Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...Δεν το θεωρώ "σπόιλ" αλλά ΒΟΗΘΗΜΑ για όσους "έχουν τραβήξει τον τάραχό τους" με την γιατρειά της Σεράνα, οπότε ακολουθεί το walk-through για την γιατρειά... και ΓΑΜΟ μαζί της!

 

Τελικά... έκανα "backwards" σε save... επέστρεψα στην τελική μάχη με τον πατέρα της Σεράνα... τον ξανα-"μακέλεψα" (σκότωσα) και τους λοιπούς βαμπίρους... οπότε τότε πια, ΠΡΟΣΕΞΑ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τί επιλογές διάλεξα στους διαλόγους με την κοπελιά... ενώ φυσικά είχα ήδη "μαξάρει" (σε εμπόρους, πουλώντας/αγοράζοντας πράματα) το "SpeechCraft" (το πήγα στο 92!) και επίσης φορούσα και ένα amulet που "μπουστάριζε" το SpeechCraft...

...Οπότε, αφού νικήσαμε (ξανά-μανά!) τον πατέρα της, επιστρέψαμε στο κάστρο Dwanguard και ΕΚΕΙ ΠΙΑ της μίλησα (προσεκτικά, μην την τσαντίσω και ξανα-"κλειδώσω" τους διαλόγους) και την ΕΠΕΙΣΑ ΤΕΛΙΚΩΣ να πάει να γιατρευτεί στον Φάλιον (εκεί που πηγαίνουμε κι εμείς οι παίκτες όταν γίνουμε effected από βαμπιρισμό). Οπότε, όταν την έπεισα, η Σεράνα με εγκατέληψε (από follower) και έφυγε να πάει στον Φάλιον - που φυσικά είναι ΑΚΡΩΣ ΜΑΚΡΙΑ (απόσταση) από το κάστρο των "Βαμπιροκυνηγών". Οπότε... έκατσα εκεί μόνος στο κάστρο και περίμενα ΑΝΩ των 72 ωρών (3 μέρες και παραπάνω!) να πάει... να γιατρευτεί... και να επιστρέψει!

...Ήμουν σ' έναν θάλαμο και κοιμόμουν, οπότε σηκώθηκα και πήγα προς το μεγάλο κυκλικό προθάλαμο του κάστρου ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΠΙΑ ΕΚΕΙ να έρχεται προς εμένα ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΦΟΡΑ την αρματωσιά που της είχα, δηλαδή με το αρχικό outfit της (την βαμπιρο-όμορφη-φορεσιά της και την κουκούλα της). Τα μάτια της ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΙΑ κόκκινα - αλλά ήταν... ελαφρώς πορτοκαλί με πράσινο, υπάρχει mod που της τα κάνει είτε φουλ-πράσινα είτε φουλ-μπλε). Εκεί, με πλησίασε και μου είπε "Το έκανα, γιατρεύτηκα, είναι υπέροχο συναίσθημα, νιώθω σαν να ξαναγεννήθηκα" και κάτι τέτοια περίπου.

...Εάν την πάρετε τώρα (ξανά) ως follower και ταξιδέψετε ως το Ρίφτεν Σίτυ, μπορείτε είτε να 'χετε ήδη τελειώσετε ΤΡΕΙΣ side-quest του Μάρα-Ναού ή να αγοράσετε ένα Μάρα-amulet. Φορώντας το, αν της μιλήσετε (είτε στον ναό μέσα είτε όχι), η Σεράνα πια ΣΑΣ ΦΛΕΡΤΑΡΕΙ και ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ στην ρομαντική σας φραστική επαφή, οπότε... μπορείτε να ΤΗΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙΤΕ ΠΛΕΟΝ!!!!

 

Αυτό έκανα, της ζήτησα να με παντρευτεί, οπότε μίλησα με τον ιερέα του Μάρα ναού, μου 'πε "Υπέροχα! Αύριο είναι ο γάμος σας!", οπότε και πήγα στο ΙΝΝ της πόλης και περίμενα (κοιμηθήκαμε) ως την επόμενη μέρα...

...Εάν ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΝΟΗΣΕΙ να 'χετε αγοράσει "fine/rich clothes"... θα βρεθείτε (όπως εγώ) στην ΗΛΙΘΙΑ κατάσταση να παντρευτείτε... ΠΛΗΡΩΣ ΟΠΛΙΣΜΕΝΟΣ!!!! Λίγο πριν μπω στον ναό (και να αρχίσει ΑΥΤΟΜΑΤΑ το βίντεο του γάμου!), το κατάλαβα και με έπιασε πανικός! "Τώρα; Τί κάνουμε;"... Καλής ποιότητας ακριβά ρούχα ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΣΟΛΙΤΟΥΝΤ!!! Αν δεν έχετε ήδη αγοράσει εκεί, προφανώς και ΔΕΝ μπορείτε να πάτε τώρα (θα ...χάσετε τον γάμο σας)! Αλλά, υπάρχει και η "εναλλακτική" λύση: να... διαρήξετε σπίτια και να κλέψετε ένα outfit! Το κακό είναι ότι, στο Ρίφτεν ΔΕΝ υπάρχουν "ακριβά" σπίτια/κάτοικοι, αλλά ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ "γκάγκστερ" που ζει σε μια βίλλα ακριβώς δίπλα απ' τον ναό του Μάρα!!!!! Εκεί, θα πάτε (ενδεχομένως) πριν όλα αυτά, όταν (κι αν) είστε μέλος της "Thief Guild" και σας στείλουν να κλέψετε κάτι. Είχα πάει, είχα παραβιάσει την ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑ (μόνο από εκεί μπαίνεις), οπότε και τώρα μπήκα μέσα... αλλά ...είχα ΞΕΧΑΣΕΙ/ΑΦΗΣΕΙ ζωντανούς 3-4 Mercenaries φρουρούς, οπότε... πριν τον γάμο... "το γιόρτασα" ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ κι αυτούς (λοοοοοολ) και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΒΡΗΚΑ σε μια ντουλάπα μια καλούτσικη φορεσιά πολιτική, την φόρεσα... και...

...ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ!!!

 

...Υπόψιν, όπως είχα γράψει παλιότερα... ήμουν Wooden-Elf race... αλλά επειδή μου "την έσπασε" που ΠΑΝΤΑ στα Elder Scrolls, είτε είσαι "Dark Elf" είτε κανονικό, τα Elves είναι ΚΑΚΑΣΧΗΜΑ κι όχι τόσο πανέμορφα όπως στον κινηματογραφικό "Lord of the Rings"...

...τελικά αποφάσισα και ΑΛΛΑΞΑ ΦΥΛΗ και έγινα "Νορντ" (όπως φαίνονται και στις εικόνες).


Υπάρχουν mods, που θα βάλω, που ΑΦΑΙΡΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣ την κουκούλα της (άλλωστε έχω κάτι άλλες "μαμάτες" μαγικές, αν θέλει το κορίτσι μου να φορά κουκούλα!), που όπως ανέφερα "φτιάχνουν" τα μάτια της και που της ΑΦΑΙΡΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣ και τους διαλόγους περί φωτός και ήλιου (που ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ αφού γιατρευτεί), όπως και το Ability της "Drain Life" (βαμπιρικό) ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ηλιθιοδώς παραμένει...

 

 

...Επίσης, όταν παντρευτείτε (είτε την Σεράνα είτε άλλην), σας βγάζει διαλόγους και σας ρωτά ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΠΙΤΙ ΘΑ ΖΗΣΕΤΕ (εγώ τώρα, πλέον, έχω... 4 σπίτια σε 4 διαφορετικές πόλεις, αφού έχω γίνει "προστάτης" των πόλεων αυτών και ευνοούμενος των "Θραλ" τους), αλλά έχω ΦΤΙΑΞΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ (απ΄ το μηδέν)! ...ΜΗ διαλέξετε κάποιο, δεν υπάρχει λόγος, διαλέξτε την τελευταία επιλογή "Θα ζήσουμε παντού μαζί", οπότε και απλά σας ακολουθεί παντού όπου κι αν πάτε να μείνετε. Φυσικά, μπορείτε να την ΑΦΗΣΕΤΕ από follower και να πάρετε άλλον μετά, δεν το 'χω κάνει - για να ξέρω ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ως "σύζυγος" πλέον...

post-98955-0-34572900-1480497480_thumb.png

post-98955-0-31262600-1480497515_thumb.png

post-98955-0-84915600-1480497548_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

Επίσης, επειδή ΘΑ ΣΑΣ ΤΥΧΕΙ, εφόσον πάτε στην "Νανο-πόλη" στα πέρα αριστερά του χάρτη...

 

 

 

...θα "εμπλακείτε" σε κάτι φόνους που θα σας προσάψουν (και δεν τους έχετε κάνει), οπότε θα πρέπει να ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΕ σαν... λεπροί τους φρουρούς!

Όταν κι αν γίνετε και εδώ "προστάτης της πόλεως" απ' τον "Θραλ" της,... σας ονομάσει προστάτη της,... βοηθήσετε τους κατοίκους στα προβλήματά τους (όπως συνήθως γίνεται σε κάθε πόλη όταν σας θέλει ο "Θραλ" να σας κάνει προστάτη της πόλης), όταν και αποκτήσετε ΚΑΙ σπίτι (άρα είστε ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΡΟΣΤΑΤΗΣ της πόλης),... όταν πια ο "Θραλ" σας πει ότι "θα δώσω διαταγή σε κάθε φρουρό να σας αναγνωρίζει και πλέον με το νέο σου αξίωμα",... θα νομίσετε ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΟΜΙΣΑ ότι εάν πάτε πια "χαλαροί" κοντά σ' έναν φρουρό της πόλης ότι "δεν θα τρέχει κάστανο"! ΚΙ ΟΜΩΣ, θα σας φωνάξει "Στο όνομα του Θραλ μας, συλλαμβάνεσαι!"... Ακόμα κι αν του πείτε (ως συνήθως γίνεται σε άλλες πόλεις) ότι "ΕΙΜΑΙ Ο ΠΡΟΣΤΑΤΗΣ ΤΗΣ ΠΟΛΕΩΣ, ΠΑΡΑΤΑ ΜΕ"... ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΕΔΩ! Διότι, συλλαμβάνοντάς σας, "τριγκάρει" μια ΑΛΛΗ αποστολή που "πρέπει" να κάνετε (αφού ασχοληθήκατε με την πόλη αυτή) και είτε γουστάρετε είτε όχι... θα σας συλλάβουν και θα σας πάνε στα... ΟΡΥΧΕΙΑ! Είναι η μόνη πόλη που ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΥΛΑΚΗ να αποδράσετε, είστε χωμένος σε ορυχεία υπογείως! Εκεί, θα πρέπει να γίνεται "κολλητός" με τον "Νταή-Νονό" της φυλακής και να τον βοηθήσετε να αποδράσουν ΟΛΟΙ οι δικοί του κι αυτός (κι εσείς!) από τα ορυχεία, να ΜΠΟΥΚΑΡΕΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ στην πόλη και να αρχίσουν τις ΔΟΛΟΦΟΝΙΕΣ (ΕΣΕΙΣ ΜΗΝ ΕΜΠΛΑΚΕΙΤΕ, να 'σαστε απόμερα και να παρακολουθείτε!), οπότε μετά ΑΦΟΥ καταλαγιάσουν οι ταραχές, οι φρουροί της πόλεις σου λένε ότι "τελικά μάλλον αυτοί ευθύνονταν για τους προηγούμενους φόνους, κακώς σε κατηγορήσαμε κτλ."... οπότε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σας αφήνουν στην ησυχία σας!!!!

