Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που ζουσες τόσο καιρό; :P αυτό είναι αρχαίο mod.

καλά μη βαράς κυρ Πάνο,δεν είχα ασχοληθεί πολύ με την σειρά.

 

Κυκλοφόρησε και επίσημα το 1o patch για την SE.

945mb κατέβασε το steam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tesrp_200px.png

(για κάποιον λόγο δεν εμφανίζεται το logo που θέλω να βάλω-edit)

Skywind

πάντως αν και όταν κυκλοφορήσει αυτό το mod θα είναι λατρεία!

 

 

Δεν θέλω να ξαναπαίξω το Morrowind σε Skyrim engine...

Τα Oblivion, Skyrim της σειράς TES και η τριλογία των Gothic είναι τα μοναδικά RPG που δεν βαριέμαι να ξανατερματίσω ανα πάσα ώρα και στιγμή...

 

Να σου πω την αλήθεια... αυτά που ΟΥΔΕΠΟΤΕ βαρέθηκα να ξαναπαίξω ξανά και ξανά... ήταν τα Mass Effect... τα Knights of the Old Republic... και τα Baldur's Gate & NeverWinter Nights.

Παιδιά, υπάρχει κάποιος "Οδηγός προς ναυτιλομένους", για τον Nexus Editor;

Θέλω να δω τί στο κόρακα κάνω λάθος και ΔΕΝ μπορώ να περάσω mods.

Εχθές, έγινα...Ρόαλντ  Αμούνδσεν!

Είχα φτάσει (από προχθές) στο Mage College (πάνω-πάνω στον Βορρά) και βγαίνοντας απ' το Κολλέγιο για να πάω σε μια αποστολή, βγήκα... λάθος από μια βόρεια πόρτα σε ένα μπαλκόνι που κοιτούσε βόρεια. Χιονοθύελλα, χαμός, δεν έβλεπα τίποτα... αλλά ΔΙΕΚΡΙΝΑ στο βάθος κάτι σκιές που έμοιαζαν με κάποια ερείπια!

Οπότε, μια και δυο, κατέβηκα (!) τον γκρεμό (σιγά-σιγά), έχασα και λίγο heal, έφτασα στην θάλασσα και... κολύμπησα προς τα βόρεια.

Σιγά-σιγά, εμφανίστηκαν νησιά και όντως, κάτι ερείπια!

Εκεί, έφαγα μερικούς σκελετούς, μπήκα στον ναό και πολέμησα έναν δίσκολο Skeleton Lord (και βγήκε καλό loot), ενώ μετά...

...συνέχισα βόρεια το ταξίδι μου και γενικά ανακάλυψα μπόλικα κρυφά μέρη (κάτι βυθισμένα Βίκινγκ καράβια - σκότωσα έναν Nord Lord και "κονόμησα" μια άκρως δυνατή πανοπλία και ασπίδα) και συνεχίζω βόρεια την εξερεύνηση!

Θα βρω τον... Βόρειο Πόλο, όπως πάω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να ξαναπαίξω το Morrowind σε Skyrim engine...

 

Να σου πω την αλήθεια... αυτά που ΟΥΔΕΠΟΤΕ βαρέθηκα να ξαναπαίξω ξανά και ξανά... ήταν τα Mass Effect... τα Knights of the Old Republic... και τα Baldur's Gate & NeverWinter Nights.

Παιδιά, υπάρχει κάποιος "Οδηγός προς ναυτιλομένους", για τον Nexus Editor;

Θέλω να δω τί στο κόρακα κάνω λάθος και ΔΕΝ μπορώ να περάσω mods.

Εχθές, έγινα...Ρόαλντ  Αμούνδσεν!

