Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μαλλον, με το προκαλει, τα χωριζουν τερααααστια αποσταση.

Τι ακριβως προβλημα εχεις ;

καλά δεν εννοούσα προβλήματα.

Εννοούσα ότι με το yes to all οταν βάλω το noble,ακυρώνει τελείως το smim όπως είδα..

το έτρεξα μια μόνο με smim και ήτα μαγικό.

Ξανα έβαλα το skyrim 2017 textures.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά, ΜΑΛΛΟΝ, παίζουν αυτά τα 6-7 mods που έβαλα.
Λέω "μάλλον παίζουν"... γιατί ΔΥΟ-ΤΡΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τα 'δα να παίζουν (αυτόματα, δίχως να ενεργοποιήσω κάτι).

 

Ο χάρτης πια, έχει δρόμους και λεπτομέρειες... Έχω επιλογή και για αριστερού χεριού δακτυλίδι... Αυτά τα "unusual gems" που πρέπει να ψάξεις να βρεις (24), πλέον έχω ΣΗΜΕΙΑ ΣΤΟ ΧΑΡΤΗ που τα υποδεικνύουν. Επίσης, πέρασα ένα mod που βγάζει ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΥΣ δράκους και ισχύει, μ' έχουν... ριμάξει, εμφανίζονται πολύ πιο συχνά! Επίσης, τα ΑΛΟΓΑ είναι πιο "ευπαθή", δηλαδή ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ και συχνότερα (σε μάχη), πράγμα ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ - δεν γίνεται να μου "την πέφτει" ένα τρολ ή μια αρκούδα ή ακόμα και δράκος... να 'μαι καβάλα στο άλογο... και αυτό να μη πάθει τίποτα (πριν, συνήθως σκοτωνόταν ΜΟΝΟ αν έπεφτε από μεγάλο ύψος)...

 

Άρα, παίζουν. Δεν έκανα κάτι, απλά όταν τρέχω το παιχνίδι και βγει η launcher screen, βλέπω κάτω-κάτω ότι "διαβάζει" κάποια mods που έχω βάλει και στο τέλος γράφει "successful finished", κάτι τέτοιο. Άρα, μέσω του Steam, πρέπει να "περνούν αυτόματα" (όταν κάνεις subscribe και τα κατεβάζεις). Απλά, μάλλον, υποθέτω, αν σου παρουσιάσει κάποιο κάνα πρόβλημα, ΤΟΤΕ μάλλον πας στο "Date Files" επιλογή για να τσεκάρεις ή ξετσεκάρεις κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Όπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ μου, έχω βρει σε quest (guild) έναν... "πλαστικό χειρούργο" (!), που μπορεί να σου αλλάξει την φάτσα - δηλαδή, σου ανοίγει το (αρχικό) μενού και επιλέγεις φάτσα, χαρακτρηστικά, μαλλιά κτλ., δηλαδή αλλάζεις την φυσιογνωμία σου...

 

...Υπάρχει mod ή κάποιος τρόπος, να ΑΛΛΑΞΩ RACE; Τώρα είμαι Wooden-Elf, αλλά έλεγα μήπως γίνω "Nord", να "φέρνω" πιο πολύ στον "Δρακογέννητο". ΑΝ γίνεται αυτό... αλλάζουν ΚΑΙ τα ως τώρα abilities του ήρωά σου, δηλαδή που είμαι "τούμπανο" στο stealth/arching μεν, αλλά επέλεξα (απ' τις Stones) την "Warrior" stone, οπότε έχω (νομίζω) ένα αξιοπρεπέστατο balance;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανήλθα μετά από φορματ!

Και ώρα να περάσω πάλι τα mods :P

 

 Όπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ μου, έχω βρει σε quest (guild) έναν... "πλαστικό χειρούργο" (!), που μπορεί να σου αλλάξει την φάτσα - δηλαδή, σου ανοίγει το (αρχικό) μενού και επιλέγεις φάτσα, χαρακτρηστικά, μαλλιά κτλ., δηλαδή αλλάζεις την φυσιογνωμία σου...

