Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από αυτα που αξιζουν μονο τα παρακατω 3 εχουν βγει

http://www.nexusmods.com/skyrimspecialedition/mods/4341

http://www.nexusmods.com/skyrimspecialedition/mods/4301

http://www.nexusmods.com/skyrimspecialedition/mods/1179

 

Το Wyrmstooth δυσκολο εως αδυνατο να βγει αφου ο dev του υο εχει κατεβασει απο παντου και δε δινει αδεια για τιποτα.

Εχε το νου σου και για το Beyond Reach οταν το μεταφερουν στην SSE.

 

Κομπλέ. Και καθότι είμαι Kahjiit, το Μοοnpath θα μου έρθει κουτί. Μόνο μια απορία. Πως θα τρέχω το Moonpath μαζί με τα αλλα mods αφού τα έχω ήδη εγκαταστήσει μέσα από τον ενσωματωμένο mod manager της Bethesda? Απο nexus ειμαι εντελώς άσχετος.

 

Το Wyrmstooth το έχω βρει online στη τελευταία έκδοσή του αλλά δυστυχώς πουθενά προσαρμοσμένο για S.E. Aς ελπίσουμε ότι κάποιος κάποτε θα αναλάβει τη πρωτοβουλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαλτα όλα από μέσα από το παιχνίδι.

Κάνε λογαριασμό στο nexus..κάντο install κ μετά μέσα από το site διαλέγεις τι μοντ κ τα βάζεις..

Και επιλέγεις τι κάνεις overwrite..

Μέσα από το παιχνίδι δν έχεις νομίζω αυτόν τον έλεγχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω τι φταίει αλλά ξαφνικά το ενσωματωμενο mod manager του Skyrim SE κρασάρει σα τρελό. Δοκίμασα να βάλω τα Forgotten City, Moonpath και Moon & Stars από το nexus χωρίς το nexus manager, τα αναγνώρισε κανονικά αλλά μόλις τα κάνω enable, το παιχνίδι κρασάρει όταν πάει να φορτώσει τα προηγούμενα saves και όταν κάνω αποδοχή την ενεργοποίηση των mods. Τα απενεργοποιώ ένα-ένα, πάλι τα ίδια. Τα εγκαθιστώ, αφού τα διαγράψω, ξανά από το Mod manager της Bethesda αυτή τη φορά, πάλι τα ίδια. Τώρα το παιχνίδι τρέχει μόνο αν πάω κατευθείαν στο continue χωρίς να επισκεφθώ το menu των mods.

 

xtrmsnpr, το παιχνίδι σου εμφανίζει κανονικά λίστα με το τι mod υπάρχουν στους server της Bethesda και τι θες να κατεβάσεις, load order, enable, disable, delete κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω τι φταίει αλλά ξαφνικά το ενσωματωμενο mod manager του Skyrim SE κρασάρει σα τρελό. Δοκίμασα να βάλω τα Forgotten City, Moonpath και Moon & Stars από το nexus χωρίς το nexus manager, τα αναγνώρισε κανονικά αλλά μόλις τα κάνω enable, το παιχνίδι κρασάρει όταν πάει να φορτώσει τα προηγούμενα saves και όταν κάνω αποδοχή την ενεργοποίηση των mods. Τα απενεργοποιώ ένα-ένα, πάλι τα ίδια. Τα εγκαθιστώ, αφού τα διαγράψω, ξανά από το Mod manager της Bethesda αυτή τη φορά, πάλι τα ίδια. Τώρα το παιχνίδι τρέχει μόνο αν πάω κατευθείαν στο continue χωρίς να επισκεφθώ το menu των mods.

 

xtrmsnpr, το παιχνίδι σου εμφανίζει κανονικά λίστα με το τι mod υπάρχουν στους server της Bethesda και τι θες να κατεβάσεις, load order, enable, disable, delete κτλ.

χμμ,δε ξέρω να σε βοηθήσω με το ingame mod menu..

 

δε ξέρω δεν ασχολούμαι με το τι mods υπάρχουν μέσα στην Μπεθέσδα,από nexus τα χω περάσει..μιας και κει προσθέτονται και ενημερώνονται πρώτα και μετά στην μπεθεσδα.

