Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Nαι, όντως... Αποκλείεται να μπαίνει στο order πριν τα DLCs...

Δοκιμάστε και τ' άλλα που πόσταρα - δεν τα 'βαλα όλα τα δικά μου, είναι και καμιά 15 followers (άνδρες/γυναίκες), είναι πανοπλίες και outfits κτλ., που 'ναι καθαρά θέμα γούστου (για να τα προτείνω).

 

 

Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιο mod να μπαίνει πριν τα dlc. Το συγκεκριμένο μπαίνει σίγουρα μετά.

 

 

Διαβάστε τις οδηγίες και πειτε μου.

 

http://www.nexusmods.com/skyrimspecialedition/mods/2429/?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, το εχουν μαρκαρει ως esm, οποτε μπορεις να το βαλεις κανονικα οπου θες. (Μεχρι τη προηγουμενη εκδοση ηταν esp οποτε εμπαινε αναγκαστικα κατω απο τα esm).

Ασχετα τι λεει ο modder το usleep ΠΡΕΠΕΙ να ειναι μετα τα dlc γιατι διαφορετικα οτι διορθωσεις κανει σε αυτα δεν περνανε.

Οποτε αυτο που σου μενει ειναι να βαλεις το lanterns πανω απο το usleep.

 

Εαν ο NMM δε σε αφηνει, τοτε να το κανεις χειροκινητα.

\appData\Loca\Skyrim Special Edition\plugins.txt

το ανοιγεις και κανεις copy paste το Lanterns πανω απο το usleep.


Εαν οντως δε δουλευει σωστα ετσι, τοτε ο modder εκανε εχει κανει βλακεια ή/και βαριεται να μεταφερει σωστα το mod.

Καθε mod που ειναι πιο κατω στη λιστα μπορει να προσθεσει/αφαιρεσει/επεξεργαστει πραγματα των mod που ειναι απο πανω του.

Το οτι το θελει πανω απο τα dlc σημαινει οτι μαλλον εχει αφησει edits/scripts που χρειαζονται μετατροπη χωρις να τα κανει και περιμενει απο τα esm που ειναι απο κατω (κοινως τα dlc σε αυτη τη περιπτωση) να διορθωσουν τη βαρεμαρα του.

Επικυνδινη τακτικη, μη προβλεπομενη απο τη κοινοτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έτσι πιστεύω, ο μοντερέιτορ του μοντ "τον έπαιξε".

Η λογική λέει ότι ΟΛΟ το game (και τα DLCs/updates του) πηγαίνουν ΠΑΝΩ-ΠΑΝΩ, μετά οτιδήποτε άλλο.

Εμένα, φίλτατε, τα 'βαλε το LOOT (μιλάμε για το ίδιο το μοντ, τα "Φαναράκια" που 'βαλες και πρότεινα κι εγώ) περίπου στην μέση της λίστας μου...


n0JTXMg.jpg

 

Έτσι περίπου δείχνουν και σε μένα (Legendary) τα γραφικά. Περίπου, όχι έτσι, διότι ΔΕΝ έχω βάλει ούλτρα-έξτρα 4Κ γραφικά και δεν παίζω σε 4Κ ανάλυση οθόνης, αλλά σε 1960Χ1080 - παρόλο που η οθόνη μου υποστηρίζει παραπάνω...

 

Μπορεί ο φίλτατος ο Μυτηλινιός να λέει ότι "δεν χρειάζεται upgrade", αλλά απ' την ως τώρα εμπειρία μου θα συμφωνήσω με τον εμπειρότατο Πάνο - ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΒΑΡΒΑΤΗ κάρτα γραφικών, για να απολαύσεις τόσο τέλεια γραφικά ή πολλά sprites/characters ταυτόχρονα κτλ...