Είχα φτάσει (από προχθές) στο Mage College (πάνω-πάνω στον Βορρά) και βγαίνοντας απ' το Κολλέγιο για να πάω σε μια αποστολή, βγήκα... λάθος από μια βόρεια πόρτα σε ένα μπαλκόνι που κοιτούσε βόρεια. Χιονοθύελλα, χαμός, δεν έβλεπα τίποτα... αλλά ΔΙΕΚΡΙΝΑ στο βάθος κάτι σκιές που έμοιαζαν με κάποια ερείπια!

Οπότε, μια και δυο, κατέβηκα (!) τον γκρεμό (σιγά-σιγά), έχασα και λίγο heal, έφτασα στην θάλασσα και... κολύμπησα προς τα βόρεια.

Σιγά-σιγά, εμφανίστηκαν νησιά και όντως, κάτι ερείπια!

Εκεί, έφαγα μερικούς σκελετούς, μπήκα στον ναό και πολέμησα έναν δίσκολο Skeleton Lord (και βγήκε καλό loot), ενώ μετά...

...συνέχισα βόρεια το ταξίδι μου και γενικά ανακάλυψα μπόλικα κρυφά μέρη (κάτι βυθισμένα Βίκινγκ καράβια - σκότωσα έναν Nord Lord και "κονόμησα" μια άκρως δυνατή πανοπλία και ασπίδα) και συνεχίζω βόρεια την εξερεύνηση!

Θα βρω τον... Βόρειο Πόλο, όπως πάω!

τρελός :P

 

λεπόν για το nexusmod κοίταξε εδώ:

 

How to install Skyrim mods

 

τα paths για το install που λέει δεν είναι απόλυτα..πχ δεν έχω ούτε το steam στον C ούτε το nexus,γιατί είναι ο ssd και δεν ήθελα να του χώσω το παιχνίδι πάνω,πόσο μάλλον τα mods που θα βγαζα και θα έβαζα μέχρι να τα βρω.

για να μη μπαίνεις στην διαδικασία να τρέχεις τα προγράμματα σαν admin και για να μη μπένεις σε όλη την διαδικασία που λέει,κλείσε τελείως την ασφάλεια του UAC για να μην σε ζαλίζει και να μην έχεις θέματα,μπορεί να είναι σφιχτόκωλο γιαυτό και να μην βλέπει τα mods.Κάνε αυτό:

Gm5vqsm.png

 

τώρα το πως τα κατεβάζεις είτε manual είτε από το κουμπί download NMM αλλά δεν είναι πάντα διαθέσιμο εξού και το manual που λέει,απλώς θα πρέπει να το περάσεις εσύ στους φακέλους έτσι.

 

Ερώτηση,τους φακέλους του nexusmod που τους έχεις;Αλλού installed και αλλού τα mods;Άστα στον ίδιο σκληρό,οι φάκελοι των mods δεν χρειάζεται να είναι μέσα στο παιχνίδι αποκλειστικά.

 

Επίσης όταν κατεβάσεις κάτι με το nexusmod να το κάνεις enabled αν δε το χει κάνει από μόνο του.

 

Τώρα αν βάλεις κάποιο reshade εκεί θέλει κάποια δουλίτσα παραπάνω από σένα.

Πχ αυτό εδώ

έχει οδηγίες πως να το κάνεις install.

Επίσης από αυτό το reshade mod θα λατρέψεις τα mods που χρησιμοποιεί ο τύπος για να τα παίξεις,περιμένω μερικά updates να γίνουν για να τα περάσω.

Και για να σας φτιάξω μια λίστα.

 

Βοήθησε καθόλου αυτό;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια... αυτά που ΟΥΔΕΠΟΤΕ βαρέθηκα να ξαναπαίξω ξανά και ξανά... ήταν τα Mass Effect... τα Knights of the Old Republic... και τα Baldur's Gate & NeverWinter Nights.