Τώρα που το άνοιξα για να τσεκάρω και για να σου απαντήσω,ναι κανονικά μου άνοιξε το ingame menu των mod.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν ακουτε οταν λεω να ξεχασετε τη κανσολοβλακεια της bethesda και εαν θελετε να περασετε mods να το κανετε μεσω nexus ;

μη δέρνεις τον κόσμο ρε συ!

---

SKYBLIVION

ξεκινάει από το 19.30' και μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Skyblivion είναι λειτουργικό ή σε φάση pre-alpha? Πρέπει να ακούω την ύπαρξή του εδώ και 3-4 χρόνια...

 

Panoc, το nexus με μπερδεύει λιγο. Το κατέβασα και δε βγάζω άκρη και δεν έχω και πολύ χρόνο  να το ψάξω.

 

Btw, εγκατέστησα το Moonpath κανονικά σήμερα. Μάλλον το πρόβλημα το δημιουργεί κάποιο από τα M&S ή Forgotten City.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το nexus δεν έχει καμία δυσκολία.

κάνεις install τον client του.

Κάνεις λογαριασμό στο site..

συνδέεσαι στον λογαριασμό σου και στο site και στον client.

και μετά διαλέγεις τί mods θέλεις από το site και πατάς το download NMM ή το manual για να τα περάσεις εσύ.

και θα πιάσει το nexus να σου κατεβάζει και να σου εγκαθιστά στα paths που έχεις ορίσει!

Θα μπορείς να τσεκάρεις και τί κάνεις overwrite ώστε να μην "απενεργοποιείς" mods..

κοιτάς και το load order και έτοιμος.

και όποτε βγει ένα update στο δείχνει.

 

για το skyblivion κτλ εδώ:

https://tesrenewal.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν ακουτε οταν λεω να ξεχασετε τη κανσολοβλακεια της bethesda και εαν θελετε να περασετε mods να το κανετε μεσω nexus ;

 

Μα κι εγώ έτσι ήξερα (και τα 'κανα!), με το Νέξους τα βάζεις. Γίνεται "κι αλλιώς";

...

 

Παίδες, άφησα λίγο τις αποστολές και ψάχνομαι για να "μαξάρω" τον χαρακτήρα μου (είμαι 40-προς-41 level, τώρα)... Μεταξύ άλλων, κατέληξα στο να μάθω να φτιάχνω ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΠΛΑ/ΠΑΝΟΠΛΙΕΣ (μαγικά γενικά, ξόρκια και ποτά δεν με νοιάζουν, δεν παίζω πολύ με μαγείες)...

Βρήκα, κατάλαβα (οκ, εύκολο), πώς να "χαλάς" όπλα και να "μαθαίνεις το μαγικό τους" - πας στο lab των μάγων, κάνεις discharged, καταστρέφεται το όπλο, μαθαίνεις το μαγικό, έχεις καβάτζα κάτι άλλο item, έχεις soul gem, τα κάνεις όλα ένα "μιξ" στο "μπλέντερ" και όπερ κι εγέννετω...

 

...Οκ, αλλά SMITHING πώς ανεβαίνεις; Καταρχάς, πάω στους σιδεράδες και βλέπω ότι όλα είναι γκρι (απενεργοποιημένα) - ζητώντας σου το ένα και το άλλο (υλικά). Αλλά ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΕΧΩ υλικό (πχ. σιδερένια ή ατσάλινη μπάρα) - και πάω να "πουσάρω" ένα όπλο/πανοπλία, ενώ ΕΧΩ το υλικό στο σιδεράδικο μου λέει ότι δεν έχω "το μαγικό υλικό" για να το κάνω... το οποίο ΚΑΙ ΔΕΝ αναφέρει (ποιό είναι)!

 

...Επίσης (1), έχω... σκάψει το μισό Skyrim (σε ορυχεία) και έχω μαζέψει "την Άρτα και τα Γιάννενα" σε ΑΚΑΤΕΡΓΑΣΤΑ ΜΕΤΑΛΛΑ... Αυτά ΠΟΥ και ΠΩΣ τα κάνω μπάρες (κατεργασμένες);

 

...Επίσης (2), όταν θέλω να "μαγέψω" ένα όπλο ή πανοπλία κτλ., αφ' ενός ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΤΟΥ (πχ. μου έχει ενεργοποιημένα ΚΑΠΟΙΑ items, όχι όλα - για παράδειγμα να "μαξάρω" με 25% bow damage Ο,ΤΙ ΘΕΛΩ, όχι μόνο ό,τι μου αφήνει ενεργά), ενώ όπως ρώτησα πριν 1-2 μέρες τον Πάνο, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΔΥΟ "μαγικές ιδιότητες" σε αντικείμενα...