 

Χθες, έπαιξα μια επίθεση των Nords σ' ένα Imperial Fort. Περίπου 20 δικοί μας, γύρω στους 40 αυτοκρατορικούς. Ε, "ζορίστηκε" η κάρτα μου στην μάχη, μ' όλον αυτόν το χαμό. Επίσης, μετά τα 70 μοντς που 'χω βάλει, έχει αυξηθεί ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ το loading time, περίπου 2-3 δευτερόλεπτα παραπάνω, μερικές φορές και περισσότερο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έτσι πιστεύω, ο μοντερέιτορ του μοντ "τον έπαιξε".

Η λογική λέει ότι ΟΛΟ το game (και τα DLCs/updates του) πηγαίνουν ΠΑΝΩ-ΠΑΝΩ, μετά οτιδήποτε άλλο.

Εμένα, φίλτατε, τα 'βαλε το LOOT (μιλάμε για το ίδιο το μοντ, τα "Φαναράκια" που 'βαλες και πρότεινα κι εγώ) περίπου στην μέση της λίστας μου...

 

Έτσι περίπου δείχνουν και σε μένα (Legendary) τα γραφικά. Περίπου, όχι έτσι, διότι ΔΕΝ έχω βάλει ούλτρα-έξτρα 4Κ γραφικά και δεν παίζω σε 4Κ ανάλυση οθόνης, αλλά σε 1960Χ1080 - παρόλο που η οθόνη μου υποστηρίζει παραπάνω...

 

Μπορεί ο φίλτατος ο Μυτηλινιός να λέει ότι "δεν χρειάζεται upgrade", αλλά απ' την ως τώρα εμπειρία μου θα συμφωνήσω με τον εμπειρότατο Πάνο - ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΒΑΡΒΑΤΗ κάρτα γραφικών, για να απολαύσεις τόσο τέλεια γραφικά ή πολλά sprites/characters ταυτόχρονα κτλ...

 

Χθες, έπαιξα μια επίθεση των Nords σ' ένα Imperial Fort. Περίπου 20 δικοί μας, γύρω στους 40 αυτοκρατορικούς. Ε, "ζορίστηκε" η κάρτα μου στην μάχη, μ' όλον αυτόν το χαμό. Επίσης, μετά τα 70 μοντς που 'χω βάλει, έχει αυξηθεί ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ το loading time, περίπου 2-3 δευτερόλεπτα παραπάνω, μερικές φορές και περισσότερο...

 

Δυστυχως η διαφορα στις επιδοσεις μεταξυ legendary και SSE ειναι μηδαμινη ωστε να αξιζει να μεταφερεις full modded παινχιδι εκει.

Το μονο που κερδιζεις στην SSE ειναι το λιγοτερο stuttering λογω μη περιορισμου vram και αυτο μονο εαν δε το παρακανεις στα 4Κ textures και στο shadow distance.

 

Eσενα ζοριζεται η καρτα χωρις enb, μολις περασεις enb θα αφοδευσει πατοκορφα :P

 

Απο την αλλη ολο ξεχναγα να σε ρωτησω, enboost και memory patch χρησιμοποιεις ;

Γιατι με 70 mods κατα βαση textures mods, να εχεις τοσα ctd μαλλον δεν εχεις κανενα memory patch και ειναι απαραιτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, φίλε Πάνο, δεν έχω - και θέλω να με κατατοπήσεις.

 

...Μα δεν με νοιάζει η SE. Ήδη αυτό το experience που έχω στην Legendary ΔΙΧΩΣ ΤΑ ΤΕΛΕΙΑ γραφικά που μάλλον εσύ χαίρεσαι, είναι ήδη φοβερή. Πόσο μάλλον αν βάλω σιγά-σιγά κι ό,τι εσύ έχεις (στην Vanilla). Δεν "καίγομαι" για την S.E. Κατάλαβα ότι ήταν ψιλο-"μούφα" release και δεν πρόσφερε πολλά...


Και είναι λογικό, δηλαδή, να συμφωνώ με τον Πάνο (για τα γραφικά και την ανάγκη καλύτερων καρτών).