 

 

Τα Mass Effect αν και τα έχω, καλώς ή κακώς δεν τα έχω τερματίσει ποτέ. Ούτε τα KOTOR. Για Baldurs Gate kai NWN τρελαίνομαι. Εξαιρετικά Baldurs Gate φίλε είναι και τα Dark Alliance αν δεν τα έχεις παίξει, ειδικά το πρώτο. Πρέπει να το έχω τερματίσει τουλάχιστον 5 φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς και για τα 5 παιχνίδια :)

 

Το ξέρω, φίλε. Ειδικά για τα KOTOR είμαι σίγουρος ότι είναι τρομερά, απλά είμαι σε φάση που δεν μπορώ να κάτσω 5 και 10 ώρες τη μέρα για να τερματίσω ένα RPG όπως έκανα μικρός. Ζήτημα αν προλαβαίνω να παίξω ένα 2ωρο. Με τη πρώτη ευκαιρία θα τα ξεκινήσω οπωσδήποτε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω, φίλε. Ειδικά για τα KOTOR είμαι σίγουρος ότι είναι τρομερά, απλά είμαι σε φάση που δεν μπορώ να κάτσω 5 και 10 ώρες τη μέρα για να τερματίσω ένα RPG όπως έκανα μικρός. Ζήτημα αν προλαβαίνω να παίξω ένα 2ωρο. Με τη πρώτη ευκαιρία θα τα ξεκινήσω οπωσδήποτε.

Και εγώ είμαι στην ίδια μοίρα στις μέρες μας, αλλά το αντιμετωπίζω με άλλον τρόπο. Παίζω ένα παιχνίδι μερικές φορές και ένα τρίμηνο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ζούσα ρε ***, τόσο καιρό;;; Σε ...στάνη;

ΓΙΑΤΙ δεν το 'χα περάσει τόσα χρόνια, αυτή την παιχνιδάρα;!

 

Έχω βρει όλες τις εκτελέσεις του "Dragonborn" main theme και το παίζω στο background, η... κόρη μου (4 ετών) έχει... αποστηθίσει τα λόγια (δίχως να τα καταλαβαίνει) και το τραγουδάει... και ΤΣΕΚΟΥΡΩΝΩ ΚΟΣΜΑΚΗ με τα δύο Nord Axes μου!!!

 

Από... Wooden Elf, έχω καταλήξει να 'μαι... BEOWULF!


τρελός :P

 

λεπόν για το nexusmod κοίταξε εδώ:

 

How to install Skyrim mods

 

τα paths για το install που λέει δεν είναι απόλυτα..πχ δεν έχω ούτε το steam στον C ούτε το nexus,γιατί είναι ο ssd και δεν ήθελα να του χώσω το παιχνίδι πάνω,πόσο μάλλον τα mods που θα βγαζα και θα έβαζα μέχρι να τα βρω.

για να μη μπαίνεις στην διαδικασία να τρέχεις τα προγράμματα σαν admin και για να μη μπένεις σε όλη την διαδικασία που λέει,κλείσε τελείως την ασφάλεια του UAC για να μην σε ζαλίζει και να μην έχεις θέματα,μπορεί να είναι σφιχτόκωλο γιαυτό και να μην βλέπει τα mods.Κάνε αυτό:

Gm5vqsm.png

 

τώρα το πως τα κατεβάζεις είτε manual είτε από το κουμπί download NMM αλλά δεν είναι πάντα διαθέσιμο εξού και το manual που λέει,απλώς θα πρέπει να το περάσεις εσύ στους φακέλους έτσι.

 

Ερώτηση,τους φακέλους του nexusmod που τους έχεις;Αλλού installed και αλλού τα mods;Άστα στον ίδιο σκληρό,οι φάκελοι των mods δεν χρειάζεται να είναι μέσα στο παιχνίδι αποκλειστικά.

 

Επίσης όταν κατεβάσεις κάτι με το nexusmod να το κάνεις enabled αν δε το χει κάνει από μόνο του.

 

Τώρα αν βάλεις κάποιο reshade εκεί θέλει κάποια δουλίτσα παραπάνω από σένα.

Πχ αυτό εδώ

έχει οδηγίες πως να το κάνεις install.

