Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

r7 370

Και μάλιστα ΑΝ δεν κάνω λάθος (μπορεί και να κάνω), είναι onboard κάρτα

onboard η r7 370?google is your friend :)

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=catspan&keyphrase=r7+370

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κακη αποδοση, στο δικο μου pc τουλαχιστον ,η special edition!!ξαναεβαλα το κλασσικο και τρεχει στο ultra high απροβληματιστα με σταθερα 60 fps :P

 

Περίεργο γιατί εγώ χειρότερο cpu, τον Phenom II X4 965 (όχι ότι έχει τρελές απαιτήσεις σε cpu βεβαια) από το δικό σου αλλά ελαφρώς δυνατότερη κάρτα, μια R9 270 και τρέχω την S.E. σε 1920x1080 και Ultra Settings σταθερά σε 60fps εντος πόλεων. Στη φύση έχει μεταπτώσεις βέβαια, ανάλογα την περιοχή ανάμεσα σε 45-60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος...! Οι side quests είναι "όλα τα λεφτά", λέμε!

Χθες, έπαιξα άλλες 2 πολύ καλές quests.

 

 

 

Η μία, έψαχνα να βρω ένα βιβλίο που 'θελε ο "βιβλιοθηκάριος" (Ορκ!) του Κολλεγίου των Μάγων, αλλά φτάνοντας εκεί (σε ένα σπήλαιο) βρήκα έναν βωμό που άνοιγε αν έμπηγες ένα όπλο σε μια σχισμή... και δεν έμπαινε κανένα απ' όσα είχα. Άρα, θυμήθηκα το "Red Eagle Sword" quest που 'χα παρατήσει να περιμένει (το οποίο ήταν σε διπλανή απόσταση σπήλαιο!) και υπέθεσα σωστά ότι έπρεπε να πάω εκεί. Πράγματι πήγα, μπήκα, προχώρησα και κατέληξα σε μια αίθουσα (και τίποτ' άλλο δεν είχε, αυτό ήταν!)...

Εκεί, υπέθεσα (σωστά πάλι) ότι "θα γίνει της κακομοίρας" μόλις πλησιάσω το σεντούκι στο κέντρο της αίθουσας, οπότε στέλνω τον σύντροφο με melee attack οπλισμό & πανοπλία να κάτσει εκεί (στο κέντρο). 

Πάλι ορθά υποθέτοντας, ρίχνω ότι Undead spell είχα, οπλίζομαι με Undead όπλο και έχοντας το "Full Frost" Dragon Shout προχωρώ... οπότε βγαίνουν καμιά 10ριά πολύ βαρβάτοι σκελετοί (με άκρως τέλεια σκοπευτικά προσόντα στα τόξα), να μη σε πλησιάζουν, να ρίχνουν ασταμάτητα βέλη... και στο κέντρο, στο σεντούκι, ΑΠΟ ΠΙΣΩ, είχε μια σαρκοφάγο και από 'κει βγαίνει ο "Red Eagle" - ένας δαιμονισμένος ζόμπι-σκελετός Undead Nord Lord, με το σπαθί του να κάνει 30 κάτι damage ΣΥΝ 25 fire damage ανά 5 δευτερόλεπτα!

Εννοείται ο σύντροφος "τον ήπιε" σχεδόν αμέσως, αλλά πρόλαβα και "ανέβηκα" σ' ένα βάθρο που δεν με έφταναν (γύρω στην αίθουσα είχε κάτι σαν βωμούς-πλαίσια και μπόρεσα να ανέβω εκεί γρήγορα), πετάω την Δρακοκραυγή και τους παγώνω όλους, μετά βέλη (με Stealth και σχεδόν 1-hit-kill οι σκελετοί)... και μετά κάτω με το Undead όπλο και μάχη σώμα-με-σώμα με τον Undead Lord!

...Ωραία τα δύο οπλάκια του (το σπαθί που πήρα όταν τον έφαγα και το σπαθί που άνοιξα την μυστική πόρτα για τον βωμό του).