 

...Υπάρχει mod ή κάποιος τρόπος, να ΑΛΛΑΞΩ RACE; Τώρα είμαι Wooden-Elf, αλλά έλεγα μήπως γίνω "Nord", να "φέρνω" πιο πολύ στον "Δρακογέννητο". ΑΝ γίνεται αυτό... αλλάζουν ΚΑΙ τα ως τώρα abilities του ήρωά σου, δηλαδή που είμαι "τούμπανο" στο stealth/arching μεν, αλλά επέλεξα (απ' τις Stones) την "Warrior" stone, οπότε έχω (νομίζω) ένα αξιοπρεπέστατο balance;

 

ανοίγεις το command με ~ και ξεκινάς!Διάλεξε τί θέλεις

SetPlayerRace <Raceid> 
Doing this will allow you to change your race without using showracemenu. Note: May bug after certain transformations (ex: Werewolf), and revert to original race, or the race you selected using showracemenu
Player.SetRace <RaceID> 
A variant of SetPlayerRace <Raceid>, it is possible to become non-human race using this variant i.e. Player.SetRace DragonRace will transform the player into a Dragon and capable of using Thu'um under Dragon voice clip, this variant can also be used on NPCs.
showracemenu 
Bring up character customization menu. Magicka, Stamina, and Health will be spread evenly on using this depending on your character's level. It will remove any custom point distributions. Note: Using TGM command before entering the menu will retain your original levels. Will only modify your attributes/skills/points/etc. if you change the race, sex, or select a preset from the list. Modifying cosmetic things like skin color/warpaint/hair/face shape/etc. will leave your points.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thxs!

 

...Και φίλε... παίξε και λίγο το game! Loool!... Μόνο mod-testing κάνεις!

(Σε 2,5 βδομάδες που το πρωτοξεκίνησα... είμαι 48 level, με Sneak/Arching/One-Hand melee... στα 100 - τέρμα, δεν πάει άλλο - ενώ έχω "πελεκήσει" περί τους... 35+ δράκους και έχω ξεκλειδώσει όλες σχεδόν τις "κραυγές", εκ των οποίων οι μισές είναι "πλήρης" - και τα 3 στάδιά τους. Τα Gargoyles ή τους ίδιους τους δράκους, άπαξ και είναι μπροστά μου, τους σακατεύω με 6-7 τσεκουριές, αλλιώς με βέλη και όλες οι βολές "Critical Strike"...!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να έχω την Legendary και ταυτόχρονα την Special Edition σε ξεχωριστό install???

 

Να μοντάρω μόνο την Legendary και να συγκρίνω με την SE?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να έχω την Legendary και ταυτόχρονα την Special Edition σε ξεχωριστό install???

 

Να μοντάρω μόνο την Legendary και να συγκρίνω με την SE?

 

Ναι. Όταν εγκαθιστάς την S.E. η κανονική Legendary διατηρείται. Είναι σαν ξεχωριστή εγκατάσταση.

 

 

Θυμίζει και λίγο σε Mass Effect το συγκεκριμένο screenshot :P

 

 

Μπορεί να το εμπνεύστηκε απο εκεί ο δημιουργός του mod Beyond Reach. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αγοράζεις την Legendary Edition, λαμβάνεις ως μπόνους (πλην των ΟΛΩΝ DLcs δωρεάν!) και την S.E. version. Εάν θες να την βάλεις, γίνεται ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ εγκατάσταση, οπότε ουσιαστικά έχεις ΔΥΟ Skyrim...

...Δεν ξέρω τελικά αν δουλεύουν τα saves της "απλής" έκδοσης και στην S.E., δεν το δοκίμασα.

Ξεκίνησα νέο παιχνίδι στην S.E...

 

...Χοχοχο... Το παιχνίδι, ΔΙΧΩΣ mods/textures/"τουμπανέ" upgrades... εξακολουθεί (αν και 5 ετών παλιό) και είναι ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟΤΑΤΟ!...

 

"Ωρέ που πάμε, ρε, πού πάμε;"...!

 

...Κάπου... "διαφορετικά" μεταφέρθηκα, με την Βαμπίρ-Αποστολή! (Καλά, εξακολουθώ να θεωρώ την Σεράνα ΜΑΚΡΑΝ την καλύτερη follower του παιχνιδιού! Και είναι και πολύ "φυσική"/"interactive" (έχει πλάκα που...εξαφανίζεται... την ψάχνω... και την βρίσκω πχ. να... ανακατεύει μια σούπα σε κάποια εστία κάποιου ΚΕΕΡ/ΙΝΝ και να την δοκιμάζει! Λολ, όμως!...)