 

 


καταπληκτικό σενάριο...

sims έχεις δοκιμάσει;

 

Ήταν βαρετό... δεν είχε... δράκους και τσεκούρια (λολ!)...


Ολίγες νέες φωτό...

 

1-2) "Στενές Επαφές Τρίτου Τύπου"...

 

Επιτέλους, κατόρθωσα να... τραβήξω 1-2 screenshots, από "final-blow" σε δράκο - τους... καβαλάς στο κεφάλι και τους "αλλάζεις τα φώτα"!

 

3-4) "Σπίτι μου, σπιτάκι μου"...

 

Σε μια πόλη που με έκανε ο "Θραλ" προστάτη της, ΔΕΝ είχε σπίτι να αγοράσω! Αλλά είχε... οικοπεδάκι! Και παραθαλάσιο, παρακαλώ (λολ). Οπότε, το πήρα και πήγα εκεί να το δω, είχε και κάποια ΑΡΧΙΚΑ ΥΛΙΚΑ (οικοδομών, λολ!), άρα... κι αφόσον έχω καμιά 60ριά χιλιάρικα χρυσό (!)... ξεκίνησα να ξοδεύω ΣΕ ΥΛΙΚΑ... και να οικοδομώ το προσωπικό σπίτι μου! (Στις φωτό εδώ, είναι το ΠΡΩΤΟ ΑΡΧΙΚΟ στάδιο που είχα, τώρα το 'χω κάνει... παλατάκι, με άπειρα δωμάτια, υπόγειο, Armory Room, Practice Room, Trophy Room, Mage-Tower (για το κορίτσι μου, Σεράνα, που 'ναι μάγισσα), σταύλο, κήπο, ιχθιοκαλλιέργεια (λολ) κτλ...!

post-98955-0-33513300-1480499059_thumb.jpg

post-98955-0-59270400-1480499086_thumb.png

post-98955-0-98786300-1480499178_thumb.jpg

post-98955-0-32188700-1480499185_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες ξεκίνησα το mod Agent of Righteous Might όπου γίνεσαι μέλος μιας οργάνωσης πιστών του Stendarr με σκοπό τη δίωξη μαγισσών, βρικολάκων, λυκανθρώπων και... της σέκτας Mythic Dawn που επανεμφανίστηκε στο Skyrim (τρελές αναμνήσεις για τους λάτρεις του Oblivion)! Είναι κατά κύριο λόγο quest mod το οποίο προσθέτει ένα τεράστιο κεφάλαιο μέσα στο παιχνίδι με πάνω από 10 ώρες παιχνιδιού.

 

Τέσπα, η αποστολή προέβλεπε να ντυθώ μόνο με ρούχα Warlock για να κερδίσω την εμπιστοσύνη ενός συνωμότη της Mythic Dawn ώστε να παρεισφρήσω στη σέκτα. Έπρεπε όμως να τον συνοδέψω μέχρι το κρησφύγετο τους, κάτι που σημαίνει να διασχίσω με τα πόδια το μισό Skyrim οπλισμένος με mages robes και ένα στιλέτο. Ποια είναι η πλάκα? Έχω ενεργοποιημένο το Mod Immersive Patrols, με αποτέλεσμα να πέσω κάποια στιγμή πάνω σε έναν ολόκληρο στρατό άνω των 20 Stormcloaks που μου επιτέθηκαν! Τι να κάνω με ένα μαχαιράκι ο δόλιος, αναγκάστηκα να καλέσω των Odhaving. Είναι απο τις στιγμές που εύχεσαι να είχες ενεργοποιημένο ένα πρόγραμμα εγγραφής γιατί η μάχη ήταν απλά ΕΠΟΣ.