 

...Η άλλη αποστολή, ήταν απλά... ΕΠΙΚΗ! Ερχόμενος στην "East Company" σ' ένα γραφείο σε ένα λιμάνι (δεν θυμάμαι ποιας πόλης) για μια άλλη αποστολή της "Thief Guild", μπαίνω μέσα και βλέπω έρημο το γραφείο και αποθήκες και μου λέει ο υπεύθυνος ότι κοντεύει να το κλείσει το μαγαζί, λόγο της μάστιγας των πειρατών που του 'χουν καταληστέψει τα δρομολόγιά του (εμπορικά του πλοία). Οπότε του λέω να τον βοηθήσω... και εκεί με οδήγησε η προηγούμενη αποστολή που 'χα περιγράψει, με το πολύ Stealth που ακολουθούσα εκείνον τον "γατάνθρωπο"... ΕΚΕΙ ΛΟΙΠΟΝ, βρήκα έναν ΧΑΡΤΗ. Τον οποίον επέστραψα στον υπεύθυνο της "East Company" και μου είπε ότι αυτός ο χάρτης καταγράφει ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ ΤΟΥ ΟΡΜΗΤΗΡΙΟΥ των πειρατών, οπότε και αναθέτει σε μια γκόμενα Πάλαντιν να οργανώσει ομάδα ΕΙΣΒΟΛΗΣ/ΕΠΕΜΒΑΣΕΩΣ στην τοποθεσία (οχυρό-κάστρο)! Προφανώς μου πρότεινε αν θέλω να πάω... και εννοείται είπα ναι!... Οπότε επιβιβαστήκαμε στα πλοία, προχωρήσαμε, φτάσαμε στην τοποθεσία και τα πλοία "κόλλησαν" στους πάγους, οπότε και η Πάλαντιν επικεφαλής μου 'πε ότι θα καταστρώσουν σχέδιο επιθέσεως. Εκεί, αναφέρει η τύπισσα ότι "λέγεται πως τους πειρατές τους ηγείται ένας πανίσχυρος μάγος, οπότε θα 'ναι αυτοκτονία η όποια επίθεση προς το κάστρο με τον μάγο να τους βοηθάει με τα ξόρκια του"... Εκεί λοιπόν μπαίνω εγώ και της λέω "άστο πάνω μου, μανουλομάνουλο"!

...Πηδάω στους πάγους, προχωρώ προς τον όρμο ("λιμάνι") των πειρατών... και βλέπω καμιά 12ριά βαριά οπλισμένους πειρατές να "σουλατσάρουν" . "ΝΟΡΕ", είπα, δεν πάμε από 'κει... Ψάχνω, ψάχνω και φυσικά,... υπήρχε Sea-Cave! Μπαίνω μέσα και αυτό το cave επικοινωνούσε με τους υπονόμους (λογικό!) του κάστρου-οχυρού! ΕΚΕΙ... λέω στον σύντροφο τοξότη Ελφ μου να ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΕΚΕΙ να με περιμένει... Οπότε, φορώ ό,τι stealth έχω (από την "Thief Guild" κι όχι μόνο) και προχωρώ "μουλοχτά" και "νίντζα"-στυλ...

 

...Παρένθεση...

Σε μια αποστολή (αρχικά, όταν ήμουν 7ο level), πήγα να συνετίσω μια "μέγαιρα" θείτσα σ' ένα ορφανοτροφείο. Εκείνη δεν συνετίστηκε και συμπεριφερόταν βάναυσα στα παιδιά, οπότε και (όντας πατέρας εγώ) μου "ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι" και την καθάρησα (χρατς-χρατς, τσεκουριά το δόξα Πατρί)!... Όταν έπεσα για ύπνο μετά την αποστολή, βρέθηκα αιχμάλωτος στου διαόλου τη μάνα και μια γκόμενα σαν νίντζα ντυμένη μου 'πε ότι είναι ο επικεφαλής της "Assassin Guild" και ότι ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ αποφασίζουν ποιοί θα δολοφονούνται και ότι "μπήκα στα χωράφια τους" και μου 'πε ότι για να με αφήσει ελεύθερο, θα 'πρεπε να...σκοτώσω έναν απ' τους τρεις αθώους αιχμαλώτους που 'χε μπροστά μου. Εννοείται... της επιτέθηκα ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ! Και μετά από μια επική μάχη, την σκότωσα... για να "κονομήσω" ΑΠ' ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ STEALTH & ASSASSIN όπλα/αντικείμενα που 'χω συναντήσει ως τώρα

...Κλείνει η παρένθεση...