Θέλω να φτάσω σιγά-σιγά στο 100 smithing, γιατί έχω μαζέψει καμιά... 50ριά κόκαλα και πλάκες δράκων, οπότε θέλω να πειραματιστώ σε "δρακόπλα-δρακοπανοπλίες".

Ακολουθεί "σποϊλιά", γιατί μπορεί να "την πατήσετε" όπως εγώ και πολλοί άλλοι, στην κεντρική περιπέτεια/ιστορία του Skyrim (όχι την "Dragonborn" quest):

 

 

 

...Πήγα λοιπόν στο Rivenwood, μιλάω με μια γκόμενα, ανοίγει ένα μυστικό πορτάκι σ' ένα δωμάτιο, κατεβαίνουμε σε μυστικό υπόγειο και μου λέει ότι η τάδε "Πρέσβης" μάλλον είναι μπλεγμένη με την εμφάνιση των ΝΕΚΡΩΝ δράκων (γιατί είχαν πεθάνει, εξολοθρευτεί από "Δρακοκυνηγούς" σαν εκείνη)! Οπότε, μου λέει να πάω σε μια πόλη, να μιλήσω μ' ένα Ελφ που δουλεύει στην πρεσβεία, να καταστρώσουμε σχέδιο...

...Πάω, τον βρίσκω τον τυπά, μου λέει ότι θα βρουν (με την γκόμενα) ένα τρόπο να "τρυπώσω" νόμιμα και εγώ στην πρεσβεία - σε ένα "πάρτυ"/δεξίωση που θα γίνει, οπότε μου λέει ότι θα χρειαστεί να μεταμφιεστώ και να μην έχω τον οπλισμό μου κτλ...

...ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΑΝΥΠΟΜΟΝΟΥΣ (σαν τον γραφώντα) ΤΡΕΧΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΙΑΛΟΓΟΥΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ, εδώ σ' αυτή την περίπτωση είναι ΜΟΙΡΑΙΟ, διότι ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ σου λέει "if you want give me your gear to keep it safe and take it inside the estate in the right moment")...!!!

...Αφού του μιλάς του μάγκα, σου λέει "πήγαινε περίμενε στους σταύλους έξω απ' την πόλη, να 'ρθει η γκόμενα να γίνει η φάση". Πάω, με περιμένει η τύπισσα (ως Πάλαντιν ντυμένη), μου λέει ότι "έχω βρει πρόσκληση για την δεξίωση, αλλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΕΤΣΙ στο πάρτυ, πάρε αυτά τα επίσημα ενδύματα και άσε τον οπλισμό σου"! Τα φοράω, δεν της δίνω κάτι, δεν μου ζητάει κάτι, ανεβαίνω σε μια άμαξα και πάω στο πάρτυ. Κατεβαίνω απ' την άμαξα, δίνω την πρόσκληση στην είσοδο, μπαίνω, τσεκάρω το Inventory μου και βλέπω ότι πλην των επισήμων ενδυμάτων έχω μόνο ό,τι "Quest-Items" δεν μπορού να αφαιρεθούν, όλα τ' άλλα είναι "καπνός"!

Οκ, λέω, τα πήρε η γκόμενα, τα 'δωσε στο Ελφ (μπάρμαν στο πάρτυ!), τα 'κρυψε το Ελφ κάπου εκεί μέσα...

...ΑΜ ΔΕ!!! Αφού γίνεται μια "φάση" για να αποσπάσουν την προσοχή των καλεσμένων και να "την κοπανήσω" με το Ελφ, πάμε προς την κουζίνα, μου λέει "εκεί μέσα στο σεντούκι έχω το gear σου"... εγώ ξεφυσώ με ανακούφηση και πάω να βάλω την πανοπλία και τα λοιπά μου... και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΣΕΝΤΟΥΚΙ, ΑΔΕΙΟ!!!!!!

