Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά, ξέρουμε γιατί δεν μπορώ να "μαγέψω" με ό,τι μαγικό θέλω, όποιο κομμάτι πανοπλίας ή όπλο θέλω;

Δηλαδή, όταν πάω στο άλτερ να πειραματιστώ, μου 'χει "γκρι" (απενεργοποιημένες) κάποιες ιδιότητες. Γιατί; Πώς θα ξέρω τί κολλάει και σε ποιό;

 

Επίσης... πώς θα ανέβω τελικά στο smithing;

 

Ακολουθούν "spoil-ιά", από διάφορα που έκανα/βίωσα, που θεωρώ ότι αξίζει να τα κάνετε:

 

 

 

Καταρχάς, ο Faendal, απ' ό,τι είδα κι έψαξα, είναι ένας απλός (χαμηλού level) τοξότης - ο οποίος απ' ό,τι νομίζω δεν ανεβαίνει και πολύ level. Οπότε, είπα ότι όσο προχωρά η ιστορία και "ζορίζει", θα χρειαστώ "βαρβάτο" σύντροφο. Άρα, προχώρησα την main quest και βρήκα τους "The Blades" (τον "θείτσο" και την γκομενίτσα), όπου μου ζήτησαν (optional) αν είναι να "τους πάω recruitment". Oπότε, του άφησα τα βασικά του όπλα/οπλισμό (έχω παρόμοια τοξότη κι εγώ), τον πήγα εκεί στο "κρησφύγετο" των Blades και τον παρουσίασα στην γκομενίτσα, οπότε κι έγινε το πρώτο μέλος - και ΔΕΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ (πλέον), αλλά παραμένει εκεί στο "κρησφύγετο" (έχει και δωμάτιο με κρεβάτια κτλ) και είναι μέλος εκεί...
Το ίδιο έκανα και με μια "ζόρικη" Πάλαντιν που βρίσκεις σ' ένα ΙΝΝ στο Whiterun - που "παίζεις ξύλο" αρχικά, γιατί σε προκαλεί για έναν αγώνα. Την πήρα, έπαιξα λίγο μαζί της σε 2-3 quests και την πήγα κι αυτήν εκεί πέρα.

Το ίδιο έκανα και μετά την αποστολή του "Μοοn Amulet", οπότε ένας "γατάνθρωπος" μου 'πε ότι θα μου έχει πίστη αιώνια κτλ., άρα... τον "τσίμπησα" και τον πήγα "πακέτο" στους Blades!

...Μετά τον 3ο, η γκομενίτσα υπαρχηγός των Blades μου 'πε ότι είναι ΑΡΚΕΤΟΙ (δεν θέλει άλλους), ενώ ο "θείτσος" (ο αρχηγός) των Blades μου δίνει πλέον ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ την τοποθεσία του εκάστοτε δράκου που εμφανίζεται, ενώ ΟΛΟΙ ΟΙ BLADES (δηλαδή η υπαρχηγός ΚΑΙ οι 3 επιπλέον που πήγα), με περιμένουν στην τοποθεσία εκεί που θα φανεί ο δράκος! Οπότε, έχω εμένα, τον εκάστοτε σύντροφό μου συν ΤΕΣΣΕΡΙΣ επιπλέον πολεμιστές (Blades) για να "σακατεύουμε" τους δράκους! Μια χαρούλα...

 

...Όσο αφορά τον σύντροφο (που έχω τώρα). Απ' όσους μου "έκατσαν" (εννοώ ΕΞΤΡΑ, πλην του Faendal που τον είχα μόνιμα απ' την αρχή και δεν τον άλλαζα (πεισματικά!), ο μόνος ή μάλλον... η μόνη που ήταν ΦΟΒΕΡΗ, ήταν η ΒΑΜΠΙΡΕΝΑ η Σεράνα! Η Σεράνα, άπαξ και ξεκινήσει κάποιος το Quest με τα βαμπίρ (που ξεκινάς να τα ανακαλύψεις και τελικά να "τους την πέσεις"), είναι η ΚΟΡΗ του αρχι-Lord Vampire, ενός ομολογουμένως πολύ δύσκολου αντιπάλου (ο οποίος διαθέτει ΚΑΙ ΕΝΑ Elder Scroll ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ για την δρακο-main quest!)... Την Σεράνα, την "ανακαλύπτεις" σε ένα... φέρετρο, να κοιμάται επί αιώνες (!) και την ξυπνάς εσύ, όπου και δέχεσαι (αν θες!) να την οδηγήσεις στο σπίτι της, έναν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΟ πύργο, στου διαόλου την μάνα στον Βορρά, πέρα μακριά πολύ κι απ' το Κολέγιο των Μάγων - σ' ένα νησί που δεν υπάρχει πρόσβαση, πας (αν πείσεις με πολύ χρήμα) έναν βαρκάρη να σε πάει... Εκεί, αφού με ευχαρίστησε ο αρχι-Lord Vampire, μου 'πε ότι "το δώρο του" ήταν αν θέλω να με κάνει... upgraded-Vampire! Φυσικά ΔΕΝ δέχτηκα, γιατί είναι πολύ "πίπα" να κυκλοφορείς την μέρα και να πέφτουν όλα τα στατιστικά κάτω (γιατί "καίγεσαι"!)... Οπότε είπα όχι, με έδιωξε (και μου 'πε ότι την επόμενη φορά θα με πολεμήσει)...

