Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα ολη μερα δοκιμαζα mods για την SSE, το παιχνιδι παιζει μια χαρα 60fps κτλ απλώς το mod του νέρου καποιες πολυ λιγες φορες έχει κάποια προβληματακια, δεν ξέρω αν οφειλεται στο ιδιο το mod η σε κάτι αλλο. Eπισης τελικά εβγαλα το verdant grass και αρκέστηκα στα χορτα του Flora Overhaul. Tέλος απ οτι ειδα, το Skyrim 2017 4k textures landscape δεν καλυπτει ολα τα textures του εδάφους.

 

τα mods μαζι με μερικες εικονες

 

 

 

28ZFHvq.pngjUBjHjN.png

GPCmuBK.png

EEjz6r6.pngtUMgNtG.png

nk1pqB9.png

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δειτε τη διαφορα στο ποσο ηληθιοι ειναι εκει στη bethesda

Στο ιδιο σημειο ΤΜP vs SSE+Enb+Reshade με μονα mods περασμενα τα textures modes /vidid weather και το enchanced vanilla trees

 

 

3cfTyzT.png

nAjtDfd.jpg

 

 

 

Εδω επαιζα με 50+fps στο ΤΜΡ και 35-40 στο SSE, χωρις reshade/enb επαιζα στα 45-50.

 

 

 

Wotxf59.png

ILGgB9D.jpg

 

 

 

Εδω και τα 2 ταβανιαζαν με 70% gpu στο TMP και 80+ στο SSE...

 

Δηλαδη εαν βαλω ολα τα αντικειμενα του κοσμου που εχω στο ΤΜΡ στη σκατα θα γινει ;

Και υποψη ΔΕΝ εχω περασει ακομα high-dest γρασιδι... και ειμαι με GTX1080 στα 1440p

 

Εν το μεγαξυ η διαφορα στη ποιοτητα εικονας τουλαχιστο στα ματια μου για το SSE ειναι τραγικη, εχει κατι καλες στιγμες οταν υπαρχει καταλληλος φωτισμος αλλα επι το πλειστον τραγικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως λέγεται το mod που δειχνει πάνω  αριστερα την ώρα;

Ακριβως στην ιδια ερωτηση απαντησα στη προηγουμενη σελιδα πριν 3 μηνυματα :P

 

το Mod που ζητας ειναι αυτο http://www.nexusmods.com/skyrim/mods/44091/? αλλα μεχρι να βγει το SKSE και το SKYUI αυτο και αλλα πολλα τα ξεχνας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει μετά από μια μικρή περιπέτεια που δεν έκανε load τα saves μου ή νέο παιχνίδι,τα κατάφερα και είναι πάλι λειτουργικό από κει που ήμουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα. Έχω την Special Edition του Skyrim με όλες τις αποστολές τερματισμένες και μη έχοντας κάτι άλλο να κάνω, αποφάσισα να δοκιμάσω μερικά mods. Αυτή τη στιγμή τρέχω το Unofficial Patch, Hyborian Age και Faalskar που τα κατέβασα από μέσα από το παιχνίδι κάνοντας login στο λογαριασμό στη Bethesda (από nexus κτλ ειμαι ακόμη άσχετος, δεν ασχοληθεί ποτέ). Ενώ το παιχνίδι τρέχει άψογα με όλα τα settings στο Ultra, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον ήχο που εμφανίστηκε μετά την εγκατάσταση των mods. Πολλές φορές, κυρίως σε μάχες, ο ήχος καθυστερεί. Πχ χτυπώ κάποιον και ενώ τα fps είναι 60, ο ήχος του χτυπήματος ακούγεται ετεροχρονισμένα. Το ίδιο και στους διαλόγους. Μιλώ με κάποιον, επιλέγω απάντηση και εκείνος καθυστερεί να απαντήσει.

 

Γνωρίζει κάποιος με εμπειρία από Skyrim mods γιατί συμβαίνει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα. Έχω την Special Edition του Skyrim με όλες τις αποστολές τερματισμένες και μη έχοντας κάτι άλλο να κάνω, αποφάσισα να δοκιμάσω μερικά mods. Αυτή τη στιγμή τρέχω το Unofficial Patch, Hyborian Age και Faalskar που τα κατέβασα από μέσα από το παιχνίδι κάνοντας login στο λογαριασμό στη Bethesda (από nexus κτλ ειμαι ακόμη άσχετος, δεν ασχοληθεί ποτέ). Ενώ το παιχνίδι τρέχει άψογα με όλα τα settings στο Ultra, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον ήχο που εμφανίστηκε μετά την εγκατάσταση των mods. Πολλές φορές, κυρίως σε μάχες, ο ήχος καθυστερεί. Πχ χτυπώ κάποιον και ενώ τα fps είναι 60, ο ήχος του χτυπήματος ακούγεται ετεροχρονισμένα. Το ίδιο και στους διαλόγους. Μιλώ με κάποιον, επιλέγω απάντηση και εκείνος καθυστερεί να απαντήσει.