 

Οι screenshots δυστυχώς αδικούν τι πραγματικά έλαβε μέρος. Έχω πάνω από 300 ώρες Skyrim στο ενεργητικό μου και ήταν μακράν η πιο έντονη στιγμή που έχω ζήσει.

 

WBiyX5n.jpg

 

 

 

HXJ1cT5.jpg

 

xzWTEdY.jpg

 

 

 

Λίγο μετά, κατάλαβα ότι η προσπάθεια να αντιμετωπίσεις έναν Werewolf Beastmaster με απλό dagger και mage robes είναι μάταιο. Αναγκάστηκα να μεταμορφωθώ ο λυκ-άνθρωπος... (στην ίδια διαδρομή προς το καταφύγιο της Mythic Dawn συνάντησα μια αγέλη από 3 λυκανθρώπους. Αυτός ήταν ο πρώτος στη σειρά.)

 

WaJPHK3.jpg

Επεξ/σία από Undertaker25
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμ... το 'λεγα 'γω, Μυτιληνιέ... δεν έπρεπε να παρασυρθώ και να ασχοληθώ πολύ με τα mods (όπως κάνετε εσείς).

Από παίκτης, έχω καταντήσει... developer! Πλέον, με 70 mods, αντιμετωπίζω ουκ ολίγα CTD (Crash To Desktop) και πριν λίγη ώρα ήταν "ακόμα καλύτερη η εμπειρία" μου...

..."φριζάρισε" ΤΟ PC ΤΕΛΕΙΩΣ, οπότε έπρεπε να πάω με Task Manager και να κάνω Re-Start!!!

 

...Γιατί, όπως όλοι μου έλεγαν να κάνω, έβαλα το LOOT για να "μου μανατζάρει καλύτερα/σωστότερα τα mods"... το 'κανα, μου έβγαλε 4-5 Warning Messages για να κάνω "Clean" κάποια mods με το TES5Edit, το 'κανα... ΞΑΝΑ μου έβγαζε τα ίδια mods ότι θέλουν "καθάρισμα" (δεν το ξανάκανα)... και από τότε "απολαμβάνω gaming experience"... αντί να παίζω, προσπαθώ να λύσω προβλήματα!!!!!!! ΕΛΕΟΣ, όμως! ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ και "μου την λέγατε" ότι "είμαι lazy" και δεν θέλω ν' ασχοληθώ. Ε, ασχολήθηκα... και Γ@Μ*ΘΕ το σύμπαν! Αντί να παίζω, έχω ανοίξει 4-5 σελίδες στον browser, προσπαθώντας στα 46 μου χρόνια, να μάθω από modding και λύση προβλημάτων του...

 

...Εν πάσει περιπτώσει... υπάρχει κάποιος τρόπος να ΛΥΣΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ... δίχως να αναγκαστώ να το σβύσω και να το ξαναπεράσω (για 3η φορά, αυτή τη φορά) το παιχνίδι; Δεν είναι και "παιχνιδάκι", να βάζεις-βγάζεις ένα 80+ γιγαμπάιτ, παιχνίδι...


Πλην των (πολλών πια) προβλημάτων...

...τελείωσα την Main Quest, νικώντας για 2η φορά τον Δράκο Άλντουιν... και απογοητεύτηκα απ' το φινάλε της Main Quest. Πλέον, μετράω 300+ ώρες παιχνιδιού, στο 54 level, με Σεράνα και Σοφία για followers - είμαστε "τριπλέτα θανάτου", δεν μας νικά ουδείς.

 

...Κι ο Άλντουιν ήταν πολύ βατός (αν και κάνει Level-up μαζί με τον παίκτη), αφού πια έχω καμιά 20ριά βαρβάτες "δρακοκραυγές", όλες μαξαρισμένες στο 3ο level τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς είναι 80gb; Το legendary είναι μόλις 12.

 

Στο θέμα μας τώρα, ποιος σου είπε ότι το loot είναι πανάκεια; ποιος σου είπε ότι καθαριζουμε όλα τα μοντς επειδή το λέει το loot. Ποιος σου είπε ότι καθαριζουμε μοντς εν μέσω game through; ποιος σου είπε ότι βάζουμε - βγάζουμε mods εν μέσω παιχνιδιού; να μη συνεχίσω γιατί το έπιασες το νόημα.

Στα 46 σου χρόνια θα έπρεπε να έχεις μάθει ότι πριν ξεκινήσουμε κάτι κάνουμε την ανάλογη προετοιμασία. Κοινώς έπρεπε πρώτα να διαβάσεις μετά να δοκιμάσεις και στο τέλος να παίξεις.

Στο ξαναειπα αλλά πέρασε στα ψιλά. Τα mods τα δοκιμάζουμε σε άλλη εγκατάσταση και πάντα με νέο παιχνίδι και εάν δουλέψουν όπως θέλουμε όταν τελειώσουμε τα περνάμε στο κανονικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... "κάπως" το "σουλούπωσα" και τρέχει πάλι το παιχνίδι, αν και μου παρουσιάζει κάτι "κουλά" που και που, σπάνια (δηλαδή, είτε CTD είτε freeze τελείως και να θέλει re-start το PC).