 

...Προχωρώ στους υπονόμους του οχυρού-κάστρου, οπλισμένος ΜΟΝΟ με το λεπίδι-κυρτό μαχαίρι της αρχηγού του "Assassin Guild",  έχοντας μαξάρει πάρα πολύ το Stealth και έχοντας ενεργοποιήσει κάθε τι που αφορά το BackStab!... Σιγά-σιγά, με υπομονή, τρύπωνα από γωνία σε γωνία και από σκοτεινό σημείο σε άλλο, παρακολουθώντας των (πολλών) φρουρών το "μοτίβο" (διαδρομή) της περιπολίας/σκοπιάς τους. Οπότε και πήγαινα και καθόμουν (πάντα stealth, πάντα ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ κουνιόμουν/περπατούσα) στο σημείο που σταματά την περιπολία και κάνει μεταβολή να επιστρέψει - οπότε και... ορμούσα με το λεπίδι και ONE-HIT-KILL με φοβερά animation scenes! Έτσι έφαγα 4-5 φρουρούς, έως που έφτασα πάνω-πάνω στον πύργο που ήταν ο μάγος... Για κακή μου τύχη (ή πονηριά του παιχνιδιού), το γραφείο του μάγου ήταν ΦΑΤΣΑ με την πόρτα, άρα αδύνατον να μπω και να μη με δει - όσο stealth κι αν ήμουν. Άρα;... Αλλάζω σε τόξο και τοξεύω ένα... μεταλλικό βάζο στην απέναντι μεριά της αίθουσας (που παραφυλούσα) - έξω απ' το γραφείο του μάγου)! Οπότε, πετάγεται ο μάγος και ΒΓΑΙΝΕΙ από το γραφείο του... και "χρατς-χρατς" BackStab την ώρα που έβγαινε απ' την πόρτα (και ήμουν ακριβώς δίπλα απ' έξω)!!!

...Οπότε, πάω να επιστρέψω να αναφέρω στην γκόμενα Πάλαντιν επικεφαλής μου... αλλά έχει αρχήσει ήδη την επίθεση στο κάστρο, ρίχνει με καταπέλτες, οι οποίοι έριξαν ένα μέρος του τοίχους του οχυρού... εκεί που ήταν το πορτάκι που οδηγούσε στο Sea Cave απ' όπου τρύπωσα!!!!!! Οπότε, έχοντας... κατακλέψει το οχυρό ολόκληρο όσο προχωρούσα, είχα και το κλειδί της βασικής μπροστινής πόρτας! Βγαίνω, γίνεται "της κακομοίρας" με βολές καταπελτών που πέφτουν ολόγυρα, προχωρώ σιγά-σιγά αριστερά, φτάνω στον φράκτη του οχυρού και... πέφτω στα παγωμένα νερά της θάλασσας! Κολυμπώ υποβρυχίως όσο μπορώ και ΞΑΝΑΦΤΑΝΩ στο Sea Cave, όπου επιτέλους βρίσκω τον σύντροφό μου και ΤΩΡΑ ΠΙΑ του λέω να με ακολουθήσει...

...οπότε και πάω στην Πάλαντιν και της λέω "ΟΚ, ο μάγος είναι νεκρός"... οπότε ακολουθεί... ASSAULT στο κάστρο και έγινε "της μουρλής"!!!

 

 

 

Φοβερή Quest, λέμε!!!

Επεξ/σία από lupus_Hegemonia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδελφε αντιλαμβανεσαι οτι ολα αυτα τα σεντονια ειναι spoilers ετσι ;

Οποτε και καλο θα ηταν να τα βαζεις σε spoiler tag με προειδοποιηση για οποιον θελει να παιξει χωρις να ξερει απο πριν τι θα γινει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, χαχα... Έχεις δίκιο. Το ξέχασα. Είχα βάλει στις φωτό για την Dragonborn quest, σ' αυτά το ξέχασα...

Αν και λόγο... γήρατος, ξεχνώ ονόματα και τοποθεσίες, οπότε δεν "σπο'i'λάρω"... πολύ...

 

...Ξέρουμε αν μπορείς να προσθέσει ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ "μαγικό" σ' ένα όπλο ή πανοπλία, όταν πας σε βωμό/εργαστήριο μάγου και θες να το "μαξάρεις";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι άλλο κάνω/ασχολούμαι με τα mods άλλο παίζω το παιχνίδι..