Όταν ένα παιχνίδι 5ετίας με σαφώς ΚΑΤΩΤΕΡΟ engine π.χ. απ' το "Witcher 3" έχει αυτά τα γραφικά που έχει/είχε... και θέλουμε να 'χουμε experience "Witcher 3" με παλιότερη τεχνολογία που ήταν optimized για κονσόλες (άρα ΔΕΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΤΑΝ τις δυνατότητες των PC), τότε μάλλον θα πρέπει να αναβαθμίσουμε ΕΑΝ θέλουμε "υπερ-τουμπανέ" γραφικά στο Vanilla...

 

Προσωπικά, ΤΟ ΜΟΝΟ που εξακολουθεί ΠΟΛΥ να με χαλάει, είναι που πέρασα κάτι mods followers (stand-alone custom made) και ΕΚΕΙΝΟΙ οι χαρακτήρες είναι ΦΟΒΕΡΟΙ (σε εμφάνηση, textures, μαλλιά κτλ), ενώ όλοι οι χαρακτήρες του Vanilla είναι απαίσιοι!!!!

Η κουκλάρα μου (η Σεράνα), έδειχνε ΠΡΙΝ αυτά τα mods εντυπωσιακότατη... Βάζοντας αυτά τα mods των νέων followers και κάνοντας ΣΥΓΚΡΙΣΗ γραφικών, οι νέοι αυτοί χαρακτήρες είναι έτη φωτός ομορφότεροι της Σεράνα, της Λυδίας και των υπολοίπων...

 

Εμένα ΚΥΡΙΩΣ ΑΥΤΟ θέλω να διοθρώσω, να δείχνουν άνδρες και γυναίκες ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΙ - και εννοώ ΓΡΑΦΙΣΤΙΚΩΣ, όχι θέμα γούστου (αν γουστάρεις πχ. τις "τουμπανέ" γκόμενες ή τις λεπτές ή τις σέξυ). Πχ. χθες διάλεγα outfit για την Σεράνα (human πια) και την... έγδυσα (με το μπικίνι έμεινε), ενώ είχα δίπλα και την "Σοφία" (έξτρα νέα stand-alone custom made interactive follower, φοβερή).
Ε... βλέποντας το σώμα και το TEXTURE της Σεράνα και συγκρίνοντάς το με της "Σοφίας", ήταν η "μέρα με την νύχτα". Σαν "κακή απομίμηση" της "Σοφίας" ήταν η Σεράνα.

Αυτό με "χαλάει". Θέλω ΟΛΟΙ ΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ Σ' ΟΛΟ το Skyrim, να 'χουν καλά γραφικά/textures κτλ...


Αυτό ισχύει ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΛΟΓΑ, τα ζώα, τους δράκους κτλ. Θέλω ΠΙΟ DETAILED textures. Τα Vanilla textures δείχνουν "φτωχά". Και ναι, είναι σαφώς πιο "εύκολο" να διορθώσεις το ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ, που δείχνει πια εντυπωσιακό. Όμως οι άνθρωποι/χαρακτήρες, εξακολουθούν και δείχνουν "φτωχοί" και με "χαλάει" αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντησω εκτενεστερα το απογευμα γιατι ειμαι απο κινητο και ειναι λιγο δυσκολο για μεγαλα κειμενα.


Επειδη προσθεσες και ενα σεντονι αφου απαντησα, χοντρικα να σου πω, οτι αυτα που θες με τη 370 απλα ΔΕΝ... εκτος και δε σε χαλαει να παιζεις με 30 fps...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Uslee

 

Καλημερα, το εχουν μαρκαρει ως esm, οποτε μπορεις να το βαλεις κανονικα οπου θες. (Μεχρι τη προηγουμενη εκδοση ηταν esp οποτε εμπαινε αναγκαστικα κατω απο τα esm).