 

...Υποτίθεται, πρέπει να φύγεις απ' το πάρτυ και να πας σε διπλανό κτήριο να βρεις πειστήρια/ευρήματα για το κατά πόσον ή όχι η πρέσβης ευθύνεται για την εμφάνηση των δράκων στο Skyrim! Αλλά... ΠΑΝΤΟΥ Ο ΤΟΠΟΣ είναι γεμάτος από Ελφ-Φρουρούς πάνοπλους και ΜΑΓΟΥΣ!!! Ούτε για πλάκα δεν επιζείς!!!! ...Είδα βίντεο με τύπο σαν εμένα (στο Sneak και γενικά στο "Stealth") που "την πάτησε" έτσι κι αυτός και του πήρε... 2 ώρες περίπου να πάει ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ και να περάσει ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ δίπλα και αθόρυβα, για να τα καταφέρει!

 

Πρακτικά γίνεται (το 'δα), ουσιαστικά είναι "πίπα" να το κάνετε, ΑΟΠΛΟΙ δίχως ΤΙΠΟΤΑ να κάνετε sneaking σ' όλο το κτήμα της επαύλης της πρέσβεως! Τί πρέπει να κάνετε:

 

1. ΔΕΙΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τί σας λέει (αρχικά, στο ΙΝΝ) το Ελφ και θα δείτε την φράση "δώσε μου το gear σου", οπότε και ΘΑ ΔΩΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ στο Ελφ (μείνετε "ξεβράκωτοι") και θα τα βρείτε όλα στο σεντούκι στο πίσω καμαράκι, στην κουζίνα της επαύλης της πρέσβεως.

 

2. Δεν το κάνατε; Ε, γυρίστε πίσω σε προηγούμενο SAVE. ...ΤΟ ΣΒΗΣΑΤΕ ΣΑΝ ΚΟΠΑΝΟΙ ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ (!!!!!!);;;... Don't worry, βρήκα τη λύση - διότι "θα 'ριχνα τα καντύλια της αρκούδας" στο βρισίδι! Ο companion σας... ΣΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΑΥΛΗ! Όταν φτάσετε αρχικά στο πάρτυ, ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΤΕ πουθενά. Γιατί; Γιατί όπως με το... άλογο (που σε ακολουθεί αυτός... πεζός), έτσι και με την άμαξα του πάρτυ, ΣΕ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΜΕΝ, ΠΕΖΟΣ ΔΕ, άρα... αργεί να έρθει, άρα ΔΕΝ τον βλέπεις πριν μπεις στο πάρτυ, άρα... νομίζεις ότι "ξέμεινες" ΟΛΟΜΟΝΑΧΟΣ δίχως τίποτα στην έπαυλη (και μάλλον ΑΠΙΘΑΝΟ να βγεις ζωντανός, διότι αφού ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΣΑΙ απ' την δεξίωση, πια είναι "κόκκινο πανί" για τους φρουρούς που επί τόπου σου επιτήθονται αν σε δουν)!...

...Οπότε τί κάνετε (έκανα); Αρχικά, με ένα μαχαίρι (που βρίσκουμε στην κουζίνα), κάνουμε "Sneak-1-hit-kill" backstab attack σ' έναν φρουρό και ψιλο-εξοπλιζόμαστε λιγάκι. "Τρώμε" κανα-δυο άλλους και κάνουμε εξερεύνηση (και looting) στον ΠΑΝΩ όροφο... Μετά, ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΙΠΛΑΝΟ ΠΑΡΑΠΟΡΤΙ, όχι το πίσω (που έχει άπειρους φρουρούς και μάγους προς το άλλο κτήριο που πρέπει να πάμε) και προχωρούμε ΑΝΑΠΟΔΑ προς την... έξοδο (από 'κει που μπήκαμε)... αλλά προφανώς ΔΕΝ φτάνουμε ως έξω, γιατί θα μας δει ο φρουρός. Περιμένετε (εννοείται SNEAK/STEALTH mode, μη σας δει κάποιος) και... άξαφνα, ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ Ο ΤΥΠΑΡΑΡΟΣ ο σύντροφός σας!!! Εκεί, φυσικά... τον ΓΔΥΝΕΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ, του τα παίρνετε όλα και τα βάζετε εσείς!!!!