 

Ρε παιδιά... η κοπελιά (Σεράνα)... είναι ΒΑΜΠΙΡΕΝΑ! Δεν θα 'πρεπε να ΖΗΤΑ/ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ "τροφή", άρα να "την πέφτει" σε κάνα περαστικό να του πιει το αίμα;;;;

post-98955-0-65721500-1479979928_thumb.jpg

post-98955-0-22893700-1479979932_thumb.jpg

post-98955-0-42156000-1479979935_thumb.jpg

post-98955-0-94503100-1479979940_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αγοράζεις την Legendary Edition, λαμβάνεις ως μπόνους (πλην των ΟΛΩΝ DLcs δωρεάν!) και την S.E. version. Εάν θες να την βάλεις, γίνεται ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ εγκατάσταση, οπότε ουσιαστικά έχεις ΔΥΟ Skyrim...

 

Αυτό ίσχυε μέχρι που κυκλοφόρησε η SE, πια με την legendary δεν σου δινει και την SE

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ίσχυε μέχρι που κυκλοφόρησε η SE, πια με την legendary δεν σου δινει και την SE

για να υποθεί καλύτερα μη τους μπερδέψουμε:

 

δεν σου έδινε η legendary την SE.

όποιος είχε το παιχνίδι+όλα τα dlc στο steam έπαιρνε την SE δώρο μέχρι και τις 28/10.

Ο πιο εύκολος και οικονομικότερος τρόπος πριν τις 28/10 ήταν από ένα κλειδάδικο να αγόραζε κανείς το 3DLC pack που υπήρχε,αλλιώς η επόμενη οικονομική λύση ήταν,να αγόραζε κάποιος την legendary edition,που και πάλι μέσα στο library του δε θα την έβλεπε με άλλη ονομασία εκτός του skyrim.

Αν έκανε κανείς το λάθος να έπαιρνε vanilla game+3 DLCs pack έβγαινε πιο ακριβά και δεν είχε και νόημα,αφού με την LE ήσουν κομπλε.

Τώρα η special edition έχει άλλη ονομασία,και λογικό..

 

Τώρα όποιος θέλει την SE,τα σκάει..και δεν αξίζει ούτε 10€ να της δώσετε.

 

Thxs!

 

...Και φίλε... παίξε και λίγο το game! Loool!... Μόνο mod-testing κάνεις!

(Σε 2,5 βδομάδες που το πρωτοξεκίνησα... είμαι 48 level, με Sneak/Arching/One-Hand melee... στα 100 - τέρμα, δεν πάει άλλο - ενώ έχω "πελεκήσει" περί τους... 35+ δράκους και έχω ξεκλειδώσει όλες σχεδόν τις "κραυγές", εκ των οποίων οι μισές είναι "πλήρης" - και τα 3 στάδιά τους. Τα Gargoyles ή τους ίδιους τους δράκους, άπαξ και είναι μπροστά μου, τους σακατεύω με 6-7 τσεκουριές, αλλιώς με βέλη και όλες οι βολές "Critical Strike"...!).

 

ναι αλλά ποιόν ρωτάς για το πως και τί στα mods;Εμένα  :P .

 

και με το τεστάρισμα,ξέρω να σας προτείνω και ορισμένα.

και ακόμα λάθη κάνω στο installation τους.

 

 

Δε νομίζω να στέκομαι εμπόδιο,80ώρες έχω κλείσει σε κοντά 1 μήνα.Ενώ την παλιά έκδοση την είχα παίξει μόλις 12ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ίσχυε μέχρι που κυκλοφόρησε η SE, πια με την legendary δεν σου δινει και την SE

 

E, δεν είπα κάτι άλλο, απλά δεν το διευκρίνησα - ότι δηλαδή την Legendary την πήρα ΟΤΑΝ βγήκε η S.E., οπότε και την "τσίμπησα" κι αυτήν δωρέαν!

για να υποθεί καλύτερα μη τους μπερδέψουμε:

 

δεν σου έδινε η legendary την SE.

όποιος είχε το παιχνίδι+όλα τα dlc στο steam έπαιρνε την SE δώρο μέχρι και τις 28/10.

Ο πιο εύκολος και οικονομικότερος τρόπος πριν τις 28/10 ήταν από ένα κλειδάδικο να αγόραζε κανείς το 3DLC pack που υπήρχε,αλλιώς η επόμενη οικονομική λύση ήταν,να αγόραζε κάποιος την legendary edition,που και πάλι μέσα στο library του δε θα την έβλεπε με άλλη ονομασία εκτός του skyrim.

Αν έκανε κανείς το λάθος να έπαιρνε vanilla game+3 DLCs pack έβγαινε πιο ακριβά και δεν είχε και νόημα,αφού με την LE ήσουν κομπλε.

Τώρα η special edition έχει άλλη ονομασία,και λογικό..