 

Γνωρίζει κάποιος με εμπειρία από Skyrim mods γιατί συμβαίνει αυτό?

Πρόλαβες και το τερμάτισες ρε θηρίο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα. Έχω την Special Edition του Skyrim με όλες τις αποστολές τερματισμένες και μη έχοντας κάτι άλλο να κάνω, αποφάσισα να δοκιμάσω μερικά mods. Αυτή τη στιγμή τρέχω το Unofficial Patch, Hyborian Age και Faalskar που τα κατέβασα από μέσα από το παιχνίδι κάνοντας login στο λογαριασμό στη Bethesda (από nexus κτλ ειμαι ακόμη άσχετος, δεν ασχοληθεί ποτέ). Ενώ το παιχνίδι τρέχει άψογα με όλα τα settings στο Ultra, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον ήχο που εμφανίστηκε μετά την εγκατάσταση των mods. Πολλές φορές, κυρίως σε μάχες, ο ήχος καθυστερεί. Πχ χτυπώ κάποιον και ενώ τα fps είναι 60, ο ήχος του χτυπήματος ακούγεται ετεροχρονισμένα. Το ίδιο και στους διαλόγους. Μιλώ με κάποιον, επιλέγω απάντηση και εκείνος καθυστερεί να απαντήσει.

 

Γνωρίζει κάποιος με εμπειρία από Skyrim mods γιατί συμβαίνει αυτό?

 

Το θεμα με τον ηχο στο SSE ειναι απο τα "features" της Bethesda...

Εαν αφαιρεσεις τα Mods επανερχετε ? Δοκιμασε ενα ενα.

Περα απο αυτο ο Promethius αφαιρεσε το hyborian age se απο το Nexus γιατι ηταν υπερβολικα προβληματικο και υπηρχαν πολλα παραπονα. Δε μπορω να καταλαβω γιατι το εχει αφησει στη bethesda.

Στη θεση σου θα το αφαιρουσα αμεσα.

 

Σε καθε περιπτωση εαν θες να ασχοληθεις με Modding το nexus ειναι μονοδρομος, ειτε σου αρεσει ειτε οχι ειτε βαριεσαι ειτε οχι. Εκει θα λαβεις πληροφοριες για προβληματα ασυμβατοτητες και τα λοιπα. Το bethesda.net ειναι για τους κονσολαδες να κανουν απλα κλικ και αγιος ο Θεος.

Πρόλαβες και το τερμάτισες ρε θηρίο;

 

Σιγα το πολυ χρονο που θελει να κανεις το main quest και μερικα side.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόλαβες και το τερμάτισες ρε θηρίο;

 

 

Όχι φίλε. Απλά μετέφερα τα saves από την Legendary.

 

 

Το θεμα με τον ηχο στο SSE ειναι απο τα "features" της Bethesda...

Εαν αφαιρεσεις τα Mods επανερχετε ? Δοκιμασε ενα ενα.

Περα απο αυτο ο Promethius αφαιρεσε το hyborian age se απο το Nexus γιατι ηταν υπερβολικα προβληματικο και υπηρχαν πολλα παραπονα. Δε μπορω να καταλαβω γιατι το εχει αφησει στη bethesda.

Στη θεση σου θα το αφαιρουσα αμεσα.

 

Σε καθε περιπτωση εαν θες να ασχοληθεις με Modding το nexus ειναι μονοδρομος, ειτε σου αρεσει ειτε οχι ειτε βαριεσαι ειτε οχι. Εκει θα λαβεις πληροφοριες για προβληματα ασυμβατοτητες και τα λοιπα. Το bethesda.net ειναι για τους κονσολαδες να κανουν απλα κλικ και αγιος ο Θεος.

 

Σιγα το πολυ χρονο που θελει να κανεις το main quest και μερικα side.