Ασχετα τι λεει ο modder το usleep ΠΡΕΠΕΙ να ειναι μετα τα dlc γιατι διαφορετικα οτι διορθωσεις κανει σε αυτα δεν περνανε.

Οποτε αυτο που σου μενει ειναι να βαλεις το lanterns πανω απο το usleep.

 

Εαν ο NMM δε σε αφηνει, τοτε να το κανεις χειροκινητα.

\appData\Loca\Skyrim Special Edition\plugins.txt

το ανοιγεις και κανεις copy paste το Lanterns πανω απο το usleep.


Εαν οντως δε δουλευει σωστα ετσι, τοτε ο modder εκανε εχει κανει βλακεια ή/και βαριεται να μεταφερει σωστα το mod.

Καθε mod που ειναι πιο κατω στη λιστα μπορει να προσθεσει/αφαιρεσει/επεξεργαστει πραγματα των mod που ειναι απο πανω του.

Το οτι το θελει πανω απο τα dlc σημαινει οτι μαλλον εχει αφησει edits/scripts που χρειαζονται μετατροπη χωρις να τα κανει και περιμενει απο τα esm που ειναι απο κατω (κοινως τα dlc σε αυτη τη περιπτωση) να διορθωσουν τη βαρεμαρα του.

Επικυνδινη τακτικη, μη προβλεπομενη απο τη κοινοτητα.

 

 

Το usleep το έβγαλα γιατί μου λάγκαρε απίστευτα το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντησω εκτενεστερα το απογευμα γιατι ειμαι απο κινητο και ειναι λιγο δυσκολο για μεγαλα κειμενα.

Επειδη προσθεσες και ενα σεντονι αφου απαντησα, χοντρικα να σου πω, οτι αυτα που θες με τη 370 απλα ΔΕΝ... εκτος και δε σε χαλαει να παιζεις με 30 fps...

 

Aναμένω εκτενέστερη απάντηση, οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, μίλησα και με διάφορους (ξένους) που έχουν 1700+ ώρες στο παιχνίδι (!!!!) με άπειρα mods και μου είπαν, ότι όσο και να με... πανικοβάλλει και να θέλω να... αυτοκτονήσω ακούγοντάς το... ίσως πρέπει να κάνω FRESH INSTALL του παιχνιδιού, να ΜΗ ΒΑΛΩ ΟΥΤΕ ΕΝΑ mod απ' το Workshop (γιατί τα πάντα μπαίνουν αυτόματα και επίσης ΚΑΙ ΤΑ UPDATES μπαίνουν αυτόματα!), οπότε ίσως να μου "πηδάνε" το παιχνίδι...

...και να μην "σνομπάρω" (επειδή τα "μούσκεψα" αρχικά) το NexusΜΜ ή το ΜΟ και γενικά να τα βάλω και να τα τρέχω όλα αυτά, ενώ οτιδήποτε mod να μπαίνει απ' το Nexus και καλύτερα με προσοχή στην διάρκεια της εγκαταστάσεως - αν χρειάζονται κάτι έξτρα, αν θα κάνει conflict με κάτι άλλο κτλ... Με λίγα λόγια, μου είπαν, ΕΑΝ ΘΕΛΩ ΣΟΥΠΕΡ ΕΜΠΕΙΡΙΑ... πρέπει να ασχοληθώ πολύ (θέλω-δεν θέλω) με το mod-ing και το order list...

 

...Δεν ξέρω,... Έχω προχωρήσει πάρα πολύ... Απ' την άλλη, χοχοχο... το παιχνίδι έχει πάψει να 'ναι ιδιαίτερα challenged, γιατί είμαι σχετικά πανίσχυρος (με δρακ-όπλα και πανοπλίες, σε "Legendary" έκδοση), οπότε... "παφ-και-κάτω" πχ. ένα Τρολ ή μια αρκούδα! Ή πχ. ένας δράκος θέλει καμιά 15ριά "φάπες" και "τέλειωσε"...