 

Μα και του Πάνου,θέλει ενασχόληση..δεν είναι 1 αρχείο :P

Μάλλον άσε στην άκρη τα mods,μη τα σκέφτεσαι καν και μη πάρεις κάρτα γραφικών.

Αν είναι να πάρεις κάρτα για να παίξεις ένα παιχνίδι 5 χρονών επειδή φοράει 4k textures πχ, και άλλα 400 μπλιμπλίκια επειδή τα ίδια μπλιμπλίκια θα μπορούσες να τα περάσεις εσύ με τα 2k αντί των 4k,αλλά και λιγότερα, αλλά βαριέσαι να ασχοληθείς,τότε είναι fail αγορά.

Λέμε τώρα,αν ο Πάνος φορούσε το reshade αυτό πχ στην TMP,είμαι σίγουρος ότι θα το φορούσε στην ultimate έκδοση του,με αυτήν και μόνο να βάλεις χάνεις αυτόματα 25fps χωρίς τίποτα άλλο.

Είναι όπως ο fever με ρώτησε ποιό reshade/enb φορώ και του είπα,αλλά του πρότεινα να μη το βάλει γιατί θα χάσει άπειρα fps με το pc που διαθέτει,δε με άκουσε όμως.Και μετά το άλλαζε.

 

Αν δε λερωθείς δε θα μάθεις..

Ο πάνος κάτι μου είπε χτες,και το ξέχασα μετά από 3 ώρες και τα έκανα χάλια!Ένα κλικ μου ξέφυγε και φτου και από την αρχή πήγε η όλη η δουλειά.

και δεν είναι ότι παίρνει ώρα πλέον..Σε 10 λεπτά το χω στήσει με τα mods που θέλω.

 

Δεν έχω πια την όρεξη να "ασχοληθώ" και να "λερωθώ"... Βαρέθηκα (πια), δεν είμαι ηλικιακά σε φάση να χαλάω τόσο χρόνο για κάτι που δεν με διασκεδάζει καν - απλά ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΝ θα δουλέψει, θα με διασκεδάσει...

ναι μπορεις να κανεις enchant 2 "μαγικα".

 

Ως 2 είναι το μάξιμουμ...; Οκ.

 

Προσθέτεις και ΠΟΣΑ CHARGE θέλει (μετά, αφού αδειάσει);;; Και αυτό ΕΠΙΔΡΑ στην τελική αξία (damage) του όπλου;;; Όσο ΛΙΓΟΤΕΡΑ charge (τελειώνει γρήγορα), τόσο δυνατότερο το όπλο, όσο περισσότερα (διαρκεί πολύ), τόσο γρήγορα τελειώνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πια την όρεξη να "ασχοληθώ" και να "λερωθώ"... Βαρέθηκα (πια), δεν είμαι ηλικιακά σε φάση να χαλάω τόσο χρόνο για κάτι που δεν με διασκεδάζει καν - απλά ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΝ θα δουλέψει, θα με διασκεδάσει...

 

 

Αρα τι ζητας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα τι ζητας ;

 

Άρα, ζητάω να βάλω ένα "πακέτο" που να τρέχει καλά και να μη προκαλεί προβλήματα και να μην ασχοληθώ με το "βάλε-βγάλε-δοκίμαζε". Απλό. Να βάλω κάτι "σαν DLC" ολοκληρωμένο και να μην αλλάξω χειροκίνητα κάτι μετά εγώ.

 

Εσύ πχ. λες, ότι έχεις ασχοληθεί κι έχεις φτιάξει ένα δικό σου "πακέτο-σετ" από πολλά mods. ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ψάχνω, να βρω κάτι ΟΛΟΚΛΗΡΟΜΕΝΟ και να το βάλω να το παίζω - όχι να κάτσω να πειραματίζομαι μέρες/ώρες για το ΤΙ ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ. Δεν έχω ούτε χρόνο ούτε όρεξη να το κάνω αυτό - το 'κανα παλιά, όταν ήμουν ο ίδιος mod-er σε παλιά παιχνίδια, όταν ήμουν 15+ χρόνια νεότερος, όταν είχα όρεξη, όταν ξενυχτούσε και πήγαινα δίχως ύπνο στην δουλειά την επομένη και δεν είχα πρόβλημα...