Επίσης από αυτό το reshade mod θα λατρέψεις τα mods που χρησιμοποιεί ο τύπος για να τα παίξεις,περιμένω μερικά updates να γίνουν για να τα περάσω.
Και για να σας φτιάξω μια λίστα.

 

Βοήθησε καθόλου αυτό;

 

Θα τα δω όλα το βράδυ, πάω την μικρή κολυμβητήριο... και έχω σταματήσει σε ένα βουνό... που πετά από πάνω μου ένας Frost-Dragon, άρα έχει να πέσει ΠΕΛΕΚΙ μόλις κάνω load!


Τα Mass Effect αν και τα έχω, καλώς ή κακώς δεν τα έχω τερματίσει ποτέ. Ούτε τα KOTOR. Για Baldurs Gate kai NWN τρελαίνομαι. Εξαιρετικά Baldurs Gate φίλε είναι και τα Dark Alliance αν δεν τα έχεις παίξει, ειδικά το πρώτο. Πρέπει να το έχω τερματίσει τουλάχιστον 5 φορές.

 

Τα Mass Effects, ήταν πολύ καλά. Αλλά αν είσαι τρελό "φανάκι" του StarWars (όπως εγώ), δεν γίνεται να μην τελειώσεις ΚΑΙ ως Τζεντάι ΚΑΙ ως Σιθ, τα KoTOR! Τα ξαναγόρασα τώρα remaster και τα ξαναπαίζω... τα ξανάπαιζα εννοώ... τώρα "κοπίδι" μόνο SKYRIM!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

skyrim SE

 

ακόμα και μετά το patch 1.1 έχει θέματα με το performance..

τεράστια fps drops,και δεν έχω κανένα mod επάνω.Από 60 πέφτει 45-32 και δώστου πάνω πάλι..

 

και κάτι που κατάλαβα,έχει FPS LOCK στα 60????

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παληκαρια, μονο σε μενα φαινονται τραγικα τα γραφικα; (παιζω σε 32αρα 1080, full ολα τα settings με μια ταοεινη gtx770 που εχω);

Αν εννοείς τα γραφικά της SE χωρίς mods είναι άθλια με τα σημερινά και όχι μόνο στάνταρς. Ειδικότερα τα μοντέλα των χαρακτήρων είναι που κάνουν μπαμ. Μου κάνει μάλιστα εντύπωση γιατί είχα βάλει την legendary πριν ένα χρόνο με λίγα mods (καμιά δεκαριά) και ήταν πολύ καλύτερη οπτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και κάτι που κατάλαβα,έχει FPS LOCK στα 60????

Φυσικά το εχω πει τόσες φορές. Πρέπει να εχει fps lock στα 60 αφού η havoc και η papyrus δεν παίζουν καθόλου σωστά με οτιδήποτε μεγαλύτερο. Το ίδιο ισχύει και για το fo4 . Είναι περιορισμός της ck engine.

Επεξ/σία από panoc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά το εχω πει τόσες φορές. Πρέπει να εχει fps lock στα 60 αφού η Nabokov και η papyrus δεν παίζουν καθόλου σωστά με οτιδήποτε μεγαλύτερο. Το ίδιο ισχύει και για το fo4 . Είναι περιορισμός της ck engine.

όπως λένε και οι φίλοι μου οι ρώσοι..

τσούκα μπλιετ :P

 

θα βάλω αυτό εδώ

Skyrim Special Edition - FPS Drop Fix

γιατί είναι λίγο σπαστικό το τρελό fps drop που χει..

 

 

ωχ τώρα είδα ότι είναι για nvidia..έχω AMD

 

θα κάνω και ένα driver update..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά... πέρασα καμιά 15ριά (!) mods... και πατάω να τρέξει το παιχνίδι και συνεχώς μου βγαίνει το μενού με τα Options & "Play"... το πατώ... και ξανά-μανά βγαίνει συνέχεια το ίδιο αρχικό μενού!

 

Γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...