Μπορεί να το ξαναβάλω απ' την αρχή... Θα δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τελικά, μίλησα και με διάφορους (ξένους) που έχουν 1700+ ώρες στο παιχνίδι (!!!!) με άπειρα mods και μου είπαν, ότι όσο και να με... πανικοβάλλει και να θέλω να... αυτοκτονήσω ακούγοντάς το... ίσως πρέπει να κάνω FRESH INSTALL του παιχνιδιού, να ΜΗ ΒΑΛΩ ΟΥΤΕ ΕΝΑ mod απ' το Workshop (γιατί τα πάντα μπαίνουν αυτόματα και επίσης ΚΑΙ ΤΑ UPDATES μπαίνουν αυτόματα!), οπότε ίσως να μου "πηδάνε" το παιχνίδι...

...και να μην "σνομπάρω" (επειδή τα "μούσκεψα" αρχικά) το NexusΜΜ ή το ΜΟ και γενικά να τα βάλω και να τα τρέχω όλα αυτά, ενώ οτιδήποτε mod να μπαίνει απ' το Nexus και καλύτερα με προσοχή στην διάρκεια της εγκαταστάσεως - αν χρειάζονται κάτι έξτρα, αν θα κάνει conflict με κάτι άλλο κτλ... Με λίγα λόγια, μου είπαν, ΕΑΝ ΘΕΛΩ ΣΟΥΠΕΡ ΕΜΠΕΙΡΙΑ... πρέπει να ασχοληθώ πολύ (θέλω-δεν θέλω) με το mod-ing και το order list...

 

...Δεν ξέρω,... Έχω προχωρήσει πάρα πολύ... Απ' την άλλη, χοχοχο... το παιχνίδι έχει πάψει να 'ναι ιδιαίτερα challenged, γιατί είμαι σχετικά πανίσχυρος (με δρακ-όπλα και πανοπλίες, σε "Legendary" έκδοση), οπότε... "παφ-και-κάτω" πχ. ένα Τρολ ή μια αρκούδα! Ή πχ. ένας δράκος θέλει καμιά 15ριά "φάπες" και "τέλειωσε"...

Μπορεί να το ξαναβάλω απ' την αρχή... Θα δούμε...

 

Τώρα θα μπει ο πάνος και θα σου πει στα λεγα και θα έχει και δίκιο  :P

 

Κατά τα άλλα έχω φτάσει και γω τις 35 ώρες μέσα σε ένα 2 βδόμαδο (vanila) αν και νιώθω οτι το προχωράω με ρυθμούς χελώνας (κάνω και πολλά miscellaneous) αλλά δεν μπορώ να πω, το ευχαριστιέμαι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ, μετά και κάποια τελευταία βίντεο του Πάνου απ' την νέα του δική του έκδοση (με πολλά mods)... "ερωτεύτηκα"!!!!
Τελικά! Θα το ξανα-ξεκινήσω, με το σετάρισμα του Πάνου - "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ" αυτό το Skyrim, του Πάνου, έχω πάθει "ντουβρουτζά"!


Τελικά δούλεψε κανονικά το Lanterns of Skyrim χωρίς τις π@π@ριες του developer για το load order.

 

ssyAhXT.jpg


 

 

Τελικά... δεν κατάλαβα τί εννοούσες με τις "Λάτερνς"...

Εγώ νόμιζα τις ΔΗΜΟΣΙΕΣ, εκείνες που 'ναι στους δρόμους, στις γέφυρες κτλ. Αυτό που ποστάρεις, είναι κάποια εξοχική κατοικία ή κάτι άλλο, δεν είναι δημόσιος δρόμος με "λατέρνες"...



@Tmark, αυτό συνέβη σήμερα. Τα χει αυτά το Skyrim. :-)

 

qvuQA5c.jpg

 

Κάτσε, ρε... Ο follower σου... αντιλήφθηκε εχθρική παρουσία και στο 'πε;;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...