 

...Όλα ξεκίνησαν με το LOOT. Όλοι μου έλεγαν "βάλε το LOOT για να σου κάνει σωστό order τα mods"... οπότε και το 'βαλα. Πάτησα να κάνει το process, οπότε σε ΠΕΝΤΕ mods (μεταξύ των οποίων και τα 3 τα official DLCs), μου 'βγαλε να κάνω "Clean". ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΩΤΑ εάν είναι safe να το κάνω και σε άπειρα βίντεο από κορυφαίους mod-ers, έλεγαν "μια χαρά, είναι ακίνδυνο, μη το φοβάστε, κάντε και στα official, όλα καλά"... Μόλις το 'κανα (με το TES5EDIT), απλά... "μαμήθηκε το σύμπαν", το παιχνίδι "τα 'παιξε" τελείως! Πριν κάνω το οτιδήποτα, απλά με το subscribing και το όποιο order έκανε αυτόματα το Skyrim launcher, ΔΕΝ ΕΙΧΑ προβλήματα. Μόλις έβαλα THIRD PARTY utilities, έγινε "της κακομοίρας"...!

 

Εν πάσει περιπτώσει, αναγκάστηκα να κάνω "Verify Local Files" και να "σουλουπώσω" τα "ασουλούπωτα" (πια), αλλά αφ' ενός μου προκαλεί όπως είπα ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ προβλήματα (πχ. χθες πια, Κυριακή, έπαιζα κάνα 8ωρο και μου 'κανε ένα freeze κι ένα CTD), ενώ έχω προσέξει και κάτι "ταρζανιές" που δεν υπήρχαν πριν, δηλαδή κάτι δέντρα να... αιωρούνται στον αέρα σε κάποια σημεία, κάποια μέρη που ενώ δείχνει βράχο "περνώ από μέσα" κτλ. κτλ...

 

...Στο δια ταύτα... στο παιχνίδι, τέλειωσα όπως είπα το Main Skyrim Quest, με μια ωραία μάχη (2η) εναντίον του Άλντουιν στην "Βαλχάλα" του Skyrim - με βοήθεια των νεκρών Ηρώων των Nord, σε ένα ultra υπέροχο μέρος (έβγαλα screenshots να το θυμάμαι, καθώς άπαξ και πας για την αποστολή ΔΕΝ ΞΑΝΑΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙΣ ΠΟΤΕ ΠΙΑ εκεί). Ωραία μάχη, πάρα πολύ απογοητευτικό τέλος της ιστορίας (μηδέν "game", δεν κερδίζεις τίποτα όταν νικήσεις τον Άλντουιν, απλά... τον νικάς και τελειώνει η main quest)!

 

...Τώρα, εφόσον έχω τελειώσει και την Dwanguard DLC quest, πλέον συνεχίζω (με "αποστολές") των Dwanquards να "πετσοκόβω" βαμπίρ, να τελειώσω ό,τι side-quests έχω (πάνω από 20!) και είχα παρατήσει, να τελειώσω... 3-4... homemade σπίτια σε οικόπεδα που αγόρασα (έχω πια γύρω στα 90,000 gold, με άνω των 200+ πετραδιών σε κάθε είδος, ενώ άνω των 40+ Ingots σε ασήμι και χρυσό!!! Με λες και... πλούσιο, μάλλον!), ενώ ξεκίνησα - δηλαδή επέλεξα πλευρά - και τον ΕΜΦΥΛΙΟ ΠΟΛΕΜΟ μεταξύ των Nords και της Αυτοκρατορίας, επιλέγοντας στου Επαναστάτες (μου βγήκε το... Αριστερό μου, Παπαρήγα κτλ, δεν το ελέγχω!)... Οι Βlades με ευχαρίστησαν για την επική νίκη μου επί του Άλντουιν και ΔΕΝ μου δίνουν πια αποστολές δράκων (πιθανόν ΔΙΧΩΣ mods, τελειώνουν οι δράκοι; Δεν ξέρω), αλλά επειδή ΣΑΦΩΣ και έχω βάλει "Extra dragons" mod, οι δράκοι εμφανίζονται ξανά, συχνά, ανά 10λεπτο αν "σουλατσάρεις" στην ύπαιθρο. Επίσης, έβαλα κι ένα "WareWolf Spawn" mod, οπότε μου εμφανίζονται συχνά και Λυκάνθρωποι (ειδικά βράδυ) - μέχρι και "πακς" (αγέλη!) μου 'σκασε, 4-5 Λυκάνθρωποι (ήταν αρκετά δύσκολη αυτή η μάχη)...

 

...Έχω παρατήσει τελείως την Dragonborn DLC quest, μιας και τελικά μου φάνηκε άκρως βαρετή, κουραστική και εντελώς "εκτός κλίματος", με τους... "Αρχαίους Παλαιούς" (Κθουλο-κατάσταση) και την... άλλη διάσταση με τα ultra-demon-τερατάκια και το "παράλογο" και "αφύσικο" περιβάλλον. Θα την τελειώσω, αλλά τελευταία - αν και μου 'χει "σπάσει τα τέτοια" ο βρωμο-μπάσταρδος αυτός ο "πρώην-Δρακογέννητος" που κάθε τρεις και λίγο όταν σκοτώνω δράκο στο Skyrim, εμφανίζεται και μου κλέβει την ψυχή του δράκου...

