.

Kαι οχι δεν εχει αυτοματως τιποτα, μια εμταλγωτιση σε x64 δεν κανει ενα προγραμμα αυτοματα πιο γρηγορο. Το ελαφρυτερο που βλεπεις ειναι λογω DX11 και για κανενα αλλο λογο.

Το Dx11 επιτρεπει 50% παραπανω draw calls απκ το DX9, γιαυτο και σου φαινεται οτι χαλαωνει ο h gpu.

Δε χρειαζεται να τσεκαρω, δοξα το Θεο τα λεμε μια χαρα στο nexusmods, και σου ξαναλεω οτι ασχετα με τα γραφικα, εαν φορτωσεις τις 2 engine με το ιδιο υλικο (και υλικο δεν ειναι μονο τα γραφικα) θα τρεχουν το ιδιο γιατι περα απο x64 και Dx11 (και αυτα "κουλα") η βασικη δομη της engine ειναι ακριβως ιδια.

@Undertaker25

πόσταρε μια και το load order σου παρακαλώ.

Να δω αν έχουμε διαφορές ή αν έχω λάθη.

 

 

Δεν εχει κατι που να επηρεαζει το load order, ολα ειναι mods ασνεξαρτητα μεταξυ τους

Τα HD δεν έχει σημασία αν είναι ίδια. Ήθελα απλά να σου πω ότι τα maximum official γραφικά της vanilla ειναι κατά πολύ ελαφρύτερα της SE. Με τα Mods δε ξέρω τι ειναι καλύτερο γιατί δεν έχω εμπειρία. Σου μιλάω καθαρά για το βασικό παιχνίδι.

 

Δεν ειναι ελεφρυτερα, ειναι λογω μεταλυτερο αριθμου drawcalls, μολις τα εξησωσεις οσον αφορα draw calls/cell ακριβως το ιδιο συμπεριφερεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Δηλαδή το ότι η engine του Skyrim SE δεν κάνει τα ξαφνικά framedrops που έκανε (δεν εννοώ από 60fps σε 30 αλλά από 60 σε 1fps, σαν stuttering) kαι έχει πιο "smooth" ροή καρέ, οφείλεται στο DX11 και όχι στο ότι η μηχανη από 32 έγινε 64?

 

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα χαλάρωσης της gpu. Έχω σχεδόν μόνιμα το Afterburner και το stuttering συμβαίνει/συνέβαινε και σε χαμηλό Load. Δεν εχει να κάνει με το αν ειναι στο 98% ή όχι. Άποψή μου πάντα, δεν επιμένω.

 

Βtw, τι ακριβώς εννοείς με το "αν εξισώσουμε drawcalls/cells"? Πότε εξισώνονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...