...Στην περίπτωσή μου, με τον Φένταλ (το Wood-Elf απ' το Ρίβενγουντ), έχουμε ΠΑΡΟΜΟΙΑ abilities, είναι κι αυτός τοξότης όπως εγώ (αν και εγώ παίζω και σαν "τανκ" melee attacker), οπότε τον έχω "τιγκάρει" σε πολύ καλό τόξο, βέλη και μαγικά που αυξάνουν την τοξοβολία. Οπότε... stealth, σιγά-σιγά ΓΥΡΩ-ΓΥΡΩ (στο προαύλιο) της επαύλης και "τρώμε" ΕΝΑΝ-ΕΝΑΝ τον εκάστοτε φρουρό, είτε με Sneak-Bow-hit είτε με Backstab!

 

...Μέσα στο άλλο κτήριο είναι "σχετικά βατά" τα πράγματα, πλην ενός μάγου, που τον "καθάρισα" ενώ ήμουν στις σκιές (sneak) με μιά βολή-1 kill με το τόξο. Εκεί ανακαλύπτετε ότι δεν ευθύνεται ο πρέσβης, σώζετε κι έναν δύστυχο που τον βασανίζουν και "την κοπανάτε" από μια καταπακτή!... ΟΥΦ!

 

...Ηθικόν Συμπέρασμαν: ΔΕΝ "ΞΕΠΕΤΑΜΕ" ΤΑΚΑ-ΤΑΚΑ τους διαλόγους, γιατί είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΙ για την εξέλιξη της quest!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει οι @@ στο nexus έλουσαν..

δε ξέρω τί έκαναν,αλλά έκανε fail το update  που βγαλαν,και τώρα απλώς δεν ανοίγει καν το nexus μιας και το σύστημα δε το αναγνωρίζει..

Ελπίζω με το reinstall να νιώσει,γιατί δεν έχω όρεξη βραδυνιάτικα..

 

EDIT

ούτε βγαίνει από το σύστημα,ούτε ξαναμπένει..βασικά βγήκε,και μου άφησε ένα .exe που δε τρέχει...

https://support.microsoft.com/en-us/kb/2669244

γράφει ότι θέλει special persmitions από τον admin του συστήματος.

το uac είναι off,δε καταλαβαίνω τί θέλει άλλο.

 

επειδή δεν έχω καθόλου υπομονή για φιφιες,πάτησα το reset button από το pc,και όταν ξαναμπήκα κατάφερα να κάνω install με error

ότι χρειάζεται elevation..όμως λειτουργεί σωστά το nexus..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έβαλα τελικά το Nexus manager και εγκατέστησα το Moonpath και το Beyond Reach. Το δεύτερο είναι ένα πολύ καλό New Lands mod με εξαιρετικό περιβάλλον και ενδιαφέρουσα υπόθεση, αν και θα μπορούσε να έχει ωφεληθεί από πιο ρεαλιστικές ομιλίες των NPCs. Το Moonpath τώρα φαίνεται ωραίο αλλά πρέπει να παίζουν bugs γιατί με το που έφτασα στη γη των Kahjiit το μεταφορικό μας μέσον, ένα πελώριο κτήνος, ήταν παραμορφωμένο από κατεστραμμένα textures που το έκαναν να μοιάζει με βιο-χλαπάτσα.  :-)

 

Τώρα εγκαθιστώ στο Static Mesh Improvement.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα ξαφνικά

http://www.gamefaqs.com/boards/615805-the-elder-scrolls-v-skyrim/61102974

φαίνεται να είναι κάτι παλιό,αφού βλέπω ποστς που είναι 5-4 χρονών..

Ενώ πριν μπορούσα να ταξιδέψω ή και να προχωρήσω στην περιοχή αυτή,τώρα κρασάρει και κλείνει το παιχνίδι,χωρίς κάποιο σφάλμα.

 

Τσέκαρα τα αρχεία με το steam,δε βρήκε κάτι.

Τα mods δε πρέπει να ναι,αφού διαβάζω και για unmodded εκδόσεις να το παθαίνουν..

Κάποια ιδέα πως να το φτιάξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα έφτιαξα όλα..για κάποιο λόγο δεν έδινε permitions στους φακέλους εγκατάστασης του loot και του nexus,επειδή μάλλον δεν ήταν στον C αλλά στον E..τα κατάφερα τα έβγαλα τελείως και τα έκανα install στον C,εκτός των mods.

και για το game crash απότι είδα,ήταν το vivid landscapes..τώρα όλα καλά!

until next crash :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...