...και τελικά... οι δρόμοι μας (Σεράνα κι εμού) ΞΑΝΑΔΙΑΣΤΑΥΡΩΘΗΚΑΝ, όταν επέλεξα να τελειώσω με αυτή την Vampire Quest (να πολεμήσω τον πατέρα της και τους άλλους), οπότε η βαμπίρενα ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ στο κάστρο των "Βαμπιρο-κυνηγών" (που θα ενωθώ να πάμε να χτυπήσουμε τον πύργο) και ΕΧΕΙ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ Elder Scroll (το 'κλεψε!) που το χρειάζομαι για την δρακο-main quest!

Οπότε... της ζήτησα να ΜΕ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ... κι έγινε σύντροφός μου, έγινε αυτή ο follower μου!

Η οποία είναι καλή melee-attack warrior... αλλά ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Μ@Μ@ΕΙ ως μάγος!!! Έχει άπειρα και δυνατά σπελ!!!!

Οπότε... είμαι εγώ μόνιμα "stealth" (και "Hidden"!), σακατεύω τους εχθρούς με εύστοχα βέλη... ενώ εκείνη "τους σαπίζει" με σπελ και σπαθιές!!!

 

 

 

...Ερώτηση:

ΓΙΑΤΙ κάποιοι απ' τους followers μου, ενώ τους δίνω πανοπλία (κράνος, θώρακα κτλ), ναι μεν τα κρατούν (κουβαλούν) αλλά είτε ΔΕΝ ΤΑ ΦΟΡΟΥΝ (κανένα) είτε ΦΟΡΟΥΝ ΕΝΑ-ΔΥΟ απ' αυτά που τους δίνω;;; Πχ. στην Παλαντίν-α που πήρα απ' τον ΙΝΝ του Whiterun, όταν "την έγδυσα" (της πήρα ό,τι είχε), την είδα ότι φορούσε μια πλήρης πανοπλία (ενώ δεν έχει τίποτα, δεν κουβάλει τίποτα, το "default" της είναι η πανοπλία αυτή). Όταν ΤΗΣ ΕΔΩΣΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ πανοπλία να την φορέσει, ΔΕΝ την φόρεσε - παρά ΜΟΝΟ το κράνος (που ήταν ασκεπής, δεν φορούσε τίποτα στο κεφάλι της), ενώ φυσικά επέλεξε το όπλο που της έδωσα.

Το ίδιο ισχύει και για την βαμπίρενα Σεράνα... Φόρεσε το κράνος που της έδωσα, κράτησε και χρησιμοποιεί το σπαθί που της έδωσα, φόρεσε τις μπότες και τα περικάρπια, αλλά ΔΕΝ ΦΟΡΕΣΕ θώρακα/πανοπλία, είναι με το φόρεμα/βαμπιρο-στολή της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες προτείνω, όποιος δεν το έχει εγκαταστήσει, να βάλει το Castle Volkihar Redux. Εύκολα από τα καλύτερα mods που έχουν βγει.

 

Και μερικές screenshots, όλες από το mod Beyond Reach. (οι υπόλοιπες στο spoiler)

 

 

EikUqH1.jpg

 

 

 

5RjVnCl.jpg

 

LRYrxmT.jpg

 

3XFHbV9.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Επίσης ο ήχος είναι χαμηλότερης ποιότητας από την vanilla εκδοση αφού είναι συμπιεσμένος.

 

Αλήθεια; Το ίδιο ισχύει και για το soundtrack; Είναι αισθητή η διαφορά; Γιατί το soundtrack στο vanilla είναι από τα πράγματα που λάτρεψα και έκαναν όλη την εμπειρία πολύ πιο immersive για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο για Special Edition είναι;

(Καλά... μεταφέρνω τα saves εκεί, δεν είναι θέμα).