 

Τώρα όποιος θέλει την SE,τα σκάει..και δεν αξίζει ούτε 10€ να της δώσετε.

 

 

ναι αλλά ποιόν ρωτάς για το πως και τί στα mods;Εμένα  :P .

 

και με το τεστάρισμα,ξέρω να σας προτείνω και ορισμένα.

και ακόμα λάθη κάνω στο installation τους.

 

 

Δε νομίζω να στέκομαι εμπόδιο,80ώρες έχω κλείσει σε κοντά 1 μήνα.Ενώ την παλιά έκδοση την είχα παίξει μόλις 12ώρες.

 

Περίπου έτσι το 'κανα, αγόρασα ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ το Steam "κλειδί" (διότι ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ στο Steam η Legendary Edition), και σκεπτόμενος ότι πέταξα 10 ευρώ σε κάποιο "άλλο σάιτ" (αφού δεν έβλεπα την Legendary sτο Steam)... πήγα εκεί, έβαλα τον κωδικό... και "ξάφνου" μου λέει ότι έχω την Legendary με όλα τα DLCs.! Και ΑΦΟΥ έκανα την εγκατάσταση, μετά πρόσεξα από κάτω απ' το παιχνίδι (στην library μου) την ύπαρξη ΚΑΙ της S.E.!

 

Οκ, δεν το πολυ-διευκρίνησα καλά/σωστά. Πάντως, ΤΟΤΕ (ως το τέλος του Οκτώβρη), μπορούσες με ένα 10ρικο να τα ΠΑΡΕΙΣ ΟΛΑ! Όπερ και εγέννετω, έτσι το 'κανα εγώ.

Και ψιλο-ισχύει, δεν βλέπω ΤΟ ΓΙΑΤΙ, να δώσει κάποιος 40+ ευρώ για την "S.E. Remaster Edition"... όταν ουσιαστικά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ "remaster" edition!!!!! Θα την αποκαλούσα "improved Edition", που σαφώς και ΔΕΝ δικαιολογεί τα τόσα χρήματα να δώσεις!

...Αλλά μιλούμε για το "ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ SKYRIM"...! Εδώ, έβγαλαν (νομίζω περίπου ίδια περίοδο με την S.E.) μια LIMITED EDITION 1/6 scale φιγούρα/αγαλματάκι του "DOVAKHINN" (ήρωά μας)... 1000 μόλις κομμάτια... στα... 399 δολλάρια. η οποία και "ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ" σ' ένα 2ωράκι!!!

Όπως έβγαλαν την S.E. σε μια "πιο σπέσιαλ Collector's Edition"... με το παιχνίδι, έναν λεπτομερέστατο χάρτη της χώρας και ένα άγαλμα-φιγούρα του "Αρχαίου Δράκου" που σε βοηθά στην κορυφή του βουνού... στα... 500 ευρώ... η οποία έκδοση ΚΑΙ ΑΥΤΗ έχει γίνει ανάρπαστη και έχει σχεδόν ξεπουλήσει!!!

("Βαρεμένος" ο κόσμος... ή έχει τελικά ΠΟΛΥ χρήμα και δεν ξέρει τί να το κάνει!)

 

...

 

Τελικά δεν μου 'πατε (κάποιος), η (ωραιοτάτη) Σεράνα... ως βαμπίρενα... ΔΕΝ ΘΑ 'ΠΡΕΠΕ ΝΑ "τρέφεται" (κάπως);;;

 

...

 

Φιλαράκι, Μυτιληνιέ... έχω μπει στο "τριπάκι" των mods, αλλά ΜΟΝΟ (ως τώρα) απ' το Steam-Workshop. Έχω βάλει/τρέχω γύρω στα 28 mods, κυρίως improvements στο gaming, κάτι έξτρα quests που έλειπαν κτλ. Όχι δραματικά πράγματα (οπτικά, σε core files κτλ)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φιλαράκι, Μυτιληνιέ... έχω μπει στο "τριπάκι" των mods, αλλά ΜΟΝΟ (ως τώρα) απ' το Steam-Workshop. Έχω βάλει/τρέχω γύρω στα 28 mods, κυρίως improvements στο gaming, κάτι έξτρα quests που έλειπαν κτλ. Όχι δραματικά πράγματα (οπτικά, σε core files κτλ)...

εεε έτσι πρέπει!!!

το game modding πάνε να μας το πάρουν και να μην έχουμε,και τώρα που έχουμε ένα παιχνίδι με χιλιάδες mods να το κοιτάμε;

 

Κυκλοφόρησε σε beta το patch 1.3 της SE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...