...Τώρα ΟΥΤΕ ΑΝΤΕΧΩ να το κάνω... ούτε έχω όρεξη... και διαθέτω και μια κορούλα που ΕΚΕΙ με ενδιαφέρει να σπαταλάω το χρόνο μου (πλην του gaming). Το mod-ing, θέλει ΑΠΕΙΡΟ ΧΡΟΝΟ να διαθέτεις, που δεν τον διαθέτω αλλά και ΔΕΝ ΘΕΛΩ να τον διαθέσω (και να τον είχα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε θα το ξαναπω δε ξερω κανενα πακετο που να μπορεις να το βαλεις ετσι απλα, το μονο που γνωριζω ειναι το ΤΜΡ που εχω φτιαξει εγω, το μονο χειροκινητο που κανεις ειναι να το κανεις εγκατασταση μαζι με τα patch του ακολουθωντας τις οδηγιες.

Αλλά αυτο δε το σηκωνει η καρτα γραφικων σου. Θες μια 1060 6GB τουλαχιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αυτό λέω... μάλλον αυτό θα κάνω, θα περάσω το δικό σου "πακέτο".

Ήδη χθες ψιλο-έβαλα 2-3 πάλι ΚΑΙ ΠΑΛΙ το "πήδηξα" το παιχνίδι, ΕΥΤΥΧΩΣ αυτή τη φορά όχι fatal (τα απενεργοποίησα και έτρεξε ξανά το παιχνίδι) - τη προηγούμενη φορά (την πρώτη) και τα απενεργοποίησα και τα ΑΠΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΑ... αλλά το παιχνίδι δεν ξαναξεκίνησε ποτέ, οπότε το απεγκατέστησα και το ξανάβαλα!

 

...Δεν γίνεται (για μένα) να "τραβάω" αυτό κάθε τρεις και λίγο, επειδή δεν ξέρω και δεν έχω και όρεξη-υπομονή να μάθω. Να "βάζω-βγάζω" 80GB παιχνίδι φτου κι απ' την αρχή γιατί έκανα "λαλακία" σε κάτι, "δεν λέει"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Attention, attention! Γνωρίζετε κανένα καλό Mod τύπου Falskaar ή Wyrmstooth για την Special Edition που να προσθέτει νέες γαίες και αποστολές στο υπάρχον σύμπαν του Skyrim? Παίζω Falskaar αυτή τη στιγμή και είναι απλά τρομερό για ερασιτεχνική προσπάθεια, σχεδόν σαν dlc της Bethesda. Δεν ενδιαφέρομαι για total conversion mod τυπου Enderal. Επίσης αν γνωρίζετε καμία έκδοση του Wyrmstooth που να λειτουργεί στην Special Edition.

 

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτα που αξιζουν μονο τα παρακατω 3 εχουν βγει

http://www.nexusmods.com/skyrimspecialedition/mods/4341

http://www.nexusmods.com/skyrimspecialedition/mods/4301

http://www.nexusmods.com/skyrimspecialedition/mods/1179

 

Το Wyrmstooth δυσκολο εως αδυνατο να βγει αφου ο dev του υο εχει κατεβασει απο παντου και δε δινει αδεια για τιποτα.

Εχε το νου σου και για το Beyond Reach οταν το μεταφερουν στην SSE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8D296FD6DD0063F2E980ADBDEEDDBFA4918A978C

 

10639416AB2D91020DBDA0D985DC2A41F209A1D8

 

Πάνο νομίζω είμαι οκ!

Σωστά και με το vivid landscapes..το Flora ίσως να δημιουργεί τα δέντρα και τα χορτάρια κάπως έτσι.

Οπότε ίσως μεταπηδίσω στο mod με τα δέντρα που έδειξες.

ή δεν έχει μπει το vivid?

 

1)βάζω unofficial patch
2)smim
3)noble και κάνω YES TO ALL
4)vididland και κάνω YES TO ALL
5)Flora και κάνω yes to mod(που είδα ότι τα νερουλιάζει σε σχέση με πριν)
6)ότι υπόλοιπα mods έχω και ότι mod έχω με textures στο τοπίο-σπίτια απλώς κάνω YES TO MOD

 

 

Σωστά δε φαίνονται τα textures κάτω; ή vanilla state είναι;

 

βασικά τσέκαρε

http://steamcommunity.com/id/xtrmsnpr/screenshots/?appid=489830

 

έχω ανεβάσει αρκετές..αλλιώς check με το TMV

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...