 

 

Δεν είχα κανένα θέμα με τον ήχο στην S.E. Εμφανίστηκε μόλις έβαλα τα mods. Θα δοκιμάσω να τα αφαιρέσω ένα-ένα αρχή γενομένης από το Hyborian Age και θα σου πω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρέθηκε τελικά ο ένοχος. Έφταιγε το Unofficial Patch και το βρήκα τυχαία. Έχασα τον/την Shadowmere, διάβασα ότι μπορείς να το ξαναβρεις στο Sanctuary του Falkreath και όταν έκανα fast travel εκεί, το παιχνίδι κόλλησε για 15 λεπτά στο Loading οπότε και αναγκάστηκα να κάνω αναγκαστικό κλείσιμο από το task manager. Ξαναδοκίμασα βγάζοντας ένα-ένα τα mods και τελικά το πρόβλημα λύθηκε μόλις βγήκε το unofficial patch. Τώρα το παιχνίδι τρέχει κομπλέ, ήχος, όλα. Ακόμα και τα loading screens που από τη στιγμή που το έβαλα ήθελαν διπλάσιο χρόνο να τελειώσουν, τώρα φορτώνουν αμέσως. Για να δούμε...

 

Πάντως ο Shadowmere έχει χαθεί οριστικά και δε ξέρω πως μπορώ να τον ξαναβρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου προξενει μεγαλη εντυπωση το γεγονος οτι το usleep σου προκαλεσε προβλημα. Εισαι σιγουρος οτι ειχες φτιαξει σωστα το load order;

Δηλαδη το usleep ηταν αμεσως μετα το τελευταιο επισημο .esm και πριν οποιοδηποτε αλλο Mod ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου προξενει μεγαλη εντυπωση το γεγονος οτι το usleep σου προκαλεσε προβλημα. Εισαι σιγουρος οτι ειχες φτιαξει σωστα το load order;

Δηλαδη το usleep ηταν αμεσως μετα το τελευταιο επισημο .esm και πριν οποιοδηποτε αλλο Mod ;

 

Ναι. Το έχω βάλει πρώτο στο load order. To έκανα μεσα από το menu της S.E., δεν μου εμφάνιζε κανενα esm. Μονο τα mods. Eκεί το έβαλα πρώτο στη σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο κυρ Πάνος όμως λέει άλλα..σαν σοφός γέροντας από το High Hrothgar

 

Είμαι πεπεισμένος ότι τα χα βάλει να φορτώνουν με την σειρά που δίνουν οι modders τους,άντε ένα 10% αμφιβολία να χω μόνο..Αλλά χωρίς δυσταγμό πάτησα yes to all,οπότε έτσι έκανα overwrite προφανώς και έβλεπα vanilla γραφικά.

κατάλαβα,οπότε θα πατώ yes to mod..

Γιαυτό άλλαξαν και τα βουνά και τα βραχάκια να ούμε

 

να δοκιμάσω το LOOT ;

ή πάιζει να τα κάνει κ* όλα;

 

Το αιματάκι τα κάνει αυτά; :o πάλι καλά δεν έχω κάνα θέμα ακόμα..να το βγάλω αν είναι.

 

Στο TMP,έχεις ένα mod πάνω αριστερά στην οθόνη που δείχνει την φάση της μέρας-εποχή..Πώς το λένε να το ψάξω να δω αν υπάρχει στο SSE

 

Εγώ ΣΕ ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ "την πάτησα", μπόλικα mods μου το 'βγαζαν και δεν ήξερα τί να πατήσω... Σ' άλλα πατούσα "Ναι", σ' άλλα "Οχι" κτλ... και προφανώς το "πήδηξα" το παιχνίδι.

Όχι φίλε. Απλά μετέφερα τα saves από την Legendary.

 

 

Μπορεί να μας πει "ο ποιητής" ΠΩΣ γίνεται αυτό; (Καταρχάς, αξίζει να τα περάσω; Δηλαδή, πλήν των mods, αξίζει να παίζω την SE αντί της Vanilla; )

 

...

 

" 'Ντάξει"... το Skyrim... συναντάει τους... "Αρχαίους Παλαιούς" (ΚΘΟΥΛΟΥ κτλ)!!!

Seriously;;;... Εδώ πλέον δεν θες τσεκούρια και σπαθιά, θες το... mini-gun του Εξολοθρευτή στο 2!!!! Kαι είμαι και 32 level!!! Δηλαδή πόσο level πρέπει να 'σαι για να "φας" τούτα, 100;;;

Τον δε... "πρώην" (Δρακογέννητο), πόσο level θες,... 200;;;;;;

 

(Δεν ξέρω, αλλά ψιλο-"ξενέρωσα" με την εξέλιξη της ιστορίας. Από Epic-Fantasy το γύρισε στο... Doom!)