 

Πλέον, παίζω με ΤΡΕΙΣ followers - αλλά σκοπεύω μάλλον να τις ΔΙΩΞΩ ΟΛΕΣ (γκόμενες είναι όλες τους), διότι πλέον το βρίσκω πολύ... εύκολο (!) να νικώ στις μάχες, καθώς οι followers μου ΔΥΣΚΟΛΑ σκοτώνονται, ενώ είναι όλες τους δυνατές και στο melee attack και στην μαγεία, οπότε δεν έχω βρει αντίπαλο (πια) μου να με δυσκολεύει - πχ. "Frost Trolls" είναι 2-hit-kills, αρκούδες είναι 1-hit-kill μόνο δικό μου (δίχως βοήθεια), οι ζόμπι-Lords στις σπηλιές είναι 2 βέλη-kill κτλ,... ειλικρινά έχει γίνει "βόλτα στο πάρκο" οι μάχες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ κάνω ένα μικρό διάλειμμα,γιατί δε γινόταν..

ότι και αν έκανα μες την μέρα την γη της skyrim σκεφτόμουν,και όλο ιστορίες έλεγα!

Μόλις επιστρέψω από Γερμανία,θα το πιάσω πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... κάτι έκανα... κάτι (mod) πέρασα... και οι μισές (και βάλε) side-quests μου είναι πια "γκρι", δηλαδή ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ στο χάρτη ή στην πυξίδα τα "βελάκια" για να πάω!!!!!!!

 

Πώς διάολε το λύνω αυτό το πρόβλημα;;; Μου λένε στο Steam Community "βγάλε τα τελευταία mods που έβαλες"... Ωραία. ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΩ ποιά ήταν αυτά; Δεν βάζω ένα-ένα την φορά, βάζω 3-4 κάθε φορά/μέρα... Δεν θυμάμαι σήμερα το μεσημέρι (απ' το γραφείο) ποιά έκανα subscribed, για να τα βγάλω τώρα και να δω αν έφτιαξε το πρόβλημα...

 

Κάποιος τρόπος δεν υπάρχει να ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΤΥΧΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ με τον χάρτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά, ήταν ένα mod που λέγεται "Waves". Αφ' ενός ήταν "corrupted" το αρχείο, αφ' εταίρου δεν έπαιζε καν (και με το 2ο αρχείο του, δεν έβλεπα "κύμματα" στις ακτές. Έκανα (αναγκαστικά) "Verify Local Files" στο Steam και έτρεξα χθεσινό (τελευταίο) save και τώρα είναι "οκ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω, σιγά-σιγά, να σας ποστάρω τί mods (70 ως τώρα) χρησιμοποιώ και με λίγες εντυπώσεις/σχόλια:

 

1) Immersive Saturation Boost

Ενώ υπάρχουν άπειρα mods για να "ζωντανέψετε" το Skyrim, απ' τα 4-5 που δοκίμασα, αυτό νομίζω είναι το πιο "δυνατό". Πραγματικά "πουσάρει" πολύ τα χρώματα και τα κάνει "παραμυθένια".

 

2) HQ snow texture

Δίνει άλλη "υφή" στο χιόνι, αξίζει πολύ - ιδιαίτερα αν ταξιδεύετε βόρεια αρκετά (όπως ο γραφώντας).
 
3) THE PEOPLE OF SKYRIM ULTIMATE EDITION
Απ' τα καλύτερα mods που έχω βάλει. "Γεμίζει" τον κόσμο του Skyrim με κόσμο, με trading posts, με fishing villages, refuges camps και πολλά άλλα.
 
4) BorderSense
Απλό mod-άκι, χρήσιμο για να μην κοιτάς συχνά στο χάρτη, εφόσον (σαν εμένα) ταξιδεύετε "on-foot". Απλά, όσο προχωράτε, σας δίνει πληροφορίες του τύπου "Νιώθω το μεθυστικό άρωμα των λουλουδιών, μάλλον μπήκα στα όρια/σύνορα του Rivenwood"...
 
5) Stealth Kills for Followers
Άκρως χρησιμότατο, για όσους (όπως εγώ) παίζουν... "Νίντζα"-στυλ! Άπαξ κι έχετε εφοδιάσει τον companion (ή τους!) σας με μαχαίρι, έχουν την δυνατότητα (και πάντα αν θέλετε) μέσω νέων διαλόγων/εντολών, να μην "ορμούν φόρα-παρτίδα" στον εχθρό αλλά να πηγαίνουν (όπως κι εσείς) "μουλωχτά" να τον "ματσακώσουν" - και με instant-kill άμα λάχει και μπορούν.
 
6) Resurrection
Και ναι... έχετε πχ. την αποστολή απ' τον τάδε "Jarl" να βοηθήσετε τους κατοίκους του, για να σας κάνει "Thane". Και βγαίνετε στη πόλη να το κάνετε... όταν εμφανίζεται ένας... δρακάκος και σπέρνει φωτιά και τους κάνει... μπάρμπικιου τους μισούς κατοίκους. Ε, μ' αυτό το mod... τους ΑΝΑΣΤΑΙΝΕΤΕ και ζουν ξανά!
 