 

Αν εννοείς το Castle Volkihar Redux, νομίζω πως όχι. Τα περισσότερα Mods βγαίνουν πρώτα για τη κανονική και μετά για την SE. Απλά για ανεξήγητο λόγο έχει βγει από το nexus και δεν ξέρω που μπορείς να το κατεβάσεις εκτός από εδώ http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=129969995 Εγώ το κατέβασα μέσω των server της Bethesda από το παιχνίδι.

 

Αν εννοείς το Beyond Reach, υπάρχει και για την κανονικη εκδοση. http://www.nexusmods.com/skyrim/mods/48467/?

 

 

 

Αλήθεια; Το ίδιο ισχύει και για το soundtrack; Είναι αισθητή η διαφορά; Γιατί το soundtrack στο vanilla είναι από τα πράγματα που λάτρεψα και έκαναν όλη την εμπειρία πολύ πιο immersive για μένα.

 

 

Κοίτα, παίζω σχεδόν 1 μήνα την S.E. και έχω ξεχάσει πως ακουγόταν στην κανονική :P  Όταν την πρωτοέβαλα, μου φάνηκε αισθητή η διαφορά στην επίθεση του δράκου στο Helgen πχ ο ήχος όταν ξερνούσε φωτιά είχε τρελά μπάσα λόγω χαμηλότερης ποιότητας. Ωστόσο έχουν βγάλει patch που αποσυμπιέζει κάποιους ήχους για να ακούγονται κανονικά. To ost δεν νομίζω πως έχει υποστεί κάποια ιδιαίτερη συμπίεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά... βρήκα αυτό το "Skyrim Workshop" (στο Steam) και βλέπω πολλά mods που 'χα δει και στο Nexus.

Πάτησα 5-6 "Subscribe" και όταν έτρεξα το παιχνίδι, πριν τρέξει, είδα ότι "τα περνούσε" μέσα - αλλά δεν νομίζω να 'δα καμιά διαφορά (σε γραφικά κτλ. που πάτησα)... Πώς λειτουργεί αυτό (μέσω Stream);

 

...Καλά, έφτασα και έπαιξα την ΕΩΣ ΤΩΡΑ αποστολή!!! Την μάχη στη κορυφή του βουνού με τον δράκο Άλντουιν!!!

...Μέχρι να φτάσω εκεί, "έφτυσα αίμα"! Τί quest ήταν αυτή, να πάω να πάρω/ξεκλειδώσω το Elder Scroll, ΠΡΙΝ πολεμήσω με τον δράκο...!!!

 

 

 

Αυτό δεν ήταν... dungeon, ήταν ΟΛΗ η χώρα Skyrim... υπογείως!!! Πρέπει να... προχωρούσα σε μια ΑΧΑΝΗΣ ΥΠΟΓΕΙΑ έκταση, σαν την... πεδιάδα της Θεσσαλίας!!!! Απίστευτα τεράστιος (υπόγειος) χώρος, ενώ το παιχνίδι ΔΕΝ ΕΔΕΙΧΝΕ ΚΑΘΑΡΑ (με το βελάκι) που έπρεπε να πας σ' όλο αυτό το γιγάντιο χώρο, οπότε και (εννοείται!) χάθηκα και έφαγα άπειρο (κανονικό) χρόνο για να βρω επιτέλους τί θα 'κανα... Αφού μπήκα από μια μεριά του χάρτη και όταν βγήκα τελικά στην επιφάνεια, είχα φτάσει... στην ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ του χάρτη, υπογείως περπατώντας!...

...Και μετά η μάχη με τον Άλντουιν... ήταν "άντε γεια"! Ευτυχώς που 'χα και την βαμπίρενα Σεράνα (τις έχω δώσει και 4-5 μαγικές ράβδους με firebolds, thunderstorms κτλ) και "την πάλεψα" τελικά - ενώ εγώ με melee attack τον "πετσόκοβα" με ένα φοβερό Nord Axe που 'χει 58+10 fire damage!

...Άρα, με αυτήν την αρχαία δρακο-"κραυγή", πλέον ΑΝ ΠΕΤΟΥΝ ΑΠΟ ΠΑΝΩ οι δράκοι, δεν χρειάζεται να περιμένω να προσγειωθούν, τους..."γειώνω" εγώ με την μία, ε;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά... βρήκα αυτό το "Skyrim Workshop" (στο Steam) και βλέπω πολλά mods που 'χα δει και στο Nexus.

Πάτησα 5-6 "Subscribe" και όταν έτρεξα το παιχνίδι, πριν τρέξει, είδα ότι "τα περνούσε" μέσα - αλλά δεν νομίζω να 'δα καμιά διαφορά (σε γραφικά κτλ. που πάτησα)... Πώς λειτουργεί αυτό (μέσω Stream);

 

 

οι δημιουργοί των mods τα ανεβάζουν,δεν είναι διαφορετικά mods ή από άλλους.

 

από steamworkshop:όπως είπες,

κάνεις subscribe σε κάθε mod που θέλεις,τα κατεβάζει αυτό..και πρέπει να ανοίξεις το παιχνίδι για να τα εγκαταστήσει και να τα κάνει configure..και μετά παίζεις.

---------

έχω πάθει πλάκα με τα τοπία

2BB5C47524B36DFBFA58F69F3A9554AD680B8AE9

BA7B056AED90640F60732B5C0FACF6E411F49812

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι δημιουργοί των mods τα ανεβάζουν,δεν είναι διαφορετικά mods ή από άλλους.

 

από steamworkshop:όπως είπες,

κάνεις subscribe σε κάθε mod που θέλεις,τα κατεβάζει αυτό..και πρέπει να ανοίξεις το παιχνίδι για να τα εγκαταστήσει και να τα κάνει configure..και μετά παίζεις.

---------

έχω πάθει πλάκα με τα τοπία

2BB5C47524B36DFBFA58F69F3A9554AD680B8AE9

BA7B056AED90640F60732B5C0FACF6E411F49812

 

Ναι ρε συ, αυτό έκανα. Έκανα σε 6-7 Subscribe (νομίζοντας ότι θα τα 'χω "στην βιβλιοθήκη" να τα βάλω εγώ μετά μόνος μου), μπήκαν όταν έτρεξα το παιχνίδι... και τίποτα διαφορετικό δεν είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο φαίνεται το mod για τα textures που φοράς.

SSE Texture Pack - Osmodius

φοράς και στο smim ?

 

μπερδεύτηκα μετά είδα το screenshot με τα mods.

Ο πάνος μου πρότεινε να βάλω το noble skyrim,αντί του skyrim 2017 textures..(Πάνο, μάλλον μου προκαλεί θέματα με το smim το overall overwrite)

 

για το νερό που αναφέρεις,βάλε αυτό εδώ το mod

Realistic Water Two

και στον loader βάλτο τέρμα τελευταίο!

Δε νομίζω να βρεις καλύτερο.

 

ο τυπάς που έχει κάνει το etherial clouds και το rustic windows που τα φορώ και τα δύο έβγαλε αυτό εδώ

RUSTIC CLOTHING - Special Edition

και φαίνεται πολύ καλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αδέρφι Μυτιλινιέ, βοήθα λίγο...

...Πρέπει ΑΦΟΥ ΚΑΤΕΒΟΥΝ (αυτόματα) όταν κάνω launch το παιχνίδι, να πάω στην επιλογή "Files" και να "τσεκάρω" κάτι;

 

Γιατί δεν πολυβλέπω διαφορές (ουσιαστικά τίποτα). Πχ. ένα απ' αυτά που έβαλα (τον χάρτη της χώρας με τους δρόμους κτλ), δεν μου άλλαξε, ο ίδιος είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αδέρφι Μυτιλινιέ, βοήθα λίγο...

...Πρέπει ΑΦΟΥ ΚΑΤΕΒΟΥΝ (αυτόματα) όταν κάνω launch το παιχνίδι, να πάω στην επιλογή "Files" και να "τσεκάρω" κάτι;

 

Γιατί δεν πολυβλέπω διαφορές (ουσιαστικά τίποτα). Πχ. ένα απ' αυτά που έβαλα (τον χάρτη της χώρας με τους δρόμους κτλ), δεν μου άλλαξε, ο ίδιος είναι...

έλα,ξέχασα να σου απαντήσω,σόρι!

Κοίτα μόνο στο l4d2,portal2 και στο arma3 έχω χρησιμοποιήσει το workshop.

Έτσι όπως τα περιέγραψα τα είχα κάνει εκεί και δούλευαν,και επέλεγα είτε από το ingame είτε από τον launcher τους ποιά θέλω.

Στο skyrim δεν ξέρω πως πάει το πράγμα με συγχωρείς.Τα περνώ όλα από το nexus.

Από μέσα από την bethesda νομίζω ότι είναι .bsa για να μη μπλέκει με load order?Δεν είμαι σίγουρος,μπορεί να λέω και @@ τώρα.

Οπότε δε χάνεις και τίποτα να πας στο files να τσεκάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπερδεύτηκα μετά είδα το screenshot με τα mods.

Ο πάνος μου πρότεινε να βάλω το noble skyrim,αντί του skyrim 2017 textures..(Πάνο, μάλλον μου προκαλεί θέματα με το smim το overall overwrite)

 

Το μαλλον, με το προκαλει, τα χωριζουν τερααααστια αποσταση.

Τι ακριβως προβλημα εχεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...