 

 

 

lw0n2.jpg P9qHV.jpg Ngai3.jpg KRlTI.jpg Y1ry2.jpg

 

 

 

To... "Nekronomicon"...!

 

 

m1ygP.jpg

 

 

 

AYTON... πώς τον νικάς, με... "θεία παρέμβαση";!

 

 

 

R7coT.jpg

 

 

...

 

Βασικά... επειδή όπως είπα ψιλο-"ξενέρωσα" με την Dragonborn main quest... είπα να την αφήσω (και πήρα το καράβι κι επέστρεψα στο Skyrim) και να συνεχίσω τις ΑΠΕΙΡΕΣ side-quest που έχω. Βασικά, θα βγάλω ένα screenshot απ' τον χάρτη μου, μοιάζει με close-up του... Google-maps της Αθήνας - έχω ΑΠΕΙΡΑ πράγματα ανακαλύψει, τα μισά τα 'χω κάνει clean, πολλά όμως "με περιμένουν για επίσκεψη"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ΣΕ ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ "την πάτησα", μπόλικα mods μου το 'βγαζαν και δεν ήξερα τί να πατήσω... Σ' άλλα πατούσα "Ναι", σ' άλλα "Οχι" κτλ... και προφανώς το "πήδηξα" το παιχνίδι.

 

Μπορεί να μας πει "ο ποιητής" ΠΩΣ γίνεται αυτό; (Καταρχάς, αξίζει να τα περάσω; Δηλαδή, πλήν των mods, αξίζει να παίζω την SE αντί της Vanilla; )

 

 

Προσωπικά, θεωρώ πως αξίζει. Ο κόσμος είναι πολύ πιο όμορφος αισθητικά και έχουν μειωθεί αρκετά τα lag που είχε η προηγούμενη 32bit μηχανή του. Τα τοπία, το περιβάλλον κτλ έχουν γίνει μαγευτικά. Μόνο μειονέκτημα ότι πολλά mods δεν ειναι συμβατά με την SE ακόμα. Επίσης ο ήχος είναι χαμηλότερης ποιότητας από την vanilla εκδοση αφού είναι συμπιεσμένος.

 

Σχετικά με τα saves τώρα, απλά τα κάνεις copy-paste από τον φάκελο του Skyrim στα Εγγραφα μου, στον φάκελο Skyrim Special Edition.

 

 

Ενδεικτικά για να δεις πόσο βελτιώθηκαν τα εφε, μερικά screenshots που τράβηξα.

 

 

pNzDktT.jpg

 

 

k6f9HKH.jpg

 

 

 

SX6GPYG.jpg

 

 

 

0Tx55eu.jpg

 

 

 

0sW36kg.jpg

 

 

 

aeyfZfY.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, τα 'δα και εγώ (φωτισμοί κτλ). Αλλά αυτό με τον ήχο, είναι "θέμα"... Δηλαδή, Ο ΗΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΥΤΙΚΟΣ, με πορώνει όταν παίζω (κι έχω και 7-1 σύστημα, "το ζω" το παιχνίδι). Κρίμα είναι να παίζω με "πεσμένα" ηχητικά εφέ και μουσική...

(Δεν παίζω με mods ακόμα, ούτως ή άλλως)...

 

Ευχσριστώ, θα τα περάσω τα saves να δω...

 

...Ρε παιδιά... μόλις τώρα το κατάλαβα!!! ΑΥΤΟ το Quest (με τον Dragonborn, που φεύγει και πάει σ' εκείνο το νησί και βρίσκει τα "Μαύρα Βιβλία" και κάνει τέλεπορτ και βρίσκει αυτούς τους... "Κθούλου" που πόσταρα!)..., ΔΕΝ είναι το main Skyrim quest, έτσι;;;; Είναι ΕΞΤΡΑ DLC περιπέτεια, σωστά;;;

ΠΟΙΑ είναι η main Vanilla Skyrim περιπέτεια (δίχως το "Dragonborn" DLC);;;

(Μάλιστα, σ' αυτό το DLC, έχουν βάλει official και... ακόντια!)

 

Μήπως δεν την έχω ΚΑΝ πάρει και "λαλακίζομαι" με μια έξτρα πιο "μαξαρισμένη" και δύσκολη quest;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...