7) Run For Your Lives
Δεν είναι γελοίο, να πάτε πχ. σ' έναν μύλο ν' αγοράσετε ξύλα για την οικία που φτιάχνετε... εμφανίζεται ένας δρακάκος και σουλατσάρει από πάνω σας ξερνώντας φωτιά... και ο υλοτόμος συνεχίζει ατάραχος να σας ρωτά για την... τιμή της ξυλίας;;;; Ε, μ' αυτό το mod οι κάτοικοι δρουν όπως ένας νορμάλ κοινός άνθρωπος... λακίζουν στην θέα του δράκου και τρέχουν να σωθούν, ενώ οι φρουροί συνδράμουν αμέσως προς βοήθειά σας.
 
Υπέροχη αίσθηση του φωτισμού σε εσωτερικούς χώρους, πραγματικά ρεαλιστική. Σκόνη που αιωρείται στο φως, δέσμες φωτός από γρίλιες, φωτισμένο μπουντρούμι ΜΟΝΟ στο μέρος του πυρσού που σιγά-σιγά χάνεται όσο απομακρύνεσαι, "απόκοσμα" μαγικά μέρη, εκπληκτικό "Βόρειο Σέλας", απίστευτη "Βαλχάλα" (όταν πάτε, στην main quest) κτλ.
 
9) The Beasts of Skyrim: Boss Encounters V3.3
Προσθέτει ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΤΕΡΑΤΩΝ "bosses", τυχαία, εδώ κι εκεί. Πχ. μπορεί να 'χετε φάει ένα σορό αρκούδες ή τρολς, αλλά που και που "σκάει μύτη" κι ένα ΒΑΡΒΑΤΟ του είδους και σας κάνει τη μέρα (ή νύχτα) δύσκολη.
 
10) Werewolves of Skyrim (a Skyrim Encounters and Themes mod)
Ε είναι γελοίο να συναντάς συχνά-πυκνά βαμπίρ κι ούτε έναν λυκάνθρωπο. Πλέον... συναντάς. Και συχνά! Και μερικές φορές και... ΣΕ ΑΓΕΛΕΣ ("πίπα", αν είναι πάνω από 4)!
 
Προσθέτει πολλά νέα camps διαφόρων ομάδων, σε τόσα πολλά μέρη που 'ναι κενά/άδεια στη χώρα. Ωραία "νότα" και επικίνδυνη - καθώς τα περισσότερα είναι γεμάτα από ληστές.
 
Εάν παίζετε "άλα-Νίντζα" και "σνικάρετε" πολύ, μετά από 200+ ώρες παιχνιδιού θα 'χετε "τουμπανιάσει" στο σκιλ... και είναι πια ΓΕΛΟΙΑ ΕΥΚΟΛΟ το πόσο άνετα "μπουκάρεις" σ' έναν πύργο και "μακελεύεις" όλη τη φρουρά... Ε, όχι πια!!! Με αυτό το mod, το σνικ είναι ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟ! Δεν γίνεται να 'σαι κρυμμένος στο μισό μέτρο με πυρσό δίπλα σου κι ο φρουρός να 'ναι σε περίπου ευθεία οπτική γωνία. Πλέον, είναι ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟ το πώς θα μπεις και πώς θα σνικάρεις - και σχεδόν πάντα ΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΤΕΛΕΙΑ, θα σε ανακαλύψουν αργά ή γρήγορα. Επίσης, ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΟΥΝ ΕΥΚΟΛΑ, σε ψάχνουν για κάμποση ώρα...
 
13) Sofia - The Funny Fully Voiced Follower
Μετά την official (απ' το DLC) ΚΑΛΥΤΕΡΗ NPC χαρακτήρα του παιχνιδιού ΣΕΡΑΝΑ την βαμπίρενα, η πλέον μακράν καλύτερη follower! Φοβερή! Σαν την Σεράνα, αλλά ΠΙΟ ΧΑΒΑΛΕΔΙΑΡΑ κοπελιά, πολύ πλάκα οι ατάκες της, ενώ είναι και... μπεκρού και τα "κοπανάει" και κάνει σαχλαμάρες όταν "ξεφύγει"! Φοβερή μαχήτρια, σύντροφος κτλ.
 
14) Lanterns of Skyrim - All In One
Πάρα πάρα πολύ χρήσιμο mod, εφόσον ταξιδεύετε "on-foot". Σας βάζει σε πάρα πολλά σημεία, στήλους με φαναράκια - κατά μήκος των δρόμων σε γέφυρες, σε επικίνδυνα σημεία κτλ., που ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ το δρόμο σου μες στην νύχτα.
 
Σε προηγούμενες version, είχε κάνει τα Vanilla άλογα να τρέχουν σαν... Λαμποργκίνι. Τώρα πια, μπήκε ΣΩΣΤΗ/ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ καλύτερη ταχύτητα στα άλογα και δεν "σούρνονται" αλλά τρέχουν σαφώς γρηγορότερα.
 
16) Footprints [Russian] / Cледы на снегу
Ωραία "πινελιά". Αφήνεις ίχνη (πια) στο χιόνι.
 
Επίσης μικρό και χρήσιμο mod, προσθέτει ΠΑΝΤΟΥ (όπου χρειάζεται) ΣΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΕΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ κατευθύνσεων και πόλεων/χωριών.
 
18) Ancient Watchtowers
Προσθέτει αρχαίους/ερειπωμένους πύργους ΚΑΤΟΙΚΙΣΗΜΟΥΣ (με εχθρούς συνήθως), σ' όλο το Skyrim.
 
19) Voyage to the Dreamborne Isles
Mικρό (σχετικά) unofficial quest, με ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ, νησί "άλα-Μεσσόγειος"!
 
Αν τελειώσατε την main quest και μείνατε με το στόμα ανοικτό απ' το "Παλάτι της Βαλχάλα των Δρακογέννητων"... ε... θα το ξαναδείτε πλέον, όσες φορές θέλετε, ενώ έχει και goodies (αυτή τη φορά) - στο "Throat of the World", στην πιο ψηλή κορυφή.
 
Η τρίτη καλύτερη (ως τώρα) companion που έχω ανακαλύψει, μισθοφόρος (την πληρώνετε για να παραμείνει μαζί σας). Άκρως θανατηφόρα και άκρως interactive!
 
Άκρως "must have" mod! Πλέον, γίνεται ΛΟΥΤΡΟ ΑΙΜΑΤΟΣ στην μάχη! Έχω ποστάρει φωτό στο προφίλ μου, με την "Σοφία" σύντροφό μου ΛΟΥΣΜΕΝΗ στο αίμα μετά από την μάχη της με εχθρό, ενώ ...πίδακας από αίμα πετιέται απ' το πτώμα μπροστά της!
 
Χρήσιμο πολύ κι αυτό το mod, καθώς ούτως ή άλλως η συχνή πτήση δράκων δεν υφίσταται στο official παιχνίδι, ενώ μετά το πέρας της main quest σχεδόν εξαφανίζεται. Ε, μ' αυτό το mod παίζει να σας "κάτσει" να... εμφανιστούν ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΔΡΑΚΟΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ στην περιοχή που προχωράτε (εννοείται είναι "γκαντεμιά" να 'στε σε πεδιάδα, όπως έτυχε χθες σε μένα!) και ΣΤΗΝ ΠΕΦΤΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΜΑΖΙ!!! Φοβερή εμπειρία!
 
Ο "Πάρθουρναξ" είναι ένας δράκος που σας βοηθά στην main quest. Δίχως αυτό το mod, θ' αναγκαστείτε να τον σκοτώσετε όπως και νά 'χει. Με αυτό το mod, ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΤΕ τί θα κάνετε, δίχως την πίεση των Blades.
 
25) More Dragon Loot
Σκοτώνετε τον δράκο... που 'χει φάει μισό χωριό πριν... και ανακαλύπτετε (πλην των Dragon Bones/Scale) ότι έχει... ΤΡΙΧΕΣ looting! Πράγμα μη ρεαλιστκό. Ε, όχι πια, διορθώνεται μ' αυτό το mod.
 
Πολύ χρήσιμο και ρεαλιστικό mod. Προσθέτει... ΖΩΝΕΣ ΜΕ ΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΤΣΕΠΕΣ, που φοριούνται ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ τί φοράτε (χρησιμοποιούν δικό τους "slot", δεν πειράζουν άλλα), οπότε και προσθέτετε και έξτρα φορτίο που μπορείτε να κουβαλάτε.
 
Εφόσον λάβετε αυτή την quest, πρόκειται να ψάξετε ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑ να βρείτε 24 σπάνια πετράδια - που βρίσκονται ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ. Ε, αυτό το mod σας λέει την "περίπου" τοποθεσία τους.
 
Δεν βρήκα ακόμα την αγγλική version, αλλά κι αυτή κάνει/τρέχει μια χαρά. Άρτιος χάρτης, καλύτερος, με όλους τους δρόμους κτλ.
 
Άλλη αίσθηση των υδάτων, φοβερό το αποτέλεσμα μετά την χρήση του mod αυτού.
 
30) Training Dummies and Targets
Στο Whiterun, υπάρχουν οι "Companions". Εάν πάτε και γίνετε μέλος τους, θα βρείτε και την "training yard" τους με στόχους κτλ., που ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ για "φιγούρα", δεν προσφέρει τίποτα... ΟΧΙ ΠΙΑ! Χτυπώντας τους στόχους, ΑΝΕΒΑΖΕΤΕ LEVEL στην μαχητικότητά σας, με melee ή ranged όπλα!
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα το mod Lanterns of Skyrim SE, το οποίο πρέπει να μπει ως εξης:

 

Skyrim>Update>Lanterns>DLC κτλ κτλ

 

Το nexus manager ομως έχει όλα τα αυθεντικά esm γκριζαρισμένα και δεν μπορώ να τα αλλάξω load order. Ξέρει κανεις αν γίνεται κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, όντως... Αποκλείεται να μπαίνει στο order πριν τα DLCs...

Δοκιμάστε και τ' άλλα που πόσταρα - δεν τα 'βαλα όλα τα δικά μου, είναι και καμιά 15 followers (άνδρες/γυναίκες), είναι πανοπλίες και outfits κτλ., που 'ναι καθαρά θέμα γούστου (για να